Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Când ați fost ultima dată la cinematograf?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Și eu văd că se merge la cinema, inclusiv generația tînără. Fie-mea (14 ani jumate) de pildă merge destul de des, cu prietenele, uneori și cu mine (încă).

#38
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 11.10.2006
Nu mai stiu care a fost ultimul, Poseidon sau The Happening, acum zece ani. Inainte de 2000 se intampla sa vad si 3-4 filme pe an. Pe vremea ailalta, au fost si filme romanesti si straine - primul cred ca a fost Duelul, la Favorit  si au urmat La capatul liniei, Vulcanul (in original avea alt titlu), Strada Hanovra, Fiul muntilor, Fata fara zestre, Toata lumea canta, rade si danseaza, Unora le place jazzul, Maria Mirabela, Atentie la pana de vultur, Zorro proiectii de filme animate la cinema si cu diverse ocazii - Pisicile artistocrate, cele 12 munci ale lui Asterix, Jack si vrejul de fasole etc), Reconstituirea, Raidul vargat, Aventurile unor italieni in rusia, Superpolitistul, Balanta, Alerta, Tidal Wave, Alien 4, Alien vs Predator, Ziua Independentei (ala din 1996), Contact, Armageddon, Impact nimicitor, Vulcanul (1997), Titanic (pe asta de doua ori pentru ca mi se paruse ca am pierdut ceva prima data - deja rula jumate de generic) The day after tomorrow, Razboiul Lumilor, Planeta rosie, ceva tot cu Marte, The Happening, Poseidon. Dupa aia parca nu a mai aparut nimic interesant, exista netul si erau gasibile mai convenabil. Insa lipseste atmosfera de cinema, mirosul salii, de plus; acum te enerveaza ca pana si in timpul filmului ceilalti n-au altceva de facut decat sa stea cu botul in telefon, sau e zoo.. Bine le face ca le interzice sa aiba telefoanele deschise (majoritatea au si camera, dar cine e in toate mintile sa filmeze  tot filmul - pana se termina ceea ce e pe ecran moare telefonul intai).
Au facut ce au facut ca pe marile bulevarde toate salile de cinema ruleaza de ceva timp acelasi film, cu casa inchisa...Posted Image

Prin anii 80 la clubul din statiuni o comedie cu unii intr-o statiune de iarna de se dadeau cu sanie sau cu o soba pana cand intra intr-o cabana, atat mai stiu din el. Altul, dupa Hitchcock, nu stiu daca Vertigo, era cu unul care ametea si ii este sabotata masina (faza clasica cu ramasul fara frane si blocat in masina, subiectul crapa din cauza ca pe langa celelalte se declansase singur radioul la volum maxim) Nu stiu daca tot in filmul asta sau altul este o secventa cu un fotograf ce mareste progresiv fotografia unui ochelarist surprins intr-un lift panoramic, umpland toti peretii cu ea.
Mi-am mai amintit de unele vazute dupa Revolutie - Imperiul contraataca (la o gradina de vara din Cap Aurora), Deep star six, King Kong, King Kong vs Godzilla sau ceva de genul, Pasagerul 57, Millenium.

Edited by malmoth, 27 November 2017 - 20:24.


#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
La telefon poţi să ai şi batery pack (chiar 2) şi te ţine tot filmul... sau ascunzi o minicameră video.
Ăla cu staţiunea de iarnă s-ar putea să fie "Sun Valley Serenade".
Pe mine nu mă mai atrag filmele actuale, aşa că nu mă mai atrage nici cinematograful.

Ceva trist: http://stirileprotv....matografie.html

#40
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postdjl, on 26 noiembrie 2017 - 13:44, said:

Parcă mai exista un subiect pe tema asta, dar nu am reuşit să mai dau de el. Am căutat şi cu nenea Gogu'.
Deci când aţi fost pentru ultima dată la cinematograf?
La ultimul episod din Hobbitul, cand o fi fost ala.

#41
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,578
  • Înscris: 10.04.2009
acum 2 saptamani, de obicei in weekend ajung

frecventez destul de des cinematograful, imi place mai mult ecranul ala mare decat in pat la tv :D

iar 18 lei/persoana mi se pare o suma rezonabila (20 lei la 3D :D)

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti?   <_<

#43
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Avand dmiciliul in Bucuresti, noi mergem la iMax de obicei. Cam la 1 luna sau de 2 ori pe luna. Nu e o regula. Am vazut si cateva filme pe an (tot 3D) la Movieplex Plaza.

Acasa avem instalat cate un media player la fiecare televizor iar de la providerul de televiziune am achizitionat toate pachetele de filme.
Totusi, ecranul mare si imaginea 3D face diferenta! Poate doar sunetul este uneori prea intens (pentru noi).

Uneori am fost la filme difuzate in premiera sau nu, filme pe care deja le vazusem pe media player. Dar orice film bun poate fi vazut de mai multe ori, si cred ca la fiecare vizionare observi ceva nou, o faza care scapase la vizionarea anterioara, un joc de cuvinte sau altceva. Si revin la dimensiunile ecranului: acasa (intr-o casa obisnuita/apartament) poti sa ai un ecran cu diagonala 140-200 cm (poate fi si mai mare, dar e discutabil). Redarea din net nu este de cea mai stralucita calitate. Si implicit se poate ivi dorinta de a vedea un film la calitatea cea mai buna disponibila.

Eu cred ca pretul ar putea fi cel mai mare impediment in dorinta de a viziona un film la cinematograf.
Failia noastra nu scapa niciodata la cinematograf fara minimum 150 ron cheltuiti (bilete + diverse pentru 3 persoane). Hai, poate ca rareori am ramas sub 100 ron cheltuiti! Nici la cele mai "anuntate" premiere noi nu am vazut aglomeratie. Foarte putini clienti, poate si din cauza faptului ca noi preferam orele matinale.

#44
Cornel_P

Cornel_P

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 10.11.2018
Acum vreo o lună și ceva la Venom. Chiar mi a plăcut.

#45
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Acuma vreo cateva saptamani:



Ecran mare de tot, checked +

Rezolutie scazuta, pixeli, checked +

Filmul pe nu tot ecranul cu dungi laterale, checked +

Boxe cu sunet bubuiala de spart timpane si te zgaraie in acelasi timp pe urechi de ai cosmaruri noaptea, double checked ++

Reclame de te plictisesti, checked




Per total, io zic ca o meritat.

#46
postpost

postpost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 08.12.2018
Nimic nou.


In America altfel sta treaba.
Cam asa arata majoritatea salilor de cinema  de cand s-au lansat Netflix si Amazon Prime.  

Lumea mai vine doar cand e un film Avengers , un Star Wars, un film Disney,  o animatie Pixar, un Jurassic World, un Fast and Furios, eventual cand e Avatar sau un LOTR din ani in pasti, in rest prefera sa se uite acasa.
Nici magazinele de inchiriat dvd-uri cu filme nu prea mai sunt.
[ https://media.npr.org/assets/img/2014/09/28/4dx_interior_img02_wide-c89a3d8756fae045234d9e7bc0a17258b43cdbcb.jpg?s=1400 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by postpost, 09 December 2018 - 21:21.


#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Oamenii se pare că au uitat să socializeze   :(

#48
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Cinematograful nu e pentru socializare, e pentru vazut filme in liniste (sau ma rog, cu vorbaria celor din jur suficient acoperita de volumul filmului). Daca vreau socializare ma duc sa vorbesc cu oamenii aia, nu sa ma inchid intr-o camera intunecata, sa ma uit la un ecran si sa am impresia ca am facut ceva cu niste prieteni.

La cinema merg daca e ceva care merita vazut in conditii bune (de exemplu Avatar e complet neimpresionant daca nu il vezi in cinema) sau daca nu mai am rabdare pana apare pe... uhm, DVD. In rest prefer sa vad filme acasa, e mai comod, mai liniste si castig timp (care in ultima vreme e din ce in ce mai pretios, cat ma imbrac-duc-plimb-prin-mall-stau-la-coada-ma-intorc, deja pot sa mai vad inca un film). Ultima data am fost acum cateva luni, cred ca la A quiet place.

#49
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Ultima data am vazut "Pozitia copilului" la Patria sau la Scala, inainte sa se aleaga praful de aceste cinematografe.

In mall nu merg ptr ca e plin de tzarani care se foiesc, rad ca prostii, butoneaza telefonul, se ling lasciv sau si povestesc viata in timpul filmului.

Am preyentia ca, la cinema, sa fie absolut liniste in sala in timpul filmului si toata lumea sa se uite drku la ecran, ca de aia a dat bani pe bilet.

I really hate the tzarani !

Edited by rosix, 02 January 2019 - 09:43.


#50
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Exeprienta de vizionare la un 3D clasic, la un cinema din Romania, este foarte slaba. Filmele sunt proiectate destul de intunecat si rezolutia este modesta. Doar la IMAX este ok sau la proiectiile 2D.
Iar senzatia de 3D este valabila cateva minute de la inceput proiectiei, dupa care nu mai conteaza, creierul se obisnuieste.

#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
@ black_dizzy : ieşi împreună cu prietenii, dacă te duci singur(ă) poate mai comentezi cu oamenii după ce ieşi de la film.

#52
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Cu care oameni sa comentezi? Rareori am vazut persoane singure la cinema.

#53
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Eu n-am avut ocazia sa ma intalnesc la cinematograf nici cu indivizi care tipa sau se foiesc, nici cu unii care-si povestesc viata, sau, ca sa fiu si eu in ton, "what ever"! Pe mine m-au deranjat mai mult "stapanii" - managerii - salilor!

De fapt, in general am fost cate 6-8 perechi in sala. Uneori, cum a fost spre exemplu la Avatar, cativa parinti cu copiii. Hai sa zic un maximum de 20 de persoane in medie. Dar, e foarte probabil si datorita faptului ca merg de obicei fie la matineu, fie pana-n 14:00. Si nu ma reped neaparat la prima difuzare.

Mie mi se pare ca cele mai mari probleme ale salilor (Plazza, AFI iMax etc.) sunt conexe cu oferta limitata de produse posibil a fi comandate si starea precara de prospetime si igiena a acestora. Nachos super-uscati de batranete, floricele inmuiate de statut, si alte produse preambalate pe care le poti gasi si in bufetul din halta SNCFR. Desigur, pretul este infernal de necinstit! Si aici ma refer la produsele enumerate mai sus, pe care nu rareori am vazut cum niste gandaci grena se misca ultrarapid (3D, si fara ochelari!). Ma gandesc cu groaza ce o inota in dozatoare?!

Nu vorbesc de VIP, cu toate ca si acolo ma astept sa fie la fel (n-am fost), doar mai scump si ca o compensatie ca o sa poti sa o faci intins Posted Image. Altfel spus, se simte o lipsa crasa de respect fata de client. Sau asa o percep eu. Parca ai intra, platind bilet, in "palatul" chinezului Mee-Ca-Li si trebuie sa-i suporti, tot contra-cost dar suplimentar, toate fanfaronadele de individ cu "scoala vietii"! Dar, vorba aia: "take it or leave it"! Sau, ca-n banc:
-Stinge lampa si ia-o-n gura.
-Asta NU!
-Alta n-am!

Si apropo de "liniste", perceptia despre nivelul de tarie al sunetului din difuzoare poate fi discutabil, dar mie mi se pare ca de multe ori nu mai este sunet, ci doar niste distorsiuni exagerat de deranjante! Ca atunci cand niste "tzarani" dau boxele chinezesti la maximum, doar pentru a impresiona vecinii.

#54
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View Postdjl, on 02 ianuarie 2019 - 13:42, said:

@ black_dizzy : ieşi împreună cu prietenii, dacă te duci singur(ă) poate mai comentezi cu oamenii după ce ieşi de la film.

Pai nu ma duc singura, doar ca nu mi se pare o activitate sociala mersul la cinema. A, ca aleg sa o leg de o activitate sociala si mai stau la o barfa/ o bere cu prietenii dupa ce ies de la film, sigur, dar mersul la film nu inseamna socializare, indiferent ca esti singur sau cu 500 de prieteni. La film se tace.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate