Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Televiziune si internet pe acelasi cablu?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Buna dimineata!

Momentan am net de la Telekom (6Mb) si vreau sa-mi pun internet de la UPC (300Mb) insa sunt conditionat sa ma abonez si la tv analogic ("macar analogic", zice operatoarea cu care am negociat contractul), altfel nu mi se poate instala cablul. Locuiesc la taranoaia, la casa.
Televiziune am tot de la Telekom, DTH cu doua STB-uri iar antena este prinsa de un perete de-al casei.

Multumesc pentru raspuns!

Edited by florinbad, 20 November 2017 - 11:30.


#2
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Renunti la televiziunea de la Telekom si  iti faci abonament de tv digitala la UPC, poti sa ai smart cam CI+ sau mediabox-uri  de la UPC, oricum pe partea de TV sunt mai buni UPC, in cazul tau si pe partea de net.
O sa ai un cablu  coaxial care vine de la stalp pana intr-un spliter, si de acolo un cablu pentru TV si unul pentru net.

Edited by Danosul, 20 November 2017 - 11:35.


#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostDanosul, on 20 noiembrie 2017 - 11:32, said:

Renunti la televiziunea de la Telekom si  iti faci abonament de tv digitala la UPC, poti sa ai smart cam CI+ sau mediabox-uri  de la UPC, oricum pe partea de TV sunt mai buni UPC, in cazul tau si pe partea de net.
Am mai avut televiziune de la UPC si la orice ploicica sau vanticel nu mai aveam semnal. De aceea am trecut la Telekom acum vreo 8-9 ani.
Suportul antenei a fost acoperit intre timp cu zapada de 10 cm si am vopsit casa cu vopsea structurata.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postflorinbad, on 20 noiembrie 2017 - 11:29, said:

sunt conditionat sa ma abonez si la tv analogic ("macar analogic", zice operatoarea cu care am negociat contractul), altfel nu mi se poate instala cablul.

1. DE CE esti conditionat? Care este motivul CONCRET?
2. Cere sa vorbesti cu un superior.
Adica suna din nou la upc si intreaba 1.
Daca nu te multumeste raspunsul (sa nu uiti sa ni-l zici si noua), treci la pct. 2.

#5
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Poate intre timp s-au mai modernizat si nu vei mai avea probleme, altfel faci cum ti-a zis, faci  abonament cel mai ieftin analogic, oricum daca ai televizor mai nou vei  avea si semnal digital.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Acum 3-4 luni s-a abonat un prieten la UPC (internet) si nu a fost conditionat de TV ("nici macar analogic"). Sta in jud Giurgiu (aproape de DN7, langa Buftea). Daca nu ai canale Telekom (Sport sau Nat Geo People) la care sa te uiti, de ce nu renunti la ei si treci cu totul la UPC? Au oferte bune zilele astea.

PS: la UPC, pe coaxial, primesti semnal de internet, telefonie si TV (atat analogic, cat si digital). Cred ca de aia ti-a zis de televiziune. Daca tot insista, zi-le ca folosesti FocusSat, DTH-ul UPC.

LE: pe site am vazut ca nu conditioneaza serviciile, asa cum le conditionau (minim TV+internet sau telefonie) asa cum conditionau acum ceva ani.

Edited by megafanro, 29 November 2017 - 03:27.


#7
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
Eu invers fata de tine aveam dth telekom si la orice ninsoare (fara sa se acopere antena de zapada), pla semnal. Am trecut la upc.

Pesemne daca-ti dau cablu, vin pe el by default si canalele TV si daca nu te abonezi, le vezi moka.
Sau asa cum a zis careva mai sus cere sa vorbesti cu un superior.

#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View PostDanosul, on 20 noiembrie 2017 - 11:40, said:

Poate intre timp s-au mai modernizat si nu vei mai avea probleme, altfel faci cum ti-a zis, faci  abonament cel mai ieftin analogic, oricum daca ai televizor mai nou vei  avea si semnal digital.
Am patru televizoare si toate au locas pentru cardul CI+ insa problema este ca atat eu cat si baiatul meu nu prea ne mai uitam la televizor de ani buni... Poate eu la vreun meci de fotbal din an in paste. In schimb, nevasta-mea se uita la serialele turcesti si se cearta seara de seara cu politicienii sau guvernantii care apar in studiourile de la B1, Realitatea etc. Posted Image

Edited by florinbad, 20 November 2017 - 12:07.


#9
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Discutia a divagat, cu meciuri si abonamente TV.
Nu ai vrea sa revenim la oile noastre si sa intrebi EXACT ce si cum ?!

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postflorinbad, on 20 noiembrie 2017 - 11:36, said:

Am mai avut televiziune de la UPC si la orice ploicica sau vanticel nu mai aveam semnal. De aceea am trecut la Telekom acum vreo 8-9 ani.
Suportul antenei a fost acoperit intre timp cu zapada de 10 cm si am vopsit casa cu vopsea structurata.

Pai ai avut prin satelit - vremea rea influenteaza receptia.
Acum zici ca vin cu cablu. E altceva.

#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postbuyonevideo, on 20 noiembrie 2017 - 12:08, said:

Discutia a divagat, cu meciuri si abonamente TV.
Nu ai vrea sa revenim la oile noastre si sa intrebi EXACT ce si cum ?!
Ok, vreau ceva simplu: internet de la UPC. Atât.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Hmmm, da, asta am intels de la inceput.
Eu m-am referit sa intrebi EXACT la telefon la UPC, citeste raspunsul meu mai sus, poate l-ai sarit din greseala.

#13
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
@florinbad: iti explic eu de ce. Daca tie iti baga doar internet, poti sa bagi splitter in cablu coaxial care intra in modem, si sa il bagi in televizor, asa ai avea si televiziune pe moka... si asa au facut cativa care au reusit sa ia doar internet.

Televiziunea moka (adica fara sa necesite CI+) insemnand 13 posturi HD (printre care si Eurosporturi HD, Nat Geo HD, Discovery HD) si vreo 70 SD(dintre care tot pachetul Discovery adica Science, Investigation, Turbo Xtra) + 45 analogice.

Si eu iti recomand televiziunea de la UPC, sigur nu o sa ai probleme.

Edited by ronuquet, 20 November 2017 - 12:21.


#14
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006
Gata, in urma sfaturilor voastre, am vorbit cu operatoarea si am acceptat analogicul (27 lei/luna). In timp, a spus ca se poate trece foarte usor la digital (35-45 lei/luna).
Va multumesc pentru sfaturi.
O zi impecabila va doresc!

Edited by florinbad, 20 November 2017 - 12:27.


#15
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
Foarte bine, analogic = digital. Roaga-i sa iti conecteze toate televizoarele (4) din casa. Sa faci o scanare digitala, o sa ai multe posturi pe care nu le ai pe Telekom DTH, in special HD-uri.

O lista ai aici :

https://www.tvchanne..._on_UPC_Romania

Tot ce are in drept - Play Basic e liber si te poti bucura de acel post.

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postflorinbad, on 20 noiembrie 2017 - 12:27, said:

Gata, in urma sfaturilor voastre, am vorbit cu operatoarea si am acceptat analogicul (27 lei/luna). In timp, a spus ca se poate trece foarte usor la digital (35-45 lei/luna).
Va multumesc pentru sfaturi.
O zi impecabila va doresc!
Tot e bine, pina la urma.
Desi erau sfaturi in care nu cheltuiai alti bani / nu schimbai furnizorul tv......

View Postronuquet, on 20 noiembrie 2017 - 12:18, said:

@florinbad: iti explic eu de ce. Daca tie iti baga doar internet, poti sa bagi splitter in cablu coaxial care intra in modem, si sa il bagi in televizor, asa ai avea si televiziune pe moka... si asa au facut cativa care au reusit sa ia doar internet.

Televiziunea moka (adica fara sa necesite CI+) insemnand 13 posturi HD (printre care si Eurosporturi HD, Nat Geo HD, Discovery HD) si vreo 70 SD(dintre care tot pachetul Discovery adica Science, Investigation, Turbo Xtra) + 45 analogice.
Pai, si acum nu mai este DELOC disponibila "optiunea" asta sau doar a reusit operatoarea sa-l "pacaleasca" sa faca abonament tv la ei ?!

#17
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postronuquet, on 20 noiembrie 2017 - 12:30, said:

Roaga-i sa iti conecteze toate televizoarele (4) din casa. Sa faci o scanare digitala, o sa ai multe posturi pe care nu le ai pe Telekom DTH, in special HD-uri.
Televizoarele le am conectate prin cabluri trase prin pod, coborate pe suporturi aparente (cele doua fire de la antena de satelit le-am dus in pod iar de aici, prin splittere, le-am coborât in cele 4 camere), deci nu stiu daca se va putea face acest lucru. Tot eu va trebui sa-l fac, cand voi avea niste timp liber.

View Postbuyonevideo, on 20 noiembrie 2017 - 12:33, said:

Pai, si acum nu mai este DELOC disponibila "optiunea" asta sau doar a reusit operatoarea sa-l "pacaleasca" sa faca abonament tv la ei ?!
Nu m-a pacalit, eu cerusem analogicul in contract, apoi m-am razgandit, ca astazi sa-mi spuna ca nu se poate, deoarece pe acelasi cablu vine si netul si tv-ul. Am un vecin la cateva case distanta de mine care are trase doua cabluri de la UPC, unul de net si unul tv. Operatoarea mi-a spus ca asa s-a procedat in urma cu 2-3 ani.

Edited by florinbad, 20 November 2017 - 12:40.


#18
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 22.02.2017
Daca vrei sa pastrezi Telekom DTH trebuie trase alte cabluri in fiecare camera, daca nu, te poti lega de instalatia care a fost facuta pentru DTH.

Neaparat sa ii lasi pe baieti sa faca ce si cum trebuie. 15 metri de coaxial sunt moka, si ceva mufe, nu mai stiu la numar.

@buyonevideo: in functie de operatori, unii habar n-au, altii stiu. De pacalit nu cred ca se pune problema...

Edited by ronuquet, 20 November 2017 - 12:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate