Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Auto buget 6000-7000 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#37
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View PostLauCalin, on 12 noiembrie 2017 - 17:29, said:

Știi, mașina sh este un risc in multe privințe. Până la urmă nu cumperi mașina o data la câteva luni. Faptul că faci un drum mai lung că să găsești o mașina buna, in loc sa stai acasă și să cumperi un cazan... nu știu. Eu o văd că pe o comoditate. Și că sa fie totul safe la cum pui problema, cea mai ok varianta e Logan nou cumpărat din Timișoara.
Focusul ăla e pe Autovit de cel puțin 2-3 luni.
Nu mai vreau Dacia, am un Sandero cumparat de nou, nu mai vreau alta Dacie.

View Postrogedan, on 12 noiembrie 2017 - 16:00, said:

Daca prietena actuala e si viitoarea sotie 100% atunci e clar ca trebuie sa tii cont si de parerea ei . Daca nu e 100% viitoarea sotie cred ca trebuie sa te mai gandesti.
Daca vrei masina strict din Timisoara trebuie sa ai rabdare mai multa , sigur apare si a ta.
PS : Vezi ca mai este un Focus in Arad : https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
E totusi la o aruncatura de bat de Timisoara.
Da e 100%...
Va tin la curent miercuri dupa vizita la reprezentanta.... daca nu o sa imi placa asta, o sa il iau in calcul si pe cel din Arad....

#38
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postmirel3003, on 11 noiembrie 2017 - 18:41, said:


7000 + drum dus intors, tot la banii aia ajung. Plus ca masina aia are 100.000 km. asta pe care am gasit-o are 42.000. Legat de remat, pauza nu mai au fonduri de 2 luni - m-am interesat deja.


6 ani ca e luna 11 din 2011 fabricata. Eu zic ca 42.000 km e foarte foarte putin si e mai ok sa iau una din 2011 cu 42.000 km decat sa iau una cu 150.000-200.000 km din 2013.
Voi ce ziceti?

Cei de la Ford au prins niste tichete acum cateva saptamani, la suplimentarea aceea. Mirele, ca timisorean de-al tau, iti spun ca dai enorm pe fordul ala. cat a fost nou, vorba lui RADU?

#39
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdenky, on 13 noiembrie 2017 - 07:55, said:

Cei de la Ford au prins niste tichete acum cateva saptamani, la suplimentarea aceea. Mirele, ca timisorean de-al tau, iti spun ca dai enorm pe fordul ala. cat a fost nou, vorba lui RADU?
Pur si simplu nu gasesti masina cu putin km (mai putin de 75.000) in Timisoara si imprejurimi(arad, lugoj, resita, etc) la mai putin de 8000 Euro. Deja am suplimentat bugetul maxim, si nu vreau sub nici o forma sa fac rate pentru masina.
Logan/Sandero nou nu vreau sub nici o forma ca am acasa un Sandero din 2008.
Astept variante, sunt deschis la orice marca si orice model cat de cat mai mare (nu imi recomandati polo, fiesta, Fabia - ca sunt prea mici) si sa fie sedan sau hatchback dar sa nu fie mai veche de 2011.

Stiu ca gasesc Focus 3 si cu 6000 Euro dar cu +200.000 si sinceri nu am nervii necesari sa stau cu el prin service si diferenta de 2000 Euro sa o bag in primul an in injectoare, turbo, dpf, egr, sau alte piese caracteristice dieselului.

Inca o data va zic, sunt deschis la alternative... postati aici link-uri

Edited by mirel3003, 13 November 2017 - 08:17.


#40
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Daca nu esti mofturos si nu mori ca nu e motor de nspe mii de cai, ca nu are insertii de lemn, clima zecetronic si alte nebunii si vrei o masina care sa te duca bine si sa ai treaba cu service-urile cat mai rar ia o masina cu cat mai putini km reali :).

Tatal prietenului meu cel mai bun si-a luat masina sh Passat Highline 2012 - 150000. Si prietenul meu dupa ce a condus-o a zis ca se simte ca are km si ca ii place mai mult cum merge a mea (ce are 15000km) chit ca pe hartie nu incape comparatia.

La o masina noua nu te incadrezi decat la Dacie, si zici ca nu vrei, chiar daca e un salt fata de generatia 1 te inteleg perfect.

Ar mai fi varianta credit pt diferenta pana la 12k-13k. Dar asta e ciorba fiecaruia sa stie cat se intinde.

Edited by qew, 13 November 2017 - 09:16.


#41
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Credit pentru masina nu vrei, Dacie noua nu vrei, mai mult de 7000-8000 nu vrei sa dai, masina mai rulata nu vrei (ca doar la asa ceva te incadrezi la cum pui problema)... vrei cat mai putin rulata, dotari bune si aproape de casa. Eu ma las pagubas.

#42
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View PostLauCalin, on 13 noiembrie 2017 - 12:08, said:

Credit pentru masina nu vrei, Dacie noua nu vrei, mai mult de 7000-8000 nu vrei sa dai, masina mai rulata nu vrei (ca doar la asa ceva te incadrezi la cum pui problema)... vrei cat mai putin rulata, dotari bune si aproape de casa. Eu ma las pagubas.
Well, uite si motivul pentru care la noi se dau km inapoi, de obicei toate masinile indiferent de anul de fabricatie au in jur de 120-160.000 km.
Romanului ii place sa fie mintit, vrea multe pe bani putini.
Variantele break sunt multe pentru ca sunt cumparate masiv in Nemtia si aduse de samsari aici. Acolo sunt folosite la greu pentru transport persoane, deci rulate foarte mult si in niciun caz cat afiseaza pe bord la vanzarea in Romania.

#43
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Și asta e motivul pentru care vreau să cumpăr masina din România direct de la proprietar... Dacă vad ca în fiecare an a făcut revizia la 10k km, e imposibil sa fi dat km înapoi. Și da în România sunt persoane care fac sub 10k km/An. Eu anii trecuți cu Sandero am făcut sub 10k km/an. Acum estimez ca o sa fac în jur de 15k km/an.

#44
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Referitor la treaba cu revizia din 10 in 10 mii de km...Ce crezi ca ma opreste pe mine sa fac 50k km pe an sa imi schimb singur uleiul de vreo 2 ori conform standardelor si apoi la a 3 a revizie sa ma duc in reprezentanta sa imi faca ei revizia, dar nu inainte de a modifica nr de km...
Uite asa se obtine un istoric in reprezentanta.
In ziua de azi treaba asta cu km reali e o ruleta...cred ca ai 2 variante de a lua ceva sigur 100%. Ori cumperi de la cineva cunoscut unde stii cum s-a umblat cu masina, ori cumperi ceva nou. Nu garantez pentru calitatea prodului nou, dar stii ca e nou macar.

Edited by Tz3posu, 14 November 2017 - 16:56.


#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTz3posu, on 14 noiembrie 2017 - 16:54, said:

Referitor la treaba cu revizia din 10 in 10 mii de km...Ce crezi ca ma opreste pe mine sa fac 50k km pe an sa imi schimb singur uleiul de vreo 2 ori conform standardelor si apoi la a 3 a revizie sa ma duc in reprezentanta sa imi faca ei revizia, dar nu inainte de a modifica nr de km...
Uite asa se obtine un istoric in reprezentanta.
...
Ei, daca vei face asta, vei fi surprins sa afli, cind ajungi la reprezentanta, ca tocmai ai pierdut garantia.
Ceea ce zici tu, merge daca masina NU MAI ARE GARANTIE. Da, chiar se practica asta la alea "recent aduse" unde samsareii accepta test DOAR la reprezentanta.

#46
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Post_R_A_D_U, on 14 noiembrie 2017 - 18:51, said:

Ei, daca vei face asta, vei fi surprins sa afli, cind ajungi la reprezentanta, ca tocmai ai pierdut garantia.
Ceea ce zici tu, merge daca masina NU MAI ARE GARANTIE. Da, chiar se practica asta la alea "recent aduse" unde samsareii accepta test DOAR la reprezentanta.
Exact asta vroiam sa zic si eu, cine crezi ca isi risca garantia la masina ca peste cativa ani sa aiba mai putini km si sa o vanda mai bine. Crezi ca aia din service sunt retardati?

Maine merg cu maisna in service sa o verific.... va tin la curent.

Edited by mirel3003, 14 November 2017 - 19:02.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Casca bine ochii sa nu belesti belenghera.

#48
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Post_R_A_D_U, on 14 noiembrie 2017 - 19:17, said:

Casca bine ochii sa nu belesti belenghera.
Sambata am fost si m-am uitat la ea... eu nu ma pricep la masini, dar fratemiu se pricepe... imediat a vazut ca bara din fata a fost schimbata.
Motorul era plin de praf, deci nu a fost spalat inainte si nu se vedeau urme de fluide pe el. Motorul mergea rotund. Maine vad in reprezentanta cand o pune pe tester daca are ceva.
La 40k Km motorul ar trebuii sa fie impecabil.

M-ar bate gandul sa pun pe ea GPL dar fratemiu zice sa nici nu ma gandesc.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
LA aspirata aia cu motor mare ar merge bagat un gpl. Ai circula mai ieftin decit diselarii...

#50
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View Postmirel3003, on 14 noiembrie 2017 - 19:36, said:

Sambata am fost si m-am uitat la ea... eu nu ma pricep la masini, dar fratemiu se pricepe... imediat a vazut ca bara din fata a fost schimbata.
Motorul era plin de praf, deci nu a fost spalat inainte si nu se vedeau urme de fluide pe el. Motorul mergea rotund. Maine vad in reprezentanta cand o pune pe tester daca are ceva.
La 40k Km motorul ar trebuii sa fie impecabil.

M-ar bate gandul sa pun pe ea GPL dar fratemiu zice sa nici nu ma gandesc.
Vezi ca atunci cand faci ITP-ul iti da o foaie cu verificarile masinii , nr. de inmatriculare si cel mai important kilometrii masinii la momentul respectiv. Cere acele hartii si te lamuresti daca masina are km reali. Nu e nimeni tembel sa dea kilometrii inspoi inainte de ITP. Iti vine sa crezi sau nu , eu asa l-am lamurit pe cumparatorul masinii mele achizitionata de noua din Ro , un Peugeot 407 pe care am tinut-o de 9 ani , 2000 diesel cu doar 78.000 Km. Nu-i venea sa creada chiar daca i-am aratat cartea service pentru 5 ani de garantie . Sa lamurit dupa ce a vazut hartiile de la ITP.
Cat despre GPL , pune cu incredere , o sa-ti ingroase buzunarul de la cati bani raman de la combustibil iar motorul nu va avea de suferit. La toate masinile mele care au fost pe benzina le-am pus GPL , si nu au fost putine , in 20 de ani 11 bucati.

#51
cris26

cris26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 568
  • Înscris: 08.03.2015
Ia si tu o Kia ceed din 2011, mai are inca un an garantie .. a mea am dat o cu 6500 la 100k km diesel.

#52
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Am fost cu ea în reprezenta... Cei de acolo au zis ca e ok. Singura "buba" una din cele 2 grile de la radiator e blocata pe deschis(grilele ce stau închise pana se încălzește motorul, după care se deschid) .

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci da banul omului si ia-o acasa.

#54
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007

View Post_R_A_D_U, on 15 noiembrie 2017 - 18:48, said:

Atunci da banul omului si ia-o acasa.
hehe... nu dau banii pana nu vad stampila de la primarie ca nu are datorii...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate