Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum sunt afectate PFA-urile de noile masuri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Ce parere aveti?
E de bine sau de rau?

Stim ca:
1. Va scadea impozitul pe venit cu 6% (de la 16% la 10%).
2. Vor creste contributiile -> CASS de la 5.5% la 10%, iar CAS de la 10.5% la 25%. Asadar, avem o crestere totala de contributii de 19%.
  • Cu mentionea ca aceste contributii se vor putea aplica la salariul minim brut (care va fi 1,900 lei din 2018) si nu la venitul realizat.
S-ar parea ca cele cu venituri mai mici (dar peste salariul minim brut) vor avea de suferit, in sensul ca vor plati putin mai multi bani la stat.
PFA-urile cu venituri lunare mai mici decat salariul minim brut vor plati doar 10% pentru ca nu vor mai fi obligate sa plateasca CAS si CASS.
De asemenea, un PFA care este si salariat nu va mai fi obligat sa plateasca CAS pentru veniturile din activitati independente.


Ar fi fost perfect daca pentru PFA-uri ar fi fost o cota mai mica la contributii (pentru ca nu mi se pare normal ca un PFA sa plateasca aceleasi contributii ca un salariat) sau daca s-ar fi eliminat obligativitatea platii contributiilor pentru toate PFA-urile, nu doar pentru cei care sunt si salariati sau cei cu venituri sub salariul minim brut.


Per total, nu-i rau, insa ma gandesc cu groaza la nebunia de anul viitor de la ANAF. Trebuie sa vina cu formulare noi, sunt curios cum va declara fiecare ca vrea sa plateasca CAS si CASS la salariul minim brut si nu la cel realizat (sau alt venit ales de PFA), cum va face fata softul (suntem in noiembrie si nu au venit regularizarile de pe anul trecut).


Cum va afecteaza masurile astea pe voi, PFA-uri? V-ati facut calculele?

Edited by MrDerpson, 08 November 2017 - 15:08.


#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
S-o luam cu inceputul:
  • PFA este propriul angajat ca si propriul jupan (patron), deci mi se pare normal sa plateasca contributiile (la fel de normal doar pe partea de "salariat", nu si de "patron")
  • -60% scadere la impozit, dar +138% la contributii =>o crestere cu 78% a darilor (global)
  • am auzit fugitiv ca s-ar fi adoptat Ordonanta (cu trecerea contributiilor la angajat). N-am auzit toata stirea si nu stiu cum va afecta PFA
  • un PFA care este angajat cu norma de 8 ore pe zi (full time) era scutit de contributii la PFA, dar obligat la 16% impozit (evident)
  • orice modificare legislativa (in special fiscala) afecteaza activitatea unei firme (implicit si a PFA)
Sunt curios cum vor fi normele de aplicare, ca pana la urma acolo o sa fie buba.

#3
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
imi convine, PFA la norma de venit scade impozitul cu 6% (sa nu creasca norma prea mult)

CAS-ul e cam japca dar teoretic intra in punctajul de pensie, deci nu ma deranjeaza

#4
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Pai principala mea nemultumire este ca nu avem pana acum un document oficial in care sa scrie negru pe alb modificarile pentru PFA. Acusica vine 1 ianuarie, iar noi habar n-avem ce impozite vor trebui platite in 2019.

Tin minte ca, nu de mult, se vorbea si de impozitarea PFA-urilor pe venit, nu pe profit, dar dupa ce s-ar fi scazut o cota forfetara (?) de 40%.
Adica, daca ai venituri de 1000 Lei, 400 Lei sunt dati deoparte, iar apoi se aplica toate impozitele si contributiile pentru cei 600 Lei ramasi, fara nicio alta cheltuiala deductibila. Zilele astea n-am mai auzit nimic despre aceasta idee a lor.

View PostFlat, on 08 noiembrie 2017 - 15:39, said:

imi convine, PFA la norma de venit scade impozitul cu 6% (sa nu creasca norma prea mult)
Da, dar iti mareste contributiile sociale.
Deci, cu cat norma este mai mare decat salariul minim brut, cu atat esti mai avantajat (fiindca CAS+CASS ar ramane raportate la valoarea salariului minim).

S-ar putea sa gresesc la calcule, insa daca norma de venit este cat salariul minim pe un an, atunci vei plati cu 13% mai mult (scade impozitul cu 6%, dar cresc contributiile sociale cu 19%). Daca norma de venit e dublul salariului minim pe un an, atunci cred ca vei plati cu 3-4% mai mult. Abia daca norma de venit este mai mare decat triplul salariului minim pe un an (3 ori x 12 luni x 1900 Lei = norma de 68400 Lei pe an) vei avea o taxare mai mica decat in situatia de azi.

Edited by faracreier, 08 November 2017 - 15:56.


#5
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu exista asemenea norme, cele mai mari sunt in jur de 30000

#6
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View PostMrDerpson, on 08 noiembrie 2017 - 15:06, said:

Ce parere aveti?
E de bine sau de rau?

Stim ca:
1. Va scadea impozitul pe venit cu 6% (de la 16% la 10%).
2. Vor creste contributiile -> CASS de la 5.5% la 10%, iar CAS de la 10.5% la 25%. Asadar, avem o crestere totala de contributii de 19%.
  • Cu mentionea ca aceste contributii se vor putea aplica la salariul minim brut (care va fi 1,900 lei din 2018) si nu la venitul realizat.
S-ar parea ca cele cu venituri mai mici (dar peste salariul minim brut) vor avea de suferit, in sensul ca vor plati putin mai multi bani la stat.
PFA-urile cu venituri lunare mai mici decat salariul minim brut vor plati doar 10% pentru ca nu vor mai fi obligate sa plateasca CAS si CASS.
De asemenea, un PFA care este si salariat nu va mai fi obligat sa plateasca CAS pentru veniturile din activitati independente.


Ar fi fost perfect daca pentru PFA-uri ar fi fost o cota mai mica la contributii (pentru ca nu mi se pare normal ca un PFA sa plateasca aceleasi contributii ca un salariat) sau daca s-ar fi eliminat obligativitatea platii contributiilor pentru toate PFA-urile, nu doar pentru cei care sunt si salariati sau cei cu venituri sub salariul minim brut.


Per total, nu-i rau, insa ma gandesc cu groaza la nebunia de anul viitor de la ANAF. Trebuie sa vina cu formulare noi, sunt curios cum va declara fiecare ca vrea sa plateasca CAS si CASS la salariul minim brut si nu la cel realizat (sau alt venit ales de PFA), cum va face fata softul (suntem in noiembrie si nu au venit regularizarile de pe anul trecut).


Cum va afecteaza masurile astea pe voi, PFA-uri? V-ati facut calculele?

Deci daca sunt inregistrat ca PFA si sunt si angajat la o alta firma,ar fi de plata doar 10% impozit pe venit ?(nu pe profit?)
Pai daca fac un PFA cu activitate in domeniul agricol (accesarea de fonduri europene presupune acest fapt) voi plati 10 % pe subventiile ,pe care le primesc,statului roman !!! Asta inseamna ca statul imi ia 10 % din banii pe care mi da UE si din partea pe care o da tot cel care ia !!!!

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006

View PostPololica, on 08 noiembrie 2017 - 15:39, said:

un PFA care este angajat cu norma de 8 ore pe zi (full time) era scutit de contributii la PFA, dar obligat la 16% impozit (evident)

gresit. un astfel de PFA trebuie (sau trebuia, nu stiu cum e in noua ordonanta) sa plateasca si contributii la pensie si sanatate.

#8
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Obligatia era sau este de plata a contributiilor la Asigurarile de sanatate,indiferent cate surse de venit exista . Asigurarile de pensii nu erau la plata !

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu te contrazic, dar stiu sigur ca era scutit de ceva daca era angajat (pana sa bage declaratiile 100% online, auzeam chestia asta pe holuri, cat stateam la coada pentru depunere).

#10
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
Scutirea de contributie la CASS pentru PFA nu a fost niciodata.
Pana prin 2015 inclusiv parca exista scutirea de CAS in cazul in care erai si angajat cu norma intreaga. Incepand cu 2016 ea nu mai era, insa PFA-ul putea alege daca plateste doar partea angajatului sau si partea angajatorului (in speranta unei pensii mai mari :D)

View PostFlat, on 08 noiembrie 2017 - 16:17, said:

nu exista asemenea norme, cele mai mari sunt in jur de 30000
Pai atunci inseamna ca, daca esti PFA cu impozitare la norma de venit, vei plati la stat mai mult in noua varianta decat daca s-ar fi pastrat sistemul actual.

Probabil pentru multe PFA va deveni mult mai avantajoasa trecerea la SRL fara niciun angajat si plata impozitului de 1% pe venit, iar apoi a impozitului de x% pe dividende (cat o mai fi si asta... nu se schimba si el?).

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Aproape orice PFA cu venituri mai mari decît minimul brut cîștigă bani. Pe noile reguli - asta dacă se aplică așa cum au fost prezentate și nu bagă aștia o șopîrlă - crește venitul net cu aproape 10%.

Calcul pentru un PFA care cîștigă brut 5.000 în medie pe lună:
CAS - 25% din 1.900 lei - 475
CASS - 10% din 1.900 - 190
impozit - 10% din 5.000 - 475 - 190 = 434
venit net = 3.901

Calcul pe regulile de acum la același venit brut:
CAS - 10,5% din 5.000 lei - 525
CASS - 5,5% din 5.000 - 275
impozit - 16% din 5.000 - 525 - 275 = 672
venit net = 3.528

Deci pe regulile noi iese în plus cu 373 lei adică 10,5%.
Asta nu ia în calcul cheltuielile deductibile.

Edited by radunic, 08 November 2017 - 17:07.


#12
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

View Postradunic, on 08 noiembrie 2017 - 17:04, said:

Aproape orice PFA cu venituri mai mari decît minimul brut cîștigă bani. Pe noile reguli - asta dacă se aplică așa cum au fost prezentate și nu bagă aștia o șopîrlă - crește venitul net cu aproape 10%.
Cu cat venitul e mai mare, cu atat darile la stat vor fi mai mici din moment ce partea de contributii sociale este limitata la salariul minim.

Insa ia fa socoteala pentru un PFA care va avea venitul brut cat dublul salariului minim din 2019, deci 3800 Lei lunar :)

#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Problema e că se poate să plătim contribuțiile astea mici dacă suntem PFA dar lucrăm pentru un singur client (aka, suntem „angajați”).

Încă nu îmi este clar ce se plătește dacă ești liber profesionist pe bune, adică lucrezi doar pentru entități din afara României, ai mai mulți clienți, lucrezi doar câteva luni/câțiva ani pentru un client.

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Păi 3.800-475-190-314=2.821. Înainte 3.800-399-209-511=2.681 Cîștig 140 adică 5,22%.
E normal - cu cît cîștigul e mai apropiat de salariul minim cu atît plusul e mai mic și el. Cu cît crește venitul brut cu atît iei viteză mai mare...

#15
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Ar fi mișto să fie așa, dar tare am impresia că într-un an vin cei de la fisc:

La ce sumă plăteai? La 1900 de lei? Păi cât era norma? Ah, 5000 de lei pe lună (60 000 pe an - acum e 50 300, la anul cine știe)? Ia plătește 10 000 de lei diferența pe un an dintr-un foc.

Edited by RedDev, 08 November 2017 - 17:33.


#16
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017
http://economie.hotn...-finantelor.htm

Quote

Baza de calcul pentru contributiile sociale pentru activitati independente. Vom avea distinct un mod de calcul pentru CAS. Practic, cel care desfasoara o activitate independenta va putea sa isi aleaga el salariul cu care sa fie platit, dar nu mai mic decat salariul minim


#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostRedDev, on 08 noiembrie 2017 - 17:25, said:

Problema e că se poate să plătim contribuțiile astea mici dacă suntem PFA dar lucrăm pentru un singur client (aka, suntem „angajați”).

Încă nu îmi este clar ce se plătește dacă ești liber profesionist pe bune, adică lucrezi doar pentru entități din afara României, ai mai mulți clienți, lucrezi doar câteva luni/câțiva ani pentru un client.
Tot aia - fiscul nu e interesat de cîștigul lunar ci de cel anual. Pe acela îl declari, la acela se calculează impozitul anticipat / regularizarea.

#18
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Cine stie ce cod CAEN este necesar pentru programatori web, si cat este norma aferenta acestuia in Timisoara?

As dori sa imi fac un calcul sa vad daca are rost sa-mi fac PFA cu norma sau nu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate