Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

CIFRE ANCOM. 7,3 milioane de abonați la cablu, în România

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009

CIFRE ANCOM. 7,3 milioane de abonați la cablu, în România


În jur de 98% dintre gospodăriile din România au cablu, ceea ce înseamnă 7,3 milioane de abonați, potrivit cifrelor Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), care a raportat datele pentru jumătatea acestui an. Cifrele sunt în creștere cu 2,5%, a anunțat instituția printr-un comunicat.

Dintre aceștia, cei mai mulți - 4,9 milioane sunt abonați prin rețele de cablu, 2,4 milioane sunt abonați prin rețele satelit (DTH), iar 106.000 sunt abonați prin tehnologie IP (IPTV).

Abonați TV urban vs. rural

În mediul urban, serviciile TV sunt recepționate în principal prin rețele de cablu (82% din abonații la servicii TV din mediul urban), în timp ce, în mediul rural, acestea sunt recepționate în principal prin rețele satelit de tip DTH (56% din abonații la servicii TV din mediul rural).

De asemenea, la nivel național, rețelele de cablu reprezintă principalul suport prin care abonații la serviciile TV recepționează programele audiovizuale (66% din totalul abonaților din România). Din cei 4,9 milioane de abonați la servicii furnizate prin rețele de cablu, 3,6 milioane locuiesc în mediul urban (+3% creștere anuală), iar 1,3 milioane în mediul rural (+12% creștere anuală). Rata de penetrare a serviciilor de retransmisie a programelor audiovizuale prin rețele de cablu a ajuns astfel la 65% la nivel național (84% urban, respectiv 40% rural).

Abonați TV în format digital

Numărul abonaților la servicii de retransmisie care recepționează programele media audiovizuale în format digital continuă să crească, atingând la jumătatea anului 2017 cifra de 4,6 milioane (+3% creștere anuală). Dintre cei care recepționează programe TV în format digital, aproximativ 2,4 milioane (-3% anual) erau abonați la servicii furnizate prin intermediul rețelelor cu transmisie prin satelit (DTH), în timp ce aproape 2,2 milioane (+10% anual) erau abonați la servicii furnizate prin rețele de cablu, iar, aproximativ 106 mii (+20% anual), prin tehnologia IP (IPTV).

Raportul de date statistice

Raportul de date statistice privind piața de comunicații electronice din România pentru primul semestru al anului 2017 este realizat de ANCOM pe baza datelor statistice raportate semestrial de furnizorii care au obligația de a transmite către ANCOM valorile indicatorilor corespunzători categoriilor de servicii conform Deciziei nr. 333/2013 și este disponibil aici.

Attached File  infografic_audiovizual_ro.png   968.58K   41 downloads

Sursa: https://www.paginade...ablu-in-romania

Graficul pe 2016:

Attached File  Infografic 2016.jpg   148.38K   36 downloads

Edited by Kalman2007, 29 November 2017 - 17:00.


#2
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 15.07.2005
foarte putini abonati la tehnologia iptv care dupa parerea mea are mai multe facilitati si este viitorul! nu esti limitat de nimic recomand tuturor iptv !

#3
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009

View Postdjmaxx, on 29 noiembrie 2017 - 17:10, said:

foarte putini abonati la tehnologia iptv care dupa parerea mea are mai multe facilitati si este viitorul! nu esti limitat de nimic recomand tuturor iptv !
Da. La noi din păcate nu prea se abonează lumea deși infrastructură cam începe să fie. Cablu este în creștere continuă. 2% pentru IPTV e foarte puțin și mai mult ca sigur nu va crește mult nici în următorii ani. Cablu și DTH va domina mult de acum încolo. Cei mai mulți nu sunt interesați de facilitățile oferite de IPTV. Asta e realitatea. O fi de viitor dar la noi nu, de fapt și în alte țări creșterea este una minimală.

#4
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
@djmaxx: da-i tu chiria 10 euro pe decodor la INES IPTV sau 11 lei pe decodor la Telekom Posted Image)

Tehnologia IPTV e MULT prea scumpa pentru RO !

Eu cu 4 TV-uri ajung sa-mi platesc inca un abonament doar din decodoare. Nu mai zic ca raman fara 0 porturi Ethernet in ONT-ul Telekom.

Edited by ronuquet, 29 November 2017 - 17:25.


#5
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Și asta e un motiv desigur plus că prețul final e puțin piperat față de un RDS de exemplu care are 3 milioane de abonați. În timp probabil vor ieftini și ei chiria la aceste STB-uri dar asta nu va schimba mare lucru, și ei sunt conștienți că din cauza chiriei mai scăzute nu va crește numărul abonaților.

#6
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,231
  • Înscris: 22.02.2017
La RCS e 10 lei chiria, doar pentru utlizatorii testeri care s-au abonat acum o gramada de timp.

Combinarea tehnologiilor e solutia. Un IPTV in sufragerie, DVB-C cu CI+ in dormitoare si analogic sau DVB-C free in bucatarie.

Dar cum la Telekom daca ai IPTV nu primesti CI+ si te milogesti de ei sa iti activeze portul CATV sa vezi ceva si la bucatarie tehnologia IPTV va stagna mult si bine.

UPC da IPTV doar pe business, nu stie nimeni mai multe detalii.

#7
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
IPTV nu se prea aboneaza lumea ? De ce oare ? Daca este viitorul ? Sa fie doar simplul fapt ca acolo cam totul e pe cash? un fleac....sau ?

#8
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,845
  • Înscris: 07.07.2009
Și pe DVB-C se pot face multe dacă scapi de analogic și oferi abonaților mediaboxuri de calitate care evident conțin aplicații, VOD etc. Cum cerere nu prea există pentru toate astea nici operatorii nu se grăbesc. :)

#9
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postdjmaxx, on 29 noiembrie 2017 - 17:10, said:

foarte putini abonati la tehnologia iptv care dupa parerea mea are mai multe facilitati si este viitorul! nu esti limitat de nimic recomand tuturor iptv !
duche ma ! ... :)

#10
polatalemdar

polatalemdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 02.11.2017
vad ca dth-ul rezista.asta e un lucru bun.

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Cînd vorbesc specialiștii, pe domeniul lor, și păsăreasca este mai ușor de înțeles :D

Prevăd in curind o magăoaie in sufragerie, diagonala mare, am unul in dormitor, funcționează pe baza de cutie neagră și mica, de la RDS.
Eu am deja o priza TV in așteptare, in sufragerie.
De acolo o sa trag (zic eu) un cablu care se va conecta la un CI+.

Îmi scapă ceva, ce sa aibă TV- ul ca și conectica/ specificații ?!
A, MENTIONEZ, am cablu normal și atît, nu fibra optica, nu alte avioane.
Mulțumesc.

#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Mda, pina sa vina sfaturile a apărut magăoaia.
Probabil părea off, ce am întrebat, dar, in filmul meu, mi-a trecut prin fața ochilor acel <DVB-C> și hop, zic sa întreb sa nu uit.

Acum, mă chinui cu net din router, nu prea strălucit, tethering via telefon & altele.
Aștept să deschidă la RDS, sa merg sa întreb de un CI+.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate