Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Plata contributii sanatate

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,801
  • Înscris: 16.05.2010
Am impresia ca unii inca dorm, nu s-au trezit ca sa isi dea seama in ce tara traiesc. Medic de familie la tara? Good luck! Doar daca e vreo comuna mai rasarita sa il gasesti zilnic, in rest, oamenii sunt multumiti sa dea de el cateva ore intr-o singura zi. Medicamente accesibile? Nici macar o aspirina nu ai de unde, trebuie sa mergi cativa km prin canicula, ploaie sau viscol pana la farmacia din comuna, daca exista, sau mai sigur pana la oras, daca medicamentul este mai putin uzual. Cabinet medical in sat? Vise umede. Si pentru "beneficiile" astea trebuie romanul sa plateasca o asigurare de pe urma careia nu are cum sa beneficieze?

#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Aici era vorba mai mult, de obligatia de a plati o "asigurare" retroactiv chiar in conditiile in care (din punct de vedere al casei de asigurari tu) nu ai fost asigurat. Adica si daca pe asigurare gaseai medic de familie nu te primea, daca vroiai medicamente compensate nu le puteai obtine ca nu erai asigurat (lasind problemele logistice pe care le au si cei care sint asigurati in a obtine ceva de la sistemul medical). Dupa cum am spus, nu e nici o figura de stil, nici macar un abuz, asa sint legile: la primit servicii (alea putine spre deloc si proaste care sint) esti neasigurat, casa de asigurari poate n-a auzit niciodata de tine, fiscul insa zice ca trebuie sa platesti full din urma nu stiu citi ani ca asa ai fost asigurat.

#39
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Medicii de familie au si pacienti neasigurati pe liste.

Daca vorbim de faptul ca asigurarea nu este "completa" as putea fi de acord, in functie de ce  crede fiecare ca inseamna complet, dar din punctul meu de vedere, daca cineva are dreptul la medicina de urgenta gratuita si la anumite servicii de la medicii de familie la care se poate inscrie, atunci ar trebui sa plateasca pentru asta.

Edited by yndy, 06 November 2017 - 17:01.


#40
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 yndy, on 06 noiembrie 2017 - 16:55, said:

Medicii de familie au si pacienti neasigurati pe liste.

Pe lista celor pe care nu-i primesc fara banii jos probabil.

 yndy, on 06 noiembrie 2017 - 16:55, said:

Daca vorbim de faptul ca asigurarea nu este "completa" as putea fi de acord, in functie de ce  crede fiecare ca inseamna complet, dar din punctul meu de vedere, daca cineva are dreptul la medicina de urgenta gratuita si la anumite servicii de la medicii de familie la care se poate inscrie, atunci ar trebui sa plateasca pentru asta.

Poti sa faci un proiect de lege in acest sens (sa dai cu cardul si la medicina de urgenta). Pina atunci nu e cazul si e cu totul in afara discutiei.

#41
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Am sunat umpic mai devreme la Casa Judeteana si am cerut lamuriri despre optiunea doi de plata de pe formularul ANAF. Mi-a spus ca pot opta pentru plata "plata la nevoie in suma unica", adica sa platesc pe sase luni din urma(sase,?!), si ca sunt asigurat pentru o singura luna pentru toate serviciile medicale! Ar fi ok pentru mine asa. Sa zicem ca se intampla ceva ma operez si pe urma cu recuperarea... ma descurc daca e cazul. Imi poate reconfirma cineva informatia asta?! Ca am mai luat teapa in trecut cand m-am trezit ca am de plata pe aproape cinci ani din urma!!! E chiar important pentru mine. Poate mai e careva in situatia mea, nu va costa decat un telefon la casa judeteana si cereti interior "asigurati". Eu o sa ma mai duc si pana la ANAF sa intreb. Mi-am facut calculul ca daca va creste contributia, in caz de probleme medicale majore, imi permit sa platesc ipotetica suma, deocamdata,  de 1330 lei pentru una luna de ingrijiri medicale. In 2015 cand mi-am reluat platile am platit pe sase luni din urma + penalizari, si apoi lunar sau la trei luni cum era atunci, pana acum inclusiv pe luna decembrie 2017. Multumesc.

Attached Files


Edited by 2003spirit, 15 November 2017 - 09:26.


#42
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
@2003spirit: Asa prevede Codul Fiscal in curs, prevederea aceasta fiind in vigoare din ianuarie 2016.

Ce spui tu ca te-ai trezit ca aveai de plata pe 5 ani in urma a fost situatia inainte de 2016 cand si cei fara nici un fel de venit sau cu veniituri de nimic (gen 0,10LEI dobanzi bancare) erau obligati sa plateasca, neconditionat, la nivelul salariului minim. La acea vreme ANAF nu s-a ostenit sa emite deciziile de impunere la timp, an de an, ci a cerut deodata din urma la limita termenului de prescriptie (5 ani).

Edited by sags, 15 November 2017 - 10:34.


#43
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu aveai cum să plătesti pe cinci ani din urmă..dacă nu mai plăteai trei ani te scotea din sistem..ai plătit pe ttrei si restu penalități.

#44
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 silesax, on 15 noiembrie 2017 - 10:43, said:

Nu aveai cum să plătesti pe cinci ani din urmă..dacă nu mai plăteai trei ani te scotea din sistem..ai plătit pe ttrei si restu penalități.
Te pot contrazice cu corespondenta electronica cu Casa Judeteana! Era prin 2014 cred.. si nu se implinisera chiar 5 ani(termenul de prescriptie)erau vreo patru iar suma era enorma pentru vremea aia, continea dobanzi si penalitati. La inceputul lui 2015 mi s-a parut oferta de black friday sa platesc DOAR  sase luni din urma + penalitati fata de ce imi cereau inainte.
Totusi as fi recunoscator daca  daca mi-ar raspunde careva la intrebarea de la postarea #41. Restul e dezbatere sterila. Ma intereseaza concret pentru ca trebuie sa iau o decizie cat de curand la ANAF daca mai platesc varianta in varianta 1 sau in varianta 2 de pe formularul 604. Si mai e o chestie...unii oameni chiar nu pricep ca  exista cu adevarat persoane fara venit! EXISTA!

Edited by 2003spirit, 15 November 2017 - 11:13.


#45
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Ei...un venit au ei acolo șa..
Dacă esti tânăr si sănătos alege să plătesti doar în caz de ceva.adică îti pui banii aia deoparte si în caz de plătesti pe 6 luni în urmă.dacă nu ,plăteste lunar .

#46
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

 silesax, on 15 noiembrie 2017 - 13:35, said:

Ei...un venit au ei acolo șa..
Dacă esti tânăr si sănătos


 2003spirit, on 15 noiembrie 2017 - 14:11, said:

................
Sincere scuze, eu am gresit topicul

Edited by 2003spirit, 15 November 2017 - 14:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate