Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prelata auto pentru vremuri geroase.

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua.

As dori sa cumpar o prelata auto pentru vremurile geroase, sa nu am probleme dimineata cu razaitul geamurilor; poate protejeaza un pic si impotriva frigului?. Cat de eficiente sunt aceste prelate?
https://www.shopu.ro...-x-160-x-120-cm

Multumesc mult.

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007
pentru frig e buna in sensul ca dimineata nu-ti vei mai gasi gemurile inghetate. De fapt si o carpa pusa pe parbriz face cam aceeasi chestie.
Problema va fi la  o ninsoare usoara mai apatoasa urmata de un inghet beton noaptea. Va trebui sa o tai cu flexul de pe masina. Prelata

Edited by dan1980_25, 05 November 2017 - 14:20.


#3
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
Vezi ca au fos la kaufland semiprelate numai pentru partea de sus - geamuri si plafon.
La inghet serios o sacrifici.

Edited by bitiro, 05 November 2017 - 14:27.


#4
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Stai la bloc sau la casa ?
Eu puneam carton de la europaleti pe toata suprafata parbrizului si dimineata nu aveam treaba .

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Am avut eu. Dupa o luna am renuntat. Chinuiala mare la pus si scos.
Doar pt parbriz exista ceva asemanator cu parasolarele.
Insa cel mai bine a fost cu o panza pusa pe parbriz si prinsa in usile din fata.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iti iei 3 m de folie parchet cu aluminiu ( latime 1 m )  si o pui pe parbriz prinzand-o cu usile . Daca ninge nu ai treaba ca este impermeabila .

#7
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Am luat de la Lidl o husa, dintr-un fel de fâș rezistent ...
N-are nicio greata ca ingheata, dupa ce dai zapada jos se sparge usor gheata formata pe ea (daca se formeaza).

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Doar de 3 ori la mai multe. ....alta iarna viitoare.

#9
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Pulverizator mare de 1 litru cu 70% alcool izopropilic (costa 5-10 lei litru) si 30% apa de robinet. Nu ingheata, nu lasa urme, pulverizezi pe geamuri si gheata e papa in cateva secunde. Spor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uFepuRz8A44?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Deenman, 05 November 2017 - 16:24.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
E buna prelata, cand bate vantul, iti face niste dungi matuite de toata frumusetea la vopsea. Mai ales cand mai e si inghetata nitel.

#11
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Prelatele astea sunt fix „sanchi-balamale”. Varianta cu alcoolul izopropilic este „beton”. Mi-am cumpărat și eu de pe internet un bidon de 10 litri, l-am diluat exact cum s-a menționat mai sus și tot completez cu el recipientul pulverizatorului de 1 litru. În maximum un minut dezgheț toate geamurile mașinii chiar și la -22 de grade (asta a fost cea mai scăzută temperatură pe care am avut-o în iarna trecută).
Volumul de soluție astfel preparat cred c-o să-mi ajungă și în iarna 2018-2019.

#12
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005

 bitiro, on 05 noiembrie 2017 - 14:26, said:

Vezi ca au fos la kaufland semiprelate numai pentru partea de sus - geamuri si plafon.
La inghet serios o sacrifici.

 shymano, on 05 noiembrie 2017 - 14:58, said:

Am luat de la Lidl o husa, dintr-un fel de fâș rezistent ...
N-are nicio greata ca ingheata, dupa ce dai zapada jos se sparge usor gheata formata pe ea (daca se formeaza).
Semiprelatele astea, te chinuie rau. Am una de la Lidl, la care am renuntat in mai putin de o saptamana. Se pune destul de greu, dimineata este de regula uda, te murdaresti ca naiba pana o strangi, iar sub ea, masina este plina de praf cu umezeala. Am ales pana la urma solutia, de a pune in parbriz un celofan, pe care il prind in usi, si in 20 secunde, il dau jos il bag in portbagaj si ma urc in masina. Nu arata estetic, dar dimineata, am parbrizul curat.

#13
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Cand n-am chef de intins prelata, pun pe parbriz o fata de masa ...
Cu prelata insa, masina ramane curata toata; fara, ai zapada pe plafon, capota ...

#14
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
După ce anul trecut în iunie mașina mea a fost „ciocănită” de o grindină înfiorătoare (și în prezent are vreo 40 de urme de impact pe caroserie, din fericire fără alte stricăciuni), am cumpărat o prelată pe care s-o pun pe mașină atunci când se anunță tot felul de „coduri”, prelată care, evident, e bună și ca protecție la zăpadă și îngheț. După ce am utilizat-o de câteva ori pe ploaie torențială și chiar și la zăpadă în iarna trecută, am renunțat la utilizarea ei. În primul rând, datorită umezelii care se mai adună sub prelată m-am pomenit cu câteva pete mate pe caroserie, care au dispărut extrem de greu, abia după câteva spălări. Din cauza marginilor elastice,acestea rămân îndoite „căuș” atunci când încerc să întind prelata la uscat, motiv pentru care aceasta nu poate fi sub nicio formă uscată complet, nici măcar după o săptămână de stat în soare. Din acest motiv nu pot nici s-o spăl cu apă curată, astfel că a devenit extrem de murdară, strângându-se praf chiar și pe interior, fapt care a condus la unele mici zgârieturi după utilizarea prelatei. În concluzie, prefer să dau zilnic zăpada de pe mașină iarna și s-o las expusă grindinei (între timp mi-am făcut și un CASCO) decât să se înmulțească zgârieturile și să se mătuiască vopseaua la fiecare utilizare. În privința gheții de pe geamuri, v-am expus în mesajul anterior soluția cea mai bună...

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Decat o prelata mai bine https://garajulrabat....wordpress.com/

#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Pune tu un garaj d-asta, sa vezi cat de repede apare reprezentantul primariei la usa ...
Si stai atunci sa-i desenezi ca nu e constructie fixa ... c-o fi, c-o-mparti ...

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu foloseam un pulverizator de solutie de curatat geamuri. Goleam solutia si il umpleam cu alcool tehnic. Pulverizam, dadeam drumul la stergatoare si gata. Pana pe la -10 grade merge, mai jos nu topeste de tot dar inmoaie gheata de o poti curata usor.
Acum tin masinile in garaj.

Edited by PoeOvidiu, 10 December 2017 - 22:15.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate