Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Smartphone Android cu cea mai buna camera?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Compactele nu prea isi mai au rostul.

Un smartphone are multe avantaje fata de o camera compacta: ii ai tot timpul dupa tine, are un ecran mult superior pe care poti vedea pozele facute, ai acces la aplicatii de genul Snapseed, vsco sau Panorama 360, pozele sunt uploadate imediat in Google Photo si acolo sunt organizate (de exemplu, poti vedea pozele in functie de locul in care au fost facute), le poti partaja in cateva secunde, ai acces la setari precum HDR+, poti partaja poze cu familia/prietenii imediat prin Telegram sau Whatsapp, poti realiza apeluri video etc Pentru toate astea ai nevoie de o camera cat mai buna la telefon.

Daca nu folosesti Facebook, Instagram, Snapchat, Youtube, Whatsapp, Google Photos sau alte retele sociale, atunci poti folosi si o compacta.

#56
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Un Nokia 3310 și o camera compacta :))

#57
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Compactele nu prea isi mai au rostul.
Inseamna ca nu ai avut o compacta cum trebuie ci doar o bucata de sapun. Sa vezi cum e la un panasonic cu diafragma 1.4 la care nu am folosit blitzul. Sau la astea mai noi cu 1.8 si senzor de dslr.
Tot asa uiti ca ai blit pe ele. Faci fotografii noaptea din mana fara trepied fara nimic.
Oricat ai da-o, nu ai cum sa compari senzorul unui telefon care e cat gamalia de ac cu un senzor fie el si de compacta care e cat o unghie sau la alea mai rasarite cat o moneda.
Foarte mult tine si de soft, iti arat telefoane cu senzor identic, dar diferente mari la jpg. Pentru ca se pune accentul pe prelucrarea software. La chinezaria mea de Le Eco, facea fotografii mediocre cu softul chinezesc. Dupa ce am pus pe cel de la Google Pixel, zici ca mi-am luat Iphone. Dar chiar si asa un telefon nu se compara cu un aparat foto compact mai rasarit. Sa zicem peste 1000 lei. Plus ca la nici un telefon nu ai zoom mai mare de 3 x optic.

#58
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Raman la parerea ca o compacta nu-si are rostul. Ori DSLR, ori smartphone, ori amandoua. Eu le am pe amandoua. Treaba e ca anul asta am facut mai putin de o suta de poze cu DSLR-ul si cateva mii cu telefonul...

#59
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
O "compacta" mirrorless cu senzor 4/3, nici compacta cu senzor minuscul si nici dslr cat casa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate