Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

proiectant luciu apa

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
anneke

anneke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2007
Buna seara,
Sunt proprietarul unei suprafete de 5 ha teren situat in lunca Jiului, pe vechiul curs al raului cu destinatia "pasune", insa faptic este constituit dintr-o zona de aprox 2 ha mlastina. Intreaga suprafata (mai putin 10 m care este si calea de acces) este  inconjurata de apa, doua canale ce au in permanenta apa si care deverseaza in Jiu.
In zona in care s-a extins mlastina, proces care continua in fiecare an, din cauza colmatarii canelelor sunt prezente izvoare subterane ce asigura un flux continuu de apa, apa al carui nivel este determinat si de nivelul Jiului. Dintotdeauna a existat o zona de apa pe o suprafata de circa 3-400 mp.
In urma unui studiu geologic structura este urmatoarea 0.9 – 1 m pamant vegetal, apoi cel putin 4 m nisipuri cu urme de argile prafoase. Nivelul apei freatice este ridicat 10 cm de la nivelul solului, fiind alimentat constant de cele doua canale adiacente si de Jiu de jos
Pe acest teren doresc realizarea unui luciu de apa, suprafata acestuia depinzand de costurile aferente (maxim 2,5 ha).
Problema de care ma lovesc in acest moment este aceea ca nu gasesc un proiectant autorizat cu profilul hidrologie, al carui proiect sa stea la baza constructiei.
Orice indrumare este binevenita.
Va multumesc anticipat.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu se gaseste nimeni in zona sa exploateze nisipul sau ceva gen balastiera si apoi te alegi cu luciu de apa la gata ?

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
de regula se face invers. declari ca iti faci lac, nisipul si pietrisul scos cand faci groapa il vinzi si te umpli de bani. asa  nu ai  nevoie de licenta anrm

tie iti trebuie un studiu de genul acesta

#4
anneke

anneke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2007
In zona resursele de nisip sunt foarte mari, iar cei care exploateaza deschid noi balastiere pentru pietris, raportul in medie este de 85% nisip si restul agregate, asadar nisipul nu este cerut. Cu atat mai mult cu cat nisipul este folosit spalat, fara acele prafuri de argila, ceea ce presupune un procedeu tehnic pe care nu pot sa il fac (inclusiv spatiul de depozitare al nisipului). Le-am spus ... eu il scot, voi ma scapati de el de pe teren. Raspuns: nu suntem interesati, avem nisip peste tot, in orice balastiera, il avem in exces.
Din punct de vedere al procedurii administrative, din informatiile mele etapele sunt urmatoarele:
1. certificat de urbanism din care rezulta avizele necesare
2. emiterea avizelor
3. autorizatia de construire care se da pe baza verificarii avizelor si a proiectului tehnic avizat la randul sau de altcineva autorizat in domeniul hidrologic
4. documentatie pentru schimbarea destinatiei terenului din arabil, pasune, faneata,.... in luciu de apa care este de competenta Ministerului Agriculturii pe baza unui studiu al Directiei agricole, acum se face doar scoaterea terenului din circuitul agricol
5. realizarea proiectului
6. receptia lucrarii pe baza procesului verbal emis de primarie
7. alta documentatie a Ministerului Agriculturii de inscriere  a terenului ca luciu de apa
Cam asa ar decurge obtinerea documentatiei complete.

Posibil ca in final sa deschid o balastiera, sa incerc sa scap de nisip, obtinand rezultatul dorit.
Multumesc mult.

Edited by anneke, 03 November 2017 - 11:22.


#5
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Dacă mergeți la sediul apelor romane din localitate și întrebați va sau ei un proiectant autorizat. Sau puteți cauta pe site-ul mediului proiecte de balastiere și sa luați de acolo datele la proiectant.

#6
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Pentru a ajuta mai multa lume va răspuns la mesajul dumneavoastră public. Eu am reușit de am terminat prin iarna iazul, acum mă lupt cu intabularea. Pașii sunt:
1. Certificat urbanism
2. Proiect și toate avizele cerute. ( proiectantul l-am găsit la apele romane;) m-a mai ajutat un arhitect pt avize;
Trebuie aviz de la apele romane, probabil în cazul dvs. De la București.
3. Autorizație.

#7
anneke

anneke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.12.2007
Cu ceva timp in urma am fost la ABA Jiu (fiind o parte din Apele Romane) unde mi-au indicat doua nume. In urma discutiilor cu aceste persoane, acestea au refuzat solicitarea mea cu motivarea ca, desi au atestat de hidrologie, sunt specializati pe balastiere si orice in afara acestor tip de proiecte nu intra in sfera lor de implicare.
Din aceasta cauza sunt nevoit sa caut proiectanti care in final sa poata realiza o lucrare pe baza careia sa obtin avizul de constructie.
Mi-este greu sa cred ca in zona Olteniei nu sunt persoane pregatite si care sa poata raspunde temei. Nu exclud varianta unei colaborari cu un proiectant din alta zona a tarii.
Pentru a nu considera reclama va rog ca eventualele nume de proiectanti sa mi le trimiteti ca mesaj privat.
Va multumesc mult.

#8
keciu

keciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.12.2006
Sunați la apele romane de care apartineti cei unde trebuie sa depuneți proiectul și sigur va da nume de proiectant. De obicei ei fac proiectul....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate