Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Reductor presiune apa rețea

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#1
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010
Salutare!

Imi puteti recomanda un reductor care sa fie cu manometru, deoarece apa are foarte mare presiune si se sparg furtunele. Eu din camin la casa sunt cam 10 metri de coloana unde este recomandat sa il montez?

Multumesc frumos!

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La prima cautere cu goaglu-ul:
http://www.comandain...gma-1-herz.html
Si-l montezi la intrarea in casa, intr-un loc accesibil si unde sa nu inghete iarna.

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Nu rezolvi mare lucru , supapele regulatoare fac un reglaj dinamic atunci cind ai debit , cind nu ai , presiunea  urca la maxim si furtunele se vor sparge in continuare, bineinteles dupa ce se va fisura apare debitul si presinea v-a fi regulataPosted Image .

Edited by ciine, 07 November 2017 - 23:17.


#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Nu chiar, mafrend, nu chiar....

@initiator, daca problema e spargerea furtunelor, pune si o supapa de siguranta. Vezi intii ce inseamna.

Edited by viotl, 07 November 2017 - 23:28.


#5
raduk

raduk

    Instalatorul de Iaºi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 ciine, on 07 noiembrie 2017 - 23:15, said:

Nu rezolvi mare lucru , supapele regulatoare fac un reglaj dinamic atunci cind ai debit , cind nu ai , presiunea  urca la maxim si furtunele se vor sparge in continuare, bineinteles dupa ce se va fisura apare debitul si presinea v-a fi regulataPosted Image .
Fii drãguț și amabil și spune-mi și mie ce „tragi pe nas”? Nu de alta, dar prea le zici „frumos”. Posted Image

#6
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 29.05.2004
Eu am cumparat de 3/4” de la Brico Despot cu vreo 75 lei (si la Praftiker era tot cam atat), vine impreuna cu manometrul care se monteaza pe corpul reductorului (eu i-as zice regulator, dar pe ambalaj scrie reductor), asa ca poti sa inlocuiesti doar manometrul daca se strica, sau sa nu-l montezi (pui un dop).

Am asa ceva de multi ani (coloana de apa are 6-7 bari in zona mea) si a trebuit sa-l inlocuiesc chiar acum cateva luni (s-a stricat, ramasese blocat pe presiune f. mica).

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 ciine, on 07 noiembrie 2017 - 23:15, said:

Nu rezolvi mare lucru , supapele regulatoare fac un reglaj dinamic atunci cind ai debit , cind nu ai , presiunea  urca la maxim si furtunele se vor sparge in continuare, bineinteles dupa ce se va fisura apare debitul si presinea v-a fi regulataPosted Image .

Prietene, nu vorbi prostii. Pastreaza presiunea si in ''stand by''.

Initiator ia ceva de firma. Lasa alea la 75 de lei. Si pune-l in camin pe teava care pleaca in casa. Iti recomand Honeywell.  https://www.kalorife...-3-4-p2655.html

Nu te uita la pret. Cam ce daune face o inundatie in casa ?

Edited by mariovrs, 08 November 2017 - 05:56.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 myshyk, on 07 noiembrie 2017 - 23:01, said:

La prima cautere cu goaglu-ul:
http://www.comandain...gma-1-herz.html
Si-l montezi la intrarea in casa, intr-un loc accesibil si unde sa nu inghete iarna.

Nu prea le ai cu presiunile. Posted Image  Intr-un sistem presiunile tind sa se egalizeze, ca nu va fi debit, e alt film . Supapa aia regulatoare, atunci cand vor folosi vecinii apa, deci presiunea va fi mai mica, iti va opri apa. Initiator, trebuie sa inlocuiesti tevile cu tevi care rezista la presiunea retelei. Dar despre ce furtune e vorba ?

Edited by MembruAnonim, 08 November 2017 - 07:16.


#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 addy1607, on 07 noiembrie 2017 - 22:41, said:

Salutare!

Imi puteti recomanda un reductor care sa fie cu manometru, deoarece apa are foarte mare presiune si se sparg furtunele. Eu din camin la casa sunt cam 10 metri de coloana unde este recomandat sa il montez?

Multumesc frumos!
Prima data asi incerca sa inchid partial robinetul din camin.

#10
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Si cand nu este consum nu se egalizeaza presiunea? Tot un drac este.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 MembruAnonim, on 08 noiembrie 2017 - 06:55, said:

Nu prea le ai cu presiunile. Posted Image  Intr-un sistem presiunile tind sa se egalizeze, ca nu va fi debit, e alt film . Supapa aia regulatoare, atunci cand vor folosi vecinii apa, deci presiunea va fi mai mica, iti va opri apa. Initiator, trebuie sa inlocuiesti tevile cu tevi care rezista la presiunea retelei. Dar despre ce furtune e vorba ?
Las-o jos mester, fii calm, mai trage-un fum, o sa fie bine. N-ai dovedit/demonstrat nimic. Asa ca. tinde in continuare.

#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 mariovrs, on 08 noiembrie 2017 - 05:56, said:

Prietene, nu vorbi prostii. Pastreaza presiunea si in ''stand by''.

Initiator ia ceva de firma. Lasa alea la 75 de lei. Si pune-l in camin pe teava care pleaca in casa. Iti recomand Honeywell.  https://www.kalorife...-3-4-p2655.html

Nu te uita la pret. Cam ce daune face o inundatie in casa ?
Prietene cind iti zice unul ca esti beat nu prea iei in considerare , dar cind tot satul it spune asta ar trebui sa te puna pe ganduri .
In zona  de munte in care am o cabana  presiunea apei este undeva la 8-9 atm. , eu si toti vecini  mei (nu putini) am incercat toate variantele de regulatoare posibile si imposibile, de la n producatori de pe piata romaneasca si externa si rezultatull este ala de mai sus, presiunea in repaus tinde sa o egalizeze pe cea nominala basca ca in momentul in care ai nevoie de debit acesta e strangulat.
Teoria ca teoria dar practica te omoara. Singura solutie viabila este construirea de bazin intermediar  sau regulator si supapa de siguranta  daca apa este fara valoare .

Edited by ciine, 08 November 2017 - 10:49.


#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

 addy1607, on 07 noiembrie 2017 - 22:41, said:

deoarece apa are foarte mare presiune si se sparg furtunele.
Am regulator de presiune pe principala , rezultatul ? peste noapte presiunea se egalizeaza , in scut timp se ajunge la presiunea retelei.
Solutia? un ciocan mai mare ...adica, am chemat instalator si am facut toate tevile din cupru sau unde nu s-a putut din inox flexibil, exista in comert gata facute, mai nou am vazut ca au aparut si din cupru gata pentru montaj . Cand plec pe mai multa vreme de acasa efectiv inchid robinetul principal de apa , parca stau mai fara ganduri in concediu de exemplu.

#14
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 raduk, on 07 noiembrie 2017 - 23:46, said:

Fii drăguț și amabil și spune-mi și mie ce „tragi pe nas”? Nu de alta, dar prea le zici „frumos”. Posted Image
Realitatea bate filmul, ti-o spune unul incercat , faci pisu pe regulator cind apa vine de la 150m diferenta de nivel

Edited by ciine, 08 November 2017 - 10:56.


#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Hihihi, sinteti fani.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Vă găsesc așa cum v-am lăsat.

Amice, dacă nu are manometru sau opțiune de instalare, ii pui tu. Doua T-uri, unul înainte și unul după regulator. Phutui mama ei de inginerie.



#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013
Nu va sfatuiesc sa faceti ce zice superchief. E necesara superinalta calificare, facultate si macar un master in regulatoare, teuri si manometre.

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Au scris aia acolo  foarte clar " Se pot folosi in instalatii de incalzire pentru protectia cazanelor impotriva suprapresiunii "  (nota). Dar asta nu inseamna ca poate reduce presiunea in reteaua din casa. Un reductor de presiune cu arc nu va putea niciodata sa furnizeze o presiune mai mica decat presiunea retelei pentru ca nu-l duce capu' . Pentru asta va trebuie un reductor asistat de un manometru , daca exista asa ceva. Posibil sa existe in versiunea electrica. Reductorul cu arc se foloseste in cazul in care pot exista cresteri de presiune (de pilda din cauza unui boiler pe retea care incalzeste apa ) iar aceste cresteri sa nu fie distructive pui acel reductor....un fel de supapa de siguranta.

(nota) Da, am citit tot ce scrie, dar nu am timp sa cred. Cum face reducerea de presiune? Avem un arc, care preseaza un dop cu garnitura pe un orificiu. In functie de cum preseaza arcul se reduce presiunea? Nu are logica.

Edited by MembruAnonim, 08 November 2017 - 13:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate