Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Reductor presiune apa rețea

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#127
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Am vazut ca sunt reductoare de presiune apa ci piston si cu diafragma. Ce recomandati ?

Rog o recomandare de marca/model pentru un regulator de presiune apa de 3/4" sau 1" pentru casa legata la reteaua de apa a Companiei de Apa Somes SA Cluj.
Ca sa explic, m-am racordat la retea, in casa intra o teava de 32 (ce de bifurca in 2  "henco" de 20 ce merg una la parter si una la etaj). Nu stiu presiunea "de intrare" , am inteles ca sunt fluctuatii. Asa ca as pune un reductor cu manometru pentru a nu avea probleme .
Multumesc.

#128
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cumpara un manometru si instaleaza-l pe intrare. Asta-i primul pas, care te poate scuti de al doilea mai costisitor.

Edited by keta, 08 October 2020 - 09:30.


#129
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
La mine (tot CAS cluj) fluctueaza presiunea apei intre 1 si 5.5bar. Ziua in general e intre 1 si 2 dar am vazut si sub 1. Noaptea este in jur de 5.5bar. Oare e nevoie de reductor de presiune? Pe mine nu ma deranjeaza presiunea in mod direct dar ma gandesc daca nu e prea mult 5.5bar pentru centrala si furtunele flexibile?

#130
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Teoretic 5,5 bar nu ar fi mult. Exista hidrofoare care din fabrica vin setate sa se opreasca la aproape 5 bar. In tarile in care sa inventat apa calda, este ceva firesc sa ai 5 bar la robinet. Exista o gramada de reductoare  care nu accepta pe intrare mai mult de 5-6 bar (toate magazinele din Ro vind asa ceva pe banda rulanta la necunoscatori, ca sint ieftine si toata lumea cumpara ceva "nefolositor")
Daca pui reductor, o sa te incurce cind ai doar 1 bar. Chiar si reductoarele "serioase", au o anumita cadere de presiune si la unul de 3/4 te poti trezi cu o cadere de 0,5bar cind deschizi 1 robinet la maxim.

Nu am ce sfat sa-ti dau. Teoretic ai avea nevoie de reductor cind ai 5,5 bar, dar o sa te trezesti ca te incurca cind ai 1-2 bar.
Daca-ti cumperi reductor, o sa faci experimente pe bani tai. Posibil sa fie bine, posibil sa nu fie bine. Greu de zis.

Edited by florin71_skoda, 08 October 2020 - 20:47.


#131
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Daca 5.5bar se considera relativ normal e tot ce voiam sa aud :). Nu vreau nici eu sa introduc mai multe componente in sistem care sa trebuiasca sa le intretin dupa. Avand in vedere ca presiunea mare e doar noaptea cand apa nu e folosita, riscul de aparitie lovituri de berbec (care agraveaza efectul presiunii mari) sunt mai mici asa ca probabil o sa fie ok. Racordurile flexibile oare au o durata de viata recomandata? Adica se recomanda a fi schimbate dupa X ani pentru a nu avea surprize cu ele?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate