Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Se scurge apa sub rama geamului

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Multumesc pentru replyuri, da, glaful are panta. Da, intre toc si glaf e silicon, nu pare ca e ciupit. Gaurile alea de scurgere au si ele "panta". Cand zugravul a vazut ca curge de la plouie acum o luna, a luat o sticla de apa si a turnat pe santul acela la rama geamului (cu geamul deschis), si apa o lua normal in jos spre exterior spre glaf prin gaurelele de scurgere. Din cauza asta mi-a zis ca habar nu are ce ar putea fi.
Singurul lucru care as mai putea face e sa il conectez pe cel care a modificat deschiderea geamului, el a inlocuit si garniturile vechi atunci cand a modificat geamul. Poate a gresit ceva la garnituri, cu toate ca pare ok la prima vedere. DOAR ca, nu pot sa zic ca e vina lui, ca intre perioada cand s-a montat/zugravit noul glaf si atunci cand cel cu termopanul a facut modificarea nu a plouat. Deci habar nu am dupa care anume modificare a aparut problema.

Deci nu stiu daca e de la zugrav care a schimbat glafu sau de la tamplar care a facut modificarea la deschiderea geamului.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Chestia cu gaurile date in glaf pentru scurgere sunt fix/pix un rahat. Pentru ca apa scursa de pe ferestre nu iese prin  acele gauri. ci se scurge bine mersi pe langa rahatul ala de silicon sanitar ,(care fie vorba intre noi, nu adera corecta la plasticul tocului) si se duce  direct in prosopul pus de tine in camera.
In concluzie,
-glaful e montat gresit, nu avea voie sa acopere gaurile de scurgere.
-adausul de silicon, e egal cu zero, in conditiile variatiei temparaturii mediului exterior. Pentru astea, exista alte solutii, muuult mai bune dar si muuult mai costisitore. De ex "teroson" tot in tub.
Ca remediere,
-se demonteaza glafiul si daca nu se poate pozitiona SUB gaurile de scurgere din toc, se schimba cu unul mai subtire(de tabla) care sa se poata monta corect
- nu se foloseste silicon pentru etansare, se cauta alte materiale de etansare, speciale pentru exterior si pentru materialele pe care trebuie sa le etanseze.
Nu m-am obosit sa citesc toate raspunsurile, pentru ca nu am de gand sa polemizez cu nimeni, ci doar am vrut sa te sfatuiesc, la nivelul meu de cunostinte, cum sa-ti rezolvi problema.

#21
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 alexsama, on 28 noiembrie 2017 - 11:56, said:

Deci nu stiu daca e de la zugrav care a schimbat glafu sau de la tamplar care a facut modificarea la deschiderea geamului.

Vezi ca au indicat, casadivino, kepa si myshyk, o chestie pe care nu o stiam.

Din linkul dat de kepa se vede schema de scurgere.

Edited by r629935, 28 November 2017 - 12:40.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
da si nu
gaurile se dau in partea din fata, si foarte rar in partea de jos.... dar nu-i exclus....
si chiar si asa daca geamul este inchis nu trebuie sa ajunga apa acolo....

Edited by arg, 28 November 2017 - 12:44.


#23
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
A venit in cele din urma zugravul care a pus glaful, poate o sa radeti, dar a dat cu un ruj garnitura si apoi a inchis geamul. Cand l-a deschis pe rama tocului, se vedeau parti unde nu s-a luat rujul de pe garnituri, teoria lui e ca pe acolo nu etanseaza si scapa apa. A spus ca va trebui mutate un pic balamele de la geam ca din cauza asta nu se inchide bine ( e prea sus balamaua=ridica geamul=nu etanseaza in anumite parti). Stiu ca vechiul tamplar s-a chinuit un pic pana la le-a potrivit ca nu se inchidea geamu complet si probabil daia a miscat balamalele.

Daca nici asa nu o mearga, o sa demontam glaful, sa vedem ce facem...

Edited by alexsama, 28 November 2017 - 14:22.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
garnitura o verifici incercand sa bagi o hartie intre toc si garnitura, daca intra foarte usor e problema, daca nu intra iar e problema ca-i prea strans...
de obicei daca problema e la garnitura din casa e si la cea de afara...

#25
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,672
  • Înscris: 03.12.2014

 alexsama, on 28 noiembrie 2017 - 11:10, said:

Salutare tuturor, in zilele in care ploua am de-a face cu faptul ca sub rama geamului se uda foarte mult si ajunge pana la vecinu de jos. Inainte sa se faca renovarea vara asta, nu se scurgea la fel de mult, foarte putin; ca sa faca o treaba zugravul a fost glaful vechi din exterior si a pus unu nou. Dupa ce s-a terminat revonarea, dupa o luna l-am chemat pe cineva sa modifice geamul astfel incat sa poate fie deschis si ca la bucutarie, sa se incline adica.
Acum, dupa ce a trecut vara, in urma celor 2 operatiuni de mai sus si cand ploua, pur si simplu perete de sub geam se umezeste si se extinde. L-am chemat pe zidar, s-a uitat el, a zis ca nu prea vede ce ar fi in neregula, nici cu glaful, nici cu inchiderea geamului. Tipul a lucrat vreo 5 ani cu geamurile, deci din ce stiu nu e chiar novice.

Pana la urma am ajuns aici, are cineva o idee de unde d-zeu s-ar putea scurge?
Dupa cum se vede in poza, spatiul dintre glaf si tocul geamului e acoperit cu silicon, iar in dreptul geamului s-au mai dat cateva gauri pentru scurgere, ca poate, poate o fi din cauza ca scurgerea e de vina/blocata.

Poze:
https://www.dropbox....102658.jpg?dl=0
https://www.dropbox....102700.jpg?dl=0
https://www.dropbox....105855.jpg?dl=0
https://www.dropbox....105902.jpg?dl=0
https://www.dropbox....105910.jpg?dl=0
[ https://www.dropbox.com/s/xtm6m6qouejxtge/20171128_102658.jpg?dl=0 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
data viitoare angajează și tu niște meseriași, nu ciobani care au pierdut oile.

Părerea mea e că ”meșterii” ăia de ți-au făcut treaba ți-au distrus ferestrele dând găuri in rama de PVC. În mod normal tabla aia trebuia montată înainte de a monta fereastra.

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
O să curgă și în continuare, până nu dai jos glaful pe exterior. Toate găurile tale de drenaj exterioare sunt acoperite.

Toată apa pătrunde printre geam și garnitură la geamul fix, respectiv printre cercevea și toc la geamul mobil. Nu e la submarin să etanșeze perfect garnitura, de aia există și găurile de drenaj. Vina este a celui care a făcut reparația exterioară. A încărcat ca un "berbec" că așa a crezut el că e bine.

#27
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Nu sunt chiar ciobani, asta e si ideea. Indiferent, daca geamul s-ar inchide cum ar trebui, tot s-ar umple rama si ar trebui sa iasa apa afara prin scurgere? Sau nici nu ar trebui sa ajunga apa acolo? Asta nu inteleg, rolul la gaurile de scurgere e numai cand geamul e deschis? Glaful a fost pus dupa ce sa facut termoizolatia exterioara, teoretic inca exista garuile de scurgere sub glaf (chiar daca nu se vad).

Daca nu se rezolva cu potrivirea balamalelor si schimbare garniturii, o sa trecem la demontat grafule exterior...de acum devine ridicola situatia..daia si am apelat aici.

Edited by alexsama, 28 November 2017 - 17:46.


#28
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Dacă geamul este deschis, sau rabatat când tu nu ești lângă el, asta e una din situațiile posibile în exploatare. De aia e nevoie de drenaj. Nu o să rezolvi decât atunci când marginea glafului va fi sub găurile de picurare (ideal ar fi sub rama geamului) și cu panta spre exterior. E opinia mea, lucrez de 15 ani în acest domeniu, tu procedezi cum crezi de cuviință.

Edited by Digix, 28 November 2017 - 17:54.


#29
codroot67

codroot67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 21.02.2007
1 pervaz  exterior montat mai sus decit trebuire,in partea de jos a ramei se fac gauri sau canale prin care condesul ,apa ce intra accidental se scurge afara
2 inchiderea ramei pe toc nu se facem cum trebuie ,vericat garnitura si inchiderea pe blocaje
3 garnitura(chederul) sa tasat si ,sau in coltul de jos stanga sau dreapta nu este bine asezat
se poate face reglaje ca rama sa se aseze mai bine in partea de jos,exista la balamaua de jos aceasta posibilitate


 alexsama, on 28 noiembrie 2017 - 14:22, said:

A venit in cele din urma zugravul care a pus glaful, poate o sa radeti, dar a dat cu un ruj garnitura si apoi a inchis geamul. Cand l-a deschis pe rama tocului, se vedeau parti unde nu s-a luat rujul de pe garnituri, teoria lui e ca pe acolo nu etanseaza si scapa apa. A spus ca va trebui mutate un pic balamele de la geam ca din cauza asta nu se inchide bine ( e prea sus balamaua=ridica geamul=nu etanseaza in anumite parti). Stiu ca vechiul tamplar s-a chinuit un pic pana la le-a potrivit ca nu se inchidea geamu complet si probabil daia a miscat balamalele.

Daca nici asa nu o mearga, o sa demontam glaful, sa vedem ce facem...
balamalele nu se muta ,se regleaza

Attached Files


Edited by codroot67, 28 November 2017 - 22:11.


#30
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

 alexsama, on 28 noiembrie 2017 - 14:22, said:

A venit in cele din urma zugravul ... A spus ca va trebui mutate un pic balamele de la geam ca din cauza asta nu se inchide bine...
S-a făcut zugravul tâmplar! De aia nu merg treburile bine pe la noi. Unii consideră că ei le știu pe toate. Fiecare ar fi bine să se ocupe strict de meseria lui.

#31
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009
Eu zic ca pervazul din exterior acopera gaurile de drenaj... intr-o poza se vede mizeria din interiorul tocului este de la apa... am mai patit asta ...

#32
pisiculverde

pisiculverde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 01.08.2014
@alexsama:

Am avut o situatie asemanatoare ce parea fara rezolvare - chiar si dupa interventiile a trei randuri de mesteri apa tot intra in casa.

Interventiile facute de mesteri, in aceasta ordine:
Echipa 1:
- dat gauri in glaful/pervazul exterior care sa strapunga prin tocul geamului, in ideea ca apa ajunsa in toc sa se scurga inspre afara, si apoi pe glaf
- siliconat partea superioara a glafului/pervazului exterior cu rama geamului (era ca la tine, glaf aplicat, nu pus sub rama geamului), in ideea de a nu intra apa printre tocul geamului si glaf si de acolo sa se scurga pe sub toc in casa
Echipa 2:
- schimbat feroneria / spanioletele (intr-adevar cea existenta era cea mai proasta, au pus una cat de cat buna)
- montat pe cercevea in partea de jos o aripioara pe toata lungimea ei, in incercarea de a proteja importiva apei in partea de jos zona de inchidere dintre rama si cercevea
Echipa 3:
- schimbat garniturile intre rama si cercevea
- reglat inchiderile geamurilor din balamale

Bani dati gramada, nervi nu mai zic, si apa tot intra... :-(

Pana cand am cascat bine ochii si am vazut pe unde intra apa si de ce ajungea sub tocul/rama geamului in loc sa se scurga afara prin gaurele. Fenomenele erau urmatoarele:
a) apa intra printre sticla geamului si garnitura cercevelei, deci cea care tine sticla fixata in cercevea - asta se poate observa daca te uiti cu atentie din interior in partea de jos a geamului spre garnitura lipita de geam in partea exterioara, daca vezi urme de praf/mizerie intre garnitura si sticla inseamna ca pe acolo poate intra si apa;
b) inca mai intra apa si pe la inchiderea imperfecta a garniturilor, nu doar in partea de jos, dar si pe laterale atunci cand era ploaie cu vant puternic;
c) apa ajunsa in toc prin modalitatile (a) si (b) nu se scurgea prin gaurelele acelea spre exterior, ci ajungea sub toc datorita unor suruburi de prindere montate in interiorul tocului geamului, in partea de jos (ulterior am inteles ca acele suruburi nu ar fi avut ce sa caute acolo).

Intelegand situatia am trecut singur la rezolvarea problemelor:

a) am dat cu silicon in partea exterioara a geamului peste imbinarea dintre sticla si cercevea (adica peste garnitura), nu doar jos dar si pe laterale si in partea de sus, acoperind bine toata imbinarea garnitura-sticla;
b) am lipit niste garnituri suplimentare (se gasesc la metru sau la cutie cu 6 sau 25 metri, mai groase sau mai subtiri, profil D, P sau E, dupa caz) in asa fel incat inchiderea dintre cercevea si toc sa se faca etans in partea exterioara a geamului - le-am lipit pe cercevea exact in dreptul celor existente pe toc astfel incat la inchidere garnitura de pe toc si cea aplicata sa se inchida una cu alta fata in fata acoperind astfel eventualele spatii dintre garnitura existenta pe toc si cercevea;
c) am siliconat capetele suruburilor din interiorul tocurilor, astfel incat eventuala apa care ar mai ajunge in toc sa nu se scurga pe langa ele si sa ajunga sub toc, ci sa mearga prin gaurelele acelea inspre exterior.

Stiu ca multi nu recomanda sa se faca ceea ce am facut eu, insa in cazul meu a fost SINGURA modalitate de a rezolva problema (evident in afara alternativei de a schimba geamurile si glafurile cu totul). Am folosit silicon transparent (de tip universal, NU din cel alb sanitar), nici nu e scump, maxim 15 lei tubul. Chiar si dupa 2-3 ani pus pe exterior, siliconul respectiv inca rezista si isi face treaba. Ar fi o mica pierdere estetica (siliconul aplicat este totusi vizibil), dar acest aspect este nesemnificativ pe langa linistea psihica data de faptul ca nu iti mai intra apa in casa.  De asemnea, nu trebuie exagerat cu garniturile suplimentare, pentru a nu forta inchiderea geamului.

Sper sa te ajute experienta relatata. Succes la rezolvare!

#33
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
@pisiculverde
Ai facut ceva...sper sa iti tina capodopera in timp..

Intre timp la mine 1 an a trecut si tot nu sa rezolvat... intre timp am facut urmatoarele lucruri: schimbat garnitura, verificare balamale si am descoperit si un loc pe unde intra apa prin interior, sub balama era o gaura lasata in aer, acea gaura a fost astupta cu silicon. La prima ploaie mai puternica iar sa udat, dar nu prin aceeași găurica impluta cu silicon. Am deschis geamul sa verific rama.. nimic, scurgerea se face ok. Urmeaza sa dau glaful jos ca nu mai am alte idei.

Attached Files


Edited by alexsama, 29 July 2018 - 17:05.


#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Fă poze și la exterior.

#35
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Am pus.

Attached Files



#36
mmiclaus

mmiclaus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 22.02.2009
Eu cred ca intra pe lateral nu ai capacele la pervaze.Si desfunda gaurile ca într-una din poze se vede in colt cum a stat apa.

Edited by mmiclaus, 02 August 2018 - 19:55.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate