Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Auto buget 6000-7000 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Salutare, salutare

Am nevoie de o masina in bugetul sus mentionat. Am tot cautat pe net si m-am oprit la Ford Focus 2011-2014.
Am gasit la mine in oras (Timisoara) un Ford Focus din 2011 1.6 TDIC (cel de 95 CP) la 6000 Euro cu mai putin de 150k Km si ma bate tare gandul sa il cumpar.
Am nevoie de o masina mare, spatioasa si stabila pe strada. Voi face cu ea aprox 10-15k Km/an (60% extraurban, 40% oras).
Acum conduc o Skoda Citigo 1.0 60CP (masina de lucru) si un Sandero 1.4MPI 75CP (masina personala).

Ca si alternativa as mai fi avut Golf 6 dar nu gasesti decat masini cu foarte multi km si care arata jalnic.
Alte masini ce imi fac si mai tare cu ochiul:
-Skoda Octavia 3 (dupa 2013) dar din pacate imi depaseste bugetul.
-VW Jetta


Daca aveti alternative cu masini din Timisoara pe OLX, Autovit, etc astept aici link-uri.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
E bun Ford Focus. Au tendinta sa se strice electricele/electronica, dar poti sa prinzi una cu probleme sau fara probleme. Dar in general Focus-ul e ok.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
Este o masina ok si ti-o recomand, daca vi de pe 60/75 atunci o sa iti ajunga, masina are undeva la 1,4t ceva mai grea decat skoda si Sandero tau, deci va trage cam tot la fel. Consum va fi cu siguranta bun si spatiu vei avea.

#4
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Am fost si am vazut unu (Ford Focus) saptamana trecuta la un samsar si nu mi-a palcut deloc.... Chiar daca era din 2014 in interior era dezastru + ca ii lipseau chestii ce erau trecute in anunt.
Azi ma duc sa vad unu la un tip care l-a cumparat din Germania acum 2 ani. Mi-a zis din start ca masina a fost atinsa in partea stanga - spate dar nimic grav si a fost reparata in reprezentanta. Asta ce merg sa o vad imi pare sa aiba prea putini km pentru anul din care e(<150k km). Am inteles ca la Ford e greu sa dai km inapoi(e adevarat?).

Daca imi place urmeaza sa merg cu un mecanic, si daca si mecanicul zice ca totul e ok o sa merg in reprezentanta Ford sa ii fac diagnoza.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Pentru 60% extraurban asi cauta una cu mai multi CP, dar daca tie iti ajung, focus e ok.

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
dc ar fi mai greu la ford?
minimal masina de afara diesel 30k nu scapa anual(majoritatea)

Edited by ceanu1980, 07 November 2017 - 12:37.


#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

View Postfqx, on 07 noiembrie 2017 - 12:34, said:

Pentru 60% extraurban asi cauta una cu mai multi CP, dar daca tie iti ajung, focus e ok.
Stiu ca alta e senzatia cand ai peste 150Cp dar totusi la drumurile de la noi din tara unde din 5 in 5 km e cate o localitate....

#8
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai tocmai asta e toata smecheria, ca accelereaza repede. Dar pt asta trebuie sa nu iti pese de consum.
Orice cotet din comert de 70-80 cp duce 170-180km/h viteze decente chiar si pe autostrada, problema e cat de mult timp le ia sa ajunga acolo.

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postmirel3003, on 07 noiembrie 2017 - 12:39, said:

Stiu ca alta e senzatia cand ai peste 150Cp dar totusi la drumurile de la noi din tara unde din 5 in 5 km e cate o localitate....
Da, dar te ajuta.150 cp nu inseamna neaparat viteza maxima mai mare, dar inseamna o depasire mai rapida, mai scurta, lucruri utile pe extraurban la noi.Daca ai de exemplu 1 tir de depasit care merge pe european cu 80 si e aglomerat, daca nu te ajuta masina fie o sa depasesti riscant fie o sa stai mult si bine in spatele lui, mai ales daca mai ai si 4 persoane si bagaje, nu mai depasesti.Dar e vorba si de preferinte, daca iti place asa, e ok.

#10
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Sincer, ca îmi accelerează de la 50-100 în 10 sau 15 secunde îmi e indiferent. Sunt un conducător auto foarte preventiv, nu fac nici o data depășiri din scurt, etc. Tot ce vreau e o mașină fiabila care sa nu ma lase în drum cu un consum cât mai bun. Când vedeau cei de la lucru ce consumuri scoteam pe mașina de lucru nimănui nu ii venea a crede. Consum de 4.5 pe motor pe benzina.

#11
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005

View Postmirel3003, on 07 noiembrie 2017 - 12:24, said:

Am inteles ca la Ford e greu sa dai km inapoi(e adevarat?).

E simplu si la ford. Doar ca se da cu o interfata nu mai merge cu bormasina. :D Am dat eu la focus 3.

#12
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://www.autovit....html#ee9882463a
astea iti plac?

#13
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009

View Postmirel3003, on 07 noiembrie 2017 - 13:15, said:

Când vedeau cei de la lucru ce consumuri scoteam pe mașina de lucru nimănui nu ii venea a crede. Consum de 4.5 pe motor pe benzina.
Pe motorul ala de 1.0 benzina e greu oricum sa scoti consum mare. Am condus si eu una 1000km intr-un concediu in Grecia - Creta si am avut o medie de 5%...si am alergat-o crede-ma ca trageam de ea pe serpentinele alea...nu avea turometru dar o duceam lejer in 4-5000 ture cateodata la accelerari.

#14
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

View Postd-ardeleanu, on 07 noiembrie 2017 - 13:26, said:

Nu imi place Mk2

#15
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Mașina dacă e înmatriculată în România ce documente trebuie sa îmi dea vânzătorul. Știu ca fără fisa fiscala nu ii dau nici un ban.

#16
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007
Am fost si am vazut ieri un Ford Focus care arata bine. Omul mi-a zis la telefon ca masina a fost lovita in spate stanga si ca a fost reparata in reprezentanta. Mi-a zis ca atunci cand o sa o urc pe elevator i sa se vada ca a fost schimbat telescopul de pe spate.
Mi-a mai zis ca are o eroare in bord cu AirBag-ul dar ca nu a sarit sau ca a mai fost implicata in alt accident.
Am decis sa vad totusi masina, si da cand pui contactul apare un mesaj pe calculatorul de bord ca e o problema cu airbagul si sa contactezi service-ul. Daca merg cu ea la Ford in reprezentanta o sa imi poata spune cei de acolo exact de la ce e eroarea aia si cat costa reparatia?

Auto are 135.000 km si a schimbat acum o luna caseta de directie (mi-a aratat documentele de la ford cu devizul de ~ 2000 Ron). Zilele astea merge sa schimbe distributia si pompa de apa.
Masina arata bine, si se vedea ca nu e preparata pt vanzare... chiar avea urme mici de utilizare pe volan si schimbatorul de viteze, deci e posibil sa fie cei 135.000 km reali.
Am desfacut capota si nu am vazut nimic suspect.... motorul era plin de praf (probabil nu a fost spalat niciodata, si nu il voi spala nici eu), nu avea urme de ulei sau alete lichide. Nu parea nimic suspect, indoit, etc cum ca ar fi avut vreun accident frontal.

O sa merg cu un mecanic si cu fratemiu sa se uite la masina si daca ei zic ca totul este in regula o sa merg la reprezentanta sa o puna pe tester sa imi zica daca sunt ok injectoarese, si daca totul este ok as cumparao, dar ma seaca rau eroarea aia de airbag.

Masina nu e full ca si dotari dar are tot ce am eu nevoie.

HELP ME!!! Posted Image Posted Image Posted Image

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine ca reprezentanta cine crezi tu ca stie? Daca te impaca, da o fuga acolo si adu-o acasa!

#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

View Post_R_A_D_U, on 08 noiembrie 2017 - 12:41, said:

Mai bine ca reprezentanta cine crezi tu ca stie? Daca te impaca, da o fuga acolo si adu-o acasa!
Week-endul viitor (18.11) o sa merg cu fratemiu si cu un mecanic sa se uite la ea. Nu vreau sa dau 250 Ron degaba la reprezentanta. Daca mecanicul imi zice ca e ok, mai departe o sa merg cu ea la reprezentanta sa se uite mai bine.
Am sunat azi la reprezentanta Ford sa ma interesez de pretul pentru verificare si cam in cat timp se face verificare.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate