Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Concediere fara motiv / motiv de varsta

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Se da una bucata barbat, barman, care lucreaza in acelasi local de 27 de ani. Este cel mai vechi angajat la localului, singurul de pe "vremea aia" - lucrat constant si fara probleme sub 3 patronaje.
Ehi bine, de la 1 decembrie vine un nou patronaj care (neoficial) a anuntat ca toti angajatii (cu varsta de peste X ani - inclusiv cea a barmanului de mai sus) vor trebui sa-si faca bagajele. Nou director vrea sa-si aduca prietenii si cunostintele tinere sa lucreze in noul local, iar toti cei care au lucrat pana acum sunt "inutili" lui.

Acum, intrebarea mea este... e posibil asa ceva? Om la 50 de ani, dupa 27 petrecuti in acelasi loc, sa fie dat afara "incepand de saptamana viitoare" si fara dreptul la somaj? Da, nu i s-au dat 3 luni de zile sau ceva preaviz, sa-si caute omul de lucru sau ceva. A aflat acum ca lucrurile se vor schimba de la 1. Vorba in local e ca preaviz nu exista, doar "de maine nu mai ai ce cauta aici".

P.S. Contractul de angajare semnat acum o viata e - probabil - intr-un pod vechi intr-o casa nelocuita. Oricum probabil n-ar fi foarte relevant.

#2
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008
Daca patronul te da afara, brusc subit si fara motiv, este obligat sa iti dea intre 3 pana la 6 salarii compensatorii, asa stiu ca e in codul muncii parca.
Copie dupa contractul individual de munca, trebuie sa existe undeva... daca nu ma insel si la itm se inscrie un contract de munca.
Si in plus, o plangere la ITM la noul "patron" nu ar strica, ca nu este imparatia sa la urma urmei

#3
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Problema-i simpla: angajatoru' tre' chemat in judecata.

In mod cert tampitu' de patron nu va respecta procedura de concediere. Si orice pas lipsa sau executat prost, atrage nulitatea deciziei.

Ba' mai mult, insasi temeiul concedierii este atacabil in instanta. Parerea mea.

Edited by Alecsandru010, 27 November 2017 - 18:15.


#4
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Post[ady], on 27 noiembrie 2017 - 18:08, said:

Acum, intrebarea mea este... e posibil asa ceva? Om la 50 de ani, dupa 27 petrecuti in acelasi loc, sa fie dat afara "incepand de saptamana viitoare" si fara dreptul la somaj?

Nu există așa ceva.
Nu-i legal.

Etapele de concediere sunt strict reglementate în lege.
Iar dreptul de șomaj nu ți-l dă anagajatorul.  E dreptul tău pentru care ți s-au oprit cotizații lunare.    Este ca un fel de asigurare.

Dacă te dă afară pe probleme disciplinare,  ceri decizie scrisă.    Nu uita că acuzatorul trebuie să demonstreze acuzația.

#5
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Alta persoana a cumpărat localul și are o firma noua. Este legal sa angajeze pe cine vrea el în noua firma😊

#6
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Posttomaso, on 27 noiembrie 2017 - 18:18, said:

Nu există așa ceva.
Nu-i legal.

Etapele de concediere sunt strict reglementate în lege.
Iar dreptul de șomaj nu ți-l dă anagajatorul.  E dreptul tău pentru care ți s-au oprit cotizații lunare. Este ca un fel de asigurare.

Dacă te dă afară pe probleme disciplinare,  ceri decizie scrisă. Nu uita că acuzatorul trebuie să demonstreze acuzația.

Nu exista asa ceva, gen "probleme disciplinare". In plus, banuiesc ca nu poti da afara TOTI angajatii localului pe acest motiv, in special in conditia in care tu esti concediat de noul patron chiar in prima lui zi "oficiala" la servici.
Da, toti sunt dati afara. Noul patron are multi prieteni care au nevoie de-o leafa.

View PostMicroEdge, on 27 noiembrie 2017 - 18:26, said:

Alta persoana a cumpărat localul și are o firma noua. Este legal sa angajeze pe cine vrea el în noua firma��

E acelasi local / firma. Respectivul e doar "noul director". Localul apartine unei firme care are multe altele in toata tara.
Nu stiu daca-i relevant, tho.

Edited by [ady], 27 November 2017 - 18:28.


#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostMicroEdge, on 27 noiembrie 2017 - 18:26, said:

Alta persoana a cumpărat localul și are o firma noua. Este legal sa angajeze pe cine vrea el în noua firma��
Nu este legal să concedieze vechii angajați doar pentru că așa vrea.

#8
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,585
  • Înscris: 15.01.2017
Daca vine un nou patronat si cumpara afacerea nu si firma iar firma care iti era angajator se Închide nu ai pe cine da judecata. Adica poti da, era unul care l-a chemat in judecata pe Dumnezeu, dar fara rezultat.

Daca totuși nu se schimba angajatorul, Nu poti fi dat afara fara preaviz, nu poti  fi dat afara fara a putea beneficia de șomaj. Asta daca ai lucrat cu contract de munca.

In schimb, da, mi se pare absolut normal ca noul angajator sa vina cu echipa pe care o dorește. Nimeni nu-l poate obliga sa angajeze sau sa păstreze pe cineva anume.
Ca situatia ta e neplăcuta, sunt de acord, dar numai ce face. Ghinion.

Edited by Epdm, 27 November 2017 - 18:37.


#9
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Post[ady], on 27 noiembrie 2017 - 18:28, said:

Da, toti sunt dati afara.

Pe ce motiv?
O concediere trebuie motivată, se dă o decizie, alea alea, nu este ca-n SUA.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu e legal, nu e, dar uite ca afcut-o. Si asta inseamna ca daca  patronul ne-ar povesti varianta lui, ar fi cu totul alt roman. Nu putem judeca doar dupa marturisirea partinitoare a uneia din parti. Punct.

Daca a facut-o, insemna ca e legal. Si nu poti judeca o declaratie partinitoare, ascultand doar una din parti. Daca ar publica si patronul povestea, ar fi alt roman.

Maaaai, ce dreaq se intampla aici?
Ca doar n-o sa ma repet de trei ori, doar pentru ca daca vreau sa editez sa-mi corectez greseala, imi da in nas cu :"NO_SUCH_TOPIC

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
N-a concediat pe nimeni, inițiatorul a scris asta

Quote

Vorba in local e ca preaviz nu exista, doar "de maine nu mai ai ce cauta aici".
Deocamdată nu prea avem ce discuta în afară de faptul că sub niciun motiv oamenii nu pot fi dați afară de pe o zi pe alta.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Oricum si daca nu-l da afara poate 100% legal sa nu-i mareasca brutul (= zeci de procente mai putin la net din ianuarie).

#13
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Posttomaso, on 27 noiembrie 2017 - 18:34, said:

Pe ce motiv?
O concediere trebuie motivată, se dă o decizie, alea alea, nu este ca-n SUA.

Nu stiu daca exista vreun motiv oficial. Neoficial este "n-am nevoie de voi, vreua sa aduc o echipa tanara, pana-n 30 de ani" (sau asa ceva).
Concediere, din cate am inteles, in localul respectiv nu se face in scris cu motivare, ci "de maine nu mai vi".

View Postf300, on 27 noiembrie 2017 - 18:45, said:

Oricum si daca nu-l da afara poate 100% legal sa nu-i mareasca brutul (= zeci de procente mai putin la net din ianuarie).

Barmanii nu traiesc din salariu. Salariul lui e minimul pe economie. Mai putin de-atat oricum n-are cum sa-i dea

Edited by [ady], 27 November 2017 - 18:46.


#14
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View PostEpdm, on 27 noiembrie 2017 - 18:34, said:

Nimeni nu-l poate obliga sa angajeze sau sa păstreze pe cineva anume.
Legea.

View PostEpdm, on 27 noiembrie 2017 - 18:34, said:

Ca situatia ta e neplăcuta, sunt de acord, dar numai ce face. Ghinion.
Ghinion pt. angajator, daca se ajunge in instanta.

View Postmyshyk, on 27 noiembrie 2017 - 18:39, said:

Nu e legal, nu e, dar uite ca afcut-o.
Daca a facut-o, insemna ca e legal.
:photo:
P.S.: Noi judecam dupa spusele initiatorului.

#15
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
In cazul in care n-a fost clar, problema nu e "cum face omul sa ramana la servici impotriva vointei patronajului". Acest lucru stie si el ca nu-i posibil. Insa ar fi vrut macar sa i se dea un 3 luni preaviz, dupa 27 de ani de lucru acolo, sa aibe timp sa-si caute altceva macar. E putin panicat ca nu-i chiar misto sa ramai de sarbatori fara un venit, taman cand si intretinerea creste exponential.
Plus, pentru cineva la 50 de ani nu-i tocmai usor sa-si gaseasca un alt job de barman...

#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
Pai, mare mirare sa nu fi pus limita de virsta si aici.

View Postmyshyk, on 27 noiembrie 2017 - 18:39, said:

Maaaai, ce dreaq se intampla aici?
Ca doar n-o sa ma repet de trei ori, doar pentru ca daca vreau sa editez sa-mi corectez greseala, imi da in nas cu :"NO_SUCH_TOPIC

Initiator, bine ai venit in lumea reala.
E dureros dar asta e. Sansa lui de a avea succes prin orice fel de interventie e minima. Si greu imi vine sa cred ca poate sa sustina un astfel de demers. Chiar daca un judecator ii va da dreptate si va fi reangajat, posibil sa il faca sa isi blesteme zilele. A mai fost aici o discutie asemanatoare unde persoana a fost mutata in demisol si a taiat hirtii in patratele de 5 mm, citiva saci... a rezistat o saptamina. Asta-i capitalismul.

Edited by viotl, 27 November 2017 - 19:08.


#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post[ady], on 27 noiembrie 2017 - 18:50, said:

Înțelege că nu poate fi concediat peste noapte. Când se vând afaceri care implică activități economice, firma care cumpără ia și angajații cel puțin pentru o perioadă de timp.
Spune-i să meargă în continuare la muncă până când primește o hârtie oficială și vino dup-aia cu date concrete, nu cu vorbe.

#18
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Sa nu semneze nimic, impotriva vointei lui. Nu exista "De maine nu ai ce cauta la munca" ca asa zic io, ca-s boss. Trebuie sa existe o decizie de concediere, pe care angajatul trebuie sa o semneze. Acesta trebuie sa fie bazata pe ceva: post desfiintat(nu cred ca este cazul) sau alte motive ce au legatura cu angajatul(de exemplu abateri disciplinare, necorespundere profesionala) dar care trebuiesc dovedite.
Criteriul pe baza de varsta este discriminare.
Daca nu vrea sa semneze decizia de concediere sa nu o faca, apoi angajatorul este cel care trebuie sa continue procedura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate