Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Accidentat si asiguratorul vrea sa repare doar in "serviceul" propriu

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Repara pe RCA tau. Se numeste decondare directa si e deja de cateva luni bune.
Este exact ca un CASCO pt. greselile altora si costa foarte putin, aprox 20 de ron in plus la RCA.
Sa nu-mi spui ca ti-ai facut RCA tot la o firma fantoma ca Euroins sau nu ai platit 20 ron in plus pt. decondare directa.

Edited by Kroghy, 07 November 2017 - 19:17.


#20
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

View PostMembruAnonim, on 07 noiembrie 2017 - 17:54, said:

Te aburesc pentru a te convinge. Du mașina la reprezentanță și o să ți-o facă. Pentru orice nemulțumire, reclamație la ASF.
S-ar putea ca reprezentanta sa nu i-o primeasca pe motiv de "euroins" ;)

Adica nu platesc decat 40-50 lei ora de manopera.

#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postpaso87, on 07 noiembrie 2017 - 18:32, said:

PS: Casco nu faci niciodata pentru greselile pe care le faci tu ci pentru greselile celorlalti...
Casco e pt. greselile proprii.
RCA cu decondare directa e pt. greselile celorlalti.

#22
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Si la reprezentanta ti-o poti "fura". De exemplu, eu am fost lovit in spate de unul cu asigurare la Carpatica. Avand in casco, am dus-o la reprezentanta sa o repar. Acolo mi-au vopsit bara, au  indreptat tabla infundata a portbagajului dar teava intermediara de esapament nu mi-au pus originala. Au ales cea mai proasta varianta: Asam. Dupa un an si jumatate am fost lovit iar in spate de unul cu un junghi de masina. Teava aia intermediara schimbata era ruginita toata si in urma impactului s-a rupt. Asiguratorul celui care m-a lovit (Euroins) a refuzat sa o schimbe motivand ca era prea ruginita. Am cumparat de origine (350 lei) pe banii mei.

#23
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007

View PostKroghy, on 07 noiembrie 2017 - 19:13, said:

Repara pe RCA tau. Se numeste decondare directa si e deja de cateva luni bune.
Este exact ca un CASCO pt. greselile altora si costa foarte putin, aprox 20 de ron in plus la RCA.
Imi poti da mai multe detalii despre aceasta?

#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
RCA-ul tau are si un fel de CASCO inclus daca e vina altuia.
Asta daca nu te-ai zgarcit pentru 20 de ron, cam atat e diferenta de pret.
Daca agentul unde ai facut asigurarea nu te-a informat de acest lucru atunci nu mai fa niciodata asigurare la el.
Saptamana viitoare imi expira asigurarea la ambele masini si abia astept sa fac noua asigurare cu optiunea de decontare directa.
Poate ca ai aceasta optiune si trebuie doar sa te interesezi, a inceput sa fie activa din iulie 2017.
Citeste mai multe detalii in link, e surprinzator ca unii inca nu stiu de poate singura mare noutate in sistemul de asigurari din ultimii 10 ani.
https://www.rcapedia...ea-directa-rca/

Edited by Kroghy, 07 November 2017 - 22:04.


#25
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostKroghy, on 07 noiembrie 2017 - 22:00, said:

RCA-ul tau are si un fel de CASCO inclus daca e vina altuia.
Asta daca nu te-ai zgarcit pentru 20 de ron, cam atat e diferenta de pret.
Daca agentul unde ai facut asigurarea nu te-a informat de acest lucru atunci nu mai fa niciodata asigurare la el.
Saptamana viitoare imi expira asigurarea la ambele masini si abia astept sa fac noua asigurare cu optiunea de decontare directa.
Poate ca ai aceasta optiune si trebuie doar sa te interesezi, a inceput sa fie activa din iulie 2017.
Citeste mai multe detalii in link, e surprinzator ca unii inca nu stiu de poate singura mare noutate in sistemul de asigurari din ultimii 10 ani.
https://www.rcapedia...ea-directa-rca/
Daca stiam si eu de treaba asta... imi faceam. Tocmai ce am trecut masina pe numele meu si mi-am facut asigurare pe 6 luni. Asiguratorul nici n-a avut gand sa pomeneasca de posibilitatea asta...
Data viitoare o am pe lista.

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View PostKroghy, on 07 noiembrie 2017 - 19:13, said:

Repara pe RCA tau. Se numeste decondare directa si e deja de cateva luni bune.
Este exact ca un CASCO pt. greselile altora si costa foarte putin, aprox 20 de ron in plus la RCA.
Sa nu-mi spui ca ti-ai facut RCA tot la o firma fantoma ca Euroins sau nu ai platit 20 ron in plus pt. decondare directa.
Nu e 20, e aproape 200 decontarea directa.

View Postalexa32, on 07 noiembrie 2017 - 19:14, said:


S-ar putea ca reprezentanta sa nu i-o primeasca pe motiv de "euroins" ;)

Adica nu platesc decat 40-50 lei ora de manopera.
De primit, primesc. Dar probabil platesti reparatia, urmand sa recuperezi banii in totalitate sau partial, de la euroins, ulterior. Sau astepti sa plateasca euroins catre service, si scoti masina ulterior.

#27
Abaddon

Abaddon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 717
  • Înscris: 22.02.2007
Am reusit sa aflu mai multe despre situatie.
Daca puteti adauga ceva raman dator.

Quote

- ma duc la serviceul vanzatorului fac reconstatare si deviz de lucrare
- cerere catre euroins:datorita faptului ca mi-ati impus un singur service si nu mi-ati prezentat o lista cu serviceurile agreate optez pentru reparatie in regie proprie, mentionez faptul ca decizia este luata in baza faptului ca masina este in garantie iar serviceul sugerat nu reuseste sa imi aduca la valoarea initiala
- in termen de 10 zile banii trebuie bagati in cont conform legii, daca nu ma duc cu alta cerere - ati depasit termenul legal de 10 zile si cer penalitati

Edited by Abaddon, 08 November 2017 - 13:11.


#28
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View PostKroghy, on 07 noiembrie 2017 - 19:18, said:

RCA cu decondare directa e pt. greselile celorlalti.
Doar daca ai  ai incheiat polita cu aceasta prevedere.
Asa ca chestie, recent am incheiat polita RCA; diferenta intre polita cu decontare directa si aia clasica era de  189 lei, la Groupama. la Euroins diferenta intre cele doua polite era de 213 lei.
Documentati-va inainte de a va da cu parerea.
Pagubitul poate alege orice service autorizat pentru reparatii, iar asiguratorul este obligat sa mearga in acel service, pentru constatare.

Edited by iancuMIC, 08 November 2017 - 13:35.


#29
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postslai, on 08 noiembrie 2017 - 09:02, said:

Nu e 20, e aproape 200 decontarea directa.
Pentru masina sotiei, un Golf 1.9TDI, pretul standard: 439.08 ron pe an iar cu optiunea DD 488.08 ron. Diferenta este de 48 ron pe an, 24 ron pe jumatate de an cat fac eu.
La masina mea, Audi A4 pretul standard: 661.75 ron pe an iar cu optiunea DD 706.75. Diferenta este de 45 ron.

Am mai ajutat un coleg de birou cu o Mazda 323
-12 LUNI  328.06 FARA DD 373.06 CU DD => diferenta de 45 ron pe an.

Toate preturile sunt de la Asirom.

Edited by Kroghy, 08 November 2017 - 14:08.


#30
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View PostKroghy, on 08 noiembrie 2017 - 14:00, said:

Deci cat spuneam eu, 213-189=24 ron in plus pt. optiunea de decontare directa. Eu zic ca merita
Alta era ideea.
I-ai recomandat sa faca reparatie pe propriul RCA, ceea ce nu se poate; din cauzele enumerate mai sus.

#31
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View PostiancuMIC, on 08 noiembrie 2017 - 14:06, said:

I-ai recomandat sa faca reparatie pe propriul RCA, ceea ce nu se poate; din cauzele enumerate mai sus.
Daca are DD poate.
Eu nici nu ma gandeam ca mai exista asigurari fara DD pt. ca diferenta de pret este foarte mica.
La cat costa DD, adica 45-48 ron pe an (20-24 ron pe jumate de an) e o optiune pe care o consider obligatorie.

Edited by Kroghy, 08 November 2017 - 14:11.


#32
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

View PostAbaddon, on 07 noiembrie 2017 - 17:19, said:

Am fost accidentat saptamana trecuta in spate in timp ce stationam, astazi am fost la constatare.
Masina a fost luata acum 2 sapt, nu avea nici 1200km cand a intrat cineva in spatele meu.
Euroins vrea sa mi-o repare doar in dughena lor de service cu componente aftermarket si nu am fost de acord deoarece mi-e teama sa nu pierd garantia.
Bara este turtita si portbagajul este usor turtit, ei au vrut sa imi schimbe doar bara insistent ca portbagajul nu are nimic.
Ce pot face pentru a lecui treaba?
Daca ai Casco, fa-o pe REGRES (https://www.i-asigur...ul-vinovatului/), adica iti faci masina pe CASCO al tau, si firma ta de Casco se judeca cu Euroins-ul si le ia banii, iar tu dormi linistit cu masina reparata in service autorizat.

#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007

View PostKroghy, on 08 noiembrie 2017 - 14:00, said:


Pentru masina sotiei, un Golf 1.9TDI, pretul standard: 439.08 ron pe an iar cu optiunea DD 488.08 ron. Diferenta este de 48 ron pe an, 24 ron pe jumatate de an cat fac eu.
La masina mea, Audi A4 pretul standard: 661.75 ron pe an iar cu optiunea DD 706.75. Diferenta este de 45 ron.

Am mai ajutat un coleg de birou cu o Mazda 323
-12 LUNI  328.06 FARA DD 373.06 CU DD => diferenta de 45 ron pe an.

Toate preturile sunt de la Asirom.
Asirom are preturile cele mai mici, dar parca nu mi-as face rca asirom.

#34
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Eu de aproximativ 15 am avut RCA si Casco numai la Asirom si am fost intotdeauna multumit, mai ales la Casco, de RCA nu am avut nevoie.
Chiar daca era mai scump de multe ori, am ales Asirom. Chiar si cand Euroins sau Carpatica aveau preturi mult mai mici la RCA tot la Asirom am ales din respect pt. un eventual accident. Daca as pune pe cineva sa foloseasca RCA meu inseamna ca as fi vinovat si atunci ar fi de porc sa-l trimit la o asigurare rau platnica. E bine ca nu am avut niciodata nici un incident si nu a fost nimeni nevoie sa foloseasca RCA-ul meu.
Acum sunt placut surprins ca nu mai sunt printre cei mai scumpi.

Edited by Kroghy, 08 November 2017 - 15:04.


#35
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016

View PostKroghy, on 08 noiembrie 2017 - 14:10, said:

Daca are DD poate.
Eu nici nu ma gandeam ca mai exista asigurari fara DD pt. ca diferenta de pret este foarte mica.
La cat costa DD, adica 45-48 ron pe an (20-24 ron pe jumate de an) e o optiune pe care o consider obligatorie.
Ma nene, sistemul cu decontare dircta e introdus de cateva luni; unu care a incheiat asigurare in iunie, iulie , n-are cum sa aiba asa ceva.
Despre ce vorbim aici?
In plus cineva care are casco, n-are nevoie de decontare directa.

Edited by iancuMIC, 08 November 2017 - 15:11.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
iancuMIC, ești puțin cam prea acid având în vedere că mașina inițiatorului are 2 săptămâni vechime.
Deci chiar așa, despre ce vorbim aici?

Edited by MembruAnonim, 08 November 2017 - 15:38.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate