Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Diferenta intre motorine/benzine, in ce rafinarii sunt produse, cu ce se aditiveaza

- - - - -
  • Please log in to reply
187 replies to this topic

#19
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Rompetrol downstream SA, direct

#20
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010

View Postmocca, on 06 mai 2014 - 21:17, said:

De motorina de la Mol ce parere aveti. ?.care e cea mai "buna" motorina cu cifra cetamica de 50 ?

Cred că ăștia iau motorină de la Petrom sau Lukoil. Nu văd de ce n-ai lua originalul, ci copia.

Și eu cred că Rompetrol este cel mai tare! Alimentez de vreo 7 ani continuu cu motorină de la ei și n-am avut probleme.

Edited by vio73, 29 July 2015 - 13:45.


#21
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,597
  • Înscris: 17.08.2007

View Postmocca, on 06 mai 2014 - 21:17, said:

De motorina de la Mol ce parere aveti. ?.care e cea mai "buna" motorina cu cifra cetamica de 50 ?

Conduc un Golf VII 1.6 TDI si cardul de firma e la MOL. Nu am putut sa-mi dau seama la consum f clar dar la drum lung se simte mai bine la pedala sortimentul EVO. In plus cred ca si zgomotul este mai redus cu Evo.

#22
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Motorina aditivata cu aditiv iarna de la Petrom, se consuma mai repede decat aia normala aditivata? Asa vad la mine la rezervor de vreo luna. E primul meu diesel si untreb.

#23
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Eu alimentez de la OMV cu Maxxmotion si de la Rompetrol sortimentul efix51.

Am o intrebare. Mi se pare mie, sau motorina rompetrol se consuma mult mai repede?

#24
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Singurele motorine cu cifra cetanica 55 DIN Romania sunt cele scumpe de la ROMPETROL si SOCAR    (AU ADITIVARE suplimentara mai puternica)

IDEAL DE FOLOSIT IN PERIOADA DE IARNA  16 NOE-14 MARTIE.  
Recomand ROMPETROL  EFIX S  55   are aditivi KEROPUR de la BASF GERMANIA

#25
razvi_gyl

razvi_gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2011
Sa lamurim un lucru in materie de carburanti :
OMV-Petrom motorina exclusiv din rafinaria Petrobrazi .
Art-  70% motorina petrotel(lukoil) 30% rompetrol,oil terminal in functie de pret.
Rompetrol- motorina exclusiv Pertromidia(kazmunaygaz).
Lukoil- petrotel (lukoil).
Mol - motorina din oil terminal adusa din Costa Rica,Venezuela Petrobrazi,Rompetrol in functie de pretul de achizitie.De la rafinaria Duna(ungaria) poate doar prin vestul tarii.
Socar- exclusiv motorina lor(Azerbaijan) adusa in terminal Constanta.
Toata motorina din rafinarie iese 'chioara' E5 neaditivata,aditivul in terminal se pune de catre sofer in cisterna,in rafinarie adauga ei aditivul in rezervoare dedicate.
Motorina de vara contine biodiesel in proportie de ???%. de la 15 noiembrie se renunta la biodiesel pt evitarea congelarii si o mai buna filtrabilitate pe timp de iarna.
Motorina pana la -20 grade este chioara fara aditiv si cum am spus fara biodiesel,ce sare de -20 este ajutata de aditivi.
Sunt 'cisternar" de 6 ani si stiu ce scriu,daca doriti un sfat pot sa-l dau cu mare drag.Folositi motorina 'chioara",restul e.....placebo.
P.S Eu nu am simtit motorina proasta niciodata(nu folosesc aditiv niciodata cu toate ca-l am zilnic in mana)si am incarcat/consumat de la toti :))
Scuze de off topic

#26
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,869
  • Înscris: 26.02.2010
Și la benzina cum sta treaba, mie mi se pare ca motorul trage mai bine cu efix95, restul de sortimente de 95 îl face puturos si moare repede motorul.

#27
razvi_gyl

razvi_gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2011
Benzina se incarca exclusiv din rafinarie,si aditivarea o fac ei in interior.Aditivul folosit este acelasi,la butoi de 200l,o sa fac o poza sa vedeti cum arata. Doza este de 500ml/1000l Personal nu folosesc benzina din 1999,decat in drujba,generator curent si scuter,deci nu stiu cum se comporta in turism

#28
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Dieselul  se simte șinse aude de la un sortiment la altul.
Atât in România cât si in Vest. Atăt la turisme cât și la camioane


#29
razvi_gyl

razvi_gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2011
Sunt eu mai ne simtit si mai surd,inseamna. Ce camion conduci de e asa sensibil la motorina?

#30
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
@razvi_gyl -  Vrei sa spui ca aditivul folosit in benzina este unul si acelasi pentru toate benzinariile de la noi? Rompetrol se lauda cu Basf / Keropur iar restul nu prea zic ce aditivi baga. Si in plus , diferenta dintre sortimentul standard si cel scump este pur si simplu cantitatea mai mare de aditiv in favoarea benzinei mai scumpe.

#31
razvi_gyl

razvi_gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2011
Nu stiu numele aditivului dar o sa fac o poza butoaielor.

#32
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,869
  • Înscris: 26.02.2010
La benzina nu cred ca e același, ca exista o diferență clara între sortimente de la producători.

#33
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007

View Postrazvi_gyl, on 10 noiembrie 2017 - 00:27, said:

Sunt eu mai ne simtit si mai surd,inseamna. Ce camion conduci de e asa sensibil la motorina?
DAF E6 440, 460 și 510. Când alimentam din Luxemburg era mai leșinat decât de obicei.
Mașina mea mică se aude foarte urât cu motoriba TSV și se aude foarte bine cu Efix 55.

#34
razvi_gyl

razvi_gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2011
Buletin analiza si aditiv oil terminal Constanta, luni o sa pun un buletin analiza si aditiv de la Midia Navodari sa vedem diferentele.Provenienta motorina=vapor :)

Attached Files



#35
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
@razvi_gyl
Informatiile tale sunt foarte interesante.
Te rog totusi cateva precizari, unde am subliniat cu rosu:

View Postrazvi_gyl, on 09 noiembrie 2017 - 22:54, said:

Sa lamurim un lucru in materie de carburanti :
OMV-Petrom motorina exclusiv din rafinaria Petrobrazi .
Art-  70% motorina petrotel(lukoil) 30% rompetrol,oil terminal in functie de pret.
Rompetrol- motorina exclusiv Pertromidia(kazmunaygaz).
Lukoil- petrotel (lukoil).
Mol - motorina din oil terminal adusa din Costa Rica,Venezuela Petrobrazi,Rompetrol in functie de pretul de achizitie.De la rafinaria Duna(ungaria) poate doar prin vestul tarii.
Socar- exclusiv motorina lor(Azerbaijan) adusa in terminal Constanta.
Toata motorina din rafinarie iese 'chioara' E5 neaditivata,aditivul in terminal se pune de catre sofer in cisterna,in rafinarie adauga ei aditivul in rezervoare dedicate.

Sa inteleg ca aditivul se pune in terminal, inainte de a pleca cisterna in cursa catre statia de carburanti?
Exista un furtun sau un dispozitiv de dozat special cu care se ia aditivul din rezervoarele dedicate si se pune in cisterna?

Daca se aditiveaza in terminal, ce aditiv se mai adauga in statiile de carburanti?

In ce masura se considera ca o cisterna este contaminata si trebuie curatata ca sa poata transporta dupa aceea alt tip de carburant?


View Postrazvi_gyl, on 09 noiembrie 2017 - 23:26, said:

Benzina se incarca exclusiv din rafinarie,si aditivarea o fac ei in interior.Aditivul folosit este acelasi,la butoi de 200l,o sa fac o poza sa vedeti cum arata. Doza este de 500ml/1000l ...

Aditivul folosit la benzina este acelasi cu cel de la Diesel, sau ce-ai vrut sa spui?


View Postrazvi_gyl, on 10 noiembrie 2017 - 15:30, said:

Buletin analiza si aditiv oil terminal Constanta, luni o sa pun un buletin analiza si aditiv de la Midia Navodari sa vedem diferentele.Provenienta motorina=vapor Posted Image

Am vazut din atasamente ca motorina nu respecta limita de 5ppm de sulf, valoarea masurata fiind de 8ppm, de asemenea si Temperatura Minima de Filtrabilitate este -16gr.C, deci ar insemna ca aceasta motorina contine biodiesel dupa spusele tale.
Aditivul vedem ca este Lubrizol 9041M, aditiv care se pare ca este folosit doar de Mol in Romania, asa rezulta din lista de aprobari RAR.

Ce aditivi folosesc ceilalti?

Edited by Speedo, 10 November 2017 - 23:16.


#36
razvi_gyl

razvi_gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2011
Pai sa incep:
ART = benzinărie
Aditivul îl pune șoferul înainte de produs ca acesta sa se amestece,se pune cu pet de 5 sau 10 litrii in funcție de cat produs aditivat încarci. Calculul se face de către șeful de tura. Ex: eu azi am incarcat 12.000l aditiv revenit 6litrii.
In rafinărie aditivul îl pune angajații, iar noi încărcam direct din tank-ul de produs aditivat.
Aditivul diferă de la diesel la benzina, cu “acelasi” am vrut sa spun recipient de ambalare/marca.
Temperatura este in grafic si da conține biodiesel.Dupa cum am spus pe 15 ale lunii se trece la motorina de iarna.
Nu stiu brand-ul celorlalți, vedem luni, eu nu sunt interesat de aditivi cu toate ca-i am pe mana.
Nu numai Mol ca si benzinărie folosește acest aditiv, toti care cumpara prin ei folosesc,adică TSV, Noi(nu dau nume)ART si restul care cumpara prin ei cand au un pret bun.
Distribuitori de motorina sunt : Mol, oil energy, Unicom , rotcco,Mairon  si alții care nu mi vin acum in minte,oricum sunt o grămada.
Aceștia cumpara motorina multă si Cash din rafinarii, import, o depozitează in terminale de unde o vinde .
Stațiile nu aditiveaza nimic in plus, din sursele mele, ei o aduc pregătită gata, fiindcă eu asa o livrez pe aviz, winter, evo, ecto, etc.
Drumuri netede si spor la aditivi !


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate