Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Sistem HiFi - pana in 5000 lei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#73
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Mda, retur nu mai pot ca s-a depasit termenul de 14 zile. Asta deoarece mi-au trimis doar boxele, fara receiver. Dupa ce m-au amanat de doua ori, am decis sa cumpar receiverul din alta parte.

M-au asigurat ca transportul este sigur. Coletele nu aveau stickere cu "Fragil" pe ele si aveau urme pe ele.

Bine macar ca transportul in garantie este suportat de ei. Costa ceva sa plimbi 35KG prin curier.

#74
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008
Stiu ca nu prea e corect ce intreb . Boxele de la ce firma le-ai luat?

#75
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
sono.ro, dar garantia e la avstore

#76
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 edigee, on 16 decembrie 2017 - 21:38, said:

OK
Geo ,dar ai mai intalnit asa ceva? Sa fie duse ori tweeterele ,ori filtrele la ambele boxe? De noi?
Eu nu.
Chiar manipuleaza aia echipamentele HI-FI ca pe sacii cu cartofi? Ma refer ca firmele de curierat. E ingrijorator.
Este posibil sa le fi stricat chiar el daca a dat cu semnal distorsionat in ele.
Ori mai e posibilitatea sa fie rebuturi care au trecut de ctc.
La nivelul asta de pret nu cred ca producatorii testeaza fiecare incinta in parte dupa asamblare.
Daca esti baiat destept si ai scule bune care nu decalibreaza poti sa desfaci usor fara sa lasi urme panelul din spate(ca acolo e prins si filtrul) si eventual si tweeterul ca sa te asiguri daca ai conexiunile interne ok si/sau daca traductorul de inalta e ars.




#77
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 geo123, on 17 decembrie 2017 - 09:26, said:

Este posibil sa le fi stricat chiar el daca a dat cu semnal distorsionat in ele.

De curiozitate, ca vad ca ai experienta: daca iti dau boxe Q Acoustics 3050 legate la un receiver Qnkyo TX-8270 care primeste muzica de la un telefon prin bluetooth, cum dai semnal distorsionat? Din receiver, din telefon? La ce setari umbli? Ce trebuie sa faci sa arzi boxele?

Quote

La nivelul asta de pret nu cred ca producatorii testeaza fiecare incinta in parte dupa asamblare.

Poate or fi ieftine pentru tine, insa nu cred ca testarea se face numai daca pretul trece de 1000 EUR per incinta. Mai degraba nu testeaza fiecare difuzor in parte.

Deci, inca o data, nu vorbim de chinezarii, chestii luate de pe OLX. Vorbim de echipamente noi, "premiate". Cum le arzi din semnal?

#78
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,223
  • Înscris: 19.03.2007

 Jean-Luc_Picard, on 15 decembrie 2017 - 14:49, said:

Claritatea ține mai mult de acustica încăperii decât de sistem.
Zau ? Adica daca ascultam sistemul ala Genius intr-o camera tratata acustic va suna mai bine "mai clar" ca un setup audio de 5000 de euro , pus sa cante intr-o camera fara tratament acustic ?

 LukRo, on 24 noiembrie 2017 - 14:50, said:



Ca sa testez boxele, pot folosi o ieșire de la un sistem 5.1 pe care il am? Adica sa scot firele de o boxa centrala (10 wati cred ca are) si sa leg boxa noua? Sistemul este un genius deluxe 3600PMPO.

Dar nu vreau sa stric ceva.
Daca ai "testat" astfel boxele sunt toate sansele sa fii ars difuzoarele de inalte.

#79
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca dai prea tare din receiver si acesta intra in clip se ard inaltele.
Cand in ecuatie intra si muzica comerciala cu dinamica muci si normalizari si bustari peste 0db e reteta ideala de ars difuzoare.
La asta mai contribuie bineinteles si amplificarea deficitara si miturile urbane cu împerechere de ampuri slabe cu boxe capabile de puteri mai ridicate.

 titoo, on 17 decembrie 2017 - 11:11, said:

Daca ai "testat" astfel boxele sunt toate sansele sa fii ars difuzoarele de inalte.
Aiurea.Doar daca duci geniusul in clip se poate intampla asa ceva.
Presupun ca omul a facut un simplu test la volum moderat ca sa avada daca se aud inaltele nu discoteca.


#80
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,223
  • Înscris: 19.03.2007

 geo123, on 17 decembrie 2017 - 11:40, said:

Daca dai prea tare din receiver si acesta intra in clip se ard inaltele.

Aiurea.Doar daca duci geniusul in clip se poate intampla asa ceva.
Presupun ca omul a facut un simplu test la volum moderat ca sa avada daca se aud inaltele nu discoteca.
Cred ca presupui gresit, eu presupun ca a legat boxele la sistemul Genius si i-a tot dat volum...sa vada ce pot boxeler. Si adevarul e ca e tare greu sa ajungi la clipping punand boxele alea pe sistemul Genius . Cel mai des am vazut tweetere arse la boxe ce suporta puteri de peste 80W ,atacate cu amplificatoare de 10 - 20 W, in astfel de situatii apar distorsiunile la nici jumatate din cursa potentiometrului de volum. Asa ca o fi aiurea pentru tine, pentru mine nu e aiurea, e o posibilitate. Nu am intalnit si nici nu am auzit de vreo marca cat de cat cunoscuta care sa nu testeze echipamentul inainte de iesirea pe poarta fabricii, indiferent de pretul de productie.

#81
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Presupuneti gresit. Nu am "testat" nimic pana nu a venit receiverul. Daca nu ma pricep, nu ma bag, mai bine intreb. Boxele nu au fost legate la nimic altceva. De aceea a si trecut atata timp, de nu mai pot returna boxele.

Sistemul Genius a fost conectat ulterior pe iesirea de "Zone 2".

#82
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Normal este sa ai un minim de cunostinte in domeniu audio/electroacustic cand dai cu banul intr-un sistem mai de doamne-ajuta.
Atehnicitatea asta nu face deloc casa buna cu sculele electrice de orice natura ar fi ele.

#83
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,223
  • Înscris: 19.03.2007

 LukRo, on 17 decembrie 2017 - 12:06, said:

Presupuneti gresit. Nu am "testat" nimic pana nu a venit receiverul. Daca nu ma pricep, nu ma bag, mai bine intreb. Boxele nu au fost legate la nimic altceva. De aceea a si trecut atata timp, de nu mai pot returna boxele.

Sistemul Genius a fost conectat ulterior pe iesirea de "Zone 2".
Am presupus conform relatarii tale, crezand ca ai pus in practica cele scrise in postarea #33..

#84
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,175
  • Înscris: 16.10.2008

 Adrian01, on 15 decembrie 2017 - 17:17, said:

Incearca sa conectezi o boxa la sistemul acela Genius, scoti un satelit si legi pe cea noua. Eu am patit asa ceva cu un tweeter care se mai oprea din cand in cand si era din filtru...

 LukRo, on 15 decembrie 2017 - 17:33, said:

Am incercat, nimic nu misca. Cand leg doar mufele de sus, boxa e moarta (ambele).
Aici spui ca ai incercat!

#85
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 geo123, on 17 decembrie 2017 - 12:13, said:

Normal este sa ai un minim de cunostinte in domeniu audio/electroacustic cand dai cu banul intr-un sistem mai de doamne-ajuta.
Atehnicitatea asta nu face deloc casa buna cu sculele electrice de orice natura ar fi ele.

Conduc masini de 20 de ani, dar habar n-am cum functioneaza un motor. Si nu imi trebuie sa stiu.

Nu sunt expert dar sa nu exageram. este un amplificator cu niște boxe, nu echipament științific. Le legi si dai drumul la muzica. Ma astept ca, tocmai dat fiind brandul, calitatea si pretul, sa fie mai rezistente.

Tocmai de aceea, eu cred ca nu se ard asa usor din utilizare, char si cu semnal distorsionat, decat la volum maxim pe perioade lungi de timp. Chiar si atunci, m-as astepta sa fie niste sisteme de siguranta care sa intrerupa semnalul pentru a proteja difuzoarele.

 edigee, on 17 decembrie 2017 - 12:31, said:

Aici spui ca ai incercat!

Trebuie sa urmaresti firul evenimentelor.

Asta este alaltaieri, dupa ce am observat ca nu misca tweet-erele si am vorbit cu cei de la Sono si mi-au spus sa scot jumperii si sa pun doar pe mufele de sus. Dupa cum le-ai spus si lor, boxa este muta in acest caz. Apoi, s-a sugerat ca poate receiverul filtreaza inaltele. Ca sa elimin si aceasta posibilitate, am conectat firele de la Genius: acelasi rezultat. Deci, nu receiverul este de vina.

Dupa cum am spus, nu am "testat" nimic inainte de a  veni receiverul si s-a auzit infundat de la inceput.

Edited by LukRo, 17 December 2017 - 13:06.


#86
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Imi sustin afirmatia.
Fara sa conosti principiul de functionare si punctele slabe/forte a unui agregat de orice natura nu-l poti exploata corect, nu poti detecta din timp cand ceva nu mai lucreaza in parametri si multe.
Uite de cate ori te-a corectat colegul edi si tot nu ai reusit sa identifici care e iesirea si care e intrarea.
De auzit cand intra in clip nici nu incape vorba...
Iar pentru cultura generala, ampul tau nu are protectie la clipping(clip limitter) si nici indicator care sa semnalizeze asta.Ca fapt divers sunt extrem de putine scule home-use care au implementat asa ceva.
Tot urechea si cunostintele de baza sunt singurele arme care te feresc de asa ceva.

Edited by geo123, 17 December 2017 - 14:22.


#87
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Pai NAD-ul meu are asa ceva, limitare si led indicator pentru clipping si nu e vreo chestie de-o raritate...

#88
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Asa este, omul cat traieste, invata. Nu stiu la care parte din discutie te referi, eu am identificat usor unde trebuie sa bag firele. Receiverul vine cu un 'Quick guide".

Eu ma indoiesc ca tu ai putea sa arzi boxele din semnal, avand la dispozitie doar un telefon cu bluetooth si receiverul respectiv.

#89
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,705
  • Înscris: 31.12.2013
Prima dată tweeterele se auzeau, citez : "ca o șoaptă ", acum nimic... Asta îmi aduce aminte de ce a pățit un amic al meu care și-a cumpărat un "Solo 6", nu avea înalte decât "ca de după ușă", era să le trimită inapoi, dar a observat că tweeterele erau de fapt protejate de niște folii aproape invizibile (ca cele care acoperă uneori camerele telefoanelor mobile) despre care nu se spunea nimic în manualul boxelor. Le-a scos și nu a mai avut probleme...

#90
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Multumesc de sfat, nu este nici o folie de protectie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate