Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Concediere fara motiv / motiv de varsta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#73
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Nu prea ține asta în instanță. Dacă și-au dat seama că au angajat prea mulți logic era să renunțe la o parte din cei abia veniți. Nu la cei cu experiență. Nu mai pun în calcul procedura mult mai ușoară de a renunța la cei noi, aflați obligatoriu în perioada de probă. Cum ți-am mai spus, judecătorii mai au și logică și miros actele făcute cu iz de legalitate dar cu rea intenție.

#74
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, logic era .... bla bla bla....
Dar nu era obligatoriu, corect ?!
Nu spune nimeni ca obligatoriu trebuie concediati cei angajati mai nou.
De asemenea, nu spune nimeni ca exista vreo pedeapsa/penalizare daca au fost concediati cei mai vechi, in situatia de fata.

CARE perioada de proba obligatorie ?!
Art. 31. [perioada de proba]
(1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 120 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.


Deci, de unde vine asta obligatorie ?!?!?!

#75
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbuyonevideo, on 06 decembrie 2017 - 12:27, said:

Dar nu era obligatoriu, corect ?!
Nu spune nimeni ca obligatoriu trebuie concediati cei angajati mai nou.
Nu spune, dar concedierea trebuie să aibă motive reale și serioase.

Potrivit art. 65 alin. (2) din Codul muncii, desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa, iar desfiintarea locului de munca poate interveni, intr-o formulare generica, din unul sau mai multe motive care nu tin de persoana salariatului.
Cauza trebuie sa fie reala si serioasa, in caz contrar aveti sanse maxime sa pierdeti un eventual proces.

De asemenea, speram ca in momentul in care ati luat hotararea concedierii v-ati asigurat ca postul salariatului vizat nu beneficiaza de protectie si ca puteti dovedi ca nu ati urmarit inlaturarea salariatului, ci desfiintarea postului (in acest sens verificati respectarea art. 58 60 din Codul muncii).

Prin chiar definitia concedierii pentru motive care nu tin de persoana salariatului, potrivit art. 65 alin. (1) intelegem incetarea contractului individual de munca determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat, din unul sau mai multe motive fara legatura cu persoana acestuia.
Motivele pentru care veti desfiinta locul de munca le puteti sustine prin orice mijloace de proba, potrivit art. 272 din Codul muncii republicat.

Cum sarcina probei va revine in totalitate, prezentati atat dovezi organizatorice, cat si economice.


Citește-i pe alții, poate înțelegi mai ușor:
http://legislatiamun...ndividuala.html

#76
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbuyonevideo, on 06 decembrie 2017 - 11:45, said:

Asa, pai si care e problema aici ?!
Da, normal ca sint inregistrate contractele.
Care e problema  cu "reorganizarea" ?!
"Da, dom'ne, am vrut sa ne extindem, am angajat oameni.... ne-am dat seama ca nu putem sa ne extindem... am mai concediat din ei".
Nu-l impiedica absolut nimic sa angajeze, APOI sa concedieze Posted Image
sofisme de genul asta nu au succes in instanta.
sistemul de justitie romanesc se bazeaza pe decizia judecatorului, tocmai pentru ca asemenea tehnicalitati sa nu aiba un impact deosebit. ca i-a angajat cu 4 zile inainte, cu 4 zile dupa sau fix in acelasi timp, e mai putin important; conteaza ca localul a ramas fix la fel ca inainte, dar oamenii au fost schimbati.

#77
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Offf, am citit si eu legea, am vazut.
Am auzit si ca merge bine justitia romaneasca... nu e problema asta... Posted Image
DAR, scapam din vedere un amanunt esential, l-am spus mai sus, poate n-am insistat: trebuie ca omul sa dea in judecata patronul.
Asta inseamna cel putin 3 lucruri SIMULTAN:
1. vointa
2. bani
3. timp
Care credeti voi ca sint sansele de a avea cele 3 lucruri SIMULTAN ?!
Si apoi, care credeti voi ca sint sansele de reusita la tribunal ?!
Apoi luati cele 2 sanse si calculati procentul total, iese sub 5% sau iese sub 5% ?! Posted Image Posted Image
Oricum, nu strica macar sa vorbesca cu un avocat specializat pe asa ceva, poate are noroc si reuseste chiar gratis asta (vreun prieten/cunostinta/ruda/relatie/amic.....)

Edited by buyonevideo, 06 December 2017 - 13:42.


#78
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Din cele trei enumerate de tine singura problemă reală e voința. Acțiunile astea-s scutite de taxă de timbru iar modele sunt căruță pe net și-s ușor de adaptat, nu e nevoie să plătească. Trebuie doar să descrie ce s-a întâmplat și dacă are nevoie de ajutor să mai scrie aici.
Iar timp se pare că va avea.

Cât despre șanse eu sunt de părere că, dacă e exact cum spune inițiatorul, sunt mult peste 50, nu peste 5%. Oricum ar fi în realitate tot merită și trebuie încercat pentru că nu are nimic de pierdut.

#79
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postalthea, on 06 decembrie 2017 - 13:52, said:

Din cele trei enumerate de tine singura problemă reală e voința. Acțiunile astea-s scutite de taxă de timbru iar modele sunt căruță pe net și-s ușor de adaptat, nu e nevoie să plătească. Trebuie doar să descrie ce s-a întâmplat și dacă are nevoie de ajutor să mai scrie aici.
Iar timp se pare că va avea.

Cât despre șanse eu sunt de părere că, dacă e exact cum spune inițiatorul, sunt mult peste 50, nu peste 5%. Oricum ar fi în realitate tot merită și trebuie încercat pentru că nu are nimic de pierdut.
Eu ma refeream la bani de avocat, habar am cu aceste chestiuni in detaliu.

Edited by althea, 06 December 2017 - 15:13.
citat + raspuns la mesaj sters


#80
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
n-ai nevoie de avocat pentru o astfel de cauza.

#81
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postalthea, on 06 decembrie 2017 - 13:52, said:

Din cele trei enumerate de tine singura problemă reală e voința. Acțiunile astea-s scutite de taxă de timbru iar modele sunt căruță pe net și-s ușor de adaptat, nu e nevoie să plătească. Trebuie doar să descrie ce s-a întâmplat și dacă are nevoie de ajutor să mai scrie aici.
Iar timp se pare că va avea.

Cât despre șanse eu sunt de părere că, dacă e exact cum spune inițiatorul, sunt mult peste 50, nu peste 5%. Oricum ar fi în realitate tot merită și trebuie încercat pentru că nu are nimic de pierdut.
Care ar fi procesul, mai concret?

#82
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Mai concret putem vorbi după ce îi dă decizia de încetare a cim, dar îți trimit pe PM un model ca să-ți faci idee cum arată o contestație împotriva deciziei de concediere.
Contestația se depune la Tribunalul de care aparține domiciliul prietenului tău.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate