Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Casă parter și etaj Sibiu

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Bun găsit tuturor!

Situația prezentă:
1. teren de 410 m2 la intrarea in Sibiu dinspre Brașov, in zona Shoping City.
2. Am luat legatura cu arhitectul, ne-am vazut de cateva ori pana cand am cazut de acord asupra „desenului”, am discutat cu el preferintele si a ramas sa se ocupe el de toata documentatia pentru autorizare si de depunerea documentatiei. Pret 7,5 €/m2
3. din August am Autorizatia in mana, dar am fost incurcat de un constructor(o cunostinta)....am asteptat dupa un raspuns din ianuarie fara sa iau in calcul alte variante.
4. structura casei: parter:  hol, debara/garderoba, birou wc serviciu, bucaterie, living
                            etaj: dormitor cu baie proprie si dressing si 2 dormitoare copii, baie.
5. desi discutasem cu arhitectul izolarea fundatiilor am constatat, dupa obtinerea autorizatiei, ca acestea lipsesc.... Dirigintele de santier a spus ca nu e o problema daca se fac la fata locului, nefiind cuprinse in planse. (ideal ar fi 10 xps exterior/interior/talpa si 20 eps a200 sub placa; daca insa nu ma voi incarea in buget...voi pune pe interior doar 5xps.
6 doresc ipat si jos si sus, incalzirea va fi realizata cu ct gaz.
7 planseul peste etaj va fi de lemn si va fi izolat cu vata (ideal 40 cm/ practic atat cat permit capriorii +20 sub) iar invelitoarea din tigla


O mare nedumerire o am in legatura cu adancimea de fundare... in studiul geologic se vorbeste de adancime de fundare -1,40 Pconv 250kPa (cota inghet pt Sb fiind -0,9m) (0-0,20 strat vegetal, -0,20-1,40 argila maronie consistenta, -1,40-2,60 argila nisipoasa cu rar pietris marunt, maronie plastic consistenta) iar structuristul mi-a dat cota de fundare -1,7m mie mi se pare exagerat de mult, in conditiile in care nu am beci sau demisol.... cum trebuie sa procedez?  sub cota zero a casei am 2,15 m?!

multumesc

Attached Files



#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Sint primul, sint primul, yeeee!
Comitetul de primire iti zice bine ai venit.

bafta multä.

Edited by viotl, 28 October 2017 - 10:19.


#3
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Posted Image Multumesc!

Casa va fi termoizolata cu 15/20 cm vata, tamplaria tripan sun 1kw,
Modificari dorite: prelungita terasa in dreptul bucatariei, si unul din geamurile bucatariei devine usa de acces in terasa, eliminand usa dintre bucatarie si living. peste tot pe unde apare caramida de sticla voi pune tripan cu sticla opaca.

izolarea fundatiilor doresc sa o fac precum alti colegi @Dana84, @Kpk1, punand placile direct in santurile fundatiei. Nu ar fi fost o solutie cresterea clasei betonului, eventual armarea lui si reducerea adancimii pana catre -1,4/1,2etc?

Edited by bogdan185, 28 October 2017 - 10:47.


#4
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Spor si bine ai venit!
Anul acesta mai faci ceva? Turnari se pot face si iarna (aditivii bata-i vina), dar cu noroiul si piscina din santuri e mai greu (la 1,7 m adancime de fundare...e piscina olimpica :( ).

#5
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
asta e si problema mea....
Daca as sti ca e supradimensionata fundatia.... as putea reface acest plan de fundare? bineinteles ca nu eu sunt cel ce decid....
Da as vrea (daca gasesc constructor si timpul permite) sa torn fundatia. Problema e ca accesul la amplasament se va face prin spate, pe un drum de pamant. prin fata pe pavaj nu am voie cu tonaj mare...

Intentionez sa impermeabilizez betonul, insa cred ca va fi f scump la ce santuri am eu.... nu stiu cu ce produse lucreaza statiile de beton de la noi dar orice recomandare ar fi benefica. si mai bine ar fi daca as cumpara eu poate impermeabilizantul de pus in cifa insa pot intervi probleme legate de manipulare/volum? astept recomandri.

Edited by bogdan185, 28 October 2017 - 10:59.


#6
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Poti vb cu un structurist sa iti verifice planul.

#7
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Salutare, bun venit si mult spor la construit ! Si sa va mutati cat mai repede si cu cat mai putine probleme in casa noua!

Incep cu doua intrebari:
Planurile sunt deja avizate? Ca sa stiu daca sa imi mai dau cu parerea la compartimentare/alte cele legate de arhitectura sau sa nu imi mai bat capul si degetele pe tastatura. Nu de alta dar ai asa mult spatiu risipit pe holuri dpmdv :) ...
Centrala pe gaz + un eventual boiler unde o sa le pui ? In debaraua de 5 mp sau ?
La fundatie, ai cumva o poza cu stratificatia solului in studiul geo / scrie prin el ceva recomandari despre fundatie/stratul bun de fundare? Si la mine tot asa a fost nevoie  de o fundatie mai adanca, chiar armata, din cauza argilei PUCM dintr-unul din straturi. Practic trebuie sa ajungi sa incastrezi talpa fundatiei in pamant bun de fundare.

#8
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013

View Postdana84, on 28 octombrie 2017 - 11:10, said:

Salutare, bun venit si mult spor la construit ! Si sa va mutati cat mai repede si cu cat mai putine probleme in casa noua!

Incep cu doua intrebari:
Planurile sunt deja avizate? Ca sa stiu daca sa imi mai dau cu parerea la compartimentare/alte cele legate de arhitectura sau sa nu imi mai bat capul si degetele pe tastatura. Nu de alta dar ai asa mult spatiu risipit pe holuri dpmdv Posted Image ...
Centrala pe gaz + un eventual boiler unde o sa le pui ? In debaraua de 5 mp sau ?
La fundatie, ai cumva o poza cu stratificatia solului in studiul geo / scrie prin el ceva recomandari despre fundatie/stratul bun de fundare? Si la mine tot asa a fost nevoie  de o fundatie mai adanca, chiar armata, din cauza argilei PUCM dintr-unul din straturi. Practic trebuie sa ajungi sa incastrezi talpa fundatiei in pamant bun de fundare.
Multumesc
1. da planurile sunt avizate si sunt multumit de ele... in varianta in care as pune in viitor panouri solare pt ACM iau in calcul punerea spatiului tehnic Boiler/ ct/ automatizare in acea zona de sub scari. intr-o varianta simplificata ct in bucatarie.
2. in primul post am pus stratificarea si spuneam ca recomandarea geo e de -1,4m Pconv 250kPa 0-0,2 strat vegetal, -0,2-1,4 argila maronie consistenta; -1,4 -2,6 argila nisipoasa cu rar pietris marunt, maronie plastic consistenta. din cate vad structuristul nici nu s-a uitat peste studiu...sau?

Attached Files



#9
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Bine ai venit....

View Postbogdan185, on 28 octombrie 2017 - 09:44, said:

O mare nedumerire o am in legatura cu adancimea de fundare... in studiul geologic se vorbeste de adancime de fundare -1,40 Pconv 250kPa (cota inghet pt Sb fiind -0,9m) (0-0,20 strat vegetal, -0,20-1,40 argila maronie consistenta, -1,40-2,60 argila nisipoasa cu rar pietris marunt, maronie plastic consistenta) iar structuristul mi-a dat cota de fundare -1,7m mie mi se pare exagerat de mult, in conditiile in care nu am beci sau demisol.... cum trebuie sa procedez?  sub cota zero a casei am 2,15 m?!multumesc
Tu nu ai o problema cu adancimea de fudnare ci de fapt te supara acel -1.70 .... Acea cota -1.70 este o cota absoluta si reprezinta distanta de la cota 0.00 (pardoseala finita) si fundatie. Sapatura propriu zisa va fi de -1.70 - (-0.95) (CTA) = 75 cm...atat beton vei turna in pamant...restul de 0.95 m este elevatie adica deasupra pamantului....daca vrei sa mai scazi de undeva va trebui sa scazi din elevatie....eu totusi vad o necorelare intre arhitectura si structura...pe planurile de structura CTA este -0.95 iar pe planurile de arhitectura -0.45.....

referitor la impermeabilizare sunt destui colegi pe aici care au ales aceasta varianta cu Hyseal sau Penetrom. Pretul produselor este aprox acelasi ..va trebui sa iti bugetezi cam 80 lei/mc de beton turnat....cu Hyseal te pot ajuta eu...pentru penetrom vb cu BodCasa.

#10
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013

View Postbrawnie, on 28 octombrie 2017 - 12:20, said:

Bine ai venit....

Tu nu ai o problema cu adancimea de fudnare ci de fapt te supara acel -1.70 .... Acea cota -1.70 este o cota absoluta si reprezinta distanta de la cota 0.00 (pardoseala finita) si fundatie. Sapatura propriu zisa va fi de -1.70 - (-0.95) (CTA) = 75 cm...atat beton vei turna in pamant...restul de 0.95 m este elevatie adica deasupra pamantului....daca vrei sa mai scazi de undeva va trebui sa scazi din elevatie....eu totusi vad o necorelare intre arhitectura si structura...pe planurile de structura CTA este -0.95 iar pe planurile de arhitectura -0.45.....

referitor la impermeabilizare sunt destui colegi pe aici care au ales aceasta varianta cu Hyseal sau Penetrom. Pretul produselor este aprox acelasi ..va trebui sa iti bugetezi cam 80 lei/mc de beton turnat....cu Hyseal te pot ajuta eu...pentru penetrom vb cu BodCasa.
Multumesc!
Eu eram convins ca cei -1,70m reprezinta adancimea santului dupa decopertarea stratului vegetal.... de acolo bulversarea....

Ok! Eu nu stiu citi proiectul de structura insa din ce stiu realitatea ar trebui sa bata cu arhitectura respectiv 3 trepte la intrare& tot 3 la coborarea de pe terasa. pe de alta parte totusi - 75 cm nu e putin daca luam adancimea de inghet pt Sibiu ca fiind -0,9m?

Cum trebuie abordata problema? Alte neconcordante/ probleme ar mai fi la fundatii/structura? ce ar trebui sa vb cu dirigintele de santier?

L.E: Ca si etape de lucru: doresc sa fac acum fundatia, apoi in functie de timp si echipa sa o ridic la rosu cu acoperisul in primavara si daca reusesc apoi pana in toamna sa lucrez instalatii si tencuieli...

Edited by bogdan185, 28 October 2017 - 12:40.


#11
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Acele 5 trepte ce apar in sectiune ce reprezinta? Nu ai doar 3 trepte pe care urci in casa si atat ?

#12
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Zona de sub scara coboara cele 5 trepte pentru a castiga spatiu sub scara si astfel se creaza o debara de 5mp cu inaltime de vreo 2m parca;cred ca la asta faci referire Ma gandesc sa pun acolo boilerul pt ACM solar si CT eventual si disrtibuitorul IPAT

LE: nu este prevazuta in proiect scara de acces in pod  si nici o sursa de /aerisire/iluminare naturala. Sa optez pt geam tip velux?
In nisa de langa Bucatarie vor fi instalate masina de spalat si uscatorul de rufe.


LE2:panoul electric principal ar putea fi pozitionat tot sub scara? asta pentru a incepe sa gandesc partea de impamantare.

Edited by bogdan185, 28 October 2017 - 14:00.


#13
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postbogdan185, on 28 octombrie 2017 - 12:33, said:

Multumesc!
cu placere

View Postbogdan185, on 28 octombrie 2017 - 12:33, said:

Eu eram convins ca cei -1,70m reprezinta adancimea santului dupa decopertarea stratului vegetal.... de acolo bulversarea....
si eu eram convins ca tu esti convins ca trebuie sa sapi 1.70 m :)

View Postbogdan185, on 28 octombrie 2017 - 12:33, said:

Ok! Eu nu stiu citi proiectul de structura insa din ce stiu realitatea ar trebui sa bata cu arhitectura respectiv 3 trepte la intrare& tot 3 la coborarea de pe terasa. pe de alta parte totusi - 75 cm nu e putin daca luam adancimea de inghet pt Sibiu ca fiind -0,9m?
Oare ai terenul mai jos decat strada? Posibil ca acel -0.95 care apare in planul de structura sa fie cota terenului natural iar diferenta pana la cota -0.45 din arhitectura sa fie umplutura...adica sa ridici nivelul curtii cu 50 cm ? Atunci fundatia ta va fi 75+50 = 125 cm in pamant....

#14
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Stampilele de la sot si sotie , verificator - structurist , te duc cu gandul la un mic conflict de interese :)



#15
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
Salut Bogdan, bine ai revenit ... pe alt jurnal propriu :)
Se poate pozitiona tabloul electric general (TG) in magazia de sub scara si poti intra acolo direct cu cablul de bransament de la strada, prin stanga casei...
Fa si impamantarea in acelasi timp cu fundatia si prinde-o de ea ;)

View Postbogdan185, on 28 octombrie 2017 - 13:35, said:

LE2:panoul electric principal ar putea fi pozitionat tot sub scara? asta pentru a incepe sa gandesc partea de impamantare.

P.S. mi se pare mie sau strada ta e in panta (coboara spre N)?

#16
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013

View Postbrawnie, on 29 octombrie 2017 - 07:44, said:

cu placere


Oare ai terenul mai jos decat strada? Posibil ca acel -0.95 care apare in planul de structura sa fie cota terenului natural iar diferenta pana la cota -0.45 din arhitectura sa fie umplutura...adica sa ridici nivelul curtii cu 50 cm ? Atunci fundatia ta va fi 75+50 = 125 cm in pamant....
Intr-adevar strada este putin peste nivelul terenului actual. Voi vorbi cu dirigintele sa vad ce zice... nu cred ca diferenta de nivel sa fie mai mare de 20-30 cm dar vedem.  Terenul are o inclinatie pe directia NE iar vecinul de la S are panta curtii data spre noi, fara a avea rigole sau santuri colectoare. luam in calcul o ridicare a terenului,
in cazul acesta care e ordinea lucrarilor? decopertare , cofrare la -75cm dupa coata actuala a terenului, turnare beton, iar completarea cu pamant se face dupa turnarea fundatiei si apoi se continua cu elevatia?

View Postroman_roman, on 29 octombrie 2017 - 12:58, said:

Stampilele,....te duc cu gandul la un mic conflict de interese Posted Image

No coment! este echipa arhitectului, nu cunosc persoanele in cauza. daca e ok ce scrie pe acolo, restul nu ma intereseaza

View Postmarco71, on 29 octombrie 2017 - 18:29, said:

Salut Bogdan, bine ai revenit ... pe alt jurnal propriu Posted Image
Se poate pozitiona tabloul electric general (TG) in magazia de sub scara si poti intra acolo direct cu cablul de bransament de la strada, prin stanga casei...
Fa si impamantarea in acelasi timp cu fundatia si prinde-o de ea Posted Image


P.S. mi se pare mie sau strada ta e in panta (coboara spre N)?
Multumesc si bine v-am regasit! Strada coboara spre N iar terenul este usor inclinat pe directia NE.

Referitor la pozitionarea centralei tot sub scari mi-am amintit ca nu e voie daca nu exista un geam de dimensiune x/y raportat la volumul camerei respective. Voi pune centrala tot in Bucatari, poate pe peretele de N pe coltul dinspre baie pentru a f aproape de consumatori si de disribuitorul de IPAT pe care l-am gandit in micuta nisa din fata baii.

#17
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013

View Postdana84, on 28 octombrie 2017 - 11:10, said:

Salutare, bun venit si mult spor la construit ! Si sa va mutati cat mai repede si cu cat mai putine probleme in casa noua!

Incep cu doua intrebari:
Planurile sunt deja avizate? Ca sa stiu daca sa imi mai dau cu parerea ....
Vreau sa vb cu dirigintele/constructor sa renunt la usa dintre bucatarie si living iar unul dintre geamurile bucatariei sa devina usa, ceea ce implica prelungirea terasei pana in dreptul acesteia. Ar putea fi vreo problema?se poate face doar cu dispozitie de santier sau nu?

#18
bogdan185

bogdan185

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.10.2013
Salutare! Va rog sa ma ajutati cu calculat necesarul de material pt impamantare...
6/8 tarusi de 1m?; platbanda echivalenta lungimii perimetrului fundatiei+ cat? la proiectul meu parca nu am vazut sa fie centura armata in talpa fundatiei, ca la alti colegi, si deci nu stiu daca trebuie lasate alte limbi(sudate de respectiva centura) inafara de cele 2 (legate la panoul electric de bransare si cea din casa pt panou principal) sudura protejata cu spray galvanizat etc?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate