Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Salar inginer Germania sau Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Dar cum calculez lunar brut la 68 k ? Impart la 13 la 12 sau cum ?

#92
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Ce-ti pasa de lunar brut? Scrii anual brut si-ti da lunar net si alte detalii.

#93
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Attached File  Screenshot_20180128-121822.png   340.96K   87 downloads

Ok nu am văzut că face din anual lunar .

#94
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Cum vi se pare o oferta de 65k/an la 10 ani de experienta in Automotive, la 35 ore/sapt ?
Cik ar fi conform EG13/2 .

#95
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
EG13/2 inseamna Entgeltgruppe 13 Stüfe 2? Am gasit asta, dar pare ca se refera la serviciul public
https://www.oeffentl...-eg-13-2-i.html

Oricum, eu vad treaba cam asa. Salariul e bun, dar nu stiu daca corespunde cu cei 10 ani experienta. Daca e primul job in germania dupa ce ai muncit in Romania, n-are importanta neaparat nivelul salarial, important e sa intri pe piata de acolo. Asta e cel mai dificil pas, pentru ca desi sunt recunoscute diplomele din RO peste tot, e mai greu sa fii echivalat direct si angajat pe un post ca in RO. Evident ca daca esti inginer nu te va angaja nimeni ca si tehnician, etc. insa de multe ori e nevoie sa dovedesti ca "meriti" banii pentru aia 10 ani experienta.

In plus, nivelul salarial depidne mult de :
- landul in care vrei sa te angajezi (Bayern, Baden Württenberg, Hessen platesc mai bine decat orice alt land, iar diferentele data de Sachsen, Berlin pot fi chiar mari.)
- cat de mare e firma la care te vei angaja (firmele mari platesc mai bine decat firmele mici)

#96
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Sunt de 5 ani în DE, ar fi al doilea job aici .
Landul e NRW .

#97
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View Postbbogdanmircea, on 17 mai 2018 - 18:48, said:

Sunt de 5 ani în DE, ar fi al doilea job aici .
Landul e NRW .

Si in astia 5 ani pe cat ai lucrat net pe luna?Cum zicea si cineva mai sus,poti avea 10 ani experienta in Ro daca in De iti cere alt tip de cunostinte.Pe ei nu-i prea intereseaza diplomele ci lucrul practic.Mai ales daca e productie.Daca stii germana la un nivel de conversatie plus programare in Catia si Pro Enginiering mai ai un viitor,altfel nu prea pica miile pe luna.

#98
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Sunt inginer SW, nu CAD .
Am lucrat pe mai putin evident, pentru ca atunci cand am venit in DE nu stiam cat ar trebui sa castige un inginer cu 5 ani experienta si am acceptat ce mi s-a oferit .

#99
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
In Stuttgart un inginer software ia peste 4000 euro net, chiar cu mai putin de 10 ani experienta.

#100
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Cam cine ofera suma respectiva neta (brut am mai intalnit)?

#101
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Așa de mari sunt salariile ? Mă rog acolo și viața e scumpă, o chirie la 3-4 camere ajunge la 100-1200 de euro, dacă vrei să mai și trăiești îți trebuie macar un 3500 net ...

#102
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdani.user, on 23 mai 2018 - 21:07, said:

Cam cine ofera suma respectiva neta (brut am mai intalnit)?

Net nu prea poti calcula, pentru ca salariul net difera de la o persoana la alta. O persoana singura va avea netul mai mic decat o persoana casatorita cu copii la care sotia nu lucreaza.

Totusi, trebuie tinut seama de faptul ca, locuind in zona Stuttgart chiar si la 30-35km platesti 750-900€ kaltmiete pentru un apartament cu 3 camere. Daca adaugi cheltuielile minim 200€ pe luna se aduna cam 1000-1200 doar pentru chirie.
Dupa parerea mea (locuiesc in zona Stuttgart) nu e neaparat rentabil sa locuiesti aici, asa cum nici la München nu e. Exista zone in Baden Württenberg sau Bayern unde cheltuielile cu chiria sunt de 2 ori mai mici, nivelurile salariale sunt putin mai mici insa per total ramai cu mai multi bani in mana.

In domeniul Software exista joburi si in Germania de Est, din cate am observat. Multe traininguri care se leaga de anumite componente software le facem in zona aia, unde cheltuielile cu chiria sunt mult mai mici.
La un astfel de training in Leipzig am urmarit pretul apartamentelor din ofertele bancilor, existau multe sub 100.000€, in timp ce la mine in oras cu banii aia nu iei nici garsoniera. Un coleg de la training care locuia in zona povestea chiar ca in Leipzig exista persoane care platesc 70€ chirie pentru o garsoniera. Dupa 1990 multi au emigrat, chiriile au scazut, iar in cazul unor persoane care locuiesc in chirie la stat se pot schimba conditiile contractului doar daca vrea chiriasul :)) Acum, 70€ chirie pe luna chiar si pt o garsoniera e un chilipir.

#103
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Depinde si de numarul de oportunitati in zona, in partea de est sunt in general mai putine oportunitati in zona de IT(cel putin in domeniul in care activez - SAP), salarii ceva mai mici. Eu am acceptat o oferta din Viena, in detrimentul uneia din Dresden desi conditiile financiare erau asemanatoare(diferenta de maxim 5%) tocmai din cauza asta(numarul de joburi/companii disponibile). Probabil daca primeam o oferta din partea unei companii din partea vestica a Germaniei as fi ales sa merg in Germania.

#104
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View Postbbogdanmircea, on 23 mai 2018 - 22:16, said:

Așa de mari sunt salariile ? Mă rog acolo și viața e scumpă, o chirie la 3-4 camere ajunge la 100-1200 de euro, dacă vrei să mai și trăiești îți trebuie macar un 3500 net ...

1000-12000 dai pe un apartament cu o camera intr-o zona mai ok.

#105
Tudor6757

Tudor6757

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.08.2016
Salut,am citit cat de cat post-urile de pe paginile astea asa pe sarite e tarziu mi-e somn Posted Image Posted Image
Deci treaba sta cam asa...am 23 ani si am terminat facultatea de horticultura sunt inginer horticol si as dori sa stiu daca reusesc sa imi gasesc ceva pe aici fara experienta,incerc sa aplic pe la fel de fel de firme nici nu stiu limba m-am apucat de un curs de germana a.1.1,cu engleza stau la C1 dar ce am inteles e ca nu prea ma ajuta,sunt pe aici persoane care lucreaza in domeniul agro/horti ca si ingineri,sau stiti cam cat se castiga ?

inca ceva,ca si salar,munca,task-uri,cum sunt vazuti romanii apreciati/in comparatie cu germanii din aceeasi firma ? aici daca se si apreciaza studiile + cunoasterea limbii

Edited by Tudor6757, 09 September 2018 - 23:31.


#106
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Dormi_Hete, on 23 mai 2018 - 20:15, said:

In Stuttgart un inginer software ia peste 4000 euro net, chiar cu mai putin de 10 ani experienta.
cati copii are?

#107
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Pengoon, on 11 septembrie 2018 - 15:46, said:

cati copii are?


Multi vorbesc din povesti. In Steuerklasse 1 sau 4 iei 4000€ net daca ai brutul de 7500€, aia inseamna fix 90.000 pe an. Nu zic ca nu e posibil, in Stuttgart se poate castiga bine, insa probabil sunt incluse diferite bonusuri acolo, si un al 13-lea salariu eventual.

#108
madab92

madab92

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.10.2018
Salut,

Sunt portalurile oficiale ale statului german unde poti gasi informatii despre salarii pe orasele dorite sau poti suna direct la ministerul muncii daca cunosti limba germana si poti afla acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate