Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 

Garantie lucrari instalatii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
sal

urmeaza sa mi se efectueze niscaiva lucrari la instalatiile de interior, in apartamentul care il renovez

printre lucrarile la instalatii, inlocuire niste tevi, rezervoare la WC, refacere chiuveta, instalatie de dus etc.

vreau sa stiu, va rog:
1) exista vreo lege care obliga la un termen minimal de garantie a lucrarilor efectuate? (cum avem cei 2 ani minim la electronice de pilda)
2) care e garantia oferita de obicei, de firmele din domeniu? de cat timp?

Ideea e ca nu am chef sa dau aproape 2000 Euro pe lucrari, care sa se defecteze din varii motive (neimputabile mie!), in 1-2 ani, si apoi iar sa scot bani multi pt reparare!

Cum e corect?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,099
  • Înscris: 07.11.2006
Pentru acest gen de probleme exista in contract o clauza referitoare la garantia de buna executie,care reprezinta o suma de bani retinuta de beneficiar din contul executantului exact pentru a acoperi eventualele defectiuni.
Pe de alta parte,cuantumul acestei sume si perioada de garantie se negociaza la sange intre beneficiar si executant.
Legea garantiei:
https://www.universu...cari-og-9-2016/

#3
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Ok, am priceput.

2 ani e ok ca garantie?

Ca vaz pe site-ul multor firme de instalatii, ca ofera doar garantie 12 luni ....ceea ce mi se pare extrem de putin, in conditiile in care un amarat de gadget de 2 lei, are garantie minimala 24 luni!

Edited by pinguinul666, 08 November 2017 - 11:59.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,454
  • Înscris: 01.12.2001
Cu conditia ca respectiva firma sa mai existe peste cei 2 ani.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 pinguinul666, on 08 noiembrie 2017 - 11:59, said:

Ok, am priceput.

2 ani e ok ca garantie?

Ca vaz pe site-ul multor firme de instalatii, ca ofera doar garantie 12 luni ....ceea ce mi se pare extrem de putin, in conditiile in care un amarat de gadget de 2 lei, are garantie minimala 24 luni!


M-am mutat mai demult intr-un bloc nou. Nu era al meu, stateam in chirie, dar blocul era nou nout si stiu de la proprietar ca au primit exact 12 luni garantie. Iar apartamentul a costat 115 mii euro. Multe chestii au cazut inainte de 1 an, iar restul imediat dupa. :)

#6
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Mama garantiei sunt materiale de calitate si instalatori recomandati.
- la tevi cel mai sigur e sa pui pex care se monteaza fara imbinari ascunse
- la materiale, magazine serioase ( de exemplu eu am cumparat un Geberit incastrat de la Romstal si a avut o piesa defecta. Un reprezentant al lor a venit , a constatat defectiunea si apoi am primit piesa acasa.

#7
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 27.11.2007
Nu deschid topic nou. Dar atasat pun o poza cu doua fitinguri de alama nichelate.

Attached File  WP_20171113_10_47_09_Pro1.jpg   602.43K   14 downloads

Au fost montate acum 5 ani, inainte si dupa un filtru de apa (pentru intreaga casa). Filtrul fiind prins pe perete, am mai schimbat cartusul cam odata pe an. Intrarea e teava HDPE, instalatia in casa e pe PPR, +ceva robineti in zona.

Acuma pur si simplu unul o cedat (picura), iar celalalt o cedat cand am inceput sa lucrez la el. Se vede ca au ruginit in profunzime, parca numai canepa il tinea impreuna...

Erau de proasta calitate sau au fost montate prost(stranse prea tare)? Niplul redus l-am zgariat eu, acolo se vede ca-i din alama, sau cel putin are culoare galbuie.

#8
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Rusine! Eu zic sa mergi cu ei la magazinul de unde le-ai cumparat si, cu factura in mana, sa le ceri sa-ti schimbe piesele alea pentru care nu o sa ai niciodata garantie (din moment ce le-ai instalat).
Teoretic ai o garantie de 2 ani pentru manopera instalatiei. Fitingurile  ... daca tu gasesti un magazin de instalatii care sa-ti schimbe un robinet sau altceva, chiar si la mai putin de 1 an de la cumparare ... inseamna ca traiesti in alta tara!

#9
Iulian_Micu

Iulian_Micu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2012
Si pe mine ma intereseaza care este garantia minima pentru montaj nu si materiale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate