Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

A fost Isus un escroc, poate chiar cel mai mare sarlatan erudit al istoriei?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
821 replies to this topic

#811
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlupini, on 16 februarie 2023 - 22:09, said:

Clar ! Se poate vedea din studierea Conciliilor unde a fost întocmită. :)

VT exista de mii de ani înaintea conciliilor...

#812
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,251
  • Înscris: 26.01.2007
L-ai luat prea tare pe Lupini, Heartule!
Nu știe el d'astea...

#813
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postheartu, on 17 februarie 2023 - 00:24, said:

VT exista de mii de ani înaintea conciliilor...

Câte mii ? :)

#814
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021
Nu multe... însă suficiente! 🤔

La tine este problema că tu nu știi să deosebești Biblia Ebraică de Biblia Creștină sau mai exact spus, scripturile ebraico-arameice de scripturile grecești-creștine...

Edited by heartu, 17 February 2023 - 13:26.


#815
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postheartu, on 17 februarie 2023 - 13:24, said:

Nu multe... însă suficiente!

Câte ?! Spune clar, nu te sfii. Poţi să suni un prieten pentru a te consulta. Posted Image



View Postheartu, on 17 februarie 2023 - 13:24, said:

La tine este problema că tu nu știi să...

Ce să fac dacă nu m-am născut atoateştiutor ! [ https://yoursmiles.org/msmile/sad/m1509.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by lupini, 17 February 2023 - 15:25.


#816
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlupini, on 17 februarie 2023 - 15:25, said:

a. Câte ?! Spune clar, nu te sfii. Poți să suni un prieten pentru a te consulta. Posted Image


b. Ce să fac dacă nu m-am născut atoateștiutor ! [ https://yoursmiles.org/msmile/sad/m1509.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

a. Nu e nevoie să sun un prieten, de altfel prietenii mei sunt habarniști la capitolul ăsta, cu excepția unuia cu care mai discut din când în când idei spirituale...
Păi hai să vedem, Moise s-a născut în 1613 î.e.n., a fost timp de 40 de ani coregent, până în 1573 î.e.n. când a fugit în Madian. Acolo a stat alți 40 de ani, până în 1533 î.e.n. atunci când s-a întors în Egipt și i-a scos pe evrei din sclavia egipteană, exodul evreilor a avut loc în anul 1533 î.e.n., deci practic scrierile veterotestamemtale (torah) au o vechime de aproximativ 3300 de ani... acum, dacă calculezi câți ani au trecut de la scrierea primelor suluri și până la primul conciliu ecumenic care a avut loc la Niceea în anul 325 e.n., îți dă vreo 1600 și ceva de ani... deci a trecut peste un mileniu și jumătate...

b. Nimeni nu este atoateștiutor decât Unul Singur, Dumnezeu! Noi avem de învățat pe tot parcursul vieții, așa progresăm în cunoaștere, spiritualitate, experiență etc...

Edited by heartu, 17 February 2023 - 16:08.


#817
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postheartu, on 17 februarie 2023 - 15:59, said:

Păi hai să vedem, Moise s-a născut în 1613 î.e.n., a fost timp de 40 de ani coregent...

Din greşeală am citit că Moise a fost..."corigent". [ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0136.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Zici că s-a născut în 1613 î.e.n., ha ? Mai exact când: primăvara, vara, toamna sau iarna ? Posted Image

Chiar: de unde ştii că s-a născut în 1613 înaintea erei, un personaj despre care nici nu sunt dovezi că a existat ?! Ai fost inspirat de Duhul cu informaţii sau...ai citit undeva ? Sau...deţii tu vreo dovadă ultrasecretă de mare preţ, pe care o vei dezvălui "la plinirea vremurilor" ?!





View Postheartu, on 17 februarie 2023 - 15:59, said:

deci practic scrierile veterotestamemtale (torah) au o vechime de aproximativ 3300 de ani

Şi asta e tot o inspiraţie divină, aşa-i ? Păi da, că în urma investigaţiilor şi descoperirilor faptice, situaţia e alta.

Heartule, cele mai vechi scrieri din Tora evreiască, au fost descoperite în anul 1979 de către Gabriel Barkay de la Universitatea din Tel Aviv, şi se numesc sulurile de la Ketef Hinnom, după locul unde au fost descoperite. În prezent sunt la Muzeul Israelului din Ierusalim.


Sulurile de la Ketef Hinnom


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a4/Ketef_hinom_scrolls.JPG/1024px-Ketef_hinom_scrolls.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Aceste suluri conţin fragmente din cartea Numerilor datând din perioada cuceririi Iudeei şi Feniciei de către Nabucodonosor al II-lea persanul, în perioada anilor 600 - 580 î.e.n.

Atunci a apărut şi Tora evreilor, în timpul exilului din Babilon, oraş cosmopolit unde scribii lor au intrat în contact cu multe poveşti mitologice, dintre care evreii au copiat-o şi adaptat-o pe cea a sumerienilor, creându-şi astfel propria identitate naţională.

Edited by lupini, 17 February 2023 - 16:30.


#818
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021
Eu mă documentez din studiile savanților autentici, nu din ale haterilor, am zeci de pdf-uri cu studile acestor savanți legat de Egipt, timp nu prea am, ca să le studiez pe toate...

#819
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postheartu, on 17 februarie 2023 - 16:25, said:

Eu mă documentez din studiile savanților autentici

Clar. Se vede ! :P

#820
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlupini, on 17 februarie 2023 - 16:24, said:

Heartule, cele mai vechi scrieri din Tora evreiască, au fost descoperite în anul 1979 de către Gabriel Barkay de la Universitatea din Tel Aviv, și se numesc sulurile de la Ketef Hinnom, după locul unde au fost descoperite. În prezent sunt la Muzeul Israelului din Ierusalim.

Sulurile de la Ketef Hinnom


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a4/Ketef_hinom_scrolls.JPG/1024px-Ketef_hinom_scrolls.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Aceste suluri conțin fragmente din cartea Numerilor datând din perioada cuceririi Iudeei și Feniciei de către Nabucodonosor al II-lea persanul.

Atunci a apărut și Tora evrilor, în timpul exilului din Babilon, oraș cosmopolit, unde aun intrat în contact cu multe povești mitologice, dintre care evreii au copiat-o și adaptat-o pe cea a sumerienilor, creându-și astfel propria identitate națională.

Dacă între textul masoretic (sec. IX e.n.) și cele mai vechi papirusuri datate î.e.n. nu s-au găsit greșeli semnificative care să schimbe sensul textului, fii sigur că nici între cele mai vechi papirusuri ca cel mențional de tine și originalele scripturilor nu există astfel de diferențe...

Acum, lipsa dovezii nu este dovada absenței, așa cum încearcă savanții atei să ne prostească... doar guguștiucii (vorba lui Jake) pun botu' la asemenea nărozii...

Pe de altă parte, avem la dispoziție diferitele cronologii ale popoarelor antice (cronologia biblică fiind printre ele), deci acolo unde dovezile lipsesc, intră în acțiune istoria și arheologia... care ne spun că... a existat un popor evreu, că au fost în Egipt, că s-au stabilit în Canaan, că și-au construit primul Templu dărâmat de babilonieni, că și-au construit al doilea Templu dărâmat de romani, etc...

Nu mai fii atât de credul, pune-ți mintea la contribuție! :yes:

Edited by heartu, 17 February 2023 - 16:43.


#821
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

View Postheartu, on 17 februarie 2023 - 16:39, said:

Acum, lipsa dovezii nu este dovada absenței, așa cum încearcă savanții atei să ne prostească... doar guguștiucii (vorba lui Jake) pun botu' la asemenea nărozii...

Adevărul se stabileşte doar cu dovezi ! Fără dovezi totul rămâne în suspensie, sau în "viciu de procedură" cum se numeşte în Justiţie. Şi pe judecători tot "guguştiuci" în consideri, din cauză că cer dovezi pentru a se demonstra un adevăr ? Posted Image




View Postheartu, on 17 februarie 2023 - 16:39, said:

deci acolo unde dovezile lipsesc, intră în acțiune istoria și arheologia...

Posted Image

Păi cum intră în acţiune istoria şi mai ales arheologia, dacă...dovezile lipsesc ?! Arheologia înseamnă dovezi ! Heartule, heartule ! Posted Image





View Postheartu, on 17 februarie 2023 - 16:39, said:

Pe de altă parte, avem la dispoziție diferitele cronologii ale popoarelor antice

Îmi vine în minte cronologia religioasă aztecă, cea care pretindea că...pe 21 Decembrie 2012, urma să fie...Sfârşitul Lumii. Posted Image

Sunt demne de toată "încrederea" cronologiile religioase !

Edited by lupini, 17 February 2023 - 17:01.


#822
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Dacă am zis că am terminat analiza discrepanțelor Noului testament, este pentru că, din punctul meu de vedere, nu ar mai fi nimic de zis, fiindcă tot ce am conspectat eu, 3 ani de zile de studiu intens, s-a epuizat, am ajuns la ultima pagină a caietului de notițe, și gata! Dar... atenție, asta nu înseamnă că nu mai sunt discrepanțe în Noul testament! Vă invit pe voi să mai găsiți!Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate