Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

112 - nu face apel

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
robert, urgenta este faptul ca ranitul pierde mult sange sau pentru ca e posibil sa se contamineze cu virusul hepatitei B ? taietura e adanca, degetul a fost sectionat complet ?
persoana ranita ce varsta are ? poate are noroc si e vaccinata impotriva hepatitei B.
nu stie nimeni pe acolo sa acorde primul ajutor, nu aveti trusa medicala la locul de munca (presupun ca acolo s-a produs incidentul) ?

"Plagile profunde implica afectarea structurilor adanci ale pielii (artere, viscere si nervi), necesitand interventia medicala de urgenta. Primul ajutor consta in efectuarea prompta a hemostazei (oprirea sangerii prin apasarea directa pe rana cu un material textil curat) si solicitarea unei ambulante. In unele cazuri, este necesara oprirea sangerarii pe cale chirurgicala si sutura ranii sub anestezie. In situatiile cele mai grave, complicatiile infectioase sunt prevenite cu antibiotice.
Daca asistati la ranirea unei persoane, adoptati masurile de prim ajutor de mai jos:
- Sunati de urgenta la 112 daca hemoragia este severa, suspectati producerea unei hemoragii interne, observati prezenta unei rani abdominale sau toracice, sangerarea nu poate fi oprita dupa 10 minute de efectuare a hemostazei sau sangele tasneste din rana (in acest caz, o artera importanta a fost lezata).
- Aplicati presiune directa pe taietura cu o panza curata, pana cand sangerarea se opreste.
- Daca rana s-a produs la nivelul membrelor, ridicati piciorul sau mana victimei deasupra nivelului inimii (astfel, facilitati oprirea sangerarii).
- In cazul in care aveti la dispozitie un garou, folositi-l doar daca sangerarea este severa si nu se opreste prin hemostaza.
- Spalati-va bine pe maini pentru a evita pericolul infectarii taieturii (purtati manusi de protectie, daca le aveti la dispozitie).
- Curatati rana cu apa si sapun. Daca observati existenta unor impuritati in taietura, indepartati-le cu o penseta sterilizata in prealabil cu alcool. Apa oxigenata, iodul si alti dezinfectanti pot irita suplimentar tesutul deja lezat, de aceea nu se recomanda folosirea lor.
- Aplicati un strat subtire de unguent antibiotic. Aceste produse nu ajuta rana sa se vindece mai repede, insa reduc sansele producerii unei infectii si stimuleaza vindecarea.
- Bandajati rana cu comprese sterile si pansament, pentru a tine la distanta bacteriile. In cazul unei taieturi sau zgarieturi superficiale, lasati plaga neacoperita.
- Transportati victima la spital, in urmatoarele situatii: rana este profunda, plaga s-a produs la nivelul fetei, rana are impuritati in interior care nu pot fi indepartate, exista semne ale infectiei (roseata, durere la atingere, febra si secretii purulente), zona in care s-a produs rana este amortita sau plaga a fost produsa prin punctie (penetrarea pielii cu un obiect lung si ascutit)."

#20
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
L.E.
Conform dcnews, articol postat anul acesta:

"Aproximativ 59% din cele 14.600.440 de apeluri primite anul trecut la numărul unic european de urgenţă 112 sunt false, iar în luna ianuarie a acestui an procentul a fost de 53,97%, înscriindu-se în media înregistrată la nivel european, potrivit unei statistici a Serviciului de Telecomunicaţii Speciale."

#21
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Persoana respectiva a ajuns la urgente, între timp.
Eu am deschis topic ca să ma văita ca nu merge nr de telefon.

Dacă lua blocul foc și voiam sa sun la pompieri?
Pai ma duceam eu la porta la pompieri sa le zic,, Ba,  vedeți ca-mi arde apartamentul, am sunat la 112, dar au scos telefoanele din priza,,?

#22
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Hmmm, nu stiu exact ce sa zic.
Zici ca ai sunat de pe 3 telefoane diferite ?
Retele diferite ?

Eu am sunat, in vreo 10 ani, de vreo 5-6 ori la 112 si mereu au raspuns imediat.
M-au si transferat unde aveam nevoie.... ok, no problemo.
Nu in Bucuresti, in alt oras.

#23
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Era vorba de o vecina, a bătut la ușile vecinilor de lângă ea, ca uite ce am pățit și nu merge sa sun la 112, pana la urma s,a oferit cineva sa o ducă la spital.
Au sunat vreo 7 vecini, nu a mers la nimeni sa apeleze.



#24
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Suna ocupat la 112 sau ai intrat in asteptare?

#25
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postcdsoft, on 14 noiembrie 2017 - 13:35, said:

Si iti spun si de ce.
Angajatii din domeniu cand au de facut un comision personal inregistreaza in sistem apeluri pentru a raspunde la ele si a justifica deplasarile.
Astfel incat, cand vrea baiatul sa isi aduca porcul de craciun de la sat acasa la oras, inregistreaza apel in satul respectiv si apoi raspunde la el si se intoarce cu porcul.  
Cand vine spune ca era alarma falsa Posted Image
Vorbesti prostii. Numai teorii ale conspiratiei aveti in cap.

#26
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Apelam si la o secunda zicea apel incheiat,
https://imgur.com/a/XeXUW

Edited by robert8197, 14 November 2017 - 13:52.


#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
o fi fost vreo problema tehnica pe partea de comunicatii/apeluri...sau liniile telefonice supra-solicitate...

#28
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View PostNeaceasca85, on 14 noiembrie 2017 - 13:54, said:

Eu nu incerc sa sun la 112 decat just for fun in zonele fara semnal de la nici un operator

Nu pot decat sa sper ca glumesti!!!
Vezi ca poate se forteaza divaisul si capata subit [ceva] semnal... sa te vad dupa aceea!

LE:
Eu in zonele unde nu am semnal, cand "deschid" ecranul ma anunta ca nu pot apela decat urgentele 112. Presupun deci ca in cazuri de acest gen telefonul isi va "concentra" toate resursele pentru a capta semnal pentru acea urgenta.


View Postrobert8197, on 14 noiembrie 2017 - 12:46, said:

Vreau sa sun la 112 și după ce apelez îmi zice ,, apel încheiat,,
Am încercat de pe 3 nr de telefon.
Ori au schimbat ăștia numărul?
Am și semnal și am și credit...

Sa presupunem ca este real ce relatezi si ca exista disfunctionalitati. De unde pana unde BANDITI din titlu???

Edited by BlueKing-69, 14 November 2017 - 14:33.


#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In Salina Ocnele Mari nu e semnal de la nici un operator. Inainte de a ma juca la 112, scanez retelele, daca nu-mi gaseste nici una la mai multe scanari, ma joc.

Mai erau pe vremuri statiile de metrou dar acum au semnal toate.

Cand zice Doar Apeluri Urgenta inseamna ca telefonul nu are semnal de la reteaua de la care ai cartela dar are semnal de la altele, adica cel putin una, caz in care 112 ar trebui sa sune.

#30
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postrobert8197, on 14 noiembrie 2017 - 13:42, said:

Era vorba de o vecina, a bătut la ușile vecinilor de lângă ea, ca uite ce am pățit și nu merge sa sun la 112, pana la urma s,a oferit cineva sa o ducă la spital.
Au sunat vreo 7 vecini, nu a mers la nimeni sa apeleze.
Ehhh, vezi ce bine este sa povestesti asa ?!
Nu crezi ca evitai multe multe complicatii, daca povesteai exact cum s-ai intimplat lucrurile ?!
In schimb, ai ales calea cea mai proasta: banditii, au oprit telefoanele... bla bla bla.....
Desi acum sint 7 vecini, mai inainte erau 3 numere.... in fine, poate din cauza socului/socurilor (112 "defect" si degetul taiat....) nu-ti amintesti exact.

#31
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
De pe 3 numere am sunat doar eu.
Și nici acum nu merge, ca eram curios sa vad dacă au reparat

#32
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, hai ca incet incet ne lamurim.
Ai sunat la relatii clienti la cele 1-2-3 companii de telefonie mobila ?

#33
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Nu

#34
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNeaceasca85, on 14 noiembrie 2017 - 15:28, said:

In Salina Ocnele Mari nu e semnal de la nici un operator. Inainte de a ma juca la 112, scanez retelele, daca nu-mi gaseste nici una la mai multe scanari, ma joc.

Mai erau pe vremuri statiile de metrou dar acum au semnal toate.

Cand zice Doar Apeluri Urgenta inseamna ca telefonul nu are semnal de la reteaua de la care ai cartela dar are semnal de la altele, adica cel putin una, caz in care 112 ar trebui sa sune.
Si cum te joci? te faci ca suni si apoi vorbesti singur ca sa te dai interesant?

#35
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postrobert8197, on 14 noiembrie 2017 - 19:00, said:

Nu
Por qué?

#36
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011

View Postbuyonevideo, on 14 noiembrie 2017 - 19:53, said:

Por qué?
ca la telekom stai 2 ore in asteptare si la restu mi-e lene sa sun.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate