Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Auto buget 6000-7000 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Nici reprezentanta nu e cine stie ce. Tot romani sunt si acolo, mai mult sau mai putini seriosi. Cel mai bine e sa ai un mecanic de incredere.

#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
M-a sunat in seara asta ca nu mai vrea sa vanda masina...

Sa-mi bag picioarele, am un ghinion....

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
DAca te suna ca vrea s-o vinda, da' repede ca tre' sa plece nustiuunde / nustiucind sa stii ca te paste o teapa.

#22
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Post_R_A_D_U, on 08 noiembrie 2017 - 20:39, said:

DAca te suna ca vrea s-o vinda, da' repede ca tre' sa plece nustiuunde / nustiucind sa stii ca te paste o teapa.
Bine de stiut, mersi de pont.....
Mi-a zis ca a cumparat kit-ul de distributie + pompa de apa + volan sh sa rezolve problema din bord(cu eroarea airbag) si l-a convins mecanicul sa nu o mai vanda ca a pus-o la punct.

Mai caut, asta e.

#23
kevin79

kevin79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 18.09.2013
sau poate a auzit ca vrei s-o duci in reprezentanta la verificari si a dat inapoi........

#24
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postkevin79, on 09 noiembrie 2017 - 14:08, said:

sau poate a auzit ca vrei s-o duci in reprezentanta la verificari si a dat inapoi........
A si scos-o de pe pe OLX.

In afara de eroarea airbag care ma seca... masina arata bine.

Edited by mirel3003, 09 November 2017 - 14:20.


#25
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
Am fost si am vazut azi un Ford Focus 3 (2011) 1.6 Benzina aspirat 105CP cu 42.000 Km. L-am vazut, mi-a placut, miercuri merg cu el in reprezentanta Ford sa il verific.
Pret 8000 Euro.

Chiar daca o sa consume putin mai mult macar stiu ca nu o sa am probleme cu injectoare, turbo, EGR, DPF, pompa de inalta presiune si alte piese caracteristici motoarelor diesel.

Voi ce parere aveti?

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
8000 o aspirata de 7 ani? Ma rog...
Asta o bea pe benzina cum bem noi berea vara. 😁

Unde sunt aia de zic ca scade drastic pretul unei masini noi dupa 2 ani?

#27
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postmirel3003, on 11 noiembrie 2017 - 15:45, said:

Am fost si am vazut azi un Ford Focus 3 (2011) 1.6 Benzina aspirat 105CP cu 42.000 Km. L-am vazut, mi-a placut, miercuri merg cu el in reprezentanta Ford sa il verific.
Pret 8000 Euro.

Chiar daca o sa consume putin mai mult macar stiu ca nu o sa am probleme cu injectoare, turbo, EGR, DPF, pompa de inalta presiune si alte piese caracteristici motoarelor diesel.

Voi ce parere aveti?


De ce nu te duci in Germania, esti la doi pasi.
https://suchen.mobil...Order=ASCENDING

Delerul este super serios, insa am inteles ca nu prea negociaza.

Ca idee, se vindea acum cateva luni Astra J 1.4 turbo cu 10800(prin remat) si tu vrei sa dai 8000 pe un focus 1.6 aspirat 2011 ?

Edited by ionutMembruAnonimut, 11 November 2017 - 18:14.


#28
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View Postionut_ionut, on 11 noiembrie 2017 - 18:11, said:

De ce nu te duci in Germania, esti la doi pasi.
https://suchen.mobil...Order=ASCENDING

Delerul este super serios, insa am inteles ca nu prea negociaza.

Ca idee, se vindea acum cateva luni Astra J 1.4 turbo cu 10800(prin remat) si tu vrei sa dai 8000 pe un focus 1.6 aspirat 2011 ?
7000 + drum dus intors, tot la banii aia ajung. Plus ca masina aia are 100.000 km. asta pe care am gasit-o are 42.000. Legat de remat, pauza nu mai au fonduri de 2 luni - m-am interesat deja.

View Post_R_A_D_U, on 11 noiembrie 2017 - 17:54, said:

8000 o aspirata de 7 ani? Ma rog...
Asta o bea pe benzina cum bem noi berea vara. ��

Unde sunt aia de zic ca scade drastic pretul unei masini noi dupa 2 ani?
6 ani ca e luna 11 din 2011 fabricata. Eu zic ca 42.000 km e foarte foarte putin si e mai ok sa iau una din 2011 cu 42.000 km decat sa iau una cu 150.000-200.000 km din 2013.
Voi ce ziceti?

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu stii cel mai bine...

#30
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Mirel vezi daca poti sa mai scazi ceva la Focus. Daca ar avea si anvelope iarna + vara bune ar fi bine. Si ai dreptate in legatura cu 1.6-le aspirat, stai fara griji si lasa dieselul. Poate te gandesti ca e 2011, insa la km aia e foarte buna.
Apropo am aruncat un ochi repede pe autovit si olx si vezi ca pe la 9 mii gasesti an 2015-2016 si cu km f putini, insa fara dotari, asta daca nu ar fi un inconvenient...

#31
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostMihaitza07, on 11 noiembrie 2017 - 22:11, said:

Mirel vezi daca poti sa mai scazi ceva la Focus. Daca ar avea si anvelope iarna + vara bune ar fi bine. Si ai dreptate in legatura cu 1.6-le aspirat, stai fara griji si lasa dieselul. Poate te gandesti ca e 2011, insa la km aia e foarte buna.
Apropo am aruncat un ochi repede pe autovit si olx si vezi ca pe la 9 mii gasesti an 2015-2016 si cu km f putini, insa fara dotari, asta daca nu ar fi un inconvenient...
Are cauciucuri vara montate pe jante de aliaj si iarna montate pe jante de tabla.
Cele de iarna au fost cumparate anul trecut, arata foarte bine, cele de vara sunt cele cu care a venit msina din fabrica si a facut cu ele ~ 35.000 km deci mai merg inca un sezon sau 15.000 km.
M-am uitat si pe Autovit, OLX si publi24 si nu gasesc in Timisoara.
Am fost si am mai vazut un Focus care in poze era impecabil si cand am ajuns la fata locului era dezastru. Focusul era la 7000 1.6TDCI an 2014 si avea 190.000 km.
Nu am chef sa merg 200km si sa vad o masina si cand ajung la fata locului sa imi vina sa ii dau in cap vanzatorului.

#32
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Mergi cu incredere si verifica masina, daca e buna ia-o si nu mai sta pe ganduri. Si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine si am luat 1.4 aspirat de 7 ani cu mult mai putini km decat tine ( nu vreau sa zic aici exact ca sa nu creez eventuale discutii ) dupa ce am verificat-o in reprezentanta si concorda tot. La fel puteam sa iau 2014 cu km garla alergate pe afara sau pe aici, dar am luat masina impecabila fara niciun stres ulterior, dar e vechimea, care in ochii unora e principalul motiv de a achizitiona masina, nu km parcursi impreuna cu uzura datorata acestora.
Multa bafta iti doresc ! Si fi linistit ca e alegerea cea inteleapta si cea mai buna.

#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu ți-aș recomanda sa stai potol cu samsarii. Caută mașini de la proprietari. Intra și pe site-uri de bun simț și vezi ce au, gen weltauto, meridianocazii  sau toyotarulate, tiriacautorulate. Macar știi că vei cumpără o mașina la care merg airbagurile și nu a fost făcută praf.
On topic: Focus, Golf, Octavia sunt f căutate la noi pentru că românul nu știe mai mult. Iar asta tine prețul sus. Ah, și mai știe că mașinile franțuzești sunt proaste. Nu contează starea sau rulajul. Nemțească sa fie. Așa că îți recomand ceva gen Mazda 3 sau Auris. Fiabilitate de top și e posibil să o găsești într-o stare mult mai buna in bugetul asta.
Sau așa cum zice Mihăitza. Ceva mai simplu, puțin mai vechi, dar impecabil tehnic. Șansele să-ți iei teapa sunt (mult) mai mici.

Edited by LauCalin, 12 November 2017 - 12:46.


#34
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

View PostLauCalin, on 12 noiembrie 2017 - 12:45, said:

Eu ți-aș recomanda sa stai potol cu samsarii. Caută mașini de la proprietari. Intra și pe site-uri de bun simț și vezi ce au, gen weltauto, meridianocazii  sau toyotarulate, tiriacautorulate. Macar știi că vei cumpără o mașina la care merg airbagurile și nu a fost făcută praf.
On topic: Focus, Golf, Octavia sunt f căutate la noi pentru că românul nu știe mai mult. Iar asta tine prețul sus. Ah, și mai știe că mașinile franțuzești sunt proaste. Nu contează starea sau rulajul. Nemțească sa fie. Așa că îți recomand ceva gen Mazda 3 sau Auris. Fiabilitate de top și e posibil să o găsești într-o stare mult mai buna in bugetul asta.
Sau așa cum zice Mihăitza. Ceva mai simplu, puțin mai vechi, dar impecabil tehnic. Șansele să-ți iei teapa sunt (mult) mai mici.

Am cautat Mazda si Toyota, chaiar si Honda dar nu prea am gasit in Timisoara, si cum am zis nu vreau sa merg degaba nu stiu cati km si sa vad acolo o epava.
Am gasit un Honda Civic la 8500 Euro din 2011 dar deja m-am intins.... aveam buget 6000 Euro si am ajuns la 8000Euro.

Alegerea oricum a fost grea pentru ca prietena nu vrea sub nici o forma Beak/Variant, si din pacate 80% din masinile de pe site-urile de vanzari sunt Beak/Variant. Eu nu am nici o problema cu Beak/Variant, chiar mi-ar fi placut.

Cum am zis am fost si la 2 samsari si m-am lasat pagubas. Se pare ca trebuie sa fi masochist sa cumperi de la un samsar. Un samsar l-am sunat si mi-a zis ca nu are chef sa piarda cu mine 3 ore in reprezentanta, daca vreau sa o verific in alt service bine, daca nu el nu vine cu mine.

Edited by mirel3003, 12 November 2017 - 14:54.


#35
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View Postmirel3003, on 12 noiembrie 2017 - 14:51, said:

Am cautat Mazda si Toyota, chaiar si Honda dar nu prea am gasit in Timisoara, si cum am zis nu vreau sa merg degaba nu stiu cati km si sa vad acolo o epava.
Am gasit un Honda Civic la 8500 Euro din 2011 dar deja m-am intins.... aveam buget 6000 Euro si am ajuns la 8000Euro.

Alegerea oricum a fost grea pentru ca prietena nu vrea sub nici o forma Beak/Variant, si din pacate 80% din masinile de pe site-urile de vanzari sunt Beak/Variant. Eu nu am nici o problema cu Beak/Variant, chiar mi-ar fi placut.

Cum am zis am fost si la 2 samsari si m-am lasat pagubas. Se pare ca trebuie sa fi masochist sa cumperi de la un samsar. Un samsar l-am sunat si mi-a zis ca nu are chef sa piarda cu mine 3 ore in reprezentanta, daca vreau sa o verific in alt service bine, daca nu el nu vine cu mine.
Daca prietena actuala e si viitoarea sotie 100% atunci e clar ca trebuie sa tii cont si de parerea ei . Daca nu e 100% viitoarea sotie cred ca trebuie sa te mai gandesti.
Daca vrei masina strict din Timisoara trebuie sa ai rabdare mai multa , sigur apare si a ta.
PS : Vezi ca mai este un Focus in Arad : https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
E totusi la o aruncatura de bat de Timisoara.

Edited by rogedan, 12 November 2017 - 16:03.


#36
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Știi, mașina sh este un risc in multe privințe. Până la urmă nu cumperi mașina o data la câteva luni. Faptul că faci un drum mai lung că să găsești o mașina buna, in loc sa stai acasă și să cumperi un cazan... nu știu. Eu o văd că pe o comoditate. Și că sa fie totul safe la cum pui problema, cea mai ok varianta e Logan nou cumpărat din Timișoara.
Focusul ăla e pe Autovit de cel puțin 2-3 luni.

Edited by LauCalin, 12 November 2017 - 17:30.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate