Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

WooCommerce sau Shopify?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Matttheo

Matttheo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 20.11.2017
Salutare, urmeaza sa iau o decizie intre Shopify si WooCommerce pentru urmatorul meu magazin online. Care este principalul motiv pentru care ati ales o anumita platforma? Imi place simplitatea Shopify dar 2% inseamna o parte insemnata din profit cand iau in calcul si celelalte costuri, iar WooCommerce pare sa fie o provocare cu setarea si mentenanta...

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostMatttheo, on 21 noiembrie 2017 - 16:58, said:

Salutare, urmeaza sa iau o decizie intre Shopify si WooCommerce pentru urmatorul meu magazin online. Care este principalul motiv pentru care ati ales o anumita platforma? Imi place simplitatea Shopify dar 2% inseamna o parte insemnata din profit cand iau in calcul si celelalte costuri, iar WooCommerce pare sa fie o provocare cu setarea si mentenanta...

Mi se pare o prostie sa incepi pe Shopify si sa fi pregatit sa le dai 2% cand se poate si fara.
WooComerce este ok daca te pricepi pe WP. Dar si aici este nevoie de o investitie pentru script si o tema.

De ce nu incepi pe Prestashop, Magento sau oxid? Este free trebuie doar sa te pricepi putin.

#3
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 07.08.2008
Decat WooCommerce, mai bine OpenCart... Daca bagi pe WP prea multe pluginuri poti sa ai si 10 produse in magazin ca o sa se incarce destul de greu. Depinde acum si cat vrei sa fie magazinul de complex, ce functionalitati vrei sa aiba.

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbusiness11, on 21 noiembrie 2017 - 17:02, said:

De ce nu incepi pe Prestashop, Magento sau oxid? Este free trebuie doar sa te pricepi putin.
Omul intreaba de woocomemerce v shipify... magento e un monstru cu 10 capete care nu prea se poate compara cu primele 2

#5
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008

View Postbusiness11, on 21 noiembrie 2017 - 17:02, said:


Mi se pare o prostie sa incepi pe Shopify si sa fi pregatit sa le dai 2% cand se poate si fara.
WooComerce este ok daca te pricepi pe WP. Dar si aici este nevoie de o investitie pentru script si o tema.

De ce nu incepi pe Prestashop, Magento sau oxid? Este free trebuie doar sa te pricepi putin.

Ce investitie pt script? Nu e free?

#6
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Shopify vs WooCommerce: Which One Is the Absolute Best?

#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View PostMatttheo, on 21 noiembrie 2017 - 16:58, said:

Care este principalul motiv pentru care ati ales o anumita platforma?

Cred ca te referi la modul general nu?In acest caz, platformele dedicate pt magazine online vor fi intotdeauna mai stabile si mai rapide.Una e cand folosesti platforma dedicata pt a face fix ce iti trebuie (exceleaza in puncte cheie), alta e cand peste Wordpress instalezi o gramada de chestii pt a prinde cat de cat din spate o platforma dedicata.Se creaza un fel de tort, blat peste blat, ai sanse mult, mult mai mari ca un blat din ala de pe la jumatatea sa cada.De ce sa astepti update-uri de pe la terti developeri cand poti avea doar unu singur care ofera platforma intreaga(te intereseaza baza in primul rand, in caz de avarie e simplu, poti dezactiva ce-i "defect" si magazinul nu cade cu tot? Daca vrei sa faci un magazin online mai sigur, rapid si care sa ofere necesarul pt a crea magazinul online, folosete platformele dedicate.


http://demo.prestash.../en/?view=front

http://demo.prestash...m/en/?view=back

Sunt free module gen "cele mai vandute", "cele mi  cumparate", etc.Developerul este(important) Prestashop, nu sunt preinstalate insa.

Cu Wordpress te scarpini la urechea dreapta cu mana stanga, poti face magazin , dar sa nu te astepti la rezultate incredibile pe viitor in cazul in care magazinul va merge mai bine.Va crapa toata sandramaua, va trebuie sa treci pe dedicata in acel moment.

Edited by ionutz_joe2009, 22 November 2017 - 11:42.


#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Am uitat sa specifi, degeaba cauti platforma daca nu stii SEO/SEM.Cred ca nu stii in ce te bagi, urmareste toate clipurile de la seomark mai intai(in caz ca nu stii exact ce si cum, apoi vei intelege multe).
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ouKl3m0msN8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutz_joe2009, 22 November 2017 - 12:24.


#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View PostImperathor, on 21 noiembrie 2017 - 17:24, said:

Ce investitie pt script? Nu e free?
script-ul da, dar dupaia cam tot ce ai nevoie costa, de la tema pana la diferite plugin-uri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate