Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Plata contributii sanatate

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 16.05.2010
Nu mai locuiesc de ceva vreme in Romania dar ma intereseaza o chestie. Se plateste sau nu CASS daca castigi o anumita suma din dobanda bancara? Citisem undeva ca de la 1 ianurie 2017 s-a introdus obligatia contributiei la Sanatate pentru cei care au depozite bancare.

#2
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
escrocii rosii te pun la plata ca sa-si plateasca putorile asistate si bugetare

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
S-a introdus zice-se din 2006 (ba chiar la nivelul salariului minim, care poate sa fie mult, MULT mai mare decit toata dobinda daca e una modica) doar ca dupa ce au avut vreo trei milioane jumate de "evazionisti" (numarati numai pe 2012) au dat in 2015 amnistie si de atunci n-au mai revenit. Desi in fiecare an ameninta ca o fac de la anu'.

#4
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 16.05.2010
Vreau sa ii deschid un cont mamei mele si am unele nelamuriri. Ea nu are venituri, ii mai trimitem bani eu si sora mea. Nu e vorba de sume mari, doar pentru plata facturilor si mici cumparaturi, nici gand la vreo dobanda.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostN3mesis, on 02 noiembrie 2017 - 06:10, said:

Nu mai locuiesc de ceva vreme in Romania dar ma intereseaza o chestie. Se plateste sau nu CASS daca castigi o anumita suma din dobanda bancara? Citisem undeva ca de la 1 ianurie 2017 s-a introdus obligatia contributiei la Sanatate pentru cei care au depozite bancare.

Din 2017, daca castigurile din dobanzi sunt sub nivelul salariului minim pe economie, lunar, nu se mai plaste contributia la CASS.

#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View PostN3mesis, on 02 noiembrie 2017 - 07:17, said:

Vreau sa ii deschid un cont mamei mele si am unele nelamuriri. Ea nu are venituri, ii mai trimitem bani eu si sora mea. Nu e vorba de sume mari, doar pentru plata facturilor si mici cumparaturi, nici gand la vreo dobanda.

Dacă nu face mama ta depozit ori cont de economii, despre ce dobânzi vorbim ???
Conturile curente nu aduc dobânzi, dimpotrivă, sunt comisionate.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdark, on 02 noiembrie 2017 - 09:37, said:


Dacă nu face mama ta depozit ori cont de economii, despre ce dobânzi vorbim ???
Conturile curente nu aduc dobânzi, dimpotrivă, sunt comisionate.

Omul stie ce vorbeste. Pana in 2016, daca banca iti bonifica 0.6 lei dobanda la un cont curent si declara la ANAF ca ti-a platit in venit din dobanzi, aia iti trimiteau sa platesti CASS la venituri din dobanzi, calculate din burta la salariul minim pe economie. Ulterior s-a renuntat la aceasta masura cretina.

#8
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 16.05.2010
Eu ma gandeam la un cont curent cu un Visa Electron atasat, e mai usor sa isi plateasca facturile asa decat sa meaga 30 km pana la oras, dar nu prea aveam chef sa plateasca pentru asta cateva sute de lei CASS-ul.

#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View Postrosix, on 02 noiembrie 2017 - 09:41, said:

Omul stie ce vorbeste. Pana in 2016, daca banca iti bonifica 0.6 lei dobanda la un cont curent si declara la ANAF ca ti-a platit in venit din dobanzi, aia iti trimiteau sa platesti CASS la venituri din dobanzi, calculate din burta la salariul minim pe economie.

Ăsta e un caz ipotetic. Până în 2016, aproape toate băncile aveau comision pe cont curent (cu excepția BT). Apoi, probabil inițiatorul trimite din străinătate, Euro, nu Lei. Toate conturile de Euro până în 2016 erau comisionate ---> 1 euro pe lună chiar 2 euro pe lună (ING și Unicredit)

Edited by dark, 02 November 2017 - 10:04.


#10
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 16.05.2010
Contul va fi in lei.  Deci trebuie sa caut o banca cu dobanda la cont curent 0 din cate inteleg.

#11
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
da nu mai bine trimiti prin serviciu de transfer rapid,fara cont fara banca

#12
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 16.05.2010

View PostN3mesis, on 02 noiembrie 2017 - 09:42, said:

e mai usor sa isi plateasca facturile asa decat sa meaga 30 km pana la oras,

View Postceanu1980, on 02 noiembrie 2017 - 10:42, said:

da nu mai bine trimiti prin serviciu de transfer rapid,fara cont fara banca

Locuieste la distanta de oras, am specificat deja asta. Suntem in 2017, e mai simplu sa platesti facturile din fata calculatorului.

#13
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View PostN3mesis, on 02 noiembrie 2017 - 10:31, said:

Contul va fi in lei.  Deci trebuie sa caut o banca cu dobanda la cont curent 0 din cate inteleg.

Mai degrabă o bancă la care se percepe comision pe cont. În 2016 erau multe, acum numărul lor e din ce în ce mai mic. Ca să atragă clienții...

Alege o bancă mare. La o bancă renumită, întotdeauna vei fi pe minus...Posted Image

#14
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
si ce daca,in acea localitate nu este punct al celor de la paypoint cu western
scoate bani si plateste facturile tot acolo
daca nici asa nu mere sa stea la pc in casa

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,934
  • Înscris: 24.04.2013
@N3mesis: Poate sa isi deschida cont linistita, nu o sa ii vina CASS de plata.

CASS nu este obligatoriu daca are venituri exclusiv din investitii (aici intra dobanzile) si alte surse, sub nivelul salariului minim brut. Cum spui ca acum nu are nici un fel de venit, intra in acest caz <https://static.anaf....017.htm#T5C3S10>. Oricum, nu cred sa mai fie vreo banca sa mai dea dobanda la contul curent. La depozite, pentru ca dobanda lunara sa depaseasca 1 salariu minim trebuie sa ai sume uriase.

#16
thunderc

thunderc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 21.10.2017
Eu cunosc situatie cu niste conturi de economii uitate prin conturi cu cateva sute de lei si nu a venit nimic. Ar fi fost si penibil sa vina pentru dobanda sub 1 leu, cativa banuti :D
Probabil ca ANAF se uita la pestii cei mare care au zeci de mii de lei in conturi.

#17
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 16.05.2010

View Postthunderc, on 02 noiembrie 2017 - 13:47, said:

Ar fi fost si penibil sa vina pentru dobanda sub 1 leu, cativa banuti Posted Image
Cand e vorba de Romania si de tot felul de legi si taxe absurde, e posibil orice.

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

View PostN3mesis, on 02 noiembrie 2017 - 14:40, said:

Cand e vorba de Romania si de tot felul de legi si taxe absurde, e posibil orice.
Depinde și de ”zelul” funcționarilor de la casa din județul respectiv.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate