Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

"M e r i t a" vs "se m e r i t a"

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View Postabancor, on 03 noiembrie 2017 - 11:52, said:

De citit comentariile din link, sînt bine scrise și discută niște argumente interesante (eventual sărit peste primul, pentru cine nu are răbdare).
Oamenii vorbesc într-un anume fel dintr-un motiv, care poate fi dorința de claritate, de precizie a informației, dorința de a vorbi corect (dacă o exprimare e aparent incorectă), imitarea unor reguli similare etc. (cineva de specialitate s-ar exprima mai academic decît mine).
„Se merită” nu e o exprimare corectă în limba literară, dar e suficient de răspîndită încît e legitim să o analizezi.
Motive pentru uz pot fi faptul că acel „se” clarifică lucrurile, sau faptul că e folosit așa prin analogie cu „se cade”, „se justifică” etc. Sau mai degrabă amîndouă, căci există argumente în ambele direcții.
Oricum, gramatica nu e bătută în cuie, peste niște ani e posibil să se considere literară varianta „se merită”. Și peste încă alți mai mulți ani, să fie greșit „merită”. La urma urmei, sînt „bazaconii” mai mari adoptate mult mai rapid de intelectuali („expertiză” cu sensul de „pricepere de expert” e folosit deja de scriitori, filosofi etc. - nu mai știu pe cine am auzit, oricum un autor Humanitas, mai multe nu zic că nu mai sînt sigur). Acum 100 de ani nu exista diferențierea „care / pe care” atît de vigilent păzită astăzi. Etc.

Ambele dumneavoastra interventii de pe acest topic m-au lasat fara cuvinte. Credeti-ma, nu apreciez faptul ca sunteti, intr-o oarecare masura, de acord cu mine, ci faptul ca aratati deschidere cu privire la acest subiect. Dupa cum vedeti, asta nu e tocmai o bagatela aici, unde cei mai multi au decretat, cu de la sine putere, ca subiectul este ridicol.

Comentariile carcotasului, din link-ul pe care l-ati pus la dispozitie, imi apartin. Uitasem de ele. A trecut mai bine de un an, eu tot nu m-am potolit Posted Image.

Edited by Scarlatina, 03 November 2017 - 13:15.


#56
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View PostBarboso, on 03 noiembrie 2017 - 13:03, said:

1. Ce rahat clarifica ?  De vreo trei ori cred c-am intrebat si n-am primit raspuns.

Ma autocitez:

– Azi e ziua lui Tudor. Il voi duce la Aqua Park.
– Nu merita!

"Cine", sau "ce", nu merita?

View PostBarboso, on 03 noiembrie 2017 - 13:03, said:

2. Da... cand e pierduta lupta cu Doreii care citesc doar pozele din ziarele de scandal, se adopta oficial limbajul lor.  Astept sa devina corecte si "complect", "umpic"... desfiintarea cratimei...

Bun argumentul tau . L-am gasit aici: https://yourlogicalf.../slippery-slope

Si aici, in romana: http://debatepedia.i...nta_alunecoasa)

Slippery Slope/Panta alunecoasa ii zice. L-ai recunoscut?

Edited by Scarlatina, 03 November 2017 - 14:04.


#57
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View PostScarlatina, on 03 noiembrie 2017 - 14:02, said:

1. Ma autocitez:
– Azi e ziua lui Tudor. Il voi duce la Aqua Park.
– Nu merita!
"Cine", sau "ce", nu merita?

2. Bun argumentul tau . L-am gasit aici: https://yourlogicalf.../slippery-slope
Si aici, in romana: http://debatepedia.i...nta_alunecoasa)
Slippery Slope/Panta alunecoasa ii zice. L-ai recunoscut?
1. "Nu merita Tudor sa-l duci (poate n-a fost cuminte, e pedepsit)" sau "Nu merita sa faci deplasarea (efort facut, timp piedut, bani cheltuiti) pt ca parcul e nasol (neingrijit, scump, aglomerat)".  Oricare dintre variante poate fi valabila, sau chiar amandoua.  Concluzia-i aceeasi, "Nu merita".
Cum consideri tu ca "Nu se meritã" ar clarifica situatia ?

2. N-am citit acolo (poate-o voi face, acum n-am nici timp, nici chef), asta-i parerea mea.

#58
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View PostBarboso, on 03 noiembrie 2017 - 14:30, said:

1. "Nu merita Tudor sa-l duci (poate n-a fost cuminte, e pedepsit)" sau "Nu merita sa faci deplasarea (efort facut, timp piedut, bani cheltuiti) pt ca parcul e nasol (neingrijit, scump, aglomerat)".  Oricare dintre variante poate fi valabila, sau chiar amandoua.  Concluzia-i aceeasi, "Nu merita".
Cum consideri tu ca "Nu se meritã" ar clarifica situatia ?

Simplu: "nu se meritã" + "nu merita" nu ar mai permite ambele variante. Verbul tranzitiv personal se poate aplica strict in cazul "Tudor", pe cand varianta impersoanala, cu reflexiv, strict in cazul "Aqua Park".

Fara suparare, nu ma astepta sa fiu nevoit sa ofer aceasta explicatie. Simt ca nu ne intelegem intr-un punct esential, insa nu imi dau seama unde.

Am lasat, cumva, sa se inteleaga ca am gasit de cuviinta ca varianta "merita" trebuie inlocuita, in toate cazurile, cu "se meritã"?

View PostBarboso, on 03 noiembrie 2017 - 14:30, said:

2. N-am citit acolo (poate-o voi face, acum n-am nici timp, nici chef), asta-i parerea mea.

Nu e nici graba, nici necesitate. E o simpla recomandare.

In alta ordine de idei, apreciez foarte mult si interesul tau cu privire la acest subiect. Dezbaterea noastra este infinit mai productiva decat "discutia" cu un *gif, link YouTube sau postare de cel mult 5 cuvinte Posted Image.

Edited by Scarlatina, 03 November 2017 - 15:01.


#59
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Eu nu percep ca "se" ar clarifica ceva.  Sunt doar doua litere in plus, complet inutile si, dpmdv, chiar deranjante la retina / ureche.

In ambele cazuri, cu si fara "se", ori accept parerea ca atare, ori cer lamuriri, "De ce nu (se) merita ?".  Pe mine acel "se" nu m-ajuta sa-mi dau seama.

Ma rog, in principiu stiu daca Tudor merita sau nu, asa ca ramane doar varianta ca parcul in sine nu merita.

#60
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Există un singur criteriu pentru a stabili ce e corect și ce nu e în materie de limbă, în particular în cazul de față pentru a stabili dacă exprimarea se merită este sau nu corectă. Și anume acel criteriu este observarea limbii reale, mai exact a uzului îngrijit. În uzul îngrijit constatăm că a merita nu se folosește practic deloc în forma reflexivă (iar cînd totuși cineva îl folosește acel cineva e criticat că nu e atent la cum se exprimă). În consecință, prin definiție, se merită e greșit. E o simplă constatare a realității, nu o judecată de valoare. De asemenea, nu e o regulă impusă de vreo autoritate, ci așa e limba română standard actuală.

Sigur, dacă judecăm lucrurile la rece este posibil să ajungem la concluzia că forma reflexivă e justificată, ba chiar utilă în dezambiguizarea unor sensuri. Dar nici existența justificărilor, nici utilitatea și nici caracterul logic nu sînt criterii de corectitudine. Singurul criteriu, cum spuneam, e uzul îngrijit.

Tot ce mai rămîne de discutat – și de fapt din punct de vedere lingvistic asta e partea interesantă a chestiunii – este cum s-a ajuns în situația aceasta în care unele verbe se folosesc în formă reflexivă și altele nu. De ce spunem se cuvine să faci, se cade să faci, se justifică să faci etc., dar pe de altă parte merită să faci, trebuie să faci, contează să faci etc.? Pentru lingviști „Cum e corect?” e o întrebare neinteresantă, chiar dacă publicul asta vrea să știe în primul rînd (chestie de dresaj la școală).

#61
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View PostAdiJapan, on 03 noiembrie 2017 - 15:21, said:

Există un singur criteriu pentru a stabili ce e corect și ce nu e în materie de limbă, în particular în cazul de față pentru a stabili dacă exprimarea se merită este sau nu corectă. Și anume acel criteriu este observarea limbii reale, mai exact a uzului îngrijit. În uzul îngrijit constatăm că a merita nu se folosește practic deloc în forma reflexivă (iar cînd totuși cineva îl folosește acel cineva e criticat că nu e atent la cum se exprimă). În consecință, prin definiție, se merită e greșit. E o simplă constatare a realității, nu o judecată de valoare. De asemenea, nu e o regulă impusă de vreo autoritate, ci așa e limba română standard actuală.

Sigur, dacă judecăm lucrurile la rece este posibil să ajungem la concluzia că forma reflexivă e justificată, ba chiar utilă în dezambiguizarea unor sensuri. Dar nici existența justificărilor, nici utilitatea și nici caracterul logic nu sînt criterii de corectitudine. Singurul criteriu, cum spuneam, e uzul îngrijit.

Tot ce mai rămîne de discutat – și de fapt din punct de vedere lingvistic asta e partea interesantă a chestiunii – este cum s-a ajuns în situația aceasta în care unele verbe se folosesc în formă reflexivă și altele nu. De ce spunem se cuvine să faci, se cade să faci, se justifică să faci etc., dar pe de altă parte merită să faci, trebuie să faci, contează să faci etc.? Pentru lingviști „Cum e corect?” e o întrebare neinteresantă, chiar dacă publicul asta vrea să știe în primul rînd (chestie de dresaj la școală).


Desi adevarat, pentru multi, ceea ce spuneti dumneavoastra aici este perceput, din pacate, nu numai ca un simplu compromis, ci ca o adevarata infrangere.
Sunt convins ca ati observat ca, in cazul de fata, motivul pentru care se considera ca o anumita exprimare este corecta iar cealalta este incorecta se leaga indisolubil de logica primara. "E la mintea cocosului", isi spun unii.
In fapt, eu exact aici am dorit sa punctez. Poate ca altul ar fi zelul cu care cineva decide sa admonesteze o persoana care comite acesta greseala atunci cand e bine stiut ca la baza unei astfel de erori sta incalcarea unei banale norme, nu un rationament defectuos.

Edited by Scarlatina, 03 November 2017 - 16:58.


#62
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostScarlatina, on 03 noiembrie 2017 - 16:57, said:

Desi adevarat, pentru multi, ceea ce spuneti dumneavoastra aici este perceput, din pacate, nu numai ca un simplu compromis, ci ca o adevarata infrangere.
Sunt convins ca ati observat ca, in cazul de fata, motivul pentru care se considera ca o anumita exprimare este corecta iar cealalta este incorecta se leaga indisolubil de logica primara. "E la mintea cocosului", isi spun unii.
In fapt, eu exact aici am dorit sa punctez. Poate ca altul ar fi zelul cu care cineva decide sa admonesteze o persoana care comite acesta greseala atunci cand e bine stiut ca la baza unei astfel de erori sta incalcarea unei banale norme, nu un rationament defectuos.
Ceea ce numesc ei „la mintea cocoșului” și pare a fi rezultatul unui raționament este de fapt altceva: simpla obișnuință de a folosi anumite moduri de exprimare (de exemplu merită să), dincolo de orice raționament. E ușor de observat, chiar în discuția de față, cum aceia care au încercat să aducă o justificare logică pentru care se merită e greșit n-au reușit să construiască un raționament de la cap la coadă. „Nu e verb reflexiv”, zic unii. Dacă-i întrebi de ce nu e reflexiv, te trimit la dicționar. Dacă-i întrebi de ce trebuie să să credem orbește ce scrie în dicționar, îți trîntesc un apel la autoritate. (Publicul în general crede că limba trebuie să respecte dicționarul, cînd de fapt lucrurile stau pe dos.)

Faptul că uzul e autoritatea supremă a limbii este, inevitabil, o înfrîngere pentru cei care cred că limba trebuie protejată și mai ales impusă de sus. Ei speră să existe o putere care să împiedice evoluția limbii, pentru că pentru ei orice evoluție a limbii este o involuție, deci trebuie oprită. În timp ce admonestările pe teme de limbă sînt o obsesie tipic românească (există și la alte nații, dar se manifestă la o scară mult mai restrînsă), sentimentul că orice schimbare a limbii duce spre rău este universal.

#63
eugenrau

eugenrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 27.02.2008
Numarul de inculti in Romania (si proportia) parca a crescut dupa 90'.merita, pe cale de consecinta in loc de in consecinta,Kiovesi,Kioln,Miunhen,etc.etc.

merita in loc de merita

#64
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostPSC, on 02 noiembrie 2017 - 14:29, said:

Verbele impersonale nu se pun la diateză reflexivă.
"Plouă" - nu "se plouă";
"Trebuie" - nu "se trebuie";
"Merită" - nu "se merită".
Şi în engleză este la fel: "it's not worth it" - "nu merită", nu "nu se merită".
Nu e bine ce spui. Eu nu iti dau like. a ploua şi a trebui sînt impersonale, dar a merita nu e impersonal: eu merit, tu meriţi, el merită, noi merităm, voi meritaţi, ei merită.
Cum este in engleză e total irelevant.

#65
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostScarlatina, on 02 noiembrie 2017 - 18:58, said:

Nu mi-ai spus, insa, de ce "se zice", "se discuta" sunt alte situatii, ca sa te citez. De ce "merita" nu poate fi impersonal? Astept raspuns.
A merita nu poate fi impersonal pt că e personal.Se conjugă, deci e personal. Eu merit, tu meriţi...etc. A ploua, a ninge, a trebui nu se conjugă deci sint impersonale.
E bun răspunsul?

#66
Scarlatina

Scarlatina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 05.06.2008

View Postionelmironescu, on 10 decembrie 2017 - 22:43, said:

A merita nu poate fi impersonal pt că e personal.Se conjugă, deci e personal. Eu merit, tu meriţi...etc. A ploua, a ninge, a trebui nu se conjugă deci sint impersonale.
E bun răspunsul?

A zice/discuta/trebui nu poate fi impersonal pt că e personal.Se conjugă, deci e personal. Eu trebuie (sa)/eu zic/eu discut, tu trebuie (sa)/tu zici/tu discuti...etc. A merita nu se conjugă deci e impersonal.
E bun răspunsul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate