Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ajutor in alegerea unui TV 4k !

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014
Nu stiu pe care sa-l aleg dintre cele 2:

https://altex.ro/tel...ps-55pus6561-12

https://www.emag.ro/...h/pd/DX3V67BBM/

Care merita si care nu merita. Astept o opinie mai avizata a unui cunoscator in domeniu, sau poate exista o alta varianta mai buna in acest buget. Mersi !

Exista aici o comparatie mai amanuntita intre cele doua: https://www.displays...rison/45523563e

Edited by Cai0r, 21 November 2017 - 22:24.


#2
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Citesti aici, eventual il suni pe tavitara si iti zice el ce tv merita. Repara zilnic zeci de tv-uri, si cam stie ce vorbeste.

https://vwforum.ro/t...ere-tv/?page=15

#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Curbat iei doar dacă esti burlac...

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
cel de la emag nu are nici o reducere, nimic.

samsungul e model 2017, philips 2016.

Iti dau singura solutie ca sa dormi linistit: ia-le pe ambele si returneaza apoi cel care iti place mai putin dupa ce te joci cu ele cateva zile.

#5
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Toti producatorii au scazut calitatea in ultimii ani. Insa strict legat de calitatea constructiei, Samsung e mult peste Philips care in urma vinderii diviziei de electronice catre chinezi, sunt mediocre ca si constructie. Tot la partea de smart si player, Samsung are unele dintre cele mai bine implementate solutii, reda default pe orice model de tv sunetul DTS, foarte important daca esti fan mkv. La ceilalti producatori sa te uiti explicit daca suporta sau nu DTS, ai sa ai neplacuta surpriza sa constati ca sunt foarte multe modele ce nu stiu decodarea DTS. Modelul Philips ales de tine il suporta.
Dar precum un antecoleg ti-a recomandat, intra pe vwforum si adreseaza-i intrebarea lui Tavitata.
Ecranale curbate si aici il citez pe Tavi, sunt de fapt ecrane normale puse pe un sasiu din tabla curbat. Daca racirea ledurilor nu e realizata corect, iar din pacate multe modele au racirea cam anemica facuta, in timp pot apare defecte, leduri arse, pbme cu display-ul in sine. Pt curbat personal recomand doar modele din game superioare, chiar peste 7 unde calitatea ecranelor e mai mare.

#6
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014
Deenman, nu pot accesa acel link, imi spune ca nu am permisiunea de a viziona acel continut.

Peter Blood, Eu sunt burlac... de aceea ma uit dupa acel model.

unbrutus, o idee foarte buna, ma gandesc serios la ea.

muraru_dan, mersi pt opinie.
De data asta, legat strict de cele doua modele si in bugetul maxim de 3.000ron, dupa o serie de comparatii se pare ca Philips-ul iese castigator in acest buget, nu as urca bugetul mai sus de 3.000 pentru modele de la samsung mai dotate sau pt un alt tv. Ma mai documentez putin pana maine dimineata cand am de gand sa plasez comanda

Edited by Cai0r, 22 November 2017 - 13:24.


#7
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
La televizoare panelurile VA sunt net superioare IPS urilor, astfel incat Samsung iese castigator. Philios nu are nativ 10 biti, iti face doar interpolare. Atat doar ai ceva mai multa conectica dar, la stabilitate tot Samsung castiga. Cat despre calitatea constructiei, Tavi a spus clar ca Philips sunt net inferioare Samsung indiferent ce model al fi. Eu personal as merge pe Samsung. Nici ei nu mai sunt cum erau cand faceau seria H, dar inca sunt buni. Cei mai buni in momentul de fata strict legati de calitatea in sine aunt cei de la Panasonic dar doar de la seria 6 in sus. Indiferent ce ai alege, sa te bucuri de el. Scuze de calitatea scrierii, scriu de pe mobil.

Edited by muraru_dan, 23 November 2017 - 17:17.


#8
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Ce ti-ai luat pana la urma? PE forumul vwforum  nu poti posta  in anumite arii decat daca ai cont, de aceea primesti eroarea respectiva.
LEgat de ecrane. Sunt multe discutii intre direct led, edge led smdp.
In prezent, cele mai bune ecrane sunt cele VA facute de samsung, edge led pe seria 6 si direct led cu dimming pe seriile superioare. Indiferent ce ati alege, imaginea e una foarte buna, peste medie cu edge led si de top cu direct led.
Panelurile ips sunt bune insa nu intrec va-urile.

Sony si Philips din pacate dupa 2013 au scazut foarte mult stacheta, strict din pct de vedere al constructiei.
Philips repet, divizia de electronice nu mai apartine de firma mama din Olanda, au fost cumparati si sunt produse chinezesti. Cu parere de rau spun asta, insa asta e lumea in care traim iar din pacate multe companii se confurnta cu probleme in acest segment. Samsung e lider detasat. DAr s-au culcat si ei putin pe o ureche si din 2015 au mai facut unele rabaturi la calitatea asamblarii.
Panasonic in momentul de fata incepand cu seria 5, sub aceasta serie nici nu sunt facute de Panasonic, sunt in marea majoritate facute de Vestel Turcia si doar rebranduite pt Panasonic, sunt cei mai buni din pct de vedere al calitatii fabricatiei.

Pt seriile mici, recomandarea lui Tavi este sa probati. Acolo nimeni nu foloseste intotdeauna aceleasi componente, indeosebi ecranele. Se cumpara loturi de la proiducatori chinezi in fctie de oferta si se pot nimeri ecrane mia bune sau mai slabe. De aceea, e bine sa se probeze iar daca va place cum se vede, luati-l.
La Philips seriile mici probati inainte. Indeosebi smartul. PErsonal am un Philips pt camera fetitei si e uun dezastru la ce lag are inclusiv in meniu. Spun asta sa nu fiti dezamagiti.
Daca se doreste cel mai bun smart, tot Samsung e cel mai bun inca.

#9
Cai0r

Cai0r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.07.2014
muraru_dan, Mersi pentru informatii !

Am ales Philips-ul. Inca nu a ajuns, o sa il testez cand ajunge si o sa mai revin cu ceva informatii. Daca nu imi convine ceva sau nu corespunde ceva nu este nici o problema... am optiunea de retur, incercam altceva...!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate