Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

"M e r i t a" vs "se m e r i t a"

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostScarlatina, on 02 noiembrie 2017 - 14:48, said:

De ce ai asezat  pe acelasi palier "merita" cu "m-am ras"?
Pt ca-n general merg "la pachet", cam aceiasi agramati le folosesc pe ambele, si-s la fel de deranjante pt cineva care-a citit si altceva decat pozele din ziarele de scandal.

Edited by Barboso, 02 November 2017 - 14:57.


#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Băieți, aici se impune cine-i mai tare-n limbă, nu care o are mai ascuțită. Mai ușor cu înțepăturile.
Mulțumesc.

Dacă veți continua războiul și după avertismentul public vă sancționez.

Edited by althea, 02 November 2017 - 15:06.


#21
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View Postalthea, on 02 noiembrie 2017 - 14:58, said:

Băieți, aici se impune cine-i mai tare-n limbă, nu care o are mai ascuțită. Mai ușor cu înțepăturile.
Mulțumesc.

Eu multumesc!

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postalthea, on 02 noiembrie 2017 - 14:58, said:

Băieți, aici se impune cine-i mai tare-n limbă, nu care o are mai ascuțită.
Îmi place la nebunie fraza asta, mulţumesc pentru ocazia de a o citi!

#23
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View PostNaijax, on 02 noiembrie 2017 - 14:52, said:

Cum se scrie corect? (merită / se merită)
Pentru a obţine forma “se merită”, va trebui să presupunem că “a merita” este fie un verb reflexiv, fie unul activ pronominal.
“A merita” nu este un verb reflexiv, la fel cum nici “a râde” (de exemplu) nu este reflexiv pentru că nu putem spune “eu ma râd” sau “ce m-am mai râs” (iar cine foloseşte această formă ar trebui să înceteze). În opoziţie se află verbul “a (se) gândi” pentru că spunem “eu mă gândesc (la ceva)”.
“A merita” este activ pronominal în următoarele cazuri: “Eu nu te merit.” / “Tu nu ma meriţi.” / “Ei se merită (unul pe altul).”
Aceste propoziţii mai pot fi scrise: “Eu nu merit pe tine.” / “Tu nu meriţi pe mine.” / “Unul merită pe altul.”
Sursa - Analfabeţi.ro


In niciun caz nu sustin cauza verbului "a rade".

OK! "A merita" nu este verb reflexiv. "A spune" este verb reflexiv? Daca da, de ce doar unul, nu si celalalt? Daca nu, de ce "se spune" este tolerat?

Edited by Scarlatina, 02 November 2017 - 15:13.


#24
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostScarlatina, on 02 noiembrie 2017 - 14:55, said:

Eu merg exclusiv pe logica. Nu sunt dispus sa inghit norme, fara explicatii in spate. Aici vorbim despre reguli gramaticale.

regulile gramaticale nu sunt matematica. au si exceptii, limba nu este exacta. este intr-o dezvoltare continua si fluida
cred ca userul abancor a punctat cel mai bine

logica ar fi: persoanele merita unele pe altele. obiectele merita sa fie achizitioniate, vandute, etc
gigel merita o marire de salariu. ce merita? banii
meritul = pretuire, pret, cost
obiectul costa, nu se costa

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
"Forma corectă: A merita
Forma greşită: A merita
Formele impersonale cu aspect reflexiv ale unor verbe precum a merita, au apărut datorită copierii unor construcţii similare, de tipul nu se obişnuieşte, nu se justifică, nu se cade.
Corect: Nu merită să pleci.
Greşit: Nu se merită să pleci."

sursa : https://vorbeste-rom...au-a-se-merita/

in legatura cu exemplu dat "in ziua de astazi, nu merita sa mai inveti programare", constructia este usor eliptica, lipseste o completare de genul " in ziua de astazi, nu merita sa depui efortul / sa pierzi timpul pentru a invata programare".

Edited by corinadaniela, 02 November 2017 - 15:24.


#26
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View Postabancor, on 02 noiembrie 2017 - 14:47, said:

E bun subiectul! Cred că avem explicația pentru care s-a răspîndit utilizarea la forma reflexivă. Probabil pentru mulți suna ciudat, eliptic acel „merită” folosit de unul singur, în replici de genul „Merită domne nuștiuce?” „Merită!”. Prin adaosul acelui „se”, „poporul” a simțit că face diferența între ideea că „cineva anume merită ceva” (vezi interogația din primul mesaj - „cine merită domle?”) și ideea că o anume acțiune merită făcută, aduce roade.
Ar fi de studiat și cum a ajuns „a merita” să fie folosit cu sensul de „a fi util”, în construcții de genul „merită (=e util) să înveți programare”, pentru că de aici se trage toată tărășenia de fapt.

In sfarsit! :) Multumesc, colegu!

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostScarlatina, on 02 noiembrie 2017 - 13:54, said:

...Un exces de zel vecin cu prostia. Consider, deja, ca subiectul initial este mai putin important decat cel creat de aceasta forma de cenzura. Fratilor, si daca scrie omul incorect dpdv gramatical, lasati-ne sa-l cunoastem asa, nu cosmetizat din scripturi.

Gizas, abia astept sa povestesc prietenilor nebunia asta. Incredibil unde s-a ajuns Posted Image.




Multumesc pentru link. Intamplarea face sa cunosc norma, insa nu si logica din spatele acesteia. Eu nu am intrebat cum este corect. Am crezut ca am facut lesne de inteles acest lucru, mai ales atunci cand am rugat sa nu se faca apel la autoritate.



Posted Image Mai mult decat atat, nici nu am avut vreodata un alt cont aici. Simt ca e foarte posibil ca, in scurt timp, sa-mi amintesc si motivul pentru care nu am postat aici mai niciodata.
Merita sa-ti  faci un cont  pe Softpedia. Dar, nu merita sa-l faci pentru a debita ineptii, pe care, culmea, sa le mai si postezi!

#28
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View PostFlat, on 02 noiembrie 2017 - 15:13, said:


regulile gramaticale nu sunt matematica. au si exceptii, limba nu este exacta. este intr-o dezvoltare continua si fluida
cred ca userul abancor a punctat cel mai bine

logica ar fi: persoanele merita unele pe altele. obiectele merita sa fie achizitioniate, vandute, etc
gigel merita o marire de salariu. ce merita? banii
meritul = pretuire, pret, cost
obiectul costa, nu se costa

Excelent exemplu!

"Gigel merita o marire de salariu"  este diferit de "Merita sa ne uitam la film".
In primul caz, nu mai este vorba despre o forma impersonala a verbului "a merita". Cine merita? Gigel merita.
In al doilea caz, sunt convins ca verbul "a merita" este folosit in forma impersonala. Cine merita sa ne uitam la film? ...N-am nici cea mai vaga idee.

#29
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Alte păreri

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postmyshyk, on 02 noiembrie 2017 - 15:19, said:

A meritat să iei un punct doar pentru a înțepa inițiatorul?

User sancționat.

Edited by althea, 02 November 2017 - 15:26.


#31
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Pentru merită, contează mai mult „ce” decât „cine”. Are nevoie de un complement direct.

Edited by Gif2D, 02 November 2017 - 15:27.


#32
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View PostScarlatina, on 02 noiembrie 2017 - 15:12, said:

... "A spune" este verb reflexiv? Daca da, de ce doar unul, nu si celalalt? Daca nu, de ce "se spune" este tolerat?
Aici spune că: "Refl. impers."
iar la merita nu zice!

#33
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View PostScarlatina, on 02 noiembrie 2017 - 15:22, said:


Excelent exemplu!

"Gigel merita o marire de salariu"  este diferit de "Merita sa ne uitam la film".
In primul caz, nu mai este vorba despre o forma impersonala a verbului "a merita". Cine merita? Gigel merita.
In al doilea caz, sunt convins ca verbul "a merita" este folosit in forma impersonala. Cine merita sa ne uitam la film? ...N-am nici cea mai vaga idee.

"merita sa ne uitam la film" poate fi interpretat intr-un context mai cuprinzator, de genul "nu vom regreta ca l-am vazut" sau "merita sa alocam 3 ore vizionarii acestui film, are recenzii foarte bune"

#34
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View Postradunic, on 02 noiembrie 2017 - 14:30, said:

Și mie mi se produc leziuni pe nervi atunci cînd aud limba română stîlcită de diverși trecuți prin școală doar fiindcă e obligatoriu să faci asta.
Dacă erai o leacă atent în cei 8 ani pierduți între clasa I și a VIII-a nu mai cereai explicații acum.
Cît despre cenzură aș zice că e mai degrabă corectură. Nu de alta dar mai sînt destui care citesc pe aici și s-ar putea să creadă că e corect cum ai scris.
Altfel textul tău are o parte pozitivă și una negativă - pozitiv e că îți pui întrebări, negativ e că încerci să argumentezi în favoarea utilizării unei forme greșite.

Daca eram atent "o leaca"?

Oh, the irony!

Neeeeeext!!!

#35
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostScarlatina, on 02 noiembrie 2017 - 15:22, said:

In primul caz, nu mai este vorba despre o forma impersonala a verbului "a merita". Cine merita? Gigel merita.

nu, trebuie sa fie bidirectional personal
Da, Gigel merita. ce merita? o marire
pe cine merita? pe ioana. deci Gigel o merita pe ioana, nu Gigel merita ioana
daca gigel si ioana sze merita reciproc = voila dublu sens, echivalenta, bijectiva

X merita o pedeapsa. in cazul Y se impune o pedeapsa
X= persoana. Y= caz

#36
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View Postcorinadaniela, on 02 noiembrie 2017 - 15:14, said:

in legatura cu exemplu dat "in ziua de astazi, nu merita sa mai inveti programare", constructia este usor eliptica, lipseste o completare de genul " in ziua de astazi, nu merita sa depui efortul / sa pierzi timpul pentru a invata programare".


Da! Exact! Daca nu faci aceste precizari, constructia pare incompleta.
"Merita sa depui efortul" e alta mancare de peste, cum s-ar zice Posted Image.

Multumesc pentru raspuns.

Edited by Scarlatina, 02 November 2017 - 15:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate