Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Au Lenovo Y520 Legion probleme cu tastatura și HDD?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Straight_Edge

Straight_Edge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2015
Bună tuturor!
Aveam în gând să-mi iau un Lenovo Legion Y520 de BF dar din câte am văzut pe și citit pe internet am vazut că ar fi cam problematice și anume au probleme cu tastatura și cu HDD-ul.
Mulți s-au plâns că la puțin timp după achizitie nu le mai merg anumite taste si se pare că e vorba de anumite taste:e, g, h, fn și din câte am citit ar fi vina unei foițe de metal care interferează cu placa de bază sau cu ceva fir al tastaurii care face legătura cu placa de bază. Ceva soluție de care spuneau mai mulți era să slăbești ceva șuruburi din spatele laptopului sau să lipești o bucată de folie antistatică acolo între foița de metal și placa de bază, nu știu exact.
Ma mult mă îngrijorează faptul ca mai mulți spuneau că le-au trimis de mai multe ori in service și tot le fac figuri acele taste.
Eu nu am chef să ma apuc să-l desfac și poate să fac nu știu ce prostii  să-l stric sau să umblu cu el prin service
Iar a doua chestie e cu hdd care ar sta mai tot timpul la capacitate maximă 100% chiar si când doar cauți pe net spre exemplu sau când nu faci nimic.
Acum rog posesorii de Y520 sau cunoscătorii să-mi spună dacă e chiar așa ați avut astfel de probleme cu ele?
Mulțumesc!

#2
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Problema cu hdd-ul la 100% nu tine de laptop, e o problema la Windows 10 si mai nou si la 8.1, 8 si 7. Solutia e un SSD, eu unul n-am reusit sa scap de ea definitiv niciodata pe un PC fara SSD.

#3
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016

View PostStraight_Edge, on 18 noiembrie 2017 - 01:04, said:

Bună tuturor!
Aveam în gând să-mi iau un Lenovo Legion Y520 de BF dar din câte am văzut pe și citit pe internet am vazut că ar fi cam problematice și anume au probleme cu tastatura și cu HDD-ul.
Hai salut!... acum ce sa zic, daca te iei dupa toti ghiolbanii care au dat cu degetele alea pana au stricat tastatura sau au bagat toate rahaturile de jocuri pana au bulit hard discul inseamna ca acel model de laptop este problematic... da' nu pentru tine... pentru prostii care le-au stricat. Si eu cand am luat un HP DV6000 toata lumea se plangea de ele ca se strica, ca nu sunt bune aceea serie de laptopuri scoase de HP cu DVXXXX .. eti ca laptopul acela imi merge si-n ziua de azi si n-a avut nici o problema, ba mai multa baza imi pun in el ca pare mai bine construit decat ragalia noua care am luat-o dupa el ... tot un HP 15-ay106nq si care nu stiu daca o sa tina peste 10 ani cum a tinut modelu acela.
Ideea este urmatoarea, daca tie iti place acel model de laptop si esti un om care ai grija de obiectele tale atunci cumpara acel model de laptop si nu lua in calcul parerile la toti retarzii care le-au stricat din prostia lor si dau vina pe urma ca modelu ala este naSpa

Edited by arbuneaionut, 18 November 2017 - 07:22.


#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostRobiacs, on 18 noiembrie 2017 - 01:53, said:

Problema cu hdd-ul la 100% nu tine de laptop, e o problema la Windows 10 si mai nou si la 8.1, 8 si 7. Solutia e un SSD, eu unul n-am reusit sa scap de ea definitiv niciodata pe un PC fara SSD.
Nope, solutia NU prea este un SSD.
POATE problema este de la Windows, adica de la Update ai vrut sa spui, nu ?!
Sau de la alte citeva servicii incapatanate.
Sau poate este de la memorie putina - exista un model cu doar 4 Gb de RAM.
S-a mai discutat asta de 180 de ori ca sta hardul 100% in windoze.... cam multi recomanda sa cumperi SSD.
De parca toti avem bani de dat pe SSD.
NU este asta solutia.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Il am de aproape un an (varianta cu i5), l-am imbunatatit cu un SSD PCI si niste RAM si nu am avut niciodata probleme cu el.
L-am mai si desfacut de cateva ori ca suge praf ca un aspirator.

#6
Straight_Edge

Straight_Edge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2015
Acum am mai gasit ceva pe piata care sa zic ca mai pot trage de bugetul meu si anume asta https://mediagalaxy....m-4gb-free-dos/
Ce ziceti fata de Lenovo Legion asta https://mediagalaxy....i-4gb-free-dos/ oare pe care sa merg mai bine, de cate ori ma gandesc sa merg pe Legion imi vine in minte chestia cu tastatura si hdd-ul dar m-am mai linistit putin dupa ce am citit aici.
Multumesc in avans!

#7
Straight_Edge

Straight_Edge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2015
Mda cred ca am sa evit acel Asus ca din cate am inteles nu sunt chiar Asus Rog adica din cate mi-a spus cineva aici pe forum ROG-urile nu sunt prea recomandate, un rog veritabil fiind mult mai scump, atunci cred ca nu-mi ramane de facut decat sa aleg intre Lenovo Y50 Si Hp Omen plus mai am eu ceva Hp Pavilion in minte.

#8
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Eu tocmai am comandat un Legion de Black Friday, dar va fi cadou de Craciun, asa ca o sa-i instalez sistemul de operare si fac numai o scurta proba. Revin cu impresii aici, dar cu un review mai detaliat pot reveni numai dupa Craciun. :D

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Y520 cred ca e un best-buy in perioada asta.
Ce vrei sa joci pe el?

#10
Straight_Edge

Straight_Edge

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 16.09.2015

View PostSef-chenko, on 21 noiembrie 2017 - 10:55, said:

Y520 cred ca e un best-buy in perioada asta.
Ce vrei sa joci pe el?
GTA V, The Witcher, Mafia 3, Watch Dogs, jocuri de racing, Fifa, PES, cam de toate. chestia e ca da pare un best-buy la banii astia mai ales varianta la care ma gandesc eu cu Nvidia gtx 1050 ti de 4gb si i5 dar ma tem in continuare de acele probleme cu tastatura si hdd, hai sa zic ca rezolv problema cu hdd, punandu-i un ssd dar ce fac daca face figuri tastatura, ca nu am chef sa umblu cu el la service tot a doua saptamana:(

#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,475
  • Înscris: 17.04.2006
Tastatura mea nu are nimic :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate