Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Accidentat si asiguratorul vrea sa repare doar in "serviceul" propriu

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Am fost accidentat saptamana trecuta in spate in timp ce stationam, astazi am fost la constatare.
Masina a fost luata acum 2 sapt, nu avea nici 1200km cand a intrat cineva in spatele meu.
Euroins vrea sa mi-o repare doar in dughena lor de service cu componente aftermarket si nu am fost de acord deoarece mi-e teama sa nu pierd garantia.
Bara este turtita si portbagajul este usor turtit, ei au vrut sa imi schimbe doar bara insistent ca portbagajul nu are nimic.
Ce pot face pentru a lecui treaba?

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Repejor botezul! Nasol!

Tine-te tare si nu accepta reparatia, decat cu piese OEM. Ei incearca sa iasa mai ieftin.

Ce masina? E noua si nu merita sa iti bati joc de ea. Parca esti liber sa alegi tu reparatorul acum.

Edited by arab, 07 November 2017 - 17:26.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Poti face constatarea pe banii tai la alt service care consideri tu si apoi cu acea constatare le-o arati lor. Daca nu vor atunci ii ameninti cu judecata.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Legea îți permite să repari unde vrei. Du-te la reprezentanță. Nu accepta altceva.
Pe exact aceeași treabă, am luat 3900 lei, Skoda 2012. Am schimbat tot.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Petitie la ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară)!

#6
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
nu accepti nimic decat reparatia cu piesele si service-ul pe care le doresti
nu exista vreun contract care sa te oblige diferit

View Posteasy90rider, on 07 noiembrie 2017 - 17:28, said:

Petitie la ASF (Autoritatea de Supraveghere Financiară)!
papagalii aia aroganti si nesimtiti?

#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ai voie sa iti repari unde vrei tu, e lege clara, probabil trebuie ceva reclamatie la Comisia de supraveghere a asiguratorilor (CSA) din cadrul Autoritatii de supraveghere financiara. (ASF). Zile de treaba asta inainte si poate se razgandesc. Sper ca ies mai ieftin sa iti plateasca tie masina decat amenda.
https://www.avocatne...amatie-csa.html
Aici vad ca ai posibilitatea sa depui petitie online in prezent si acum legislatia e mult mai dura decat in 2010, acum ai libertate totala sa repari in ce service vrei.
https://asfromania.r...umatori/petitii

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu se ajunge la judecată. Încearcă și ei să tragă un ban. Dacă știi legea și ce să spui, se încheie rapid.

#9
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Daca ai Casco e mai simplu ca o faci la reprezentanta si sa se indrepte Casco catre Euroins apoi... Daca e noua sper ca are Casco, daca nu mai complicat ca posibil ca service de la reprezentanta sa nu accepte polita Euroins sau sa stai cu masina la ei pana primesc banii...

#10
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Masina e un GOLF Facelift Trendline nou si fix dupa o saptamana am fost acostat in spate de unu care nu s-a uitat si a intrat in mine cu 10km la ora. Posted Image

Unde ar trebui sa ma adresez daca nu vor sa suporte costurile? OPC? Autoritatea de Supraveghere Financiară?

Mentionez ca nu am CASCO, ma ducea in 3300 lei si am zis ca nu o lovesc. Posted Image

Edited by Abaddon, 07 November 2017 - 17:43.


#11
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
N-ai decat sa-l feliciti pe ala care si-a facut la Euroins. Baiat destept ca a economisit niste bani.

#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
reclamatie la ASF.

#13
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 22.02.2007
Cei de la service mi-au spus ca e posibil sa primesc doar o parte din bani daca o repar in alt loc si au subliniat ca inspectorul care a constatat dauna e posibil sa nu raspunda la mail si sa nu primesc chiar deloc banii. :(

Serviceul fiind asta: https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Edited by Abaddon, 07 November 2017 - 17:54.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Te aburesc pentru a te convinge. Du mașina la reprezentanță și o să ți-o facă. Pentru orice nemulțumire, reclamație la ASF.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSpeedDemon, on 07 noiembrie 2017 - 17:30, said:

Ai voie sa iti repari unde vrei tu, e lege clara, probabil trebuie ceva reclamatie la Comisia de supraveghere a asiguratorilor (CSA) din cadrul Autoritatii de supraveghere financiara. (ASF). Zile de treaba asta inainte si poate se razgandesc.
zile sau zi-le?

#16
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Daca si bomba asta este service autorizat ... putine mai sunt de comentat.

#17
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostAbaddon, on 07 noiembrie 2017 - 17:52, said:

Cei de la service mi-au spus ca e posibil sa primesc doar o parte din bani daca o repar in alt loc si au subliniat ca inspectorul care a constatat dauna e posibil sa nu raspunda la mail si sa nu primesc chiar deloc banii. Posted Image

Serviceul fiind asta: https://www.google.r...!7i13312!8i6656

Decat acolo pe banii lor, mai bine la VW pe banii mei. Eu asa as proceda. La cum arata intrarea...sunt destul de convins ca o sa te mai usureze de diverse componente ale masinii Posted Image.
Data viitoare CASCO.

Fara suparare, dar ai dat o caruta de bani pe Golf si te-ai zgarcit la un CASCO de 3300 lei / an ?

PS: Casco nu faci niciodata pentru greselile pe care le faci tu ci pentru greselile celorlalti. Cel putin eu asa gandesc. Desi am o masina veche, de-as putea, i-as face CASCO chiar daca valoreaza foarte putin. Am fost usor dezamagit cand am aflat ca nu pot ...

Edited by paso87, 07 November 2017 - 18:34.


#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Intereseaza-te la vinzator de conditiile de garantie. Decizi dupa aia. Sint multe care pot aparea la un golf nou intr-un an de zile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate