Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Clonarea dinozaurilor

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
GodlyWill

GodlyWill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.11.2017
Ce parere aveti despre clonarea dinozaurilor? Credeti ca unii au fost deja clonati? Credeti ca mai exista dinozauri care ar fi supravietuit in zone putin explorate de om? Monstul din Loch Ness ar putea fi un dinozaur care ar fi supravietuit. Ati vrea sa fie clonati dinozaurii? Eu personal as vrea sa vad un Jurassic Park adevarat.
spam

Edited by argonaut, 19 November 2017 - 19:06.


#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Culmea ce coincidenta, intotdeauna clipurile de genul asta sunt filmate cu aparate de pe vremea lui Charlie Chaplin, nu? Posted Image

Ba parca si alea dadeau o calitate mai buna a imaginii. Lasa-le naibii de baliverne.

Edited by Phobos, 19 November 2017 - 17:34.


#3
GodlyWill

GodlyWill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.11.2017
Lasati un pic politica si sa vorbim despre dinozaurii din domeniul paleontologiei.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
https://support.goog...r/2801973?hl=en

In alta ordine de idei , ar fi interesanta clonarea dinozaurilor. Si in ciuda celor mai speriosi sau ceva nu cred ca am ajunge la scenariul din jurassik park. Pur si simplu cred ca vom avea destula minte sa luam toate masurile de siguranta necesare. De altfel si astazi adapostim animale periculoase la zoo

#5
vpiti

vpiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,857
  • Înscris: 11.01.2010
Dinouzarii inca mai exista printre noi, doar ca le spui pasari: https://www.scientif...d-became-birds/
Cat despre clonare, uite aici un raspuns pertinent:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H1E_Nwj2dro?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
paleontologia se refera la fosile !... nicidecum la clonari ! ...:)

#7
GodlyWill

GodlyWill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.11.2017
Normal ca am vazut filmul Jurassic Park, dar nu cred ca s-ar intampla ca in scenariul din film daca am clona dinozaurii in realitate. Adica s-ar lua clar toate masurile de siguranta si nimic nu ar fi lasat la voia intamplarii. Din cate stiu, se doreste acum clonarea tigrului tasmanian si a mamutului.

#8
GodlyWill

GodlyWill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.11.2017
In Chile niste oameni de stiinta au facut un experiment de evolutie inversa. Adica au manipulat genele unui pui de gaina in asa fel incat sa genereze picioare ca de dinozaur. Fiind stramosi ai pasarilor, dinozaurii aveau fibula tubulara si atasata de incheietura piciorului. Prin evolutie, osul s-a ingustat si s-a micsorat la pasarile din prezent. Pentru a obtine forma initiala a osului, cercetatorii au inhibat gena de maturatie. Deci, fibula a crescut tubulara, mult mai lunga si conectata la incheietura ghearei ca la dinozauri.

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Omul a aparut dupa disparitia dinozaurilor. Oare de ce? Ar fi putut supravietui omul fiind contemporan cu dinozaurii? Nu prea cred.

#10
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PostGodlyWill, on 19 noiembrie 2017 - 17:17, said:

Ce parere aveti despre clonarea dinozaurilor? Credeti ca unii au fost deja clonati? Credeti ca mai exista dinozauri care ar fi supravietuit in zone putin explorate de om? Monstul din Loch Ness ar putea fi un dinozaur care ar fi supravietuit. Ati vrea sa fie clonati dinozaurii? Eu personal as vrea sa vad un Jurassic Park adevarat.
-video youtube-
Numarul 11 Adobus After Effectus
Care este legatura dintre video si intrebarile tale?
Si mai presus de asta, ce legatura are subiectul asta cu Paranormalul? (vezi numele ariei)

View Postcammyxxx, on 19 noiembrie 2017 - 18:04, said:

Sunt camere cu night vision, care au o rezolutie proasta de aceea se vede rau. Cele cu rezolutie mare sunt foarte scumpe si inaccesibile majoritatii.
Observati ca clipurile care se vad bine sunt filmate cu camere normale si se vad destul de bine.
Adevarat! dinozaurii nu trec prin fata/ gradinile bogatanilor!
Ce credibili sunteti unii!

Edited by stlk, 19 November 2017 - 18:27.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am facut curatenie la topic. Va rog sa va abtineti de la alte comentarii neregulamentare! Altfel, cunoasteti consecintele.
Topicul se va muta pe aria de stiinte. Nu are legatura cu parapsihologia.

#12
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostGodlyWill, on 19 noiembrie 2017 - 17:17, said:

Ce parere aveti despre clonarea dinozaurilor?
Deocamdată subiect de SF.

View PostGodlyWill, on 19 noiembrie 2017 - 17:17, said:

Credeti ca unii au fost deja clonati?
Nu.

View PostGodlyWill, on 19 noiembrie 2017 - 17:17, said:

Credeti ca mai exista dinozauri care ar fi supravietuit in zone putin explorate de om?
Nu.

View PostGodlyWill, on 19 noiembrie 2017 - 17:17, said:

Monstul din Loch Ness ar putea fi un dinozaur care ar fi supravietuit.
Și s-a perpetuat prin clonare cel de acum fiind clona numărul 'jdemilioanecinci... Hai să fim serioși.

View PostGodlyWill, on 19 noiembrie 2017 - 17:17, said:

Ati vrea sa fie clonati dinozaurii?
Nu. Sînt morți, lasă-i acolo unde sînt.

View PostGodlyWill, on 19 noiembrie 2017 - 17:17, said:

Eu personal as vrea sa vad un Jurassic Park adevarat.
Personal cred că avem destule jivine cu 2, 4, n picioare și care ne fac viața nașpa. Nu avem nevoie de 14 tone de șopîrlă carnivoră fugărindu-ne pe aici... și nu veni să-mi spui că ar fi totul minunat, că din grădinile zoo scapă animale în ciuda măsurilor de siguranță...

#13
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Omul vrea si el niste vizualizari la clipurile puse pe youtube si voi chiar ati luat-o in serios ;)

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Cei care cred ca dinozaurii din clipul initiatorului sunt adevarati. Despre asta ce credeti?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZLbRKDfCQp4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
sau asta ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tR6715iuokU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu zic ca ...este acelasi model AAE!

Edited by stlk, 19 November 2017 - 18:52.


#15
pentiumcmd

pentiumcmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 28.01.2018
Din moment ce ADN-ul nu poate supravietui mai mult de 1 milion de ani (nici chiar intr-un tantar prins in chihlimbar) si cel mai vechi ADN gasit pana acum apartine unui cal disparut acum 700 000 de ani, as zice ca........NU!

Is It Possible to Clone a Dinosaur?

Oricum, clima actuala de pe Pamant nu i-ar mai putea sustine, oxigenul e la un nivel ceva mai scazut decat acum 65 milioane de ani, sa nu mai zic ca plantele cu care se hraneau dinozaurii erbivori au disparut si ele.
Jurassic Park ramane asadar un SF pentru totdeauna.


Dar s-ar putea ca tehnologia genetica sa evolueze in urmatorii ani si sa cream specii complexe in laboratoare, probabil chiar  reptile modificate genetic asemanatoare cu dinozaurii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate