Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Televiziune si internet pe acelasi cablu?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 ronuquet, on 20 noiembrie 2017 - 12:39, said:

Neaparat sa ii lasi pe baieti sa faca ce si cum trebuie. 15 metri de coaxial sunt moka, si ceva mufe, nu mai stiu la numar.
Inseamna sa se cotopeneasca ei prin pod si sa se chinuie pe acolo, sa mai dea cu capul de bârne si sa umple de praf. O sa-i rog sa-mi lase liber cablul de 15 metri si o sa-l duc eu la splitterele din pod.

 ronuquet, on 20 noiembrie 2017 - 12:39, said:

Daca vrei sa pastrezi Telekom DTH trebuie trase alte cabluri in fiecare camera, daca nu, te poti lega de instalatia care a fost facuta pentru DTH.
Tot eu am facut si instalatia pentru DTH (am tras cablurile, le-am mufat, am instalat splitterele si am facut conexiunile). Mare brânza nu este de facut.

Edited by florinbad, 20 November 2017 - 12:46.


#20
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,198
  • Înscris: 07.01.2007
Asta zic si eu, le spui la baietii care instaleaza serviciile sa-ti monteze ei totul, cabluri, splitere, etc, ei au materiale de calitate si nu vei avea probleme, asa daca folosesti vechea retea de cabluri si splitere de la telekom e posibil sa ai probleme de semnal slab.

#21
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 Danosul, on 20 noiembrie 2017 - 12:50, said:

Asta zic si eu, le spui la baietii care instaleaza serviciile sa-ti monteze ei totul, cabluri, splitere, etc, ei au materiale de calitate si nu vei avea probleme, asa daca folosesti vechea retea de cabluri si splitere de la telekom e posibil sa ai probleme de semnal slab.
Ok, asa voi face.

#22
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 22.02.2017
@florinbad: NU iti recomand sa faci asta. Daca faci asta va trebui sa dai o semnatura pe contract in care specifica clar : "Nu sunt de acord cu recomandările tehnicianului", iar in urma acestui fapt, orice problema cu semnalul pe care o vei avea, se va considera ca e din vina ta, asa ca va consta transportul tehnicienilor sa vina pentru verificare - 30 lei.

Sa ne spui si la ce posturi se uita sotia ta, sa nu ai surprize pe urma.

Edited by ronuquet, 20 November 2017 - 13:04.


#23
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 ronuquet, on 20 noiembrie 2017 - 13:03, said:

@florinbad: NU iti recomand sa faci asta. Daca faci asta va trebui sa dai o semnatura pe contract in care specifica clar : "Nu sunt de acord cu recomandările tehnicianului", iar in urma acestui fapt, orice problema cu semnalul pe care o vei avea, se va considera ca e din vina ta, asa ca va consta transportul tehnicienilor sa vina pentru verificare - 30 lei.

Sa ne spui si la ce posturi se uita sotia ta, sa nu ai surprize pe urma.
E bine de stiut! Multumesc!
Miercuri vor instala cablul (sper).

#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 florinbad, on 20 noiembrie 2017 - 12:38, said:

Am un vecin la cateva case distanta de mine care are trase doua cabluri de la UPC, unul de net si unul tv.

Cred ca are cablu vechi de are doua. Si mie, acum 10 ani, aveam doua cabluri: unul din scara blocului pentru TV, si unul de pe bloc (prin balcon) pentru net. Ulterior, dupa o schimbare de cablu pe motiv de 20 de ani de lucru si blocarea unor programe pe digital (aveam DVR) am un singur fir (mai gros) pentru TV+net+tel.

#25
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 22.02.2017
Bafta, daca mai ai alte intrebari le poti spune aici. Mai ai si aria de TV care e specializata pe asa ceva.

#26
stefanutz18

stefanutz18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.10.2009

 ronuquet, on 20 noiembrie 2017 - 12:18, said:

@florinbad: iti explic eu de ce. Daca tie iti baga doar internet, poti sa bagi splitter in cablu coaxial care intra in modem, si sa il bagi in televizor, asa ai avea si televiziune pe moka... si asa au facut cativa care au reusit sa ia doar internet.

Televiziunea moka (adica fara sa necesite CI+) insemnand 13 posturi HD (printre care si Eurosporturi HD, Nat Geo HD, Discovery HD) si vreo 70 SD(dintre care tot pachetul Discovery adica Science, Investigation, Turbo Xtra) + 45 analogice.

Si eu iti recomand televiziunea de la UPC, sigur nu o sa ai probleme.
de cand au reorganizat grila de programe, nu mai prind canalele hd, as putea sa zic ca nici pe cele digitale, avand in vedere ca inainte le prindeam pe toate. idei, pareri?

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Încearcă o rescanare pe digital.

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Daca si abonament doar la analogic, au pus un filtru ce taie frecventele digitale.
Nu poti face nika. Doar abonament pe digital.

Edited by dorin_2k, 20 November 2017 - 15:56.


#29
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 22.02.2017
Nu exista asa ceva :)) nu poti pune filtru sa taie frecventele digitale. Cele digitale sunt langa cele analogice si langa cele de net. Nu stiu cine te-a mintit :))

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001

 ronuquet, on 20 noiembrie 2017 - 16:58, said:

Nu exista asa ceva Posted Image) nu poti pune filtru sa taie frecventele digitale. Cele digitale sunt langa cele analogice si langa cele de net. Nu stiu cine te-a mintit Posted Image)
Filtru taie banda sau trece banda.
Crezi ca e greu?

Analogic intre 112.25-294.25
si 423.25 - 855.25
cu cateva benzi neocupate.
Pe ce frecvente sunt digitalul si netul la UPC?

Digital cred ca intre 300-420 MHz.
Crezi ca nu se poate un filtru taie banda?

Edited by dorin_2k, 20 November 2017 - 19:36.


#31
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 22.02.2017
Pff nu stii ce vorbesti. In primul rand in toate zonele e diferit. In al doilea rand, in Buc spre exemplu, ai pe C36 digital, pe C37 digital, pe C38 analogic, pe C39 digital. Spune-mi tu ce filtru sa pui si sa eviti C38?

In al doilea rand ai si frecventele de internet (16 la numar) printre cele digitale si cele analogice.

Filtrul e IMPOSIBIL de pus si strica semnalul pentru internet!!!

#32
dan24

dan24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 17.01.2007
Eu am doar internet de la Upc. Am incercat sa trag din spliter inca un cablu, si la televizor, am reusit, am dat scanare, dar din pacate nu mi-a gasit decat 27 de canale free, 29 cu taxa si posturi de radio. Nici macar un post hd.

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001

 ronuquet, on 20 noiembrie 2017 - 20:16, said:

Filtrul e IMPOSIBIL de pus si strica semnalul pentru internet!!!
Ai alta explicatie pt situatia lui @dan24?
Are net si doar 27 TV?
Cred ca are filtru trece banda doar pt net. Si intra si alea 27 TV de prin apropiere.

#34
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 22.02.2017
Scanarea se face intr-un anumit mod, trebuie sa stii ce sa bagi inainte de cautare.. altfel iti prinde doar cateva posturi.

Sa-mi spuna din ce oras e si cum a facut cautarea.

#35
dan24

dan24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 17.01.2007
Targoviste, cautarea am facut-o normal pe DVB-C, frecventa auto,symbol rate auto, id retea auto

#36
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,225
  • Înscris: 22.02.2017
Pff... de asta nu-ti gaseste nimic, fii atent:

Frecventa: 306.000 mhz, Symbol Rate 6900, ID Retea : 31433. Modulatie 256 QAM.

Te astept cu un raspuns pozitiv Posted Image, cam 212 canale ar trebui sa-ti gaseasca.

Scanarea ar trebui sa se realizeze in mai putin de 10 secunde.

Daca mai citeste cineva, coordonatele sunt aceleasi, numai ca ID Retea difera in functie de oras, aici le aveti pe toate/oras : https://www.upc.ro/p...a-codurilor.pdf

Edited by ronuquet, 20 November 2017 - 21:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate