Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi
 La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 

Casuta pentru familie numeroasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#37
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  Plan Parter V2 (1)1.jpg   230.64K   132 downloadsAttached File  Plan Etaj V21.jpg   385.11K   138 downloads


PS la etaj  ti-a pus toate televizoarele cu fata la perete Posted Image

Edited by iladi, 07 March 2018 - 15:50.


#38
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,218
  • Înscris: 23.02.2007
Sa se uite la antena3 doar la parter.

#39
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005

 iladi, on 07 martie 2018 - 15:50, said:

Plan Parter V2 (1)1.jpg Plan Etaj V21.jpg


PS la etaj  ti-a pus toate televizoarele cu fata la perete Posted Image

�� Nici n am vazut ca nu ma intereseaza. Vor fi  birouri in camerele copiilor nu tv. Un tv la parter si poate unu in camera matrimoniala cred ca este suficient pana cresc copii.

#40
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pe partiul asta, cum o dai cum o intorci, tot prin tot livingul trebuie sa treci ca sa ajungi la locul de luat masa... Nu stiu daca exista o varianta simpla de rezolvat asta...

La etaj este mai mult spatiu la dormitorul care are dressing pe peretele cu televizorul decat in dressing, ar mai de lucrat si pe acolo zic eu...

#41
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 29.04.2008

 wolfyman, on 07 martie 2018 - 16:09, said:

�� Nici n am vazut ca nu ma intereseaza. Vor fi  birouri in camerele copiilor nu tv. Un tv la parter si poate unu in camera matrimoniala cred ca este suficient pana cresc copii.


N-o lua în serios, era o glumă. Doar am vrut să-ți convertesc .pdf la .jpg, pentru comoditate.

#42
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,430
  • Înscris: 24.09.2017

 wolfyman, on 07 martie 2018 - 15:17, said:

Da am linia de curent pe teren.

Suntem 3 copii si 2 adulti, deci in viziunea mea am nevoie.
Camera de jos v a fi biblioteca, camera oaspeti sau rezerva in caz ca mai apare barza.

Te gandesti la bucatarie open space?

nu neaparat open space, se poate si inchide.dar ramai cu chestia aia unde e acum bucataria, unde ai putea sa pui o masa si scaune, ceva gen "separeu".
oricum, cred ca tu esti singurul om cu casa mare la care nu am de obiectat foarte multe.daca as fi rau as putea zice ca probabil peste 15-20 de ani o sa ai o casa cu 6 camere in care nu stiu cati o sa mai locuiti.dar na, poti separa parterul de etaj si sa zicem ca ar fi ok.
imi place si camera aia jos,englezii ar zice "study", ca un om care citeste eu as fi super incantat sa am asa ceva.desi am tendinta sa citesc dupa care sa ma gandesc la ce am citit, iar asta implica mers si uitat pe geam.deci biroul meu tot in living l-as face.bine....la tine cu 3 copii nu cred ca e asa usor sa nu fii distras.
dar am fost invitat in Londra la o vila dasta de conferinte si sa vezi cum arata o camera dasta cu mobilier vechi si o masa daia veche. pacat ca nu am facut poze.

#43
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Peste 15 20 de ani cine stie cati nepotei o sa avem.

M am gandit si eu la acest lucru cu prea multe camere dar in acelasi timp am 2 baieti si o fata, diferenta dintre bsieti e de 8 ani si nu prea vreau ss i pun in aceeasi camera. Fiecare cu activitatile specifice varstei. Sper sa stea cu mine cel mare macar inca 10 ani dupa ce fac casa apoi cand copii or sa se duca la treburile lor o sa vedem cum ne descurcam.  Casele se pot vinde, inchiria...
  Cam asa vad si eu acea camera biblioteca dar cu o canapea/fotoliu extensibila in caz de nevoie

#44
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Am cerut si o varianta a planurilor cu dormitor matrimonial jos, poate e mai bine pentru viitor sa fiu la parter. au iesit doua variante dar o cam prefer pe v3-1. Acum trebuie sa ma hotarasc la matrimonial jos sau sus 😯
Din experienta celor care stau la casa cum credeti ca ar fi mai bine sau la ce sa fiu atent in ambele cazuri?

Attached Files



#45
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  Parter v3 _ 1 (1)_1.jpg   223.63K   65 downloadsAttached File  Parter v3 _ 2 (1)_1.jpg   229.3K   69 downloads


Ambele variante mi se par proaste.

La 3_1 dormitorul e lipit de living, poate apare o problemă de disconfort fonic + bucătăria și locul de luat masa sunt despărțite de prea mult spațiu

La 3_2 ai cam aceeași problemă cu bucătăria iar partea de dormitor plus băi mi se pare ciudată.

Edited by iladi, 10 March 2018 - 20:53.


#46
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 wolfyman, on 10 martie 2018 - 18:36, said:

Am cerut si o varianta a planurilor cu dormitor matrimonial jos, poate e mai bine pentru viitor sa fiu la parter. au iesit doua variante dar o cam prefer pe v3-1. Acum trebuie sa ma hotarasc la matrimonial jos sau sus 😯
Din experienta celor care stau la casa cum credeti ca ar fi mai bine sau la ce sa fiu atent in ambele cazuri?

Dacă este sa gindesti după zone de zi si zone de noapte ar fi logic sa ai la etaj dormitorul matrimonial. Poți inițial sa ai un birou in parter si in cazul in care este nevoie sa il transformi in dormitor la o vIrsta la care nu mai are relevantă zgomotul din living.
Cind am ales poziția camerelor pe parter am luat in calcul si accesul din bucatarie spre terasa in ideea ca se poate servi masa afara. In planurile tale accesul este oarecum incomod. Cred ca se poate mai bine, spațiul este suficient sa rezolve toate funcționalitățile intr-un mod ergonomic , pina la urma asta trebuie sa gândească un arhitect

#47
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Salut. Dupa cum stiti terenurile pe din Otopeni apa tinde sa balteasca. Eu doresc sa am microstatie de epurare pentru 6 8 persoane. In perioadele ploioase pot fi probleme ? cum se poate deversa apa creata? pe timp de seceta pot uda gradina dar primavara si iarma ce se intampla cu apa formata?

am hotarat varianta pentru casa. Am hotarat cu sotia ca asta ne aranjeaza pe noi:

Attached Files



#48
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,006
  • Înscris: 29.09.2008
Apa sta balta peste tot pana se absoarbe sau se evapora, nu are unde sa se duca... Varianta civilizata ar fi un put absorbant.
Ca sa o poti folosi la irigat trebuie stocata undeva si cumva tratata, daca o lasi si are oxigen se face verde si cleioasa in interiorul recipientului, eu am incercat sa stochez in bidoane ingropate si am renuntat, se facea mazga pe el in cateva zile si imi infunda microaspersoarele. Nu e imposibil evident dar nici simplu si ieftine nu e, eu am renuntat si am facut santuri de drenaj in locul alora pana la urma.

#49
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Dell99 multumesc pentru sfat

#50
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Casuta a luat forma 😍


Attached Files



#51
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 29.04.2008
pe hartie
Attached File  3d-paper-house.jpg   151.24K   94 downloads

#52
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,218
  • Înscris: 23.02.2007

 wolfyman, on 25 mai 2018 - 09:16, said:

Casuta a luat forma ��
150k eur la cheie, fara mobila.

Edited by bobitzaaa, 25 May 2018 - 09:51.


#53
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005
Pe hartie deocamdata. Nu le putem face pe toate in acelasi timp.
Pote in toamna lui 2019 va arata ca pe hartie si pe teren

Edited by wolfyman, 25 May 2018 - 09:53.


#54
wolfyman

wolfyman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.10.2005

 bobitzaaa, on 25 mai 2018 - 09:51, said:


150k eur la cheie, fara mobila.


Sper ca nu. La rosu sper sa fie aprox 40-50k. La finisajele interioare nu am pretentii. Gresie jos si mocheta in camere. Faianta in bai si bucatarie la fel fara mari pretentii. Am vazut frumoase la un pret decent. Aprox 60 lei/mp. Sanitare la fel nu scumpe. Dusuri direct pe gresie cum am mai vazut pe aici ( astea pot fi mai scumpe decat cele clasice . Prefer sa investesc in utilitati. Sper eu ca ma voi limita la max 120 k. Poate chiar mai putin dar voi vedea la final.

Sper sa n ai gura aurita si sa ai dreptate

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate