Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Ce inseamna pentru voi absolutul?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
190 replies to this topic

#163
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Da' pai nu e asa, ca 'sesi deunazi ca preferi stilul; iaka stilul s-a mentinut si 'talica ai pierdut (pariul cu stilul).Posted Image

#164
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Pe scurt CINE STIE nu poate avea vreo comunicare cu cine nu stie, in special daca cel ce nu stie nu este interesat de ce stie cel care stie.

#165
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Ete bre ca te-ai stilat si 'talica acuma, tinzi spre absolut.
Da' ce cand eram copii stiam ceva despre vorbire sau despre scriere?
Nu stiam si aia de stiau ne mai Posted Image, de "ne venea intersul" pentru ceea ce stiau ei si considerau util in educatie.

#166
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postaltnume, on 23 noiembrie 2017 - 17:42, said:

Ete bre ca te-ai stilat si 'talica acuma, tinzi spre absolut.
Da' ce cand eram copii stiam ceva despre vorbire sau despre scriere?
Nu stiam si aia de stiau ne mai Posted Image, de "ne venea intersul" pentru ceea ce stiau ei si considerau util in educatie.

Asta era pe vremea cand tocmai incepuseram sa nu mai facem in pantaloni....Pe vremea aia inghiteam orice ne livra unul care stie... Acum s-au mai schimbat lucrurile pe ici pe colo, nu ne mai plac atat de mult cei care le stiu pe toate. Sau in orice caz nu cei care nu reusesc sa convinga.

Edited by Testosteron, 23 November 2017 - 17:47.


#167
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Da' bine mei, tu inca nu te-ai lepadat de "ego"? Sau placerea nu e apanajul lui?

#168
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postaltnume, on 24 noiembrie 2017 - 01:27, said:

Da' bine mei, tu inca nu te-ai lepadat de "ego"? Sau placerea nu e apanajul lui?

Hai sa discutam discutii....

#169
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Ce te mai tii de goange!
Da pai hai, numa' ca se cuvine sa se fie on topic!
Ambâţ la suparare = separatie prin "ego".
Solutia iesirii din separatie, adica disparitia din separatie = "nirvana", vezi imaginea atasata!

Attached Files


Edited by altnume, 24 November 2017 - 12:58.


#170
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postaltnume, on 22 noiembrie 2017 - 12:31, said:

Tu stii mai de ce se simte omul ofensat, de exemplu?
Pe scurt, eul este alcatuit dintr-o multime de imagini care toate sunt autoproiectate asupra unui sine iluzoriu, care si el la randul sau este doar o alta imagine, imagine care insa le incheaga pe toate celelalte. Totalitatea acestor imagini coroborate in imaginea de sine formeaza eul. Eul este in consecinta doar o imagine alcatuita de gandire. In momentul cand o astfel de imagine de sine exista este foarte probabil ca cineva va infige o pioneza, sau un cui in ea, moment in care apare durerea, frustrarea, resentimentul. omul se simte ofensat pentru ca iluzoria imagine de sine a fost afectata.
Acum ti-am raspuns, dar daca nu-ti adaptezi limbajul in spiritul unei comunicari rezonabile va fi pentru ultima data cand iti mai raspund.

Edited by Testosteron, 25 November 2017 - 11:12.


#171
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostTestosteron, on 25 noiembrie 2017 - 11:12, said:

1 - Pe scurt, eul este alcatuit dintr-o multime de imagini care toate sunt autoproiectate asupra unui sine iluzoriu, care si el la randul sau este doar o alta imagine, imagine care insa le incheaga pe toate celelalte.
Totalitatea acestor imagini coroborate in imaginea de sine formeaza eul. Eul este in consecinta doar o imagine alcatuita de gandire.(!???)

2 - In momentul cand o astfel de imagine de sine exista este foarte probabil ca cineva va infige o pioneza, sau un cui in ea, moment in care apare durerea, frustrarea, resentimentul. omul se simte ofensat pentru ca iluzoria imagine de sine a fost afectata.

3 - Acum ti-am raspuns, dar daca nu-ti adaptezi limbajul in spiritul unei comunicari rezonabile va fi pentru ultima data cand iti mai raspund.


In posibilul dialog voi utiliza ghilimelele pentru "ego", pentru "absolut" si orice alt termen ce in acceptiune-mi proprie are alta definire decat cea a acestor termeni utilizata in acest dialog.

1-Desigur prin <<imagine ce este "egoul/eul">>, asa cum si scrii dealtfel, intelegi structura de imagini, adica structura de creatii cognitiv superioare de tip gandire (ideatie, rationare, intelegere, deductie, ...) ce il alcatuiec, dar, la asta as mai adauga si creatiile cognitiv perceptive de identificare, de interpretare, si reprezentare, precum si imaginatia, amintirea, dar si cognitivul de orice fel (nu doar de gandire) simbiot cu afectivul, cu motivationalul, cu volitionalul,..., toate acestea impreuna (deci inclusiv ganditul) contribuind sau nu la formarea "egoului".
-Ai ceva contra?
-Consideri capacitatea de a gandi (gandirea) si ganditul, in totalitate ca parte a "egoului"? Dar celelalte capacitati (precum si creatiile cognitive formulate de catre omul in cauza prin intermediul acestor capacitati), ce ti le-am propus intru analiza/verdict?
-Poti oferi un exemplu concret de fateta/imagine a "egoului", fateta careia sa ii descrii aparitia/modul in care a aparut ea la cel/omul in cauza? De exemplu imaginea/fateta/latura/identitatea de ofensat?

2-Nu-ti pare cam stilizata formularea mecanismului functional al egocentrismului? Poti formula nestilizat, eventual un exemplu concret legat de ofensa sau altceva?


3 - "Oceanul e ocean si daca e vreme linistita si daca e furtuna si daca navigheaza cineva si daca nu." - din creatia cognitiva a popoarelor.

Edited by altnume, 25 November 2017 - 21:33.


#172
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

Quote

Ce inseamna pentru voi absolutul?

Cauza si scop irevocabil absent din realitatea obiectiva pe a carei existenta o determina insa in mod esential.

#173
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Definesti astfel autosustinerea, realitatii prin ea insasi?

#174
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postaltnume, on 25 noiembrie 2017 - 21:23, said:

In posibilul dialog voi utiliza ghilimelele pentru "ego", pentru "absolut" si orice alt termen ce in acceptiune-mi proprie are alta definire decat cea a acestor termeni utilizata in acest dialog.

1-Desigur prin <<imagine ce este "egoul/eul">>, asa cum si scrii dealtfel, intelegi structura de imagini, adica structura de creatii cognitiv superioare de tip gandire (ideatie, rationare, intelegere, deductie, ...) ce il alcatuiec, dar, la asta as mai adauga si creatiile cognitiv perceptive de identificare, de interpretare, si reprezentare, precum si imaginatia, amintirea, dar si cognitivul de orice fel (nu doar de gandire) simbiot cu afectivul, cu motivationalul, cu volitionalul,..., toate acestea impreuna (deci inclusiv ganditul) contribuind sau nu la formarea "egoului".
-Ai ceva contra?

Nu, decat ca toate cele descrise de tine sunt o forma sau alta de imaginatie, eul este in totalitatea sa alcatuit din imagini, sau descrieri in cuvinte ale unor imagini. Exista gandire care sa se exprime altfel decat prin cuvinte sau prin imagini?

View Postaltnume, on 25 noiembrie 2017 - 21:23, said:


-Consideri capacitatea de a gandi (gandirea) si ganditul, in totalitate ca parte a "egoului"?

Evident ca nu. Gandirea in proportie de 90%, probabil, este o capacitate care n-are absolut nimic de-a face cu egoul. Gandirea in cea mai mare parte este un instrument extrem de util al omului prin care se diferentiaza de animale si prin care isi poate crea o viata mai confortabila. Orice gandire care nu este conectata la imaginea de sine este o gandire ce nu se afla in sfera eului si in mod normal in felul acesta ar trebui utilizata gandirea in proportie de 100%. Spre exemplu, orice gandire care prin capacitatea sa de utilizare rationala a memoriei este folosita in folosul omului este gandire rationala si deci neconectata la eu. Exemplific aici gandirea tehnica, gandirea stiintifica, cunoasterea si folosirea unui limbaj, cunoasterea si utilizarea unor abilitati invatate cum ar fi condusul unei masini, practicarea unui sport etc etc sunt exemple de gandire obiectiva, rationala, ce nu au nimic de-a face cu eul. Doar acea fractiune a gandirii care constituie o imagine de sine si care are capacitatea de a corobora toate celelalte forme de gandire care pot fi conecatae cu imaginea de sine, doar acelea constituie forme de gandire ce alcatuiesc eul. Pot aminti aici orice credinta religioasa, care da speranta eului de a vietui inclusiv dupa moarte, nationalismul care da siguranta eului implementandu-i o mentalitate tribala de genul noi contra lor, , orice forma a gandirii care este de natura a creste (sau din contra a diminua) stima de sine de genul eu cel care am realizat asta sau ailalta (s-au eu care n-am realizat nimic), orice forma de ambitie, competitie si multe altele, toate acestea constituie forme ale gandirii ce constituie imaginea de sine, adica eul. Toate aceste forme de gandire sunt extrem de nocive pentru ca prin tendinta lor separatoare, iar eul este separatie prin insasi esenta lui,  creaza conflict, insecuritate si contribuie la generarea unor mentalitati colective extrem de periculoase alimentand atat la nivel de eu individual cat si la nivel macro de eu interindividual stari conflictuale, razboaie si o vesnica lupta genratoare a unor stari de fapt extrem de nefaste pentru omenire.

View Postaltnume, on 25 noiembrie 2017 - 21:23, said:


-Poti oferi un exemplu concret de fateta/imagine a "egoului", fateta careia sa ii descrii aparitia/modul in care a aparut ea la cel/omul in cauza? De exemplu imaginea/fateta/latura/identitatea de ofensat?

O, dar asta este extrem de simplu. Uite cunosc un caz concret. Un profesor universitar care prin copy/paste a publicat cam la vreo duzina de carti la viata lui, carti pe care evident nimeni nu le deschidea vreodata, dar pe care el le folosea pentru elevarea propriei imagini atat in proprii ochi, dar si in ochii comunitatii, pt ca nu-i asa, cu cat mai multe carti cu atat mai mare prestigiul. Aceste carti publicate, si nu doar ele, au fost un prilej de gonflare a imaginii de sine a respectivului profesor. Acum imagineaza-ti ca cineva, i-ar fi spus respectivului adevarul verde in fata si fara ascunzisuri cum ca acele carti sunt in totalitatea lor doar un copy paste ordinar, si ca singura lor utilitate practica a fost aceea ca omul nostru sa-si creasca imaginea de sine, imagine generatoare de confort si siguranta de sine evident si pe de alta parte i-au permis sa acceada intr-o ierarhie sociala ce altfel i-ar fi fost inaccesibila. Ia imagineaza-ti cam ce reactie ar fi avut stimabilul profesor daca cineva i-ar fi spus-o verde in fata? Acesta este doar un exemplu de gonflare a imaginii de sine si un exemplu de infigere a unui ac in acea imagine gonflata.

View Postaltnume, on 26 noiembrie 2017 - 04:21, said:

Definesti astfel autosustinerea, realitatii prin ea insasi?

Si nu este asta un fapt?

#175
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostTestosteron, on 26 noiembrie 2017 - 11:10, said:

O, dar asta este extrem de simplu. Uite cunosc un caz concret. Un profesor universitar care prin copy/paste a publicat cam la vreo duzina de carti la viata lui, carti pe care evident nimeni nu le deschidea vreodata, dar pe care el le folosea pentru elevarea propriei imagini atat in proprii ochi, dar si in ochii comunitatii, pt ca nu-i asa, cu cat mai multe carti cu atat mai mare prestigiul. Aceste carti publicate, si nu doar ele, au fost un prilej de gonflare a imaginii de sine a respectivului profesor. Acum imagineaza-ti ca cineva, i-ar fi spus respectivului adevarul verde in fata si fara ascunzisuri cum ca acele carti sunt in totalitatea lor doar un copy paste ordinar, si ca singura lor utilitate practica a fost aceea ca omul nostru sa-si creasca imaginea de sine, imagine generatoare de confort si siguranta de sine evident si pe de alta parte i-au permis sa acceada intr-o ierarhie sociala ce altfel i-ar fi fost inaccesibila. Ia imagineaza-ti cam ce reactie ar fi avut stimabilul profesor daca cineva i-ar fi spus-o verde in fata? Acesta este doar un exemplu de gonflare a imaginii de sine si un exemplu de infigere a unui ac in acea imagine gonflata.

Fara legatura cu subiectul, din experienta iti spun ca majoritatea profesorilor procedeaza asa, sunt niste impostori ordinari.

Aveam la facultate un profesor, nu dau nume, care ne cerea sa scriem eseuri originale pe teme date, eseuri pe care apoi le-am regasit copiate in capitole intregi ale unei carti publicate de el. Numai eu i-am scris 30% din carte.

Initial voiam sa-mi dau doctoratul, dar mi s-a facut scarba si am renuntat, in ziua de azi orice prost isi poate lua titlul de doctor. Rar profesori cu adevarat bine pregatiti si care au publicat lucrari originale.

Edited by christinne69, 26 November 2017 - 11:14.


#176
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postaltnume, on 25 noiembrie 2017 - 21:23, said:



2-Nu-ti pare cam stilizata formularea mecanismului functional al egocentrismului? Poti formula nestilizat, eventual un exemplu concret legat de ofensa sau altceva?

Uite pe scurt, din nou. Ai afirmat ca eul exista pt ca este beneficiarul unei realitati pe care o foloseste din plin.
Bun, atunci se naste intrebarea cine a comandat acea realitate? Uite sa luam cazul meu, beneficiez intr-adevar de o realitate, dar in care am fost asezat cam cu de-a sila. N-am fost intrebat nici la nasterea mea, nici mai apoi daca doresc sa fiu beneficiarul realitatilor prin care am trecut, pur si simplu am fost fortat in acele realitati, ca sa nu zic de-a dreptul violat sa le accept si atunci se naste intrebarea evidenta cum poate fi vorba de un eu cand acest eu este dus ca boul in jug prin toate realitatile pe care le are de traversat?
Eul acesta este precum un actor intr-o piesa de teatru care uita la un moment dat ca el este doar un simplu actor si ca joaca intr-o piesa si se confunda cu rolul exclamand : "Eu sunt aceasta"., dar asta nu-i decat o forma de schiozofrenie a-ti imagina ca tu esti rolul uitand ca tu de fapt esti un simplu actor. Si daca actorul nu-i rolul atunci se pune pe buna dreptate intrebarea cine-i el in esenta?

View Postchristinne69, on 26 noiembrie 2017 - 11:13, said:

Fara legatura cu subiectul, din experienta iti spun ca majoritatea profesorilor procedeaza asa, sunt niste impostori ordinari.

Dar la fel procedeaza si preotul, si politicianul (a se vedea povestile cu doctorate copy/paste), la fel procedeaza toata societatea pt ca societatea incurajeaza acest comportament. Pt ca nu ceea ce spui e important ci numarul cartilor publicate. Ai vazut ca si pedeapasa in puscarie ti se reduce daca scrii carti etc, etc.

#177
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postchristinne69, on 26 noiembrie 2017 - 11:13, said:

Fara legatura cu subiectul, din experienta iti spun ca majoritatea profesorilor procedeaza asa, sunt niste impostori ordinari.

Aveam la facultate un profesor, nu dau nume, care ne cerea sa scriem eseuri originale pe teme date, eseuri pe care apoi le-am regasit copiate in capitole intregi ale unei carti publicate de el. Numai eu i-am scris 30% din carte.

Initial voiam sa-mi dau doctoratul, dar mi s-a facut scarba si am renuntat, in ziua de azi orice prost isi poate lua titlul de doctor. Rar profesori cu adevarat bine pregatiti si care au publicat lucrari originale.

Pe voi nu va punea sa le si cumparati cartile? Numai eu mi-am dat o gramada din putinii bani pe care-i aveam ca student cumparand la greu carti din astea si pe urma ducandu-ma cu ele pe la profi sa primesc un autograf. Asta daca voiam sa n-am probleme la examen....

View Postchristinne69, on 26 noiembrie 2017 - 11:13, said:

Rar profesori cu adevarat bine pregatiti si care au publicat lucrari originale.
Ca sa publici ceva original trebuie sa ai ceva de spus si asta-i mai greu.... Nu merita, nu iese nimic din asta.

#178
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostTestosteron, on 26 noiembrie 2017 - 11:46, said:

Pe voi nu va punea sa le si cumparati cartile? Numai eu mi-am dat o gramada din putinii bani pe care-i aveam ca student cumparand la greu carti din astea si pe urma ducandu-ma cu ele pe la profi sa primesc un autograf. Asta daca voiam sa n-am probleme la examen....

Cum sa nu? Eram obligati sa le cumparam, dadeau din ele la examen si daca nu le luam, nu treceam examenele. Mai ales ca la seminarii aveam un plus daca ne vedeau cu ele pe masa.

Altele, printre care si cea in care mi-am regasit eseurile, constituiau lectura optionala teoretic, dar practic tot ne intrebau din ele, deci intr-un fel era obligatoriu sa le luam.

#179
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View Postchristinne69, on 26 noiembrie 2017 - 11:55, said:

Cum sa nu? Eram obligati sa le cumparam, dadeau din ele la examen si daca nu le luam, nu treceam examenele. Mai ales ca la seminarii aveam un plus daca ne vedeau cu ele pe masa.

Altele, printre care si cea in care mi-am regasit eseurile, constituiau lectura optionala teoretic, dar practic tot ne intrebau din ele, deci intr-un fel era obligatoriu sa le luam.

Deci iata exemple prin care eurile isi cresc stima de sine, se gonfleaza practic, iar cand cineva vine si le inteapa cu o pioneaza iese urat de tot. Cunosc un caz in care un astfel de profesor , fiind si plin de relatii a distrus pur si simplu o persoana care a avut curajul sa-i spuna verde in fata adevarul despre acele carti. Respectivul profesor si-a folosit absolut toate relatiile ,  conexiunile si pozitia pentru a se asigura ca cel care l-a acuzat nu-si va mai gasi un job, individul a fost pur si simplu exclus din comunitate cu totul....

#180
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostTestosteron, on 26 noiembrie 2017 - 12:15, said:

Deci iata exemple prin care eurile isi cresc stima de sine, se gonfleaza practic, iar cand cineva vine si le inteapa cu o pioneaza iese urat de tot. Cunosc un caz in care un astfel de profesor , fiind si plin de relatii a distrus pur si simplu o persoana care a avut curajul sa-i spuna verde in fata adevarul despre acele carti. Respectivul profesor si-a folosit absolut toate relatiile ,  conexiunile si pozitia pentru a se asigura ca cel care l-a acuzat nu-si va mai gasi un job, individul a fost pur si simplu exclus din comunitate cu totul....

Așa este bine să fie că, dacă nu ar fi fost așa, ajungea și cel drept ca ceilalți din comunitate. Și era o comunitate și o comuniune a răului.

Psalmii 125:3 Căci toiagul de cârmuire al răutăţii nu va rămâne pe moştenirea celor neprihăniţi, pentru ca cei neprihăniţi să nu întindă mâinile spre nelegiuire.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate