Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Sistem HiFi - pana in 5000 lei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#109
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,181
  • Înscris: 16.10.2008
Nu e nicio agitatie.
E bine sa-l contactezi si pe @bibiaudofil in legatura cu garantia la avstore. Iti poate da sigur mai multe detalii.

#110
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 23.10.2006
Si boxa wireless tot trebuie bagata in priza,  ca Tesla nu a mai apucat sa ne dea (sau nu a fost lasat) curent electric wirelessPosted Image

Edited by baribalu, 17 December 2017 - 22:46.


#111
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 04.10.2014

View Posttitoo, on 17 decembrie 2017 - 11:11, said:

Zau ? Adica daca ascultam sistemul ala Genius intr-o camera tratata acustic va suna mai bine "mai clar" ca un setup audio de 5000 de euro , pus sa cante intr-o camera fara tratament acustic ?
Nu. Dacă asculți sistemul de 5000 de euro într-o cameră cu probleme (mai toate au) și netratată, nu va suna cu mult mai bine decât Genius-ul, în orice caz va suna mult mai prost decât poate setup-ul.

#112
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 23.10.2015

View Postbaribalu, on 17 decembrie 2017 - 22:40, said:

Si boxa wireless tot trebuie bagata in priza,  ca Tesla nu a mai apucat sa ne dea (sau nu a fost lasat) curent electric wirelessPosted Image

Poate la tine nu sunt prize in fiecare cameră, însă la mine, da. Am prize chiar si in curte. Dar acolo folosesc boxa portabila, oricum.

#113
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004

View PostBG_183, on 17 decembrie 2017 - 20:32, said:

Vroiam sa spun ca poate face o diferenta enorma camera de auditie, diferenta la fel de mare ca si intre 2 perechi de boxe diferite.
Chiar si intre diferite showroom-uri aceeasi boxa se auzea semnificativ diferit, cu acelasi amp.

Conteaza dimensiunile camerei si ce mai ai prin camera si amplasamentul boxelor. Daca ai boxe cu port de bass pe spate trebuie sa lasi cel putin 30 cm in spate altfel apar probleme cu bas-ul prea puternic ( asta ca exemplu ). O anumita izolatei se poate face simplu intr-o camera daca ai niste draperii mari si grele - le tragi. Au un efect foarte buin, mai ales daca boxele sunt cu fata spre ea.

Un alt motiv ptr care boxele se pot auzi diferit, conectate la acelasi amp sunt firele de legatura. De obicei cele care vin in pachet sunt mai subtiri si mai proaste. Unele cu sectiune potrivita si OFC schimba imediat sunetul. Se simte in special la bas si la inalte.

Edited by eiffel, 18 December 2017 - 12:09.


#114
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 04.10.2014

View Posteiffel, on 18 decembrie 2017 - 12:08, said:

Un alt motiv ptr care boxele se pot auzi diferit, conectate la acelasi amp sunt firele de legatura. De obicei cele care vin in pachet sunt mai subtiri si mai proaste. Unele cu sectiune potrivita si OFC schimba imediat sunetul. Se simte in special la bas si la inalte.
Mda. Nu vă gândiți la amenajarea acustică a camerei, schimbați-vă sârmele. Unele showroom-uri folosesc niște lițe de foarte proastă calitate, de aia se aude diferit.

#115
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ai stii ce lita am primit la pachet cand mi-am cumparat ultimele boxe de 180W fiecare...
Sectiunea era ceva de genul 0,15mm2 - am pe-acasa si 0,25 si era mai groasa.

Si se auzeau ca un cazan cu lita aia. Cum am pus OFC de 1,5mm2 cum s-a schimbat sunetul.

Probabil nici nu ducea sarma aia la puterea boxelor.

#116
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,736
  • Înscris: 31.12.2013
Eu am primit (gratis) 8 metri din acest cablu (a fost ca un fel de extra-promoție) este bun de ceva ?
https://www.stereoma...andard-1-5-3304

#117
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil nu e OFC dar la sectiunea aia nu ar trebui sa fie probleme pe distante mici.

#118
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcutinastefan, on 18 decembrie 2017 - 15:15, said:

Eu am primit (gratis) 8 metri din acest cablu (a fost ca un fel de extra-promoție) este bun de ceva ?
https://www.stereoma...andard-1-5-3304
Niciun cablu la mai puțin de 10.000 dolari metrul nu este bun de nimic. :)

#119
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,736
  • Înscris: 31.12.2013

View Posteiffel, on 18 decembrie 2017 - 15:20, said:

Probabil nu e OFC dar la sectiunea aia nu ar trebui sa fie probleme pe distante mici.
Ce înseamnă ”distanțe mici” când vorbim de cablurile pentru boxe ?
De la ce lungime a cablului ar trebui să ne preocupe în mod deosebit calitatea cablului, OFC, etc. ?

#120
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcutinastefan, on 18 decembrie 2017 - 15:28, said:

Ce înseamnă ”distanțe mici” când vorbim de cablurile pentru boxe ?
De la ce lungime a cablului ar trebui să ne preocupe în mod deosebit calitatea cablului, OFC, etc. ?
Influentarea audibila a semnalului din boxe se produce la rezistente de cablu comparabile cu impedanta minima a boxei. Pentru a fi foarte catolici, voi lua în calcul o valoare admisă de două zecimi din aceasta valoare, pe care o voi pune din burtă la 2 ohmi, deși rareori întâlnim boxe cu minime atât de scăzute.
„Lița” despre care se vorbește aici are o secțiune de 0,75 mm2, lungimea maximă care rezultă este de 0,87 m (pentru boxe de 8 ohmi ar fi cel puțin dublă).
Pentru cablu de secțiune 1,5 lungimea maximă este de 1,74 m.
Pentru cablu de secțiune 2,5 lungimea maximă este de 2,9 m.
Pentru cablu de secțiune 4 lungimea maximă este de 4,64 m.
Aceste cifre sunt totuși foarte conservatoare, se poate merge chiar spre dublu fără probleme privind sunetul.
Toată discuția asta se poartă pentru că, din motive istorice și de comoditate, boxele se „alimentează” în mod cu totul greșit în tensiune, când ar fi trebuit în curent.

Edited by Jean-Luc_Picard, 18 December 2017 - 16:19.


#121
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,736
  • Înscris: 31.12.2013
Deci eu cu 4 metri de cablu de 1,5 la fiecare boxă, pierd ceva calitate... Cel puțin asta am înțeles eu din cursul de "inginerie spațială" predat mai sus.,,


#122
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcutinastefan, on 18 decembrie 2017 - 17:04, said:

Deci eu cu 4 metri de cablu de 1,5 la fiecare boxă, pierd ceva calitate... Cel puțin asta am înțeles eu din cursul de "inginerie spațială" predat mai sus.,,
Nu pierzi calitate, pierzi niște decibeli, puțini, în primul rând. Depinde mult și de impedanța boxei.

#123
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,736
  • Înscris: 31.12.2013

View PostJean-Luc_Picard, on 18 decembrie 2017 - 17:39, said:


Nu pierzi calitate, pierzi niște decibeli, puțini, Ă®n primul rând. Depinde mult și de impedanța boxei.
Acestea sunt boxele :
https://www.stereoma...ite-sat-61-6694

#124
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,825
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcutinastefan, on 18 decembrie 2017 - 17:43, said:

Nu ai acolo o curbă de impedanță în funcție de frecvență, dar, dacă intervalul specificat e corect, poți lejer să dublezi valorile de mai sus.

#125
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,736
  • Înscris: 31.12.2013

View PostJean-Luc_Picard, on 18 decembrie 2017 - 17:48, said:


Nu ai acolo o curbă de impedanță Ă®n funcție de frecvență, dar, dacă intervalul specificat e corect, poți lejer să dublezi valorile de mai sus.
Bine, mulțumesc pentru răspuns.
Încă ceva, contează și receiverul în ecuație  ?
Acesta este :
http://www.yamaha-hi...-yamaha-rx-v477

Edited by cutinastefan, 18 December 2017 - 17:56.


#126
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 19.03.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 17 decembrie 2017 - 22:44, said:

Nu. Dacă asculți sistemul de 5000 de euro într-o cameră cu probleme (mai toate au) și netratată, nu va suna cu mult mai bine decât Genius-ul, în orice caz va suna mult mai prost decât poate setup-ul.
Daca le pozitionezi cat mai corect si ai un minim de cunostinte nu vor suna ca un Genius.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate