Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ericsson va pregati reteaua Digi pentru 5G si IoT!

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#55
IcraftTrabant

IcraftTrabant

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.10.2017
Macar de ar functiona 3G in toata tara asa cum ar trebui. Nici nu ai avea nevoie de viteza mai mare...

#56
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012

View Postdisr, on 15 noiembrie 2017 - 16:15, said:

Din cate stiu eu, exista un sistem 4T4R TDD(b38) in Baneasa Mall, in zona food court.
4T4R este tehnologie diferita fata de 4x4 MIMO. Pentru 4x4 MIMO, cred ca trebuie schimbate si unele antene ...

#57
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,928
  • Înscris: 28.09.2017

View PostDieselCRDI, on 15 noiembrie 2017 - 18:29, said:

Acum deja pui sare pe rană! 😂
Sincer chiar imi pare rau ...

#58
Gotyc

Gotyc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,325
  • Înscris: 15.07.2009
Revin cu un aspect, pentru cei ce nu inteleg fraza:

Quote

Contractul prevede și implementarea de puncte de acces bazate pe Sistemul Radio Ericsson (ERS), ce pot susține servicii 3G și 4G, pregătind, în același timp, rețeaua pentru 5G. Noua soluție va susține servicii de tip Internetul Tuturor Lucrurilor (IoT), dându-i RCS & RDS posibilitatea să lanseze rapid soluții B2B inovatoare și să identifice și valorifice noi surse de venit.


Mai pe scurt , cei de la DIGI modernizeaza reteaua cu tehnologii de la Ericsson. Echipamentele Ericsson au deja pe ele  5G (conform site-ului lor) , deci DIGI prin utilizarea tehnologiei 3G si 4G pe viitor poate oferi 5G prin acelasi sistem

Edited by Gotyc, 15 November 2017 - 18:39.


#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu are nimeni nicio tehnologie 5G pentru ca... inca nu exista niciun standard pentru 5G. Ei spun doar ca ar fi 5G "ready".

Adica atunci cand standardul va fi definitivat, ei (ericsson) vor activa 5G doar printr-un update de soft.

#60
costynsimion

costynsimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.06.2012

View Postrequest, on 14 noiembrie 2017 - 17:15, said:

RDS are semnal bun pe 3G acolo unde concurenta deabia se misca pe 3G sau are doar 2G.  Vorbesc aici de zona de deal din Prahova si Buzau, unde merg des.
unde drequ merge 3 g in zona de deal in prahova ? Doar in statiuni ca restu praf si pulbere.vrei exemple iti dau cel putin 10 localitati din prahova cu semnal 0 sau partial si la deal si la campie

View PostPiticVerde, on 15 noiembrie 2017 - 17:39, said:


  Asta de unde ai mai  scos-o? Aaa din auzite.....am inteles. Eu cu Digi mobil(abonament de 5 euro) asa cum spun unii: " reteaua pentru saraci" am ajuns sa fac hotspot si sa le dau internet cu 4g la unii care platesc abonamente la Orange de 20 de euro pe luna care nu aveau semnal nici macar sa vorbeasca in anumite locuri din tara.In esenta nici o retea de mobile nu acopera toata Romania complet,iar faza cu 'Digi nu au semnal bun' este total fals si de domeniul trecutului.
dar vino tu in Magureni jud prahova comuna la 5 km de dn1 si vezi ce semnal ai? Si apoi sa lauzi reteaua minute digi (praf si pulbere sa se aleaga de ea) sunt inca un an legat de ctr ca avea roming cu vodafone cand ma fraierit sa fac ctr noi

#61
mtuchendria

mtuchendria

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 01.05.2016

View PostPiticVerde, on 15 noiembrie 2017 - 17:39, said:

  Asta de unde ai mai  scos-o? Aaa din auzite.....am inteles. Eu cu Digi mobil(abonament de 5 euro) asa cum spun unii: " reteaua pentru saraci" am ajuns sa fac hotspot si sa le dau internet cu 4g la unii care platesc abonamente la Orange de 20 de euro pe luna care nu aveau semnal nici macar sa vorbeasca in anumite locuri din tara.In esenta nici o retea de mobile nu acopera toata Romania complet,iar faza cu 'Digi nu au semnal bun' este total fals si de domeniul trecutului.

La 3km de mun. Botosani, portocala spune ca are 3G atat de bun ca nu se incarca youtube-ul...noroc de hotspot-ul facut de pe Digi in 4G.
Legat de vitezele cu care se lauda cei de la O sau V, cred si eu ca sunt mari din moment ce furnizorii sunt zgarciti la Gb de date oferiti utilizatorilor, in schimb la Gigi fara numar, oricine se plictiseste un pic ce poate face...mai baga cate un seedtest ca doar are balta de unde consuma Gb...
Viteza cu care creste Digi.Mobil arata oftica utilizatorilor scarbiti de jegmaneala de care au dat dovada O/V sau T in decurs de foarte multi ani!

#62
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 07.04.2005
Probabil ca vor implementa solutia de SRAN (Single Radio Acces Network), cu care au modernizat in urma cu 2 ani reteaua de la Vodafone Germania.

E bine ca au i-au ales pe ei (parere personala).

Cu cativa ani in urma Ericsson a ajuns in runda finala de negociere cu inca un vendor. pt modernizarea retelei la un operator (era vorba de 4000-5000site-uri). Operatorul incerca sa le forteze mana, sa scada termenul de predare la 1an. Cei de la Ericsson, le-au dat scurt pe doi: "Pentru asa un proiect avem nevoie de 2 ani. Daca atribuim o perioada mai mica, trebuie sa scadem la calitate, la care nu vrem sa facem rabat." Si s-au retras... it's simple as... take it or leave it.

#63
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Telekom a inteles in al 12-lea ceas ca netul mobil fara numar e ceea ce ne atrage la Digi si dau ei acum nelimitat din disperare. Posted Image

La fel cum pe serviciile fixe au inteles faza cu fibra.

#64
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

View Postcostynsimion, on 15 noiembrie 2017 - 23:22, said:

sunt inca un an legat de ctr ca avea roming cu vodafone cand ma fraierit sa fac ctr noi
Deci tu ti-ai facut contract la Digi ca sa folosesti reteaua Vodafone? Posted Image

#65
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010

View Postfaracreier, on 16 noiembrie 2017 - 13:14, said:

Deci tu ti-ai facut contract la Digi ca sa folosesti reteaua Vodafone? Posted Image
@faracreier LOL, ce logica fara.....creier?!? Posted Image
Adica si-a facut contract bazandu-se pe faptul ca o firma serioasa nu va intrerupe roaming-ul cu Vodafone pana nu acopera prin forte proprii toata zona! Posted Image

#66
VanBasten

VanBasten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 05.01.2007

View Postghitapg2, on 16 noiembrie 2017 - 09:54, said:

Probabil ca vor implementa solutia de SRAN (Single Radio Acces Network), cu care au modernizat in urma cu 2 ani reteaua de la Vodafone Germania.

E bine ca au i-au ales pe ei (parere personala).

Cu cativa ani in urma Ericsson a ajuns in runda finala de negociere cu inca un vendor. pt modernizarea retelei la un operator (era vorba de 4000-5000site-uri). Operatorul incerca sa le forteze mana, sa scada termenul de predare la 1an. Cei de la Ericsson, le-au dat scurt pe doi: "Pentru asa un proiect avem nevoie de 2 ani. Daca atribuim o perioada mai mica, trebuie sa scadem la calitate, la care nu vrem sa facem rabat." Si s-au retras... it's simple as... take it or leave it.
Aham...si pac au pierdut 150 de milioane
Esti naiv cand zici ca Ericsson nu a vrut contractul pentru ca nu au putut livra calitatea aia in timp asa scurt. Altii de ce au putut?

Edited by VanBasten, 16 November 2017 - 16:45.


#67
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010

View PostNeaceasca85, on 16 noiembrie 2017 - 12:43, said:

Telekom a inteles in al 12-lea ceas ca netul mobil fara numar e ceea ce ne atrage la Digi si dau ei acum nelimitat din disperare. Posted Image

La fel cum pe serviciile fixe au inteles faza cu fibra.

Și cum vroiai sa dea drumul la net mobil fără rețea? Ar fi plătit de i-ar fi usturat....catre orange. Bravo lor ca au avut curaj sa se ia la trântă cu Orange/Vodafone a doua oara și cu RDS.

Edited by aris86, 16 November 2017 - 17:11.


#68
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,357
  • Înscris: 03.04.2004
Ericsson ca Ericsson, insa in laborator tot cu Huawei se testeaza (normal, intrucat cei dintai nu mai produc si terminale, se axeaza doar pe infrastructura).

https://www.gadget.r...-gbps-donwload/

Deci avem 1.5 Gbps pe testare si la Digi, vorbim si de 256QAM + 4xMIMO, fain.

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postemanu900, on 17 noiembrie 2017 - 14:25, said:

Ericsson ca Ericsson, insa in laborator tot cu Huawei se testeaza (normal, intrucat cei dintai nu mai produc si terminale, se axeaza doar pe infrastructura).

https://www.gadget.r...-gbps-donwload/

Deci avem 1.5 Gbps pe testare si la Digi, vorbim si de 256QAM + 4xMIMO, fain.

Dar totusi de unde atata spectru?!

#70
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
@ costynsimion
Exemplu de localitati pe unde eu trec si am semnal bun la Digi în Prahova:
Lipănesti -> Magurele -> Drajna de SUS - > Batrani -> Starchiojd - > Posesti -> Chiojdu -> Catiasu.

#71
costynsimion

costynsimion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.06.2012

View Postrequest, on 17 noiembrie 2017 - 17:08, said:

@ costynsimion
Exemplu de localitati pe unde eu trec si am semnal bun la Digi în Prahova:
Lipănesti -> Magurele -> Drajna de SUS - > Batrani -> Starchiojd - > Posesti -> Chiojdu -> Catiasu.
este ok daca ai semnal pe acolo in Batrani am fost acu 2 ani terenul de sport cu gazon sintetic de la scoala din Batrani este pus si de mine si atunci nu era semnal digi drep este ca avea roming cu vodafon dar nici vodafone nu prea era semnal ca localitatea este intre dealuri

#72
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 11.01.2007

View Postemanu900, on 17 noiembrie 2017 - 14:25, said:

Ericsson ca Ericsson, insa in laborator tot cu Huawei se testeaza (normal, intrucat cei dintai nu mai produc si terminale, se axeaza doar pe infrastructura).

https://www.gadget.r...-gbps-donwload/

Deci avem 1.5 Gbps pe testare si la Digi, vorbim si de 256QAM + 4xMIMO, fain.
Au făcut mișcarea ce-a făcut-o și Vodafone cu 4,5G,de marketing.Ca nu au spectrul necesar,e altă discuție.
Partea cu 256QAM și 4x4 MIMO e cea mai interesantă.Poate din colaborările lor(cu Ericsson/Huawei) va ieși ceva,în limita spectrului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate