Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Burse facultate

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
Anul acesta a fost marita suma de bani din partea statului destinata burselor pentru studenti; pana acum, la facultatea mea se ofereau burse de la media 8 in sus. Teoretic, in regulamentul universitatii media 8 inca este media minima pt a obtine o bursa, dar bursele se dau in ordinea descrescatoare mediilor, in limita fondurilor disponibile.

Abia astazi s-au afisat listele cu cei aproximativ 30 bursieri din cei 500 de studenti din toti 3 anii de licenta, ultima medie fiind 9,35.

Este posibil sa fi calculat atat de putine locuri pt bursa, mai ales ca acum s-a marit cuantumul lor? M-am uitat de curiozitate la alte universitati din tara si am vazut ca ofera burse la mult mai multi studenti, si la medii sub 9.
Eu am media 9,16 si de aceea ma intreb aceste lucruri, mai ales ca nu sunt asa multi studenti cu media peste 9 aici.

#2
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
- statul finanteaza functie de numarul de locuri (...ex.500)
- statul decide ca suma minima pentru o bursa sa fie x (ex....600lei)
- facultatea decide ca sa dea burse de valoare Y>=X si peste nota 8, nu stiu unde se incadreaza ca buget cele speciale (excelenta, sociale, etc.)... le iese ca au un numar de 10 pe an

Se fac mediile si se trage linie la nota 8, cine e peste linie si in primii 10 din fiecare an are bursa ...

La Politehinica unde era gramada de studenti si ceva mai greu cu notele mari se lua bursa de merit peste 9.50 si bursa "normala" peste nota 8.00 dar avea de unde ... nu stiu acum cum mai este nici acolo.

Cam asa cred ca e logica ...

Edited by superm, 16 November 2017 - 13:03.


#3
mihai96alex

mihai96alex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 17.06.2009

 superm, on 16 noiembrie 2017 - 13:03, said:

La Politehinica unde era gramada de studenti si ceva mai greu cu notele mari se lua bursa de merit peste 9.50 si bursa "normala" peste nota 8.00 dar avea de unde ... nu stiu acum cum mai este nici acolo.
Asa este si in prezent.

Descrierea este foarte buna, doar cu o mica observatie: nu cunosc vreo suma minima pentru bursele de studiu ("normale", de merit etc.), doar pentru cele sociale, care este 580 lei in prezent.

 freshlemonade, on 16 noiembrie 2017 - 12:26, said:

Abia astazi s-au afisat listele cu cei aproximativ 30 bursieri din cei 500 de studenti din toti 3 anii de licenta, ultima medie fiind 9,35.

la un cuantum de 201 lei finantare pe loc de student, cu siguranta cele 30 de locuri sunt foarte putine.

Edited by mihai96alex, 16 November 2017 - 13:20.


#4
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 mihai96alex, on 16 noiembrie 2017 - 13:17, said:

Descrierea este foarte buna, doar cu o mica observatie: nu cunosc vreo suma minima pentru bursele de studiu ("normale", de merit etc.), doar pentru cele sociale, care este 580 lei in prezent.


Pai este ceva de genul bursa sociala minima este 580 lei SI bursa de merit este peste cea sociala SI bursa de performanta este peste cea de merit ...deci toate sunt peste 580lei si eu am dat ex.600.
Am incurcat aia de merit cu aia de performanta, deci este sociala, de merit si de performanta, in ordinea asta de marime.


"Cuantumul burselor sociale nu poate fi mai mic decât cuantumul minim propus anual de către Consiliul Naţional pentru Finanţarea învăţământului Superior (CNFIS), ţinând cont de faptul că acestea trebuie să acopere cheltuielile minime de masă şi cazare. Cuantumul bursei de merit este mai mare decât cuantumul bursei sociale, iar cuantumul bursei de performanţă este mai mare decât cuantumul bursei de merit atribuită în instituţia de învăţământ respectivă. Cuantumul bursei sociale ocazionale trebuie să fie cel puţin egal cu cuantumul lunar al bursei sociale. Pentru anul universitar 2016-2017, CNFIS a stabilit un cuantum minim pentru burse de 578 de lei/lună. Astfel, ținând cont de aceste prevederi, începând cu luna martie 2017, nicio bursă acordată de universitățile din România nu poate fi mai mică de 578 de lei/lună!"

Edited by superm, 16 November 2017 - 13:24.


#5
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
Da,vorbesc strict de bursele "normale", de merit se numesc mai nou, care se dau strict in functie de media ponderata.
Mai exista bursa de performanta (la care se iau in calcul activitatile extracurriculare, premii, etc) care e acordata la vreo 3 studenti din toata facultatea.



#6
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
Plus ca mai mult din jumatate din bursieri sunt anul I, media lor fiind cea de la bac, care nu prea se compara cu cea de la facultate.

N-ar fi trebuit sa fie, cum a zis colegul mai sus, pentru fiecare an macar primii 10 studenti?

Edited by freshlemonade, 16 November 2017 - 14:05.


#7
ccristyan

ccristyan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.03.2014
Citeste regulamentul universitatii... la ce universitate inveti?

Fondul de burse este destul de mare si ajunge aproximativ pentru 1/3 din numarul de studenti ai universitatii.

Edited by ccristyan, 16 November 2017 - 19:09.


#8
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
L-am citit de cateva ori.
Universitatea Ovidius din Constanta

#9
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
Mda, m-am uitat la regulamentul Universitatii de Vest, in care specifica clar ca din fondul de la stat acorda chiar mai multe tipuri de burse decat la facultatea mea (mai acorda burse de practica, de ajutor social ocazional, etc), toate ca valori aproximativ egale cu cele acordate aici. M-am uitat si pe listele cu bursierii facultatii lor si sunt sute, cate o suta pt fiecare an, pt fiecare specializare, nu pusi toti laolalta.
Foarte trist ce pot sa mai zic

#10
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Pai daca ai luat media 10 la bac nu iti mai trebuie bursa, ca ai cei 3000 de lei stransi de la forumisti.

#11
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016

 pexCom, on 29 noiembrie 2017 - 19:27, said:

Pai daca ai luat media 10 la bac nu iti mai trebuie bursa, ca ai cei 3000 de lei stransi de la forumisti.

Am luat 10 doar la o materie, aproape 10 media totala oricum,daca esti asa interesat, nu am primit nimic
Ce esti asa impotriva investirii in educatie, e ok sa fii apreciat pentru munca ta (nu zic sa tocesti numai ca sa iei niste bani).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate