Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Casã parter și etaj Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
1. Cota 0. ( pardoseala ) :
- Trasare fundatie si stabilirea cotei +-0.00m. a casei
- Sapatura mecanizata a fundatiei
- Sapatura manuala pentru indreptarea malurilor si ajungerea la
cota finala a fundatiei data prin proiect
- Turnare beton simplu ,de egalizare, pana la cota x
- Armare fundatie(talpa), elevatie( soclu), inclusiv mustati stalpi
- Turnare beton in talpa fundatie
- Cofrare elevatie
- Turnare beton in elevatie incl. vibrare
- Montare conducte scurgere canalizare si alimentare cu apa
pana la iesirea din fundatie
- Umplutura compactata(pamant+pietris) la cota din proiect
- Montat folie PE si polistiren XPS 10 cm. sub placa
pardoseala,conform proiect
- Armare pardoseala inclusiv terase si scari exterioare
- Turnare beton in pardoseala
2. Parter Sc=x mp., Sterase=x mp.:
-trasare pereti exteriori si interiori
-armare si montare stalpi
-executat zidaria interioara si exterioara
-cofrare si turnare beton in stalpi
-cofrare planseu peste parter inclusiv scara de acces la etaj
-armare planseu si turnare beton
3. Etaj Sc= x mp., Sbalcon= x mp. :
-trasare pereti exteriori si interiori
-armare si montare stalpi
-executat zidaria exterioara si interioara
-cofrare stalpi
-cofrare grinzi si centuri etaj
-armare grinzi si centuri si turnare beton
-executat sarpanta acoperis inclusiv astereala , fara invelitoare
(tabla,tigla etc )

Edited by Adrianradu, 16 November 2017 - 07:12.


#38
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Cu cat mai multe etape..cu atat mai bine..Doar ca uneori s-ar putea sa te aglomerezi in hartii (mai ales daca intervine vreun credit la mijloc, deci si delays la plati). La mine etapele au fost:
1. infrastructura (pana la cota zero),
2.suprastructura (zid parter + etaj + sarpanta),
3.termopane + tigla + IPAT + sanitare + termosistem  + tencuieli interioare
4. iar ultima a fost tot ce tine de finisaje, decorativa, terminat resturi.

Poti sa le rupi in mai multe etape bineinteles..mai ales daca nu-ti cere avansuri indraznete..

#39
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Bine v-am regasit! Din pacate nu am vesti bune de dat....poze nici atat Posted Image Dupa cum socoteala de acasa cu cea din targ nu se potriveste, tot astfel nici vremea de la Sibiu cu planurile mele. Am stabilit cu constructorul sa incepem imediat dupa jumatatea lui februarie, in functie de conditiile meteo. Am ramas la varianta plata manopera 8700€. intre timp am incercat sa gasesc furnizori de materiale dispusi sa imi tina marfa in custodie, pentru a putea achita mare parte dintre materiale acum inainte de scumpirile vehiculate pentru inceputul anului viitor. deocamdata am gasit un astfel de depozit, pretul negociat iesind cu putin sub dede...

ei nu au insa porothermul pe stoc si atunci mi-au recomandat varianta evoceramic cemacon. Nu am retinut pretul pe buc. la cea de 30/29 dar stiu ce cea de 25 mi-o dau cu 5lei/bucata in total caramida cemacon ar fi ~ 20446lei, xps Austroth..de 100mm 33,5/coala (necesar 520buc), spuma 23/buc; Tigla Bramac alpina Cl maro 3,5/buc, coama 11, laterale cu 16,9 aerisire cu 24,9, folie veltech 120 cu 3,35/m2 multibat in jur de 18; platbanda zn 40x3 5,33/kg, tarusi 1,5m 36,5, membrana crampoane 4,2/m2

Ce parere aveti despre evoceramicul de la cemacon? la prima vedere parca poroth se saeaza mai bune, evo ceramic avand locas de mortar dar neavant profilul contra patrunderii apei de la pth, care facea ibinarea perfecta la exterior...

Revin cu detalii pe masura ce le voi avea.
Sa auzim de bine si spor tuturor!Posted Image

Edited by bogdan185, 27 November 2017 - 12:13.


#40
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Eu am folosit evoceramic, foarte ok, am vrut sa evit porotherm din cauza la tot felul de probleme (vezi pe topicuri, unii sunt multumiti, altii au nimerit fel de fel de variante). Pentru izolatie nu cumpara spuma decat daca zice constructorul, eu am luat spuma si cel care mi-a facut izolatia (altul decat cel care a zidit) a spus ca nu o poate folosi fiindca in unele locuri deviatia e mare si nu le poate lipi, asa ca am returnat tuburile si am luat adeziv.

Pentru etape eu am avut asa:
- fundatie + elevatie
- ziduri parter
- stalpi parter + placa parter
- ziduri mansarda + stalpi si centuri
- acoperis

Edited by lapcat, 27 November 2017 - 13:49.


#41
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013

View Postlapcat, on 27 noiembrie 2017 - 13:48, said:

Pentru izolatie nu cumpara spuma decat daca zice constructorul, eu am luat spuma si cel care mi-a facut izolatia (altul decat cel care a zidit) a spus ca nu o poate folosi fiindca in unele locuri deviatia e mare si nu le poate lipi, asa ca am returnat tuburile si am luat adeziv....
Spuma este pentru imbinarea placilor de xps la izolatia fundatiei pt a forma panouri mai mari usor de manipulat/pus in opera. Pt elevatie voi folosi adezivul peste hidroizolatia Mapei iar izolatia exterioara vata bazaltica.

#42
leveske

leveske

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 27.01.2018

View Postbogdan185, on 14 noiembrie 2017 - 14:14, said:

205mp desfasurati...

Faca e cumva domnul @andreilesan prin preajma poate ma ajuta cu pozitionarea polistirenului si alte aspecte legate de ordinea lucrarilor. Trebuie expres acordul celui care a facut proiectul de rezistenta? Hmmm nu stiu ce parere va avea. Dirigintele si contructorul nu au obiectat nimic. Si eu am fost surprins...si bucuros ca am cu cine sa vorbesc:)



Eu nu am prevazuta in proiect( din comoditatea sau neintelegerea necesitatii din partea proiectantului) risc amendare pentru "nerespectarea proiecrului" daca fac aceste izolatii?

*Nu am prevazuta izolatia fundatiei*

*Nu am prevazuta izolatia fundatiei*
Poti izola si sub placa de beton cu xps ,rezista la compresiune fara probleme dar iti trebuie o placa de vreo 30 cm peste si cred ca devine prea scum varianta asta..
In schimb se poate izola pe interior si sa elimini o mare parte din puntile termice..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate