Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Televiziune si internet pe acelasi cablu?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
dan24

dan24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 17.01.2007
Am bagat setarile date. Dupa scanare 90 gratuite si 110 cu taxa. Ai avut dreptate. :)

Calitate net superioara fata de televiziunea de la Rds. Asta este concluzia din ce am vazut in primele minute.

Edited by dan24, 20 November 2017 - 21:39.


#38
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,157
  • Înscris: 22.02.2017
Normal, stiu ce vorbesc, data viitoare sa te interesezi mai bine, aiurea sa stai cu cablu in TV si sa prinzi 0 HD-uri cand totul tine de cateva cifre aiurite.

Calitatea e superioara intr-adevar fata de televiziunea de la RCS, intre HD-uri nu se vede diferenta mare, dar cand vorbim de SD e alta treaba... chiar e diferenta.

https://www.tvchanne..._on_UPC_Romania => aici e lista posturilor, tot ce are in drept Play Basic e moka. O data pe luna se decripteaza cateva posturi (promotional), si se codeaza luna viitoare.

Edited by megafanro, 29 November 2017 - 04:37.


#39
stefanutz18

stefanutz18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.10.2009

 ronuquet, on 20 noiembrie 2017 - 21:22, said:

Pff... de asta nu-ti gaseste nimic, fii atent:

Frecventa: 306.000 mhz, Symbol Rate 6900, ID Retea : 31433. Modulatie 256 QAM.

Te astept cu un raspuns pozitiv Posted Image, cam 212 canale ar trebui sa-ti gaseasca.

Scanarea ar trebui sa se realizeze in mai putin de 10 secunde.

Daca mai citeste cineva, coordonatele sunt aceleasi, numai ca ID Retea difera in functie de oras, aici le aveti pe toate/oras : https://www.upc.ro/p...a-codurilor.pdf

Nu am incercat inca asta dar o sa incerc cand ajung acasa. Cei de la upc zic in felul urmator:
"Serviciul digital se poate receptiona la televizorul la care se monteaza mediaboxul. La cumpararea oricarui produs de televiziune digitala este necesar sa achizitionezi unul din mediaboxurile noastre. UPC iti ofera de asemenea posibilitatea de a achizitiona in chirie inca maxim 4 mediaboxuri pe acelasi abonament."
Linkul e aici.
Pareri?
Multumesc!

#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001
Merge digital si pe TV ce au tuner digital. DVB-C. Vreo 100 digitale am eu pe un mic TV din bucatarie fara CI+. Si cele analogice fireste.
Daca ai card CI+ poti vedea si canalele criptate (in functie de abonament).

#41
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,157
  • Înscris: 22.02.2017
@stefanutz: mediabox sau CI+ sunt pentru posturile criptate, sunt o gramada la liber, inclusiv 13 HD (chiar si 14 HD in anumite zone).

Edited by ronuquet, 21 November 2017 - 22:29.


#42
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Gata, a venit un tip (nu stiu daca era de la UPC, masina cu care a sosit era o masina banala, fara inscriptia UPC pe ea) si mi-a instalat serviciile (internet, tv analogic, telefon fix - portare din Romtelecom). Am instalat cabluri pentru 5 camere.

Patronul mi-a dat voie sa fug o ora de la job, am stat cu tehnicianul cam 30-40 de minute, l-am ajutat cu ce am putut (credeam ca vor veni doi tehnicieni), i-am aratat traseele si unde vreau mufele, apoi m-am intors la job. Totul a ramas in seama sotiei si a celor doi mesteri pe care îi am zilele acestea pentru zugravirea a trei camere (chiar si mesterii l-au ajutat pe tehnician, dând gauri in pereti cu bormasina lor sau dându-i idei de pozare a cablului).

Cand m-am intors de la job sotia mi-a intins o factura de 113 lei (de fapt, Procesul Verbal/Devizul de materiale) in care erau trecute TOATE elementele instalarii:

- cablu coaxial tip F6 cu sufa (culoare neagra), de la stâlp pâna în casa 25 metri
- cablu coaxial tip F6 culoare alba, 55 metri
- un splitter 3 cai balansat
- un splitter 4 cai
- 6 mufe F compresie (ce-s astea?)
- 4 mufe TV tata
- un cablu alb a fost înnadit cu un cablu negru, sotia mi-a spus ca tehnicianul a motivat ca nu i-a ajuns cablul alb.

Pe procesul verbal, la rubrica "Cantitate nefacturata clientului" a trecut:
- 19 metri cablu coaxial tip F6 cu sufa (culoare neagra)
- 6 mufe F compresie
- 1 mufa TV tata
(astea vor fi scazute din totalul valorii facturii?)

Mi-a lasat si mosorul cu cablu F6 cu sufa de culoare neagra, nu stiu câti metri sunt pe mosor, nu ma intereseaza, nu am nevoie de el si nici nu am cerut sa mi se lase asa ceva dupa incheierea instalarii serviciilor.
De la punctul de intrare în casa pana la splitter-ul ce separa cablul de net cu cablul tv sunt 7 metri.

Eu credeam ca (,) costurile circuitului de 15 metri de la punctul de intrare in casa (usa, in cazul meu) sunt suportate de UPC! Iar tot ce depaseste 15 metri sa cada in seama mea (cabluri, mufe, eventuale splittere). Dar nu, tipul mi-a pus toata lucrarea in deviz. Stiti cumva daca asa se procedeaza? De exemplu, Telekomul nu mi-a cerut niciun leu atunci când mi-a instalat antena parabolica (antena în sine, doua cabluri de 15 metri lungime si doua mufe tata, doua STB-uri, unul in custodie, celalalt cu chirie lunara).

Edited by florinbad, 23 November 2017 - 08:41.


#43
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 25.06.2008
Politica upc difera de a telekom care nu-ti iau bani la instalare dar au servicii mai scumpe.

Daca ai facut contract pe 1an/2ani intr-adevar ar trebui sa-ti ofere 15m de cablu si ceva conectori gratis.
Daca ai contract fara perioada contractuala (adica poti rezilia oricind fara penalizari), atunci platesti tu toata instalarea.

Cablu innadit mi se pare o mare mare mizerie. Suna-i sa vina sa refaca instalarea cum trebuie.


Eu am orange tv satelit instalat la tara la socrii, si m-am certat cu ei deoarece nefiind prezent, bulangiul de instalator a lasat coaxialul vechi de la stilp pina in casa. Era un coaxial vechi ars de soare. I-am sunat si a revenit sa refaca instalarea.



Nu-i lasa sa-si bata joc.
SUCCES!

Edited by megafanro, 29 November 2017 - 04:40.


#44
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai 15 m de cablu inclusi+o mufa de conectare la dispozitiv (pentru STB)+terminatia de intrare in TV ("stecher", nu stiu cum ii zice tehnic) inclus in motaj. Tot ce depaseste se taxeaza conform grilei din deviz.

PS: la ultima instalare am vazut ca nu e trecuta cantitatea de materiale gratuita, doar tabelul cu materiale (de folosit) pentru instalare. Cred ca e scrisa prin contract. Arunca un ochi inainte sa ii suni. Oricum, pentru 80 m cablu mi se pare ok pretul.

#45
gykanes

gykanes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 06.06.2010

 ronuquet, on 20 noiembrie 2017 - 21:22, said:

Pff... de asta nu-ti gaseste nimic, fii atent:

Frecventa: 306.000 mhz, Symbol Rate 6900, ID Retea : 31433. Modulatie 256 QAM.

Te astept cu un raspuns pozitiv Posted Image, cam 212 canale ar trebui sa-ti gaseasca.

Scanarea ar trebui sa se realizeze in mai putin de 10 secunde.

Daca mai citeste cineva, coordonatele sunt aceleasi, numai ca ID Retea difera in functie de oras, aici le aveti pe toate/oras : https://www.upc.ro/p...a-codurilor.pdf

Setările astea sunt valabile doar daca ai media box sau le poate face oricine? Ms!

#46
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,157
  • Înscris: 22.02.2017
@gykanes: eu le-am dat special pentru cei cu TV-uri cu DVB-C. Deobicei mediabox-urile isi iau singure datele.

#47
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Setarile de mai sus sunt valabile pt. televizoarele care au DVB-C, nu pentru mediaboxurile UPC, alea le au deja in memorie.

#48
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,295
  • Înscris: 08.02.2015
Nu știu dacă postez bine aici. Îmi cer scuze anticipat. În grila de programe ale fostului UPC, actual Vodafone este vreunul care să transmită în direct cursele de Formula 1, respectiv MotoGP?

#49
Yonutx

Yonutx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 08.10.2009

View PostOtineu, on 07 aprilie 2020 - 10:52, said:

Nu știu dacă postez bine aici. Îmi cer scuze anticipat. În grila de programe ale fostului UPC, actual Vodafone este vreunul care să transmită în direct cursele de Formula 1, respectiv MotoGP?

LookSport, RTL.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate