Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

VW Jetta 2017 Style 1.2 TSI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#19
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008

 dantt, on 16 noiembrie 2017 - 22:28, said:

Nu mai stiu exact cum e la Jetta.Esti sigur ca in spate ai punte multilink si nu bara de torsiune?
Jetta inca este facut pe vechiul tip de platforma adica NU acel MQB atat de des pomenit in ultima vreme. Pe vechiul tip s-a facut Golf 5-6, Octavia 2 si 2 FL si bineinteles Jetta. Jetta cu aparitia Golfului 7 s-a despartit de aceasta si nu a mai primit platforma MQB, doar niste upgradeuri la interior si partea electronica. SI ca parte pozitiva vechea platforma putea sa aiba doar multilink pe spate. Asa s-a putut intampla ca dupa ce am avut si eu o Octavia 2 1.4 TSI de 122 CP care beneficia de multilink pe spate, am ajuns ca la o masina mult mai sportiva , motor mai puternic si tren de rulare cu setare sport ( Seat Leon FR - 2.0TDI) sa aiba totusi bara de torsiune pe spate, fiindca marele VAG nu mai stie cum sa mai reduca costurile de productie in timp ce nu ieftineste cu un cent masinile sale, chiar dimpotriva... dar asta este o alta poveste, buna de spusa alta data ...

#20
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ca idee, Octavia 2 tour nu avea multilink desi era 99% identica cu Octavia 2 fara facelift deci se putea pune si pe Jetta punte H, ceea ce crer cams-a si intamplat pe modelul american.
Din ce stiu MQB cu 2.0TDI are multilink cu exceptia celui de 110 cai.

#21
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Da,din ce spuneti,e foarte bine ca are multilink pe spate.Bara de torsiune e o porcarie,in afara de reducerea costurilor(a se citi ti se vinde ceva prost la aceeasi bani) altceva...Am avut Golf 6 si 7 o scurta perioada.Amandoua cu cel mai slab si prost diesel,cel de 1,6.Stabilitatea si confortul in 7 cu bara de torsiune era mult inferior celui din 6.Nu stiu ce naiba astia de la VW,e valabil cam pentru toate marcile,pe masura ce scot masini noi,le fac din ce in ce mai proaste,inconfortabile si fara o reala placere a condusului.

#22
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
100% că am multi link pe spate :) trendul asta de cost reduction dus la extrem se manifestă și aici desigur. De la bateria care a venit descărcată/stricata și a fost nevoie de 2 drumuri la PBN sa înțeleagă că trebuie schimbata până la vopseaua foarte slabă (de lac nici nu mai vorbesc) dar s-au rezolvat amândouă prin schimbarea bateriei și prin aplicarea de ceara/sealant la detailing sau de mine acasă ( cu ceara lichida )
Am descoperit în dimineața asta că merge și funcția de mirror down deși la reprezentata îmi spuneau că pentru pachetul lumini și vizibilitate 1 nu am

#23
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 01.10.2008

 underb, on 17 noiembrie 2017 - 01:23, said:

Ca idee, Octavia 2 tour nu avea multilink desi era 99% identica cu Octavia 2 fara facelift deci se putea pune si pe Jetta punte H, ceea ce crer cams-a si intamplat pe modelul american.
Din ce stiu MQB cu 2.0TDI are multilink cu exceptia celui de 110 cai.
Doar pe Golf 7 este multilink de la 125 CP in sus. Pe Octavia 3 si 3 FL , Leon 5F si 5F FL, doar de la 180 CP in sus sau/si tractiune 4X4. Asta este, firma mama a trebuit sa implementeze in stil badaran "cost saving" plus ca a mai trebuit sa faca si o diferentiere intre marcile sale, mai ales Skoda cu Octavia 2 apropiinduse prea mult de Golf 5 si 6...asadar au facut la ce se pricep cel mai bine din cate se pare... Si pe deasupra au acoperit aceste lipsuri cu electronica ieftina cu care iau ochii hipsteretului din ziua de astazi, si uite asa, nu ca nu au trebuit sa scada preturile, chiar cu aparitia Golf 7 si Octavia 3, au putut sa mareasca preturile chiar cu mult,  la masini aproape identice ca si optiuni si nivel de echipare fata de precedentele modele, in timp ce sub tabla unde nu se vede, au putut linistiti sa faca cate reduceri de costuri au vrut. Oricum majoritatea celor care isi permit masini noi din ziua de astazi sunt nepriceputi sau nepasatori in ale tehnicii unei masini ( si exact pe asta se bazeaza ei) . Si deocamdata se pare ei au de castigat. Nu zic ca noile modele ar fi masini rele, dar la pretul pe care se cer pe ele, cateodata te cam simti inselat.( fara multilink pe spate, cateodata efectiv iti vine sa te dai jos din masina si sa te bagi sub ea, si sa te uiti daca nu cumva tot trenul de rulare spate, este direct sudat pe caroserie, adica finete si rafinament zero barat pe drumuri cat de cat denivelate. )

#24
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
De acord cu tine, doar ca cei care si permit masini noi n au cum sa fie mai nepriceputi. Sunt cei cu bani, care au reusit in cariera, ce au inteligenta sa se informeze sau la noi inteligenta sa fure cu cap... opreste pe strada 100 de soferi cu BMW, Audi noi si 100 cu jafuri de 2000 euro luate second si da le un test de cunostinte auto. O sa ai o surpriza. Cei care si permit masini noi stiu ca devalorizarea e mai mare dar isi asuma lucru asta.

#25
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 24.12.2005

 cris26, on 18 noiembrie 2017 - 22:18, said:

De acord cu tine, doar ca cei care si permit masini noi n au cum sa fie mai nepriceputi. Sunt cei cu bani, care au reusit in cariera, ce au inteligenta sa se informeze sau la noi inteligenta sa fure cu cap... opreste pe strada 100 de soferi cu BMW, Audi noi si 100 cu jafuri de 2000 euro luate second si da le un test de cunostinte auto. O sa ai o surpriza. Cei care si permit masini noi stiu ca devalorizarea e mai mare dar isi asuma lucru asta.
@cris26, din păcate te înșeli parțial - BMW a făcut la un moment dat un studiu, în urma căruia a constatat că peste 2/3 din cumpărători nu știau că BMW are propulsie și nu tracțiune. Dar s-ar putea să fie problema doar printre cumpărătorii de BMW.
On topic - este foarte bine dăcă are punte spate independentă tocmai pentru motivele expuse de @andrew1980.

#26
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Drumuri cat mai placute si sper sa fii multumit de masina asa cum sunt si eu!! :)
Sa vezi ce bine se aseaza masina pe la 10k.

#27
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 asul, on 18 noiembrie 2017 - 23:35, said:

@cris26, din păcate te înșeli parțial - BMW a făcut la un moment dat un studiu, în urma căruia a constatat că peste 2/3 din cumpărători nu știau că BMW are propulsie și nu tracțiune. Dar s-ar putea să fie problema doar printre cumpărătorii de BMW.
On topic - este foarte bine dăcă are punte spate independentă tocmai pentru motivele expuse de @andrew1980.
Chiar mai rau. Era vorba de 4 din 5. Studiul era pe seria1, e drept.

Edited by underb, 21 November 2017 - 20:33.


#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007
Cum sunt "luminile de drum  LED"? Poate ai vrut sa zici DRL urile sunt LED?  Ca din poze mi se parea ca este cu lampi clasice halogen.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alea sunt LED, bre, dereleurile, ce dracu, omul e la inceput, pina se acomodeaza cu denumirile, alea-alea... Dar initiatorul nu ne mai zice nimic, s-a dat la fund. Mai multe poze, impresii, acum ca a trecut ceva timp de la achizitie, se poate?

#30
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017

 _R_A_D_U, on 03 decembrie 2017 - 18:42, said:

Alea sunt LED, bre, dereleurile, ce dracu, omul e la inceput, pina se acomodeaza cu denumirile, alea-alea... Dar initiatorul nu ne mai zice nimic, s-a dat la fund. Mai multe poze, impresii, acum ca a trecut ceva timp de la achizitie, se poate?
De DRL am zis câteva postări mai sus dar nu mai pot edita prima postare :)
Perioada concediilor și departe de casa deci fara mașina. Toate bune legat de mașina, 6000km făcuți înainte de plecarea în UK la niste prieteni. Nu am greierași, consumul e foarte bun, cauciucurile de iarna se comporta excelent, stratul de protecție aplicat la cuabur.ro rezista cu brio.
Poze nu am cu a mea mașina dar nu vă țin pe uscat
Attached File  IMG_20171129_155743.jpg   114.13K   79 downloadsAttached File  IMG_20171129_155806.jpg   100.08K   78 downloads

#31
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 TruculMagic, on 16 noiembrie 2017 - 21:44, said:

Pacat ca s-a renuntat la productia acestui model definitiv.
Nu se mai fabrica modelul Jetta?

#32
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Nu. Eu cred că e o performanță și că a fost produs până acum. Aproape 10 ani de "cariera", dar cu un platforma tehnica de aproape 15 ani. Concurenta stătea mai bine.

#33
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

 LauCalin, on 03 decembrie 2017 - 22:39, said:

Nu. Eu cred că e o performanță și că a fost produs până acum. Aproape 10 ani de "cariera", dar cu un platforma tehnica de aproape 15 ani. Concurenta stătea mai bine.

Incearca sa nu dezinformezi !
Jetta se pare ca nu se va mai vinde in Europa! (vanzari mici fata de Octavia).
In America de Nord si Sud se va vinde in continuare si se va fabrica in continuare in Mexic, chiar urmeaza urmatoarea Jetta in 2018. Clar in America unde Octavia lipseste, Jetta merge bine.
Uite si un site VW oficial unde se poate achizitiona in continuare.
http://www.vw.com/mo...section/colors/
Stirea cu faptul ca Jetta este discontinued nu a fost preluata corect de multi. Discontinued in Uk, nu Global.
Uite aici si primele poze cu noua Jetta VII inconito:
https://www.auto-mot...rt-3569519.html
Dupa cum spuneam merge vine peste ocean !
Altfel nu ar mai scoate un nou model.

#34
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 LauCalin, on 03 decembrie 2017 - 22:39, said:

Nu. Eu cred că e o performanță și că a fost produs până acum. Aproape 10 ani de "cariera", dar cu un platforma tehnica de aproape 15 ani. Concurenta stătea mai bine.
In Europa a avut vanzari foarte slabe asa ca din acest motiv nu se mai comercializeaza la noi.Calitativ, Skoda Octavia 3, mai ales cea cu facelift este superioara lui Jetta care este cel mai slab produs din gama VW.Cine nu isi permite Octavia 3 isi cumpara Skoda Rapid sau Seat Toledo si nu VW Jetta.

Edited by max_01, 04 December 2017 - 22:00.


#35
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Calitativ la..., am vazut ca problemele la interior erau mai multe la Octavia...
La trenul de rulare Octavia e sub Jetta, vezi multi link spate si tot asa...
Sunt curios ce argumente ai la calitativ mai slaba ??
Sincer cu cei care au Jetta de mai mult de 50k km, nu se plang de probleme la interior. Insa la Octavia cam gasesti cu probleme, ici colo!

P.S. Singurul lucru care clar face diferenta, pentru care multi opteaza pentru Octavia in defavoarea Jettei a fost si este porbagajul (adica deschiderea sa !)

Edited by fotbal5, 04 December 2017 - 22:12.


#36
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 fotbal5, on 04 decembrie 2017 - 21:48, said:



Incearca sa nu dezinformezi !
Jetta se pare ca nu se va mai vinde in Europa! (vanzari mici fata de Octavia).
In America de Nord si Sud se va vinde in continuare si se va fabrica in continuare in Mexic, chiar urmeaza urmatoarea Jetta in 2018. Clar in America unde Octavia lipseste, Jetta merge bine.
Uite si un site VW oficial unde se poate achizitiona in continuare.
http://www.vw.com/mo...section/colors/
Stirea cu faptul ca Jetta este discontinued nu a fost preluata corect de multi. Discontinued in Uk, nu Global.
Uite aici si primele poze cu noua Jetta VII inconito:
https://www.auto-mot...rt-3569519.html
Dupa cum spuneam merge vine peste ocean !
Altfel nu ar mai scoate un nou model.

Da. Ai dreptate. Recunosc că am scris ceva greșit. Scuze.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate