Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Accidentat si asiguratorul vrea sa repare doar in "serviceul" propriu

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 iancuMIC, on 08 noiembrie 2017 - 15:10, said:

Ma nene, sistemul cu decontare dircta e introdus de cateva luni; unu care a incheiat asigurare in iunie, iulie , n-are cum sa aiba asa ceva.
Ai citit ce a scris initiatorul? "Masina a fost luata acum 2 sapt, nu avea nici 1200km"

 iancuMIC, on 08 noiembrie 2017 - 15:10, said:

In plus cineva care are casco, n-are nevoie de decontare directa.
Ai citit ce a scris initiatorul? "Mentionez ca nu am CASCO"

Edited by Kroghy, 08 November 2017 - 15:24.


#38
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Nu se pune problema sa nu plateasca. Legea e clara.

Citeste de la pct-ul 4.
https://asfromania.r...vente/asigurari

Eu am avut dauna cu asigurat la carpatica si am dus masina la reprezentanta. Nici nu s-a pus problema de altundeva.  Chiar si prin simplul fapt ca o vopsesc bine si iese fix la culoare.

Ca fapt divers oferta pt regie proprie a fost de 2000 de lei, mers la un service agreat de ei 4000 de lei. Mers la reprezentanta imi oferisera deja 6000 de lei in regie proprie. Nu am acceptat, cost reprezentanta 21.000 de lei. S-a platit tot.  (pt o bara, un far, o aripa, elemente cromate, pasaj roata, o chestie din plastic de la motor si vopsit + alte maruntisuri).
Vopsit spoiler fata la reprezentanta Mercedes la audi, culoarea era mai închisă puțin și nu mai era efectul perlat evident. Vopsit la Audi anul asta, nu vezi diferenta de culoare.  Doar daca te uiti foarte atent. La masina noua nici nu discut. Mergi si vb la reprezentanta ca au ei juristii lor si știu ce au de facut.
Pe euroins ii ameninti cu asf, si lasi reprezentanta sa se descurce. Stiu ce au de facut.

Edited by t-balt, 08 November 2017 - 22:07.


#39
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Putin offtopic dar reprezentanta Mercedes Iasi vopseste la service Dacia cu care are conventie asa ca e normal sa nu se ridice la standardele Audi care are vopsitorie proprie.
Nu stiu cum e in alte orase insa in Iasi, Audi si VW sunt mult peste orice alta reprezentanta. Pe locul doi vine BMW care abia acum are o reprezentanta demna de o marca premium insa in trecut a schimbat 2-3 dealeri, fiecare cu alt sediu, in alta locatie, unele locatii in zone rau famate, cam neseriosi. Restul sunt praf.

Edited by Kroghy, 08 November 2017 - 22:11.


#40
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005

 Kroghy, on 08 noiembrie 2017 - 22:07, said:

Putin offtopic dar reprezentanta Mercedes Iasi vopseste la service Dacia cu care are conventie asa ca e normal sa nu se ridice la standardele Audi care are vopsitorie proprie.

Acum 4 ani când am dus-o am lasat-o la ei,mi-au arata tot ce au facut si cum au vopsit. Vopseaua si calitatea a fost buna.culoarea nu,si asta pt ca nu toti au detaliile necesare pt a face vopseaua aia, chiar si cu sisteme moderne de sampling vs dealerul autorizat ce are accees la codul de culoare. (mai ales la cele perlate - la mine era optiune de 2000e culoarea)

#41
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,836
  • Înscris: 26.02.2010
@initiator, mergi la reprezentanta cu constatarea de la Euroins, ei o să-ți facă o noua constatare cu ce pagube mai găsesc. Apoi cu devizul de la reprezentanta, mergi la Euroins. Ii suni la telefon și dacă nu răspund, ii ameninți cu ASF și ulterior treci și la fapte.
Data viitoare, faci RCA la Groupama/Generali/Allianz cu DD și scapi de belele în trafic.

Casco se poate plăti și trimestrial și pentru 825 lei/rata, acu nu ai mai fi avut dureri de cap.

#42
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007
La CASCO ai prioritate fata de RCA?
Puteam sa achit tot cascoul deodata dar am zis ca merg rar si prudent si nu o sa fie cazul. :(

#43
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,989
  • Înscris: 09.05.2009
La CASCO repari masina unde vrei, cand vrei, iar apoi societatea de asigurare la care ai polita CASCO isi recupereaza banii de la societatea la care are RCA vinovatul!
L.E. Oricum nu ceda si sa-ti repari masina acolo unde vor ei! Am un coleg care la fel ca tine a fost lovit din spate si l-au dus cu presul vreo doua luni iar apoi i-au facut o reparatie de mantuiala (nu i-au schimbat bara, ci doar i-au vopsit-o, nu au indreptat ce era stramb pe dedesubt) si i-au mai cerut si ceva bani!

Edited by DannyMC, 12 November 2017 - 14:49.


#44
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

 Abaddon, on 12 noiembrie 2017 - 14:34, said:

La CASCO ai prioritate fata de RCA?
Puteam sa achit tot cascoul deodata dar am zis ca merg rar si prudent si nu o sa fie cazul. Posted Image
Treaba cu polita Casco te scuteste de optiunea cu decontare directa RCA; nu mai e cazul sa optezi pentru aceasta optiune. In cazul in care ai o polita CASCO, poti opta pentru reparatie pe aceasta asigurare,  urmand ca asiguratorul tau sa deconteze cheltuiala de la firma de asigurari a celui vinovatului de producerea  evenimentului.

#45
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007
O sa o repar pana la urma  la Porsche Bucuresti Nord, marti ma duc la constatare sa vedem cat o mai dura.
Cei de la EUROINS mi-au spus ca o pot repara, am avut ceva probleme cu ei cu devizul, pe foaia de constatare era notat ca cel care m-a lovit nu a venit dar in realitate a venit, am fost la ei m-am certat putin si am rezolvat-o.
O sa revin cu feedback, sper ca pana la craciun sa o rezolv.

#46
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Pana la Craciun, sfatul meu e sa-ti faci CASCO. Just to be safe.

#47
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007
Am fost pana la urma la Porsche Pipera unde am facut marti constatarea.
Din pacate nici acolo situatia nu a fost foarte roz, domnul reprezentant de la service a incercat sa ma induca cat mai des in eroare folosind un limbaj evaziv, spunand ca Porsche nu are nici o obligatie legala fata de euroins, intrebandu-ma ca de ce am venit aici si nu m-am dus de unde am ridicat autoturismul, ca de ce nu am casco si de ce nu m-am dus la serviceul recomandat de asigurator.
Nu ma mira sincer, insa nu am cedat presiunii am tinut si eu coada sus si am continuat mai departe, din ce am inteles s-a trimis un mail cu constatarea inspectorului de daune pentru a primii raspuns.
Intrebarea este acum, ce pot face daca inspectorul nu raspunde? Din ce am inteles de la el data trecuta e foarte tentat sa nu raspunda, de asemenea cum se va face in privinta platii?
Din ce am inteles reparatia e estimata la 1500 oiro, va trebui sa astept ca asiguratorul sa vireze banul care am inteles ca e obligat sa il dea, sau va trebui sa platesc eu din buzunarul meu banul urmand sa fie virat apoi?

#48
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Iei masina cand cineva plateste. Oricine, pe aia de la service nu-i intereseaza cine. Daca platesti tu, asiguratorul iti va da tie banii.

#49
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Dealerul a zis corect, nu au nici o relatie contractuala. Ei iti vor repara masina si iti vor da dosarul pt depunere cerere de plata. Vor discuta cu agentul constator pt eventualele chestii ascunse, il vor chema sa vada masina sa isi dea acceptul de plata ca totul e conform devizului etc. Tot ce tine de partea legala.

Tu vei semna un contract cu Porsche cu privire la faptul ca nu vei putea ridica masina decat in momentul platii. Acum cine face plata e problema. Ai 2 variante, dupa cum a spus si slay.
1. Platesti tu, ridici masina si astepti asiguratorul sa iti vireze ție banii apoi.
2. Astepti sa plateasca asiguratorul si apoi ridici masina.

In ambele cazuri termenul legal e de 10 zile din momentul depunerii cererii de plata sa primesti banii in cont. Cum au trecut cele 10 zile trebuie sa ai deja pregatitat plangerea la asf si deja amenintati astia de la asigurare ca sa ii primești mai repede.
In cazul 1 stai pana la o luna fara 1500e.
In cazul 2 stai pana la 1 luna fara masina. Cazul fericit e cand vireaza repede banii.

#50
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007
Sunt sanse ca asiguratorul sa nu imi dea banul daca platesc de pe barba mea?

#51
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Nu stiu exact. Teoretic ei isi dau acordul pentru o serie de reparatii, care apar ca urmare a reconstatarii. Asta ar trebui sa o afli inainte de a incepe sa o repari. Daca faci strict ce s-a scris in foaie ca repari, ca urmare a pagubelor nu vad ce ar putea sa comenteze.

Vorbește la service si mai intreaba, sau pe forum cu kos_funny. El e cel care te-ar putea indruma mai mult. La mine nu au fost astfel de probleme. Dupa reconstatare nu au mai avut ce comenta. Au verificat doar sa fie făcut tot ce e trecut acolo si piesele stricate si au dat spre plata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate