Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Viata in anii 2010

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#361
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In videoclipul Elena-Disco Romancing observ un trend al anului 2010 si anume zorbing-ul. Se dadeau cu o minge mare transparenta, omul prins in minge.

Clipul e filmat la o benzinarie ciudata, de care nu am vazut vreodata pe viu. Acum a aparut si Socar.

Muzica din anii 2010 va fi mereu prietena mea. Si unele piese dinainte de acea perioada. Noutati de azi ascult doar ceva mai exotic precum Dhurata Dora. Cam manelista, stiu, dar e faina bruneta.

#362
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Aia cu mingea nu am văzut-o. Ce-i drept, la ce a ajuns "muzica" în anii '010, nici că am umărit prea multe posturi. Mai interesant era să priveşti trenurile. Mă duceam cu bicicleta pe Pasajul Basarab (Băsesco - Videano - Oprescian) privesc trenurile. Când m-am apucat să fac asta (pasajul a fost gata cam pe când am început să biciclesc prin oraş) deja nu mai era mişto transportul feroviar.
Bicicletă personală abia prin 2014? am avut, deşi ar fi fost bine să am din 2008-2009. Eram cu câteva kilograme mai slab. M-am îngrăşat cred în 2017, când nu am avut bicicletă, că mi-au furat-o pe aia mişto în 2016, am luat alta şi mi-au furat-o şi pe aia.     :cursing:   Pe urmă am aşteptat un an până am reuşit să găsesc una care să mi se protivească, adică roţi de 28", dar să pot sta cât de cât drept pe ea. Firma de unde o cumpărasem pe prima şi care aducea biciclete s.h. se mutase, dar apoi se desfiinţase şi...  Prima furată era mai mişto decât actuala, deşi la curbe strânse dădeam cu picioarele în roata din faţă. Înainte să am din nou bicicleta proprie, mă duceam prin parc. Cât m-am plimbat prin Tineretului. Nu mai aveam curajul să ies în oraş. Dar într-o zi de 2 Mai (că pe 1 mă plimbasem cu autobuzul "D.A.F." pe linia 453), fiind taficul mai liber, m-am aventurat pe stradă şi am început să ies prin oraş. De ce nu mai aveam curajul? Din cauza accidentului din 2004 sau 2005. Acum iară o să am puţină teamă, că ieri seară din senin am căzut. Nu viteză, nu groapă adâncă, nici băut nu eram. Fac câteva zile pauză, că mă doare (de la julitură probabil şi ies).
Ziceam la început de ce a ajuns muzica. Fără a ţine de voia celor din România, cinematografia s-a dus la nivel mondial. Adică după anii '000, cam slab la partea de filme super.
Da, la partea de infrastructură am evoluat mult. Mai multe autostrăzi (din păcate calea ferată...), îmbunătăţirea situaţiei în rural. Lucruri care trebuiau să se întâmple mai devreme. La Proviţa tot nu e canalizare, dar s-a făcut un alt pod peste râu (dar pe ăla semisuspendat pietonal l-au dărâmat     :disgust:     ), s-a pus asflat pe unele uliţe. Oare totuşi când vom ajunge măcar la nivelul anului 1970 la partea de confort în mediul rural.
A dispărut aproape de tot telefonia fixă şi s-au răspândit telefoanele alea pe care le urăsc eu    :disgust:   Prin 2014 deja C.D.-ul era învechit, că apăruse stick-ul U.S.B. Serviciile de streaming când au apărut la noi?       Posted Image
R.A.T.B. - S.T.B. şi C.F.R. au început să se mişte cu programele în mediul on-line.    :yes:   S.T.B. a făcut unele trasee pe care trebuia să le facă din anii '90 sau hai să zic, maxim 2004.

Edited by djl, 13 August 2023 - 12:55.


#363
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Trebuie sa fii constient ca la dezvoltarea infrastructurii de internet au contribuit si telefoanele smart. Multa lume a descoperit internetul doar pe telefon, altfel nu l-ar fi descoperit deloc. Si chiar un om de la tara, mai usor accepta un smartphone si eventual isi pune in casa si net pentru el, decat sa isi ia o hardughie de PC.

Eu nu renunt nici la PC, nici la televizorul inteligent, nici la telefonul inteligent si mai nou Google Nest Hub, o tableta ce sta pe noptiera (am una si la tara) si poti pune Youtube pe ea, daca nu pui, deruleaza diverse poze sau opere de arta precum o rama foto digitala (uite ca rama nu m-a incantat la vreme ei, nefiind nici fotograf inrait), dar ea e mereu in priza si te ajuta sa economisesti baterie la telefon, si cel mai tare, iti monitorizeaza somnul si vezi pe un grafic cat ai dormit. Cu un radar, ca nu are camera. Dar cum nu suport ceas la mana, o metoda ca asta de sleep monitoring este geniala.

La tara Goagal Cuib e singura chestie de pus muzica, in magazie la gradina. Daca tableta se numeste Google, mi-a placut sa fac misto de ea punand Goagal-ul lui Vanghelie din 2009. Posted Image

Televizoarele au fost mai intai cu tunner digital, acum sunt si ele smart, adica acceseaza internetul, iar PC-urile desktop s-au micsorat, au devenit mici si usoare sau chiar incorporate in monitor, economie de spatiu si fire mai putine, tehnologia telefonului inteligent se aplica si la alte aparate. Imi place orice scula care acceseaza internetul. Totusi tableta clasica nu ma incanta, functiile ei sunt preluate de telefon.

Ca intotdeauna, unele tehnologii noi le ador (intre 2010 si 2012 scopul meu primordial era sa reusesc sa bag net prin fibra acasa, ca nu a fost usor, a fost greu dar frumos, cu RDS-ul si ciudateniile lor, am aplicat principiul daca voi nu ma vreti eu va vreu si am reusit) pe altele le urasc maxim, mai ales ce se implementeaza dupa 2019.

Mereu imi va fi dor de vremurile in care nu existau panouri FV pe case. Abia disparusera antenele-evolutie, acum iarasi involutie, daca nu vorbim de o zona fara retea electrica (sau de gaze, in cazul celor de apa calda).

Daca dau la o parte strict sentimentele mele de ura pe ele, da, panourile pot fi semn de saracie (nu-ti permiti curentul sau si gazul) ori de ura pe clasa politica si preturile utilitatilor, ori, cum e romanul, vrei sa faci ieconomie cu orice pret. Oricum imi placea sa consum mai mult noaptea, dar in epoca asta idioata si mai si, reduc consumul ziua, si noaptea dau rupere Posted Image  

La tara inca nu exista, decat in satele de langa orase. Dar ce e interesant e ca Grecia, e mai retro decat Turcia. Nu exista panouri FV, reteaua electrica e pe stalpi de lemn (asta e prea retro pentru mine) si iluminatul public e preponderent pe becuri cu mercur. Posted Image

Pustiul de 12 ani din grupul lampilor e in Grecia si face poze, pana si in Turcia au patruns ledurile si panourile. Dar Turcia nu e in UE, pe cand Grecia este. Deci se poate sa nu fii sluga UE neaparat. Nu ca ai nostri.

La tara confort ca la oras, probabil niciodata, sau nu peste tot. Spineni si Miesti tot fara gaze si canalizare, dar in conditiile imbatranirii si scaderii populatiei, pentru ce sa mai investeasca in aceste 2 retele?

Daca pentru djl ce era frumos s-a terminat in 2008, pentru mine in 2019 clar.

Edited by Neaceasca85, 13 August 2023 - 17:05.


#364
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Panourile solare.   :drac:   Ştiu că le urăşti. Mda, în perioada aia s-a accentuat "înverzirea" cu orice preţ, fie că era făcută cu cap, fie doar să fie.
În 2009 deja erau destule P.C.-uri. Nu neg că unii au avut acces la internet datorită telefonului, dar deja după 2006-2007 nu mai era internetul ceva necunoscut. Începuse să pătrundă şi la sate. Cu telefoanele e greu că ai nevoie mai rapid de ceva mai performant şi când a fost pandemia s-a văzut cum e la sate cu sistemul educaţional.   :disgust:   Nu neg că uneri pot fi dispozitive utile, dar oamenii abuzează de ele precum abuzează de maşini, deci am prins sentimente de dispreţ faţă de ele.   :disgust:
Pe când începusem să mă duc cu bicicleta în Tineretului a reapărut traseu inelar de tramvai în Bucureşti. În 2019? deja nu mai era inelar. Linia 1/10. Fusese a 3-a linie inelară, după 16 (anii '20-'30) şi 26 (1966? - 1986?). De fapt urma cam cel puţin 50% traseul lui 26.

#365
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Asa vor acum sa abuzeze de panouri. Ieconomie cu orice pret. Dar vor vedea in timp ca nu e chiar ca in reclame/manipulare/brainwashing.

Credeam ca ecranul tactil se murdareste dar nu, e mai usor de curatat decat tastaturile care sunt practic imposibil de curatat. Forumurile le voi scrie mereu de la PC-uri cu tastaturi clasice, dar deja pot scoate tastatura de la Smart TV. Cu cast de pe telefon nu mai e nevoie. Poti scrie si cu telecomanda, dar e foarte greu. Ce greu mi se parea sa scriu SMS cu cate 3 litere pe fiecare tasta. Din 2012 am avut telefon Qwerty si a fost mult mai usor. Dar avea un Youtube foarte prost Nokia Asha 302 asa ca am vrut ceva care sa se vada mai bine pe Youtube.

In 2014 mi-a dat cumnata Nokia 520 cu Windows Phone, apoi eu am luat in 2016 Microsoft Lumia 640. Cum in 2018 nu mai mergea Google pe el, am luat actualul Huawei Mate 10 Pro.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate