Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

A fost Isus un escroc, poate chiar cel mai mare sarlatan erudit al istoriei?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
821 replies to this topic

#199
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Concluzia mea, care este descrisă și în titlul acestui topic, nu a venit pentru că eu am început să urăsc pe Isus, creștinismul, nu, dimpotrivă, m-am schimbat la 180 0 tocmai datorită studiului și mai intensiv al Scripturilor!Posted Image

#200
IaBaDaBadU

IaBaDaBadU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2022
Prostii. Credeti ca daca ar exista vreu zeu are nevoie de rugaciunile noastre 😆 pt ce? E absurd si fara logica. Stati calm si cuminti. Nu exista nici zei nici dumnezei, decat in injuraturi 🤣

#201
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Ideea cu mormântul gol, găsit fără cadavru, de către mironosițe, a apărut mai târziu. Apostolul Pavel nu știa așa.:)

#202
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Sever Hăbuc, un „sfântul Petru” autohton, e în stare să jure că există solomonari și balauri pe care aceștia îi încalecă, scoțându-i din lac/tău. Cu ce e mai breaz mitul lui Cristos? Cu nimic!Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wKmxfyzHSkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#203
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Balada Miorița e în nu știu câte variante. Autori populari. La fel și evangheliile, inclusiv cele necanonice. Legende. Iar Pavel din Tars, șmecher, a prins ideea care circula sub formă de creație populară, și a vândut-o neamurilor ca fiind adevăr autentic. Bine, a prelucrat-o, categoric, a teoretizat, a prezentat totul ca să poată fi vândut - acesta este creștinismul.

#204
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 17.04.2014

View Postdark, on 29 august 2022 - 17:15, said:

Concluzia mea, care este descrisă și în titlul acestui topic, nu a venit pentru că eu am început să urăsc pe Isus, creștinismul, nu, dimpotrivă, m-am schimbat la 180 0 tocmai datorită studiului și mai intensiv al Scripturilor!Posted Image

Concluzia ta este gresita. Ai ajuns sa judeci si sa desconsideri ceea ce nu cunosti.

Isus Hristos nu a fost, nu este un sarlatan ci Cea mai extraordinara Persoana.

Priveste la invataturile Lui pline de intelepciune si profunzime... Priveste la statura Omului de care a dat dovada in scurta sa viata de pe pamant...Priveste la modul sigur, ferm de a expune invataturile Lui.

Din punctul meu de vedere intrebarea tendentioasa a topicului este ofensatoare si de prost gust...

Invataturile Lui erau invataturile lui Dumnezeu adresate oamenilor.

"Cuvantul pe care-l auziti nu este al Meu, ci al Tatalui, care M-a trimis." ( Ioan 14:24)

Eu pentru aceasta M-am nascut si am venit in lume, ca sa marturisesc despre adevar. Oricine este din adevar asculta glasul Meu." ( Ioan 18: 37)

Ca sa marturisesti despre adevar, ar trebui sa cunosti adevarul!
Cati dintre oamenii muritori ar putea sa afirme despre sine ca poseda cunoasterea adevarului?! Posted Image

Edited by GRATEFUL, 31 August 2022 - 15:02.


#205
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Ai dreptate doar în proporție de 75%, Grateful, căci învățăturile lui Isus, în proporție de 25% sunt... hai să zicem, stângace. Trebuie evaluat tot ce a spus, sau mai bine zis, ce se pretinde că a spus Isus. De fapt, experții au demonstrat că toate acele parabole erau „logii” adică ”ziceri” care circulau în anumite zone din Israel.
Cum ar fi spre exemplu, anumite proverbe românești, sau cântece populare, zicători, snoave, cimilituri, inventate de geniul popular, pe care unii scriitori, regizori de film, poeți, compozitori, nu s-au sfiit să le folosească în operele lor.
Un binecunoscut exemplu:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lB2JXR--teY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Crezi că George Enescu a compus el această piesă muzicală atât de cunoscută? Da, el, dar...melodia de unde a luat-o?Posted Image  Din folclor!Posted Image
Și lista poate continua, se pot aduce mii de exemple, din orice categorie: muzică, poezie, proză...

View PostGRATEFUL, on 31 august 2022 - 14:52, said:

Ai ajuns sa judeci si sa desconsideri ceea ce nu cunosti.

Cum nu cunosc?Posted Image  Îmi pare rău, dar după colegul Logic, care este nr. 1 în cunoașterea Scripturilor, locul secund îmi revine mie și ție abia locul 3.Posted Image
Pe locul 4, adică mențiune, este Jake. Restul, oricum nu mai contează, fiindcă nu urcă pe podium!Posted Image

#206
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,492
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 31 august 2022 - 12:31, said:

Sever Hăbuc, un „sfântul Petru” autohton, e în stare să jure că există solomonari și balauri pe care aceștia îi încalecă, scoțându-i din lac/tău. Cu ce e mai breaz mitul lui Cristos? Cu nimic!Posted Image

Tu ai auzit de duhul adevarului ?
Individul din imagine a fost filmat findca e abil sa spuna orice minciuna si sa para adevar.

Bineinteles ca s-a transfomat in mit findca apar tot mai des indivizi care afirma asta.

#207
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Miturile sunt minciuni. Nici eu nu cred în solomonari, strigoi, iele, vârcolaci etc. Dar nu ai înțeles punctul meu de vedere, și dacă vrei să mă evanghelizezi ”ca la carte”, va trebui, Pacco, să asculți cu atenție ce zic, ca să prinzi ideea corect. Eu am spus, așa cum multe mituri s-au impus în tradiția diferitelor popoare, încât aceste subiecte sunt de notorietate, cel mai ades, în zona rurală, la fel, pe aceleași mecanisme, în zona prăfuită a Orientului Apropiat, s-a impus mitul lui Cristos, în persoana lui Yeșu din Nazaret, un profet.Posted Image

Edited by dark, 31 August 2022 - 15:40.


#208
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,492
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 31 august 2022 - 15:39, said:

Miturile sunt minciuni. Nici eu nu cred în solomonari, strigoi, iele, vârcolaci etc  . . .
Evident ca sunt basme , dar nu la fel se poate spune despre biblie. Da sunt si acolo ceva inflorituri/adaugiri, dar nu in asa masura sa deformeze adevarul.
Uite, istoricii nu sunt de acord cu tine, ei sunt convinsi ca isus din biblie a existat, doar ca nu sustin acele minuni puse pe seama lui.
Greseseala ta e sa crezi ca si unii din noi sunt la fel de usor manipulabili cum tu ai ajuns.

#209
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 31 august 2022 - 16:26, said:

Evident ca sunt basme , dar nu la fel se poate spune despre biblie

De ce? Adică un solomonar nu are voie să meargă pe apă, însă Isus, da?

#210
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,492
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 31 august 2022 - 16:33, said:

De ce? Adică un solomonar nu are voie să meargă pe apă, însă Isus, da?
Pai in mintea unora exista solomonari, . . . si de ce sa nu  mearga pe  apa ?
Atat isus cat si Petru au mers pe apa. Crezi ca asta ar fi o "minune strasnica" ?
Pai invierile, redarea vederii orbilor, inmultirea painilor si pestilor, potolirea vantului si a marii . . .  bineinteles ca nu isus le-a realizat ci Tatal din ceruri, inclusiv mersul pe apa a lui isus si Petru.
Crezi ca Tatal din ceruri nu poate face toate astea ?

#211
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Ideea era că dacă în conștientul omului de rând a prins mitul cu solomonarul care merge pe apă și călărește balaurul, de ce nu ar fi avut același succes și mitul lui Isus, fără ca să fie adevărat, evident, niciunul din ele?

[ https://www.energiaconstiintei.ro/wp-content/uploads/2018/03/solomonar.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#212
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,492
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 31 august 2022 - 16:44, said:

Ideea era că dacă în conștientul omului de rând a prins mitul cu solomonarul care merge pe apă și călărește balaurul, de ce nu ar fi avut același succes și mitul lui Isus, fără ca să fie adevărat, evident, niciunul din ele?
Am inteles din prima ce ai spus.
Intrebarea era daca tu crezi sau nu in puterea divina toate acele minuni puse in dreptul lui isus ?

#213
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Care minuni? A făcut Isus o minune în fața ta? L-ai văzut măcar, pe Isus?

#214
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
TVR Timișoara a realizat o serie de emisiuni foarte interesante, le aveți aici pe toate:

https://www.youtube..../istoriiascunse

Găsiți aici reportaje luate în zonă, unor localnici, care au experimentat tot felul de lucruri, legate de ființe miraculoase (povești cu vârcolaci - priculici, moroni, moroi, strigoi, iele, etc.), acuma aceste întâmplări sunt și pe suport media, cine vrea crede, cine nu, nu, dar voi să-mi spuneți, cu ce este diferit mitul cristic de aceste povestiri, considerate adevărate de către unii?Posted Image
Numitorul comun? Supranaturalul.Posted Image  Strigoiul - mortul care revine, solomonarul - vrăjitorul munților care, asemeni lui Merlin, putea invoca inclusiv animale legendare, ca dragonul/balaurul.
Dacă veți citi cele 4 evanghelii în această cheie, ce concluzie veți trage? Că Biblia nu este altceva decât o prelucrare a unor mituri. Cum ar fi, Ciprian Porumbescu aude, la țară, pe nea Caisă că fredonează o melodie, la coasă, și lui, compozitor de muzică, nu-i este greu să pună pe note acea melodie și să facă o adevărată sonată sau menuet.Posted Image Așa au procedat și cei patru evangheliști, au prelucrat niște mituri care circulau prin popor...

#215
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
În solomonari, cred și persoane importante, iată:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lJEcQ2Whyfw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce mare lucru... luăm mitul solomonarului, îl declarăm ca fiind ”fiul lui Zalmoxe”, scriem, luăm mărturii, și le declarăm inspirate de Dumnezeu. Gata, religia!

La minutul 10,40, cineva a văzut un solomonar.

Sunt și profesori intervievați. Ar fi bine să urmăriți acest videoclip.

#216
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,615
  • Înscris: 16.03.2004
Cât de nepoliticos este Isus, observați, vă rog:


Robul a alergat inaintea ei si a zis: "Da-mi, te rog, sa beau putina apa din vadra ta." (Fac.24:17)
iata, eu stau la izvorul de apa, si fata care va iesi sa scoata apa si careia ii voi zice: "Da-mi, te rog, sa beau putina apa din vadra ta" (Fac.24:43)
Inainte de a sfarsi de vorbit in inima mea, iata ca a iesit Rebeca, cu vadra pe umar, s-a coborat la izvor si a scos apa. Eu i-am zis: "Da-mi sa beau, te rog!" (Fac.24:45)
El a zis: "Da-mi, te rog, putina apa sa beau, caci mi-e sete." Ea a deschis burduful cu lapte, i-a dat sa bea si l-a acoperit. (Judc.4:19)
A venit o femeie din Samaria sa scoata apa. "Da-Mi sa beau", i-a zis Isus. (Ioan.4:7)

Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate