Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Care au fost Windowsurile care au avut cel mai mare impact īn istorie?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Parcă am mai deschis un subiect pe tema asta, dar nu-l mai găsesc. L-am căutat şi cu nenea Gogu'. Dacă mai există, rog frumos să fie unit cu acela.
După a mea părere, în ordine cronologică:
1) 3.1x . Deşi MS-D.O.S.-ul rămânea sistemul de operare de bază, faţă de 1 şi 2, 3.1x ofera mai multe facilităţi utilizatorului, comparativ cu 1 şi 2;
2) 95. Primul sistem de operare <<Windows>> la care nu trebuia să foloseşti MS-DOS decât în anumite condiţii. Și primul care avea C.D. de instalare (cred că a existat și 3.11 pe CD), însă tot aveai nevoie de dischetă de bootare;
3) 98 S.E. (Second Edition). Primul bootabil de pe C.D.!;
4) XP. Nu mai aveai nevoie de atâtea drivere, unele chestii fiind detectate automat.

Edited by djl, 28 November 2017 - 13:56.


#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Care au fost Windowsurile care au avut cel mai mare impact în istorie?
Raspuns: Alea fara licenta :D

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
De ce eviti mereu variantele pentru servere?

#4
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Scuze, eu m-am gândit numai la home use.
Nu sunt chiar aşa familiarizat cu alea. Dar se pot menţiona... căci unii le cunosc foarte bine!

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdjl, on 28 noiembrie 2017 - 13:55, said:

Parcă am mai deschis un subiect pe tema asta, dar nu-l mai găsesc. L-am căutat şi cu nenea Gogu'. Dacă mai există, rog frumos să fie unit cu acela.
După a mea părere, în ordine cronologică:
1) 3.1x . Deşi MS-D.O.S.-ul rămânea sistemul de operare de bază, faţă de 1 şi 2, 3.1x ofera mai multe facilităţi utilizatorului, comparativ cu 1 şi 2;
2) 95. Primul sistem de operare <<Windows>> la care nu trebuia să foloseşti MS-DOS decât în anumite condiţii. Și primul care avea C.D. de instalare (cred că a existat și 3.11 pe CD), însă tot aveai nevoie de dischetă de bootare;
3) 98 S.E. (Second Edition). Primul bootabil de pe C.D.!;
4) XP. Nu mai aveai nevoie de atâtea drivere, unele chestii fiind detectate automat.

In primul rand Win 3.11 care era, de fapt prima interfata grafica pentru MS-DOS... dadeai comenzile in DOS, dar ferestele aratau superb...iar cei care stiau pe ce sa dea clikuri erau "profesori" in ale calculatoarelor.  Trebuie sa recunosc ca la prima mea interactiune cu Win 3.11 - a fost in 1994, in facultate pe un calculator 386 si prima mea mare nedumerire a fost la ce foloseste mouse-ul si cu ce ne ajuta sa dam click pe anumite chestii.  Dupa un timp m-am prins ca, decat sa scriem ca prostii diverse comenzi in DOS, mai bine selectam ceva dintr-un meniu...

Prima revolutie industriala a avut loc cand Windows-ul a fost introdus ca varianta independenta de DOS... nu ma stiu daca 95 sau 98...a fost primul sistem cu adevarat liber de MS-DOS (la baza).

Iar o alta revolutie a fost cand s-a putut boota si instala Windows-ul de pe CD si nu de pe 12 dischete sau cate erau atunci...

Dar si calculatoarele au avut mai multe etape revolutionare de evolutie.  Primul meu PC a fost un K5, configuratie minimala.. apoi stiu ca am facut la un moment dat upgrade ca aparusera procesoarele K6 cu extensie MMX si puteam asculta si noi o muzica, reda un filmuletz de pe CD, etc.  Am avut si un Cyrix la un moment dat...chiar inainte de K6 daca nu ma insel.  Apoi au aparut SDRAM-urile... stiu ca m-am imprumutat de la prieteni ca sa pot sa cumpar si eu o placuta de 8Mb sau 16Mb.. nu mai stiu...

Edited by rosix, 28 November 2017 - 14:10.


#6
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
95 a fost independent, dar tot aveai MS-DOS-ul. Tot el se putea instala de pe C.D., dar aveai nevoie de dischetă de bootare. Pe net am văzut şi o poză cu C.D. de 3.11 ... însă nu sunt 100% sigur că se putea instala şi de pe C.D.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fj-uSWg0LOY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 28 November 2017 - 14:07.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cel mai mare impact in istorie l-au avut primele versiuni ce-au facut ca Windows sa se impuna in piata. Mai departe a fost o inertie.

Ca si-a instalat ulterior, Nea Ion versiunea X ca aceea era la moda la momentul respectiv e irelevant. Homeuserul oricum nu stie sa deosebeasca o versiune de alta, se rezuma doar la interfata.

View Postrosix, on 28 noiembrie 2017 - 14:04, said:

Prima revolutie industriala a avut loc cand Windows-ul a fost introdus ca varianta independenta de DOS... nu ma stiu daca 95 sau 98...a fost primul sistem cu adevarat liber de MS-DOS (la baza).

NT si urmasii. N-as numi insa o revolutie, sisteme care sa nu depinda de DOS existau de zeci de ani.

#8
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
1. 95 SE
2. 98 SE
3. XP, mai ales de la SP2 in sus desi nici macar XP-ul cu ultimele update-uri nu mai functioneaza pe sistemele din 1999-2003 cu 128MB sau 256 MB RAM.
4. 7 cu update-uri la zi, cu 2GB RAM functioneaza perfect pe sisteme de 9-10 ani daca au procesor cu 2 nuclee.

#9
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008
3.1

95

XP

W8 (dap, ne place sau nu a introdus o noua directie pentru windows)

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Cel mai mare impact l-a avut cred eu Windows 2000, atât serverul cât și clientul care au propulsat MS ca o platformă serioasă pentru sistemele mari.
Win2000&Active Directory au integrat destul de frumos destul de multe standarde larg folosite la vremea respectivă.

#11
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,831
  • Înscris: 14.10.2008
Cel mai apreciat a fost XP-ul, dupa el unii au trecut la Linux, eu am trecut la 7.

Trecerea de la 98 la XP pentru mine a fost trecerea din Iad in Rai.

#12
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,102
  • Înscris: 29.01.2016
Desi ai reformulat un pic titlul, e de fapt aceeasi intrebare de acum 1 luna.
Ce zici, continuam aici ? - https://forum.softpe...incepand-cu-3x/
Ia zi, in viata din afara SP, in Matrixul real, sa zicem, iti lasi un ciorap intr-o camera si altul in alta camera ?

Edited by Magicwisewolf, 28 November 2017 - 14:42.


#13
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
E vorba de SUBIECTUL ASTA:
https://forum.softpe...incepand-cu-3x/

#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Acolo era vorba despre care a fost cel mai bun versus care a fost cel mai prost. Că de exemplu 7 e bun, dar nu a avut impactul XP-ului.

#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Astea de acum din PVC / termopan


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postdjl, on 28 noiembrie 2017 - 13:55, said:

Parcă am mai deschis un subiect pe tema asta, dar nu-l mai găsesc. L-am căutat şi cu nenea Gogu'. Dacă mai există, rog frumos să fie unit cu acela.

Te referi la asta ? https://forum.softpe...incepand-cu-3x/

#17
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015
Pentru mine a fost Millenium,XP,si 7 si 98 era sa uit 95 l-am folosit foarte putin

Edited by maxxmedia1999, 28 November 2017 - 15:05.


#18
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Nu   :)   Am dat mai sus explicaţia.   :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate