Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viata in anii 2010

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
364 replies to this topic

#325
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: în reviste din anii '90 am văzut folosindu-se î în loc de â, deşi revistele erau tipărite după 1992-1993 şi probabil deja â fusese introdus în softurile pentru editare. Nu am reuşit să aflu ce această ciudăţenie.
În anii '010 a început epoca sistemelor de operare pe 64 de biţi. Încercase "Microsoft" cu 'Windows' Vista, dar a fost un eşec acest sistem de operare (puţini l-au adoptat) pentru că majoritatea nu aveau computere destul de puternice pentru a rula (bine) acest sistem de operare. Prin 2009-2010 cam aşa au început să se vândă computere cu procesoare cu cel puţin 2 nuclee, care puteau face faţă unor asemenea sisteme de operare.
'Windows' 7, care a fost cel mai popular 'Windows' al decadei cred că va fi la fel de longeviv precum 'XP' (încă folosit destul până prin 2014-2016) şi probabil mai durabil decât '95/98'.

Edited by djl, 30 October 2021 - 23:25.


#326
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Vista n-a fost adoptat pentru ca era o porcarie, candidand la titlul de cea mai proasta versiune de Windows din toate timpurile.

#327
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
A fost definitia esecului. XP de departe a fost cel mai de succes produs Microsoft. Trecerea de la 98 la XP a fost cea mai wow ever. Perioada de glorie a PC-urilor desktop pe XP s-a desfasurat.

#328
antetokoumpo

antetokoumpo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.07.2017

 djl, on 30 octombrie 2021 - 23:19, said:

Off-topic: în reviste din anii '90 am văzut folosindu-se î în loc de â, deși revistele erau tipărite după 1992-1993 și probabil deja â fusese introdus în softurile pentru editare. Nu am reușit să aflu ce această ciudățenie.
În anii '010 a început epoca sistemelor de operare pe 64 de biți. Încercase "Microsoft" cu 'Windows' Vista, dar a fost un eșec acest sistem de operare (puțini l-au adoptat) pentru că majoritatea nu aveau computere destul de puternice pentru a rula (bine) acest sistem de operare. Prin 2009-2010 cam așa au început să se vândă computere cu procesoare cu cel puțin 2 nuclee, care puteau face față unor asemenea sisteme de operare.
'Windows' 7, care a fost cel mai popular 'Windows' al decadei cred că va fi la fel de longeviv precum 'XP' (încă folosit destul până prin 2014-2016) și probabil mai durabil decât '95/98'.

Și eu am folosit XP până în 2016, când mi-am făcut upgrade la PC (placa de bază). Si tot prin 2016 am făcut și upgrade la 64 de biți fiind că nu știam că procesorul avea nucleu de 64 de biți.

#329
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Eu XP pana in noiembrie 2013. Lansa RDS gigabit si XP-ul nu se preta la asa ceva. Acum RDS lanseaza 10 gigabiti pa secunda, dar nu mai sunt tentat de upgrade, raman la 1 singur gigabit pa secunda.

Era melodia Lora-Puisor atunci, simpatica si funny. Inca simteam din plin iubirea platonica si interzisa de la magazin, melodia se potrivea si la asta, in mai 2013 pana si Voltaj parca vorbisera cu mine inainte sa faca versurile de la piesa Pic Pic care spun "Ei zic s-o las in pace ca nu e de nasul meu". Posted Image

Inca folosesc PC-ul vechi din 2015. Cum din aprilie 2021 il folosesc doar la forumuri si ceva speed test, va mai tine cativa ani buni.

#330
antetokoumpo

antetokoumpo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.07.2017
Eu în 2014 am inceput să am primul cont pe Softpedia. Îmi plăceau foarte mult antenele de satelit, nu știu de ce. Chiar dacă nu știam absolut nimic despre ele sau câți sateliți sunt pe lume. Îmi placea mult anul 2014, o melodie pe care îmi placea foarte mult la vremea aceea. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fiore9Z5iUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#331
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Telefonul vechi si el din 2018 nu am motive sa il schimb, din septembrie 2021 e si furnizor de muzica de pe net in masina. Smart TV-ul e cel mai nou, primul meu Smart TV din aprilie 2021.

Tocmai ca in 2015 clipul piesei Vita Bella de la Havana (solist Nadir) m-a facut sa schimb PC-ul Delux din 2007. A fost primul clip romanesc cu 60 de cadre pe secunda, lucru care omora vechiul PC, adica sa rulez sub 720p nu suportam.

 DasboyNET, on 29 noiembrie 2021 - 02:08, said:

Eu în 2014 am inceput să am primul cont pe Softpedia. Îmi plăceau foarte mult antenele de satelit, nu știu de ce. Chiar dacă nu știam absolut nimic despre ele sau câți sateliți sunt pe lume. Îmi placea mult anul 2014, o melodie pe care îmi placea foarte mult la vremea aceea. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fiore9Z5iUg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Intre 2001 si 2012 am fost si eu obsedat de antenele de satelit. Dar desfiintarea receptiei prin satelit si trecerea definitiva la fibra optica a cablistilor a facut sa imi moara acea pasiune si sa ma reprofilez pe conexiunile de internet de mare viteza, fibra optica oricum imi placea din 2003 cand a aparut prima oara pe stalpi in Slatina, in prezent nu mai agreez alt tip de cablu exterior de comunicatii electronice in afara de fibra. Posted Image

Anul 2014 e trist pentru mine fiindca reprezinta finalul celei mai fericite perioade din viata mea, 2010-2013, gradul de fericire de atunci nu va mai fi atins, decat pentru scurte perioade.

Pe 24 ianuarie 2014 a fost ultimul viscol adevarat la Slatina, dar pentru ca am primit diagnosticul de cancer al tatalui meu fix in seara viscolului, nu m-am putut bucura de el, mi-a cazut cerul in cap.

Ce urasc cel mai mult in prezent este vremea anosta si inactiva, mai ales in timpul iernilor. Iar e iarna la engleji si spanioli si la noi nema.

Edited by Neaceasca85, 29 November 2021 - 02:14.


#332
antetokoumpo

antetokoumpo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.07.2017

 Neaceasca85, on 03 ianuarie 2021 - 00:30, said:

Am gasit clipul lui Lenny Kravitz cu Fly Away in 1080p desi e uploadat in 2009. Acum gasesc ET de la Katty Perry in 4 K desi este uploadat in 2011, prin acel mai friguros din 2011 vedeam pe TV piesa.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t5Sd5c4o9UM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Stiu ca VEVO (sau conturile caselor de discuri in general) are acces la o setare pe YouTube, unde inlocuieste fisierul cu clipul in 720p si il inlocuiesc cu cel in 4K. Dar raman vizualizările, data încărcării și comentariile.

Edited by DasboyNET, 29 November 2021 - 15:02.


#333
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
In mod normal ce este de pe vremea televiziunii SD si a damigenelor de sticla CRT e in maxim 480p. Ce zici tu explica ce am patit cu Kravitz, 4 K in 1999.

#334
antetokoumpo

antetokoumpo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.07.2017

 Neaceasca85, on 01 decembrie 2021 - 02:23, said:

In mod normal ce este de pe vremea televiziunii SD si a damigenelor de sticla CRT e in maxim 480p. Ce zici tu explica ce am patit cu Kravitz, 4 K in 1999.

Da, pentru că videoclipul este filmat pe peliculă. În 2019 majoritatea caselor de discuri, au început să re-digitalizeze videoclipurile filmate pe peliculă în 4K. Nasol că nu este la noi așa ceva.

https://youtube.com/...Vwskh3ugYgmO_8r

Edited by DasboyNET, 01 December 2021 - 11:21.


#335
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
La noi se resimte calitatea mai scazuta chiar si audio a clipurilor ante 2013-2014. Chiar clipuri HD 1080p au un audio mai slab in unele cazuri.

#336
antetokoumpo

antetokoumpo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.07.2017

 Neaceasca85, on 29 noiembrie 2021 - 02:13, said:

Tocmai ca in 2015 clipul piesei Vita Bella de la Havana (solist Nadir) m-a facut sa schimb PC-ul Delux din 2007. A fost primul clip romanesc cu 60 de cadre pe secunda, lucru care omora vechiul PC, adica sa rulez sub 720p nu suportam.

Degeaba l-au facut in 60 fps daca tot clipul e 25 de fps.

#337
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Cu sau fara 60 real, acel 60 fps omora PC-ul vechi din 2007 chiar si la 720p. Acum asta din 2015 scartaia doar la 4K impreuna cu 60 fps, dar am rezolvat cu Smart TV-ul.

#338
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Mario Joy-California 2016. Desi e o piesa care mi-a placut, reascultand-o de aceste sarbatori constat deja ca in 2016 aveam primele tendinte inspre trap sau stil 5 Gang dupa care a fost innebunit nepotul meu. Si chestiile 5 Gang nu imi plac deloc. Nu mi se par a fi muzica ci prosteala pe fatza.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SsR0rwqyy2A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#339
antetokoumpo

antetokoumpo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 25.07.2017

 Neaceasca85, on 03 ianuarie 2022 - 20:27, said:

Mario Joy-California 2016. Desi e o piesa care mi-a placut, reascultand-o de aceste sarbatori constat deja ca in 2016 aveam primele tendinte inspre trap sau stil 5 Gang dupa care a fost innebunit nepotul meu. Si chestiile 5 Gang nu imi plac deloc. Nu mi se par a fi muzica ci prosteala pe fatza.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SsR0rwqyy2A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mda, trapul din SUA și UK e mai bun. Restul din România e ca 🍆 (în afară de Ian)

#340
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Am impresia ca mult mai multe materiale despre cancerul de colon si despre cancer in general au aparut pe internet dupa decesul tatalui meu in 2014, dupa, oficial, un cancer de colon sigmoid complet asimptomatic. Boala parsiva s-a infiltrat in vechea sa problema cu durerile de spate, dureri care nu ma alarmau la el pentru ca le avea de cand il stiam.

Ultimul viscol adevarat la Slatina a fost pe 24 ianuarie 2014, dupa ce pana atunci iarna aceea fusese absolut mizerabila, ca si iernile din prezent. Dar cum diagnosticul de cancer a venit fix in seara aia, nu m-am mai putut bucura de viscol, ce m-am enervat, ce m-am suparat pe viata atunci, pana in 2014 mi se parea ca orice faceam, soarta era mereu fix de partea mea, dar dupa aceea mi-am schimbat chiar radical parerea si am obiceiul sa pun cap la cap ghinioanele si de dinainte de 2014 dar si dupa 2014.

O oarecare alinare si compensare a venit abia 4 ani mai tarziu, hmm, anul 2018 mi-a luat fenomenele meteo dar mi-a daruit Muzeul Lampilor prin valirex si Logatu, grup care s-a inchegat bine incepand cu martie 2021, parca pe 10, cand in acea dimineata m-am trezit pe telefon drept membru al grupului de Whatsapp, eram ceeee, nu sunteti normali, ce tare, ce misto, ce fain.

Pe 19 aprilie, la o luna dupa, am facut si primul transport de lampa, de la Mioveni la Craiova, o tronconica, urmand apoi alte 4-5 transporturi cu cate 3-5 lampi fiecare, ultima chestie facuta a fost o preluare de lampi de la Slatina in decembrie 2021, aprinderea uneia dintre ele in curte la Revelion, acum inca asteapta ca un alt membru sa aiba drum pe aici sa le dau, de vreo 3 ori am dus eu la Craiova, cand nu au avut drumuri, dar cel tarziu in februarie o sa aiba chiar 2 membri drum prin Slatina.

In august 2021, cum veneam din Antalya si nu aveam chef de munca sau nu aveam chef deloc de birou, chiar si fara munca, am aranjat o intalnire la Mioveni a 4 dintre membri grupului printre care si eu.

Pasiunea pentru lampile cu descarcare in vapori metalici la inalta presiune o trasesem pe linie moarta in 2007, ea a aparut in 1992, a fost foarte intensa intre 1998 si 2007, dar pauza 2007-2018 nemaiavand lampi in preajma, dar in 2018 am inteles imediat mesajul, haideti sa salvam cat mai multe pentru ca astia pun leduri (ledizeaza cum zicem noi) si nu mai ramane nimic din amintirile noastre, si m-am alaturat repede, noi multumim lui Dumnezeu pentru valirex, Vali multumeste invers pentru ca ne-a cunoscut pe noi, fiecare avand impresia toata tineretea ca doar el are aceasta pasiune de nisa.

Logatu insa pe langa lampi mi-a dat si alta distractie, camerele Tapo de la TP Link, un mix intre webcam si supraveghere, el a pus 3 la el in Mioveni, eu una in Slatina, share-uite intre noi, pusesem si la Miesti dar desi matusa a vrut, uraciosul meu de unchi prin alianta betivo fumator nu a vrut :disgust:

#341
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Pe scurt ce ani rupti din Rai au fost 2010-2013 si ce nasol a devenit dupa 2014 dar mai ales dupa 2020. Tot mai rau.

Da, cel putin sa ai un crush sau unrequited love, fara o baza reala, nu e in regula rational, dar e fain emotional.

O sa regret ca nu am facut cu ea Revelion 2012. Chiar daca prietenii ei poate m-ar fi scarbit.

Sa te simti bine in orice moment, fara niciun fel de suparari, numai in prima parte a anilor 2010 am vazut cum e.

Dar eram "high" si greseam chestii banale. Posted Image

Prima mea supraveghere video. Cata distractie a produs in gasca vesela. In 2011 a fost delir. Daca avea si sunet era si mai si. Dar eu preferam sa nu aiba, fiindca in magazin marturiseam secrete.

Cand am vazut ca supravegherea nu se restarteaza la fluctuatii sau caderi scurte am zis demential, who needs UPS anyway? Si salvam toate fluctuatiile, alaturi de fazele tari cerute de un baiat din gasca, i le dadeam pe e-mail. E-mail cu 2005, facut in 2005.

Dupa aia si sursele computerelor s-au perfectionat sa reziste cata vreme curentul nu pica de tot. Dar inainte, pana in 2007 inclusiv, era jale cu sursele de PC.

#342
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

View PostNeaceasca85, on 24 ianuarie 2022 - 13:02, said:

Pe scurt ce ani rupti din Rai au fost 2010-2013 si ce nasol a devenit dupa 2014 dar mai ales dupa 2020. Tot mai rau.

Problema ta, mai Neaceasca e ca nu înțelegi sau nu vrei sa înțelegi ca "gașca vesela" era formata de oameni cu preocupări reale în viata, și-au găsit parteneri, alte joburi, s-au mișcat cu ceva. Tu ai rămas tot băiatul patronului care manca dulciuri pe ascuns din gestiune și care la o adică servea și de scuza dacă gaura devenea prea mare. Era drăguț ca se jucau cu tine dar totuși nu te acceptau cu adevărat.
Partea proasta ca nu vrei deloc sa evoluezi cu nimic. Ai lăsat lumea cu gura căscată pe topicul cu panourile fotovoltaice.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate