Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

VW Jetta 2017 Style 1.2 TSI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#37
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

View PostLauCalin, on 04 decembrie 2017 - 22:37, said:



Da. Ai dreptate. Recunosc că am scris ceva greșit. Scuze.
Nu e problema toti gresim ! Insa felicitari ca recunosti, mai ales ca sunt multi care o tin pe alor chiar daca stiu ca e gresit.
Nu iti cere scuze ca nu ai dat in cap la nimeni :)

Edited by fotbal5, 04 December 2017 - 23:03.


#38
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017

View Postmax_01, on 04 decembrie 2017 - 21:59, said:

In Europa a avut vanzari foarte slabe asa ca din acest motiv nu se mai comercializeaza la noi.Calitativ, Skoda Octavia 3, mai ales cea cu facelift este superioara lui Jetta care este cel mai slab produs din gama VW.Cine nu isi permite Octavia 3 isi cumpara Skoda Rapid sau Seat Toledo si nu VW Jetta.
Ce ai scris la sfârșit e cea mai mare aberație auzită de mine. Ori nu ai treabă ori vorbești din auzite. Am oferte de la toate cele 4 modele(Rapid Toledo Octavia și Jetta) și ca sa vezi e fix invers fata de cum zici tu la dotări preț etc. Nu vorbesc din auzite ci am oferte reale recente (martie-mai 2017)

#39
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postfotbal5, on 04 decembrie 2017 - 22:11, said:

Sunt curios ce argumente ai la calitativ mai slaba ??
Doar articole din publicatiile auto Auto Bild si Auto Motor si Sport.Am acordat credibilitate acestor articole.Si inca le mai acord.Eu nu am detinut pana acum VW Jetta sau Skoda Octavia 3 pe care sa le exploatez mai mult timp si sa pot face comentarii obiective.

View PostMask001, on 04 decembrie 2017 - 23:56, said:

Am oferte de la toate cele 4 modele(Rapid Toledo Octavia și Jetta) și ca sa vezi e fix invers fata de cum zici tu la dotări preț etc. Nu vorbesc din auzite ci am oferte reale recente (martie-mai 2017)
Nu te contrazic.Daca Jetta este un autoturism de calitate, de ce nu se bucura de mari vanzari?De ce nu este comercializat in continuare in Europa, daca este asa de calitate?Din cauza raportului pret calitate?Daca ar fi fost foarte multe cereri in Europa, imi dau si eu cu parerea, probabil ca cei de la VAG l-ar fi oferit spre vanzare.

Ce ziceau anul trecut, in decembrie, cei de la Auto Motor si Sport despre Jetta.
+habitaclu spatios, portbagaj mare, buna calitate de finisare, scaune bine configurate, confort bun la rulare, comportament sigur, nivel de zgomot redus, directie cu asistare precisa, frane eficiente.
-calitate a fabricatiei sub standardul marcii, dotare slaba cu tehnologii moderne.
Nu am acum la dispozitie articolele din Auto Bild despre Jetta care era luata la comparatie cu Octavia 3 si unde, per total, se clasa sub Octavia 3.
Rog posesorii de Jetta sa nu se supere pe mine, pentru afirmatiile facute.Multumesc frumos.

Edited by max_01, 05 December 2017 - 08:45.


#40
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Vânzările nu sunt neapărat un reper referitor la calitatea unui produs.Logan se vinde destul de bine per total. Asta înseamnă că e mai bun decât o Jetta sau Honda Civic? Și sunt doar două exemple simple.
Jetta a fost gândit la standardele din afara Europei. A fost oferită pentru că era o "gaura" in gama, unde erau Fluence , Astra Sedan și focus Sedan.

#41
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Eu cel puțin nu mă simt ofensat pentru că sunt foarte mulțumit de alegerea făcută iar comparația am făcut-o foarte rațional între cele 3 modele (Toledo, Jetta și Octavia) Rapid este foarte urâtă in ochii mei, cu Toledo am mers in concedii aprox 2000km și am rămas uimit ce frumos merge o mașina 1.2 tsi care a costat 13000 euro în 2015. De aici am dedus că 1.2 este un motor ok pentru nevoile mele și se pare că am avut dreptate până acum.

Strict intre Jetta și Octavia sunt multe topice versus dar nu am găsit nicăieri un argument bun pentru care as plati in plus 1000-2000 euro pentru o Octavia dotata mai slab. Sincer nu mă interesează ce vânzări și câți bani aduce masina grupului pentru că eu nu o iau cu gândul la asta. Analiza mea a fost strict calitate preț dotări și ceva notabil pe care nu il auzit pe forumuri asa des - termenul de livrare( la Octavia 3 luni și nu intram în programul rabla-cele de pe stoc erau foarte chele sau foarte dotate și ajungeam la 18000 euro)

Când o sa am timp adaug ofertele și aici să comparați și singuri.
Legat de review-uri și publicații sunt sceptic la părerea lor pentru că știu ce este in spatele textului și cum se câștigă bani din analize și teste. Îmi iau informațiile care mi se pare cele mai obiective și apoi merg la test drive sa vad și să simt eu

#42
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostLauCalin, on 05 decembrie 2017 - 09:16, said:

Vânzările nu sunt neapărat un reper referitor la calitatea unui produs.Logan se vinde destul de bine per total. Asta înseamnă că e mai bun decât o Jetta sau Honda Civic? Și sunt doar două exemple simple.
Jetta a fost gândit la standardele din afara Europei. A fost oferită pentru că era o "gaura" in gama, unde erau Fluence , Astra Sedan și focus Sedan.
Cantitatea vanduta reflecta cererea de pe piata.Loganul se vinde asa de mult, mai ales la export, doar datorita raportului calitate pret pe care il are.Cumperi o Jetta sau un Civic la pretul unui Logan?Categoric nu.

#43
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

View Postmax_01, on 05 decembrie 2017 - 12:33, said:

Cantitatea vanduta reflecta cererea de pe piata.Loganul se vinde asa de mult, mai ales la export, doar datorita raportului calitate pret pe care il are.Cumperi o Jetta sau un Civic la pretul unui Logan?Categoric nu.
Corect !

Doar ca noi vorbim de vanzari in Europa, unde din pacate in multe tari (marea majoritate) Jetta nu se vinde !  Dute in America de Nord sau Sud si intreaba de Octavia si e clar ca vei primi cam inversul la ceea ce se intampla in EU.
Nu am surse ( parca asa am citit) !! Per total Skoda Octavia se vinde in mai multe tari ca Jetta ! Ce stiu sigur este ca Skoda are 4 fabrici (China, Rusia, Slovacia şi India), din care cea din Slovacia si China sigur fabrica Octavia. Pe cand Jetta se fabrica doar in Mexic !

Si stai linistit nu superi pe mineni, fiecare cu parerea sa.

Eu personal ma uit si la dotarile standard la comparatia dintre ele (Jetta castiga), tinuta si conofrtul la drum eu zic ca e mai buna la Jetta nu cu mult dar... (ajuta suspensiile multilink spate), ca materiale am mai zis sunt unii care se plang de Octavia, la Jetta nu prea am gasit sa se planga de materiale la interior. Eu cred ca Jetta pierde mult datorita porbagajului si a motorizarii cu care vine echipata, si mai putin din prisma calitatii !! La motorizari lipsesc 4x4, 2.0 de 150 CP (Jetta doar 2.0 de 110 CP), 1.6 TDI care a disparut si acesta de la Jetta, iar aici vorbesc din nou de piata din Europa si nu de cea din America unde sunt alte motorizari la Jetta! Se stie ca 2.0 la noi e inca zeu pentru multi.

Dar sa nu uitam ca pana la urma ceea ce conteaza este daca este sau nu utilizatorul multumit de masina.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfotbal5, on 05 decembrie 2017 - 15:39, said:

...
Nu am surse ( parca asa am citit) !! Per total Skoda Octavia se vinde in mai multe tari ca Jetta ! Ce stiu sigur este ca Skoda are 4 fabrici (China, Rusia, Slovacia şi India), din care cea din Slovacia si China sigur fabrica Octavia.
...
Automobilele Škoda sunt fabricate în Slovacia (Bratislava), Ucraina (Solomonovo), India (Aurangabad), Kazahstan (Kamenogorsk), China (Shanghai), Rusia (Kaluga) și Cehia la uzina din Mladá Boleslav și filialele sale din Kvasiny și Vrchlabí.
Ce se fabrica în China, se vinde DOAR în China. Valabil si pentru Rusia, Kazahstan și India (adica vind doar acolo).
Ce se vinde in Europa, se fabrica in Cehia și Slovacia. Mașina mea e ,,Made in Czech Republic (Mladá Boleslav)”

De reținut: cea mai bună mașină încă nu s-a inventat!

#45
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Multumim pentru lamuriri.

Ideea era ca are o piata mult mai mare Octavia ca Jetta (asa rea VW).

Dupa cum bine zici nu sa inventat masina perfecta. In rest daca posesorul e multumit de achizitie, atunci totul e bine :).

#46
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Va salut si la multi ani Posted Image printre planificari de concedii si alte cele am zis sa mai pun pe lista si ce sa mai "imbunatatesc" la masina. Daca de retrofituri ma feresc momentan pentru ca ar afecta garantia alte lucruri le pot face. Astfel ca o sa caut capacele de VW caddy pentru jantele de tabla poate o sa imi placa cum arata si nu trec pe jante de aliaj si iarna ( https://www.google.r...iw=1920&bih=940 ) Caucicurile de iarna Michelin se simt foarte ok dar inca nu am dat de zapada deci nu punem un verdict final, sealant-ul aplicat acum 2 luni rezista cu brio asa ca o sa mai trec pe la cei care l-au facut.
Masina are 6700km si cel mai probabil in primavara voi merge la prima revizie - masina nu mai are un mers asa de lin cum era la inceput dar cu siguranta se va rezolva dupa schimbul de ulei.
Am schimbat becurile galbene din interior si mai ales din portbagaj unde nu vedeam mai nimic cu cel galben - acum sunt doar leduri de calitate. Am hotarat sa schimb si becurile de marsarier (tot galbene erau) cu unele led nu foarte puternice iar semnalele din far si stop cu unele led amber (acum parca sunt sincronizate mai bine cu ledurile din oglinda).
Mai urmeaza:
- Presuri textile
- Un suport de numar discret fara reclame Posted Image
- Un lac corector pentru ca niciodata nu se stie
- Pedalele cromate dar intai sa le probez sa vedem daca arata bine
[ https://i.imgur.com/55SQsMZ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/rGKU31k.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Nu inteleg cum vine cu nu mai are un mers lin ...
In rest arata bine cu micile modificari.

#48
cristi_redu

cristi_redu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.11.2013

View PostMask001, on 18 noiembrie 2017 - 10:46, said:

100% că am multi link pe spate Posted Image trendul asta de cost reduction dus la extrem se manifestă și aici desigur. De la bateria care a venit descărcată/stricata și a fost nevoie de 2 drumuri la PBN sa înțeleagă că trebuie schimbata până la vopseaua foarte slabă (de lac nici nu mai vorbesc) dar s-au rezolvat amândouă prin schimbarea bateriei și prin aplicarea de ceara/sealant la detailing sau de mine acasă ( cu ceara lichida )
Am descoperit în dimineața asta că merge și funcția de mirror down deși la reprezentata îmi spuneau că pentru pachetul lumini și vizibilitate 1 nu am
Salut! Cum ai descoperit ca merge mirror down? Am pachetul de lumini 1 si m-ai facut sa sper. Merci!

#49
yans0784

yans0784

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 12.12.2012
Salut băieți! Sunt nou pe acest forum și doresc sa va anunț ca sunt proaspătul posesor al unei VW Jetta Style 1.2 tsi achiziționata de la Tess Brasov in Decembrie! Comanda a fost data încă din 27 August și a venit cu o luna mai devreme 😁! Ca și dotări in plus am pus sistemul Cruise control și pachetul Function! 14800 a fost prețul de achizitie( mie mi s-a părut  ok)! Referitor de ce spunea colegul dacă are mirror down, a mea are și cine are echiparea style ar trebui sa aibă și mirror down! După ce am consultat mai multe forumuri am observat ca senzorii fata spate vin la pachet cu mirror down, ceea ce in show-room nu îți spun poate, poate achiziționezi pachetul de lumini 2!😉 Mirror down il găsiți in BC in secțiunea convenience și bifați acolo mirror down, apoi setați oglinda pe R și când veți da in marșarier o sa se lase oglinda la modul setat de fiecare! Eu am găsit un site in Ucraina parca și acolo după seria de caroserie veți găsi toate dotările care le are mașina Dvs! O alta “dotare” care vine in plus sunt prezoanele antifurt care din ce am citit pe unele forumuri nu vin in dotare ci trebuiesc cumparate separat(cine vrea) și costa cam 250 lei la reprezentanta! Eu am mai descoperit și faptul ca la apăsare lunga pe telecomanda pe închis/deschis se deschid/închid geamurile ( mai ales vara e bine pt aerisire).  Tot ca și dotare in plus care nu era pe lista, este și parbrizul din sticla termoizolanta( doar geamurile laterale erau trecute in lista)! Eu cam atât am găsit in plus! P. S. Aceata e site-ul unde am găsit toate dotările: http://carinfo.kiev....su=tiw0a34j5sqv

Edited by yans0784, 06 January 2018 - 08:38.


#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostMask001, on 05 ianuarie 2018 - 10:30, said:

sealant-ul aplicat acum 2 luni rezista cu brio asa ca o sa mai trec pe la cei care l-au facut.
- masina nu mai are un mers asa de lin cum era la inceput dar cu siguranta se va rezolva dupa schimbul de ulei.

- Un lac corector pentru ca niciodata nu se stie

Nu am inteles ce probleme ai cu vopseaua . lacul pe masina noua ? Si nici chestia cu mersul lin din cauza uleiului ?
Daca la masina noua ai pbl cu vopseaua de ce nu ai cerut alta masina ? Chestia asta mi se pare iesita din comun , inadmisibila , sa ai probleme cu vopseaua la o masina noua . La problemele astea se pare ca ai facut o alegere extrem de proasta ( ai mai zis si de baterie praf ... )

#51
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
greierasi ai?

#52
Mask001

Mask001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 13.04.2017
Felicitări pentru achiziție, așa este sunt anumite dotări de care dealerii noștri nici nu știu. I-am spus și eu când am luat-o că are mirror down dar a zis că sigur nu are �

Greierași nu am și din ce am citit la posesorii de Jetta mai vechi nu o sa am dar la cum sunt de OCD sigur o sa îl aud :))
Legat de vopsea peste tot se discuta că mașinile noi au o vopsea mult mai slabă și de asta am preferat sa mai aplic eu un sealant peste (in lac pe plafon am deja o pata de la un găinaț ca exemplu) înainte să fac achiziția am citit și de alte mașini si peste tot am găsit aceași chestie (Mazda, Opel, Renault deci nu doar Vag) Lucrul asta  necesita doar mai multa atenție din partea posesorului iar cum eu stau la curte pot sa o spăl și ceruiesc de cate ori vreau iar panzele de păianjen din lac se corectează la detailing :) Merg pe principiul motorul sa fie bun și să țină de vopsea pot sa am grija iar problema cu bateria îmi place să cred că se putea întâmpla oricui (lot prost etc)

Legat de mersul lin :)) e greu sa exprim in cuvinte senzația dar poate eram mult mai entuziasmat la început sau la început nu se manifesta asta. Nu e deranjant doar că mi se pare că motorul este mai zgomotos (fiind primul ulei și trecut prin rodaj aștept să îl schimb sa vad daca o sa mi se mai para la fel) eventual pot căuta și un posesor de Jetta 1.2 in București cu mașina pe la 5k-10k km sa vad daca e doar in capul meu sau nu.

Legat de mirror down după ce bifezi din calculatorul de bord functia mirror down setezi oglinzile pe R din ușă șoferului bagi in marșarier apoi tot din butonul de reglat oglinzi setezi o poziție la care vrei sa coboare oglinda atunci când dai cu spatele. Oglinda o sa coboare mereu atunci când dai cu spatele și butonul este setat pe R. Oglinda revine în poziție normală singura atunci când cuplezi a doua, treci peste 15km/h sau scoți cheia din contact.

#53
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sa nu te fi obisnuit prea repede cu caii putini si cuplu slab Posted Image . Daca schimbi uleiul nu vei avea senzatia de " avion " ci tot aia va fi , parerea mea .
Pacat ca nu ai garaj/copertina ceva , chestiile cu gainat is groaznice daca nu esti pe faza sa speli cu apa calduta .

#54
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
@yans0784 felicitari pentru nasina si drumuri fara peripetii.
Legat de vopsea nu stiu ce sa zic eu unul nuam vazut probleme si nu cred ca vei avea.
La motor eu nu observ nici o diferenta la zgomot, am verificat cu o aplicatie pe telefon si in interior am aceleasi valori la zgomot...
Legat de cai putini si cuplu, cine vrea mai mult sa faca tunning.
Personal nu vad o problema mai ales ca vin de pe un diesel 1.9 TDI 130 cp. Tot secretul este sa retrogradezi daca vrei sa simti masina. EX: eu cand merg pe europene sau nationale si vreau sa depasesc mergand cu 100-90 real(105-94 pe bord) retrogradez din a-6a in 5 se poate si in 4 dar nu ma bag la limita niciodata... Totusi am testat si in a4a si se simte....
Da nu trage de rupe dar trage, iar peste 150 nu circul, acolo se simte cel mai mult un diesel.
Inca ceva, degeaba ai cuplu si cai multi pe masina la 6000 de ture daca mergi pana in 3500 (de obicei la diesel). Caci la 3000 ai cam jumate (ex cuplu 300 la 6000 ture la 3000 circa 150, idem Cp, deci cam cat ai cu un benzinar 1.2 sub 2000 de ture!
Cine nu crede sa verifice diagramele cu cp si cuplu la masini.

Edited by fotbal5, 06 January 2018 - 19:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate