Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Inainte de moarte

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Bunicul meu a murit acum o luna ,a murit de mana cu mine si timp de o luna am cautat de ce lacrimeaza omul inainte de a muri si nu am gasit nimic. Exact inainte de a si da ultima suflare el fiind in coma a varsat 2 lacrimi de la ochiul stang ( cel care era spre mine ) . Stie cineva ce se spune , ce semnificatie are ?

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nimic spiritual. e o chestie pur organica. Parerea mea esta sa nu cauti semnificatii ascunse,de natura spirituala,pentru ca risti  sa ajungi pupator de moaste.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Unele forme comatoase prezinta dezafectarea unor parti din creier, in anumite cazuri existand diferite grade de constienta care este insa greu exteriorizata in urma pierderii controlului asupra majoritatii centrilor nervosi.

Edited by loock, 28 November 2017 - 12:23.


#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
asa cum a facut si betivul care era in coma alcoolica si inconstient si care statea cu ochii deschisi si lacrima. nu, nu ii era rusine de ce a facut pentru ca dupa ce a venit ambulanta, anuntata de mine, si am stat langa el sa nu moara ca prostu, si-a revenit si mi-a facut morala ca ce am cu el daca bea. so, cum spunea un coleg mai sus, nu are vreo semnificatie spirituala.

#5
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Nu stiu ce sa cred . Ideea e ca ma marcat momentul si nu pot sa imi scot din minte . Cineva mi a zis ca ia parut rau ca a murit

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Toti regretam cate ceva stiind ca vom muri. Poate doar sinucigasii nu.

#7
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca ti-a lasat ceva mostenire ....inseamna ca a vazut viitorul si i-a parut rau ca nu a dat mostenirea altcuiva .

#8
Aleee16

Aleee16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 13.01.2017
Jurasik ce afirmatie stupida . Nu pot sa realizez cum alti pot gandi asemenea prosti .

#9
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
De ce scrii asa de prost?

#10
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Si bunicul meu era sa moara in urma cu multi ani. Cazuse pe ciment, s-a lovit la cap si am stat cu el o noapte intreaga. La fel, plangea. Mi s-au parut cei mai limpezi ochi din lume. Il incurajam si il rugam sa nu se duca, ca inca mai am nevoie de el. Si nu s-a dus. A mai trait cativa ani. Cand a murit, nu am fost langa el, iar cei care i-au stat la capatai mi-au povestit ca avea pofta de saramura de peste. Niciunul nu a mentionat ceva legat de lacrimi.

#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 Aleee16, on 28 noiembrie 2017 - 11:54, said:

Bunicul meu a murit acum o luna ,a murit de mana cu mine si timp de o luna am cautat de ce lacrimeaza omul inainte de a muri si nu am gasit nimic. Exact inainte de a si da ultima suflare el fiind in coma a varsat 2 lacrimi de la ochiul stang ( cel care era spre mine ) . Stie cineva ce se spune , ce semnificatie are ?
Opinie,
Poate fi asa cum sustin colegii, o chestie pur organica, mecanica corpului dar, poate fi si lacrima lui de rams bun fata de viata si fata de tine, precum si un ultim gand "oare acuma ce-o fi, ce ma fac, (plus) durerea lui ultima".
Nu are legatura neaparat cu ochiul care a lacrimat, dar mai stii.

Oamenii in ultima faza a incetarii din viata, nu sunt neaparat asa de putin constienti pe cat se crede, in plus ei dispun de capacitatea de a isi doza ultimele licariri de viata intru a le dedica celor dragi.

Tatal meu a murit pe patul de spital.
Nu suporta sunetele tel, mobil (ale surorii mele care de cate ori venea butona).
In ultima lui zi, eu am stat toata dimineata cu el, era inconstient (consideram noi).
La pranz a venit si sora mea si am vrut sa vorbim cu mama, motiv pentru care sora a inceput sa tasteze si se auzeau sunetele apasarii tastelor.
De cum s-a intamplat asta, tata si-a dat ultima suflare.
I-am povestit infirmierei care a venit in salon si ea (din experienta zecilor de ani) a spus: "Si-a asteptat fiica", Posibil "s-a tinut" pana a auzit ca i-a venit si fata si atunci s-a lasat inevitabilului.

Edited by altnume, 28 November 2017 - 21:24.


#12
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Omul devine mai spiritual pe măsură ce avansează în vîrstă. Cînd o avea 60+ ani, userul myshyk s-ar putea să-și schime opiniile.

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 Aleee16, on 28 noiembrie 2017 - 20:16, said:

Jurasik ce afirmatie stupida . Nu pot sa realizez cum alti pot gandi asemenea prosti .
Se numeste " imaginatie " . Unii ( eu , par'egzapla ) o au din belsug. Altii nu au nici organul procesator .

Edited by JurasikMan, 05 December 2017 - 17:34.


#14
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008

 Aleee16, on 28 noiembrie 2017 - 14:23, said:

Nu stiu ce sa cred . Ideea e ca ma marcat momentul si nu pot sa imi scot din minte . Cineva mi a zis ca ia parut rau ca a murit
Sau plângea de bucurie că va dansa cu dumnezeu..
Prostii din astea poate inventa oricine, mai bine ții cont de răspunsul din postarea doi și nu-ți mai bați capul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate