Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

A fost Isus un escroc, poate chiar cel mai mare sarlatan erudit al istoriei?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
821 replies to this topic

#793
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Și ei voiau să-l ucidă din cauza genei respective, dar Isus îi recunoaște genetic ca și copii ai lui Avraam?

View Postheartu, on 27 ianuarie 2023 - 16:46, said:

Da, da' doar o parte din ei moșteneau gena Șarpelui... nu toți!


#794
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 27 ianuarie 2023 - 16:46, said:

Da, da' doar o parte din ei moșteneau gena Șarpelui... nu toți!
Posted Image

#795
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postheartu, on 27 ianuarie 2023 - 16:46, said:

Da, da' doar o parte din ei moșteneau gena Șarpelui... nu toți!
Gena sarpelui  ?
La ce film te uiti dragul meu ?
Ai vazut tu ca sarpele s-a impreunat cu Eva si a rezultat Cain ? Posted Image

#796
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

View PostSfantul Jakob, on 21 ianuarie 2023 - 18:15, said:

Nico, pune-ți alarmă la telefon să te trezești la timp pentru a ajunge la slujbă!
Da, la o Biserică Ateistă din religia voastră, desigur... :lol:

Uite ce frumos cântă frații la chitară, să te tot închini la zeița Broască:

https://youtu.be/O1t-WEk0DOk?t=26


Cere-i pastorul vostru să vă predice și despre cratimă duminica viitoare! :rolleyes:
Că iese altă glumă.
Ai rămas fără replică, te legi de cratima. Hai cu ceva mai bun. Dar ce te poți aștepta de la unul că tine. Scrie ceva despre topic.

Edited by nico99900, 27 January 2023 - 20:09.


#797
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,188
  • Înscris: 26.01.2007

View Postnico99900, on 27 ianuarie 2023 - 20:07, said:

Scrie ceva despre topic.
Cui?

#798
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,601
  • Înscris: 06.03.2021

View Postlogic1, on 27 ianuarie 2023 - 17:24, said:

Și ei voiau să-l ucidă din cauza genei respective, dar Isus îi recunoaște genetic ca și copii ai lui Avraam?

Păi nu ia recunoscut genetic ca și copii ai lui Avraam... nu le-a zis că: "Voi aveți de tată pe Diavolul!"...?! Apropo, ciudată exprimare a lui Isus despre originea lor, dacă diavolul este o înclinație! 🤔

Iată versetul:

"44  Voi sunteți de la tatăl vostru Diavolul și vreți să împliniți dorințele tatălui vostru. El a fost un ucigaș când a început și n-a rămas ferm în adevăr, pentru că în el nu este adevăr. Când spune o minciună, vorbește potrivit firii lui, pentru că este mincinos și tatăl minciunii."
   Ioan 8:44 TLN


Știu că e greu de acceptat dacă nu ai clar în minte cum stă treaba cu cele două seminții... mie mi-a luat mult timp până le-am pus cap la cap...

View PostElihu_66, on 27 ianuarie 2023 - 17:28, said:

Posted Image

Ce-i Elihule... este că ești pe lângă cu înțelegerea acestui aspect important al Scripturii?! :)

View PostPaco_ste1, on 27 ianuarie 2023 - 19:29, said:

Gena sarpelui  ?
La ce film te uiti dragul meu ?
Ai vazut tu ca sarpele s-a impreunat cu Eva si a rezultat Cain ? Posted Image

Șarpele era de fapt Arum... da' în fine, nu's de tine subiectele astea! :)

Edited by heartu, 27 January 2023 - 23:12.


#799
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheartu, on 27 ianuarie 2023 - 23:15, said:

Păi nu ia recunoscut genetic ca și copii ai lui Avraam... nu le-a zis că: "Voi aveți de tată pe Diavolul!"...?! Apropo, ciudată exprimare a lui Isus despre originea lor, dacă diavolul este o înclinație! ��
...
Știu că e greu de acceptat dacă nu ai clar în minte cum stă treaba cu cele două seminții... mie mi-a luat mult timp până le-am pus cap la cap...


Ioan 8

33 Ei I-au răspuns: „Noi suntem sămânţa lui Avraam şi n-am fost niciodată robii nimănui; cum zici Tu: „Veţi fi slobozi!”?”
34 „Adevărat, adevărat vă spun”, le-a răspuns Isus, „că oricine trăieşte în păcat este rob al păcatului.
35 Şi robul nu rămâne pururi în casă; fiul, însă, rămâne pururi.
36 Deci dacă Fiul vă face slobozi, veţi fi cu adevărat slobozi.
37 Ştiu că sunteţi sămânţa lui Avraam; dar căutaţi să Mă omorâţi, pentru că nu pătrunde în voi Cuvântul Meu.



#800
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 27 ianuarie 2023 - 23:15, said:





Ce-i Elihule... este că ești pe lângă cu înțelegerea acestui aspect important al Scripturii?! :)



Șarpele era de fapt Arum... da' în fine, nu's de tine subiectele astea! :)
Daaa, reptilienii nu-i așa?

#801
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 28 ianuarie 2023 - 00:15, said:


Ioan 8

33 Ei I-au răspuns: „Noi suntem sămânţa lui Avraam şi n-am fost niciodată robii nimănui; cum zici Tu: „Veţi fi slobozi!”?”
34 „Adevărat, adevărat vă spun”, le-a răspuns Isus, „că oricine trăieşte în păcat este rob al păcatului.
35 Şi robul nu rămâne pururi în casă; fiul, însă, rămâne pururi.
36 Deci dacă Fiul vă face slobozi, veţi fi cu adevărat slobozi.
37 Ştiu că sunteţi sămânţa lui Avraam; dar căutaţi să Mă omorâţi, pentru că nu pătrunde în voi Cuvântul Meu.


Samanta lui Avraam inseamna urmasii genealogici ?
In ce sens "Fiul" ii va face slobozi ?
Cumva isus vorbea in dodii ?

#802
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,052
  • Înscris: 10.09.2008
Le va lua povara păcatului (Is. 53), astfel va veni Împărăția și ei o vor putea moșteni ca fii de Împărat (robii nu moștenesc).

#803
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 10 februarie 2023 - 14:25, said:

Le va lua povara păcatului (Is. 53), astfel va veni Împărăția și ei o vor putea moșteni ca fii de Împărat (robii nu moștenesc).
Banuiesc ca te referi la sentimentul de vinovatie a celor care se simt impovarati cand comit atrocitati impotriva aproapelui.
Eu daca nu am acest sentiment ,nu ca as fi comis rautati impotriva cuiva, ar trebui sa ma consider sfant ?  Posted Image
Banui ca isus nu considera pe toti oamenii ca fiind vinovati de nelegiuire.
Mai degraba Dumnezeu se face vinovat , de lipsa de prezenta.

#804
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

View Posttruematters, on 25 noiembrie 2017 - 19:41, said:

Isus era un escroc

Asta e concluzia din spusele lui: personajul Isus din poveste a fost un impostor ! De unde putem afla asta ?! Din analiza textului.


Matei 26:63 "Şi marele preot a luat cuvântul şi I-a zis: "Te jur, pe Dumnezeul cel Viu, să ne spui dacă eşti Fiul lui Dumnezeu".
Matei 26:64 "Da", i-a răspuns Isus, "sunt !".

.  .  .  .  .


Matei 5:9 "Fericiţi făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema".

.  .  .  .  .


Matei 10:34 "Să nu credeţi că am venit să aduc pacea pe Pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia". Posted Image



Ce impostor ! Chiar din vorbele lui reiese că doar cei făcători de pace sunt fiii zeului. Însă el spunând că n-a venit să aducă pacea, deşi susţinuse că e fiu de zeu, îşi arată înşelăciunea.

Edited by lupini, 16 February 2023 - 11:37.


#805
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlupini, on 16 februarie 2023 - 11:33, said:

Asta e concluzia din spusele lui: personajul Isus din poveste a fost un impostor ! De unde putem afla asta ?! Din analiza textului.


Matei 26:63 "Şi marele preot a luat cuvântul şi I-a zis: "Te jur, pe Dumnezeul cel Viu, să ne spui dacă eşti Fiul lui Dumnezeu".
Matei 26:64 "Da", i-a răspuns Isus, "sunt !".

.  .  .  .  .


Matei 5:9 "Fericiţi făcătorii de pace, că aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema".


.  .  .  .  .


Matei 10:34 "Să nu credeţi că am venit să aduc pacea pe Pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia". Posted Image



Ce impostor ! Chiar din vorbele lui reiese că doar cei făcători de pace sunt fiii zeului. Însă el spunând că n-a venit să aducă pacea, deşi susţinuse că e fiu de zeu, îşi arată înşelăciunea.


Si la urma zice "va las pacea Mea, va dau pacea mea " .
Pai ori aduce pacea, ori sabia . . . . pe mine ma bulverseaza . . . .  vorbea sa nu se inteleaga ?
Inteleg ca prin inventarea inca a unei religii  a dus la conflicte, ca dupa 600 ani sa mai apara alta. Si uite asa rautatea se mentine la cote inalte, findca a hotarat ca neghina sa creasca odata cu graul . Pai ajunge neghina sa inabushe graul  . Rezultatul e pe masura deciziilor.

#806
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

View PostPaco_ste1, on 16 februarie 2023 - 12:42, said:

Si la urma zice "va las pacea Mea, va dau pacea mea " .
Pai ori aduce pacea, ori sabia . . . . pe mine ma bulverseaza . . . .  vorbea sa nu se inteleaga ?

Vorbea la mişto.

De fapt, cei care au alcătuit Biblia s-au încurcat. Să ne gândim că la majoritatea conciliilor ecumenice, unde s-a creat credinţa în zeul Isus, fiecare "partid" al episcopilor s-a străduit să-şi impună punctul de vedere prin manevre de culise, şantaj sau chiar violenţe.

De pildă, în Conciliul ecumenic de la Niceea din 325, a fost lupta pentru putere dintre împăratul Constantin şi episcopi. Constantin s-a impus sub titulatura: "Un singur Dumnezeu, un singur Împărat" (adică el, Constantin).

În Conciliul de la Efes din 431, convocat de împăratul Teodosie al II-lea, la dorinţa sorei acestuia, Pulcheria, s-a impus că "Maria e născătoare de zeu". După ce Teodosiu a murit, "evlavioasa" Pulcheria s-a măritat cu Marcian, noul împărat bizantin. Şi, în calitate de împărăteasă, a convocat Conciliul de la Calcedon din 451, unde Isus a fost proclamat şi divin şi uman, la sugestia aceleaşi Pulcheria. Asta avea scopuri politice: puterea noului ei soţ să vină şi de la oameni şi de la zeu.

Însă aici s-au iscat violenţe între partide deoarece călugării şi episcopii au intuit în ce consta "natura divină şi umană" a lui Isus, pe care o dorea Marcian şi Pulcheria, şi au început "bătăile sfinte" între participanţi precum fac politicienii în Parlamentul din Taiwan. Acestea s-au sfârşit când Marcian a spus că dacă Isus nu e şi om şi zeu, aşa cum doreşte el şi iubita lui soţie, atunci...scoate armata pe străzi ! Posted Image


Aşa s-a alcătuit creştinismul: în funcţie de interesele politice.  Şi acesta e motivul pentru care sunt atâtea divergenţe în Biblie: în unele concilii ecumenice au fost acceptate puncte de vedere opuse, pentru a nu se ajunge la bătăi din partea celor..."inspiraţi de Duhul". Posted Image

Edited by lupini, 16 February 2023 - 13:09.


#807
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlupini, on 16 februarie 2023 - 13:07, said:


Însă aici s-au iscat violenţe între partide deoarece călugării şi episcopii au intuit în ce consta "natura divină şi umană" a lui Isus, pe care o dorea Marcian şi Pulcheria, şi au început "bătăile sfinte" între participanţi precum fac politicienii în Parlamentul din Taiwan. Acestea s-au sfârşit când Marcian a spus că dacă Isus nu e şi om şi zeu, aşa cum doreşte el şi iubita lui soţie, atunci...scoate armata pe străzi ! Posted Image


Aşa s-a alcătuit creştinismul: în funcţie de interesele politice.  Şi acesta e motivul pentru care sunt atâtea divergenţe în Biblie: în unele concilii ecumenice au fost acceptate puncte de vedere opuse, pentru a nu se ajunge la bătăi din partea celor..."inspiraţi de Duhul". Posted Image
Dar avem si azi inselatorii moderni care isi zic pastori sau preoti, ca isus e si om si dumnezeu . . .  strutzocamila paganismului . . . si leprele astea de isi zic preoti si pastori inseala o lume intreaga. Deci astia sunt Satana in realitate. Posted Image

#808
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postlupini, on 16 februarie 2023 - 13:07, said:

Vorbea la mişto.

Nu-si permite. Biblia e serioasa. Sa ai pace cand in jurul tau lumea e disperata si infricosata e CEVA. Sa nu se confunde cu nepasarea sau cu miserupismul.

#809
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

View Post-Daniel, on 16 februarie 2023 - 21:59, said:

Biblia e serioasa.

Clar ! Se poate vedea din studierea Conciliilor unde a fost întocmită. :)

#810
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postlupini, on 16 februarie 2023 - 22:09, said:


Clar ! Se poate vedea din studierea Conciliilor unde a fost întocmită. Posted Image

Nu. De poate vedea de la inceputul ei pana la sfarsit. Gasim ironii, eventual, dar nu misto-uri. Spiritul Bibliei e unul serios. Daca vezi credinciosi mascarici, aia nu cred, de fapt.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate