Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Parvoviroza a castigat 😓

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#19
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Pe urmatorul cumpara-l mai in varsta, de cel putin 6-7 luni.

#20
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002
Nu mai laudati atat canisele si ponegriti samsarii..toti sunt la fel...samsari de catei...unii iti dau acte, altii nu...dar vand mult mai ieftin...toti vand..
Eu am o catea cu pedigree, chiar cu parinte campion (nu stiu daca mai este un mascul mai premiat in Romania ca tatal catelei mele)...si?...daca ar fi facut pui nu as fi putut sa-i vand...i-as fi dat...fara bani...dar cu verificare la sange...dar i-as fi dat gratis...
TOTI sunt vanzatori de caini (cu acte sau fara)...

Iulianna96 ...bravo pt ca ai luptat pt viata catelusei tale...bravo. Putini ar face ceea ce ai facut tu..
Sincer...daca Vanessa ar fi avut pui...tu te-ai fi calificat pt unul...(doar ca e golden:) )
Cauta alt puiut pe care sa-l iubesti si fii sigura ca va umple gaura aia neagra din suflet..

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu ai dreptate. Un crescator adevarat nu-si da cateaua la monta la fiecare ciclu de calduri. Biata catea nici nu-si revine bine din gestație si alăptare si e iar gestantă. In conditiile acestea, cu o mama epuizata de fătări la foc automat, puii sunt  cu imunitatea la pământ. Regulamentul AChR prevede ca o catea poate sa faca pui  o data la trei cicluri de calduri. Nu are voie sa aiba pui dupa o anumită varsta, parca 6ani.  Daca nu se respecta aceste condiții, monta nu este înregistrată iar puii nu primesc pedigree.  Am mai auzit o chestie despre inmultitori  acum cativa ani.  Copiază pe imprimanta eticheta cu vaccinul si il lipesc pe carnetul de sanatate.  Ia vezi, Iulianna, nu cumva e si cazul catelusei tale?

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

 Iulianna96, on 24 noiembrie 2017 - 18:37, said:

Cand m am dus cu carnetul la veterinar mi au spus ca are acel vaccin facut si ca probabil a facut inainte de vaccin, deoarece se manifesta mai tarziu...din pacate nu mai pot da de persoana de la care am cumparat o, dupa ce am sunat si l am avertizat ca am catelul bolnav si ca probabil toti cateii lui au acelasi lucru acum, s a facut disparut, desi nu i am cerut nimic, am vrut doar sa i spun sa nu mai vanda caini bolnavi la oameni ca sa nu pateasca ce am patit eu si ramasese sa discutam iar dupa ce mai trec ceva zile de tratament.
Imi pare foarte rau pentru pierderea ta. E ca si cum ai pierde pe cineva din familie. Tu ai avut speranta la o prietenie din partea unui companion.
Fiecare pierdere este dureroasa, dar cu timpul va trece.
Din experienta mea , am invatat cateva lucruri: puii nu trebuiesc luati de langa mama prea repede. In nici un caz neintarcati. Timpul alaturi de mama lor este vital, pentru o viata "de calitate" la maturitate.  
Cateii si pisicile trebuiesc luate cat decat de la persoane de incredere.
Am vazut ce inseamna un pisoi dat prea repede: va avea un handicap major cand creste, un bleg, slab dezvoltat. Ei pot fi dati dupa cel putin 6 saptamani.
Cateii ar trebui sa aibe in jur de 3 luni cand sunt adoptati. Dupa aceasta varsta speranta la viata creste considerabil.

Eu am avut o experienta sfasietoare cu un dobermann, care a rezultat in urma unei imperechieri incestuoase. Cainele a dobandit sindrom de epilepsie. Nu vreau sa intru in amanunte. Timp de o saptamana am trait un calvar, oscilam intre bucurie si dezolare. Credeam ca scapa, apoi reveneau crizele. Alerga , facea spume, se izbea de pereti, groazic. A murit in chinuri, cred ca a fost eutanasiat la spitalul de la facultatea veterinara, eu aveam vreo 14 ani atunci.  O perioada nici nu mai stiam ce sa mai cred, nu mai aveam curajul sa ma atasez de nimeni, mi-era teama sa mai iubesc.  
Urmatorul caine a fost un ciobanesc german, care a avut o viata lunga si frumoasa cu mine. Mereu ma gandeam, oare cat o sa mi-l lase Dumnezeu alaturi?  
Alroape 14 ani ne-a adus bucurie in suflete, iar cand ne-a parasit, a lasat un gol si o suferinta teribila. Toata familia era trista. Sunau prietenii sa ma intrebe ce mai face , si se intristau cand le spuneam ca nu mai este. A fost un adevarat membru de familie.

#23
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
@tfmercedez: cateii se pot lua  de langa mama de la varsta de 8 saptamani iar pisoii la 13-14 saptamani.

#24
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

Quote

Am sunat si intr o ora am avut un minunat pui de Bichon maltez de 2 luni jumate

Never do that. Never.

Parvoviroza contamineaza si mediul in care a stat animalul bolnav, contamineaza rau, la modul, carantina minimum 6 luni.

 Iulianna96, on 24 noiembrie 2017 - 21:22, said:

Puiul meu murea oricum, bolnava era si daca o luam, si daca nu. Nu consider greseala fatala. Ma bucur din tot sufletul ca am incercat tot ce am avut sa o fac bine si daca rezista, mergeam mai departe

Puiul "tau" n-ar mai fi fost "al tau" daca nu sareai ca prostu' si ignorantu' - ca asta ai fost - cu banu'. Normal ca ala de-a vandut s-a facut nevazut, ca nu era sa piarda fraierii viitori.

Scuteai timp si bani si sentimente. Pe care le-ai fi putut investi intr-un alt "puiul meu" care sa iti aduca bucurie ani de zile.

#25
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
Nu parvoviroza a castigat, ci samsarul care ti-a vandut un caine nevaccinat!
A castigat ignoranta care te-a facut sa cumperi ceva fara sa te informezi!
A castigat ,,piata" care doreste calitate la pret infim!
..succesuri! :(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate